Breednet Results

LAUNCESTON - Saturday, March 7

Race 1 - Jansz Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.37 (48.16)
Prizemoney: $17,000
1
7/2
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (54)
7/2
3f jayemzed (AUS) x harlequin manner (AUS) (manner hill (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: G J Stevenson
R: D M Ganderton (58)
12/1
3g mawingo (GER) x lady writer (AUS) (written tycoon (AUS))
3
0.7
50/1
T: J K Blacker
R: T See (56.5)
50/1
4m strategic maneuver (AUS) x smashed (AUS) (weasel clause (AUS))
4
0.8
13/4F
T: L, D & T Wells
R: T Baker (58)
13/4F
5
2
13/4F
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (56)
13/4F
6
2.1
6/1
T: T W Blacker
R: Sigrid Carr (58)
6/1
3g hussonet (USA) x imagine me (AUS) (show a heart (AUS))
7
2.9
30/1
T: L, D & T Wells
R: Ms D Parish (58)
30/1
3g needs further (AUS) x gee gee miss bee (AUS) (atlantis prince (GB))
8
3.9
5/1
T: Adam Trinder
R: B Mc Coull (56)
5/1
3f wordsmith (AUS) x princess royale (AUS) (casino prince (AUS))
9
5.1
30/1
T: Yassy Nishitani
R: S Tsaikos (56.5)
30/1
10
5.2
20/1
T: Angela Brakey
R: M Ulucinar (56)
20/1
3f toorak toff (AUS) x i'm a hussy (AUS) (west quest (CAN))
11
9.7
80/1
T: Wayne Curran
R: Ianish Luximon (54.5)
80/1
7g incumbent (AUS) x cat be quick (AUS) (west quest (CAN))
12
11
25/1
T: Liandra Gray
R: R Cuneen (56.5)
25/1
4m needs further (AUS) x judes in vogue (AUS) (honours list (IRE))
Race 2 - Carlton & United Breweries Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:25.65 (49.90)
Prizemoney: $17,000
2
0.2
6/1
T: J K Blacker
R: T Baker (56.5)
6/1
4m tough speed (USA) x keep on talking (USA) (royal academy (USA))
3
3.2
4/1
T: Aiden Nunn
R: A Darmanin (56)
4/1
3f rothesay (AUS) x readily (AUS) (more than ready (USA))
4
3.4
16/1
T: Rowan Hamer
R: Sigrid Carr (58.5)
16/1
4g eurozone (AUS) x carlina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
3.9
12/1
T: Bill Ryan
R: B Mc Coull (58)
12/1
3g wordsmith (AUS) x malandrina (AUS) (brilliant leader (AUS))
6
4.9
40/1
T: Barry Baker
R: D Schmitt (58.5)
40/1
8g savoire vivre (GB) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
7
6.1
15/2
T: Adam Trinder
R: Ianish Luximon (52.5)
15/2
4m redwood (GB) x lalla (GB) (silver hawk (USA))
8
7.4
66/1
T: P H Luttrell
R: Scarlet So (54.5)
66/1
4m fighting sun (AUS) x speedy sky (AUS) (tough speed (USA))
9
8.9
12/1
T: J L Keys
R: D Pires (58.5)
12/1
5g tailings (USA) x etiquette miss (AUS) (with class (CAN))
10
10.4
30/1
T: Kaye Milne
R: M Ulucinar (58.5)
30/1
4g needs further (AUS) x aprilia (AUS) (west quest (CAN))
11
12.9
9/2
T: Angela Brakey
R: Ms D Parish (58.5)
9/2
5g red arrow (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
12
13
16/1
T: J K Blacker
R: T See (58.5)
16/1
5g street boss (USA) x attitude (AUS) (giant's causeway (USA))
13
18
100/1
T: Dylan Clark
R: D M Ganderton (57)
100/1
5m tough speed (USA) x scottish lass (AUS) (devon flyer (AUS))
14
18.2
80/1
T: Liandra Gray
R: R Cuneen (58.5)
80/1
4g reward for effort (AUS) x enola girl (AUS) (golden snake (USA))
Race 3 - Harvey Norman (Bm66) (2400m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(6) Time: 2:35.27 (49.85)
Prizemoney: $17,000
1
7/4F
T: S Gandy
R: B Mc Coull (59.5)
7/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: Matthew Brown
R: A Darmanin (59)
8/1
4g fiorente (IRE) x shallot (AUS) (ne coupez pas (USA))
2018 MM Tasmanian Yearling Sale
Vendor: Armidale Stud Carrick Tas
Buyer: Psd $20000 Res $22000
3
3.8
15/1
T: L, D & T Wells
R: M Ulucinar (60)
15/1
4g americain (USA) x can't be caught (AUS) (magic albert (AUS))
4
4
Rodessa (12)
10/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (55.5)
10/1
5m americain (USA) x la reve (AUS) (elusive quality (USA))
5
4.3
12/1
T: J K Blacker
R: T See (56.5)
12/1
6
4.8
11/2
T: J K Blacker
R: T Baker (56)
11/2
6m tough speed (USA) x fintona belle (AUS) (bellotto (USA))
7
5
16/1
T: K & T Hanson
R: D M Ganderton (57)
16/1
5m needs further (AUS) x shenzen frenzy (AUS) (flying spur (AUS))
8
6
20/1
T: G S White
R: S Tsaikos (55)
20/1
5m canford cliffs (IRE) x no other (AUS) (street cry (IRE))
9
6.3
7/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (58.5)
7/1
5g reliable man (GB) x mahamaya (NZ) (bahhare (USA))
10
10
20/1
T: J F Luttrell
R: Ianish Luximon (50.5)
20/1
11
10.5
30/1
T: Ms A Fulton
R: R Cuneen (58.5)
30/1
5g stratum (AUS) x decidity (AUS) (last tycoon (IRE))
12
14
40/1
T: Brendan McShane
R: Ms D Parish (57)
40/1
4g americain (USA) x cash stash (AUS) (dash for cash (AUS))
13
16
20/1
T: Brendan McShane
R: Scarlet So (53.5)
20/1
Race 4 - Young Racegoers Funct. 18/3-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:25.78 (48.65)
Prizemoney: $17,000
1
6/4F
T: Angela Brakey
R: B Mc Coull (59)
6/4F
3g canford cliffs (IRE) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
Winning siblings: Squami, White Hawk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
12/1
T: Shaun Nichols
R: Sigrid Carr (59)
12/1
5g wordsmith (AUS) x malandrina (AUS) (brilliant leader (AUS))
3
5
16/1
T: Ms A Fulton
R: R Cuneen (55.5)
16/1
4
5.2
20/1
T: S Gandy
R: S Tsaikos (57.5)
20/1
4g wordsmith (AUS) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
5
6.2
10/1
T: J L Keys
R: Ianish Luximon (54)
10/1
7g solo flyer (AUS) x royal jab (AUS) (val royal (FR))
6
7
15/2
T: P H Luttrell
R: A Darmanin (59)
15/2
7
7.2
30/1
T: L, D & T Wells
R: Ms D Parish (56)
30/1
5g clangalang (AUS) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
8
13.5
40/1
T: J L Keys
R: T Baker (55)
40/1
6m reward for effort (AUS) x brides account (AUS) (secret savings (USA))
9
14.5
16/1
T: J K Blacker
R: T See (58.5)
16/1
10
22.5
100/1
T: P A Hill
R: M Ulucinar (56.5)
100/1
6g west quest (CAN) x southern storm (AUS) (more than ready (USA))
99
2/1
T: Matthew Brown
R: D M Ganderton (59)
2/1
3g wordsmith (AUS) x perfectly poised (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Steve's Liquor Hcp (60) (1400m)
Class: Restricted 60 Track: Soft(6) Time: 1:25.92 (48.00)
Prizemoney: $17,000
1
Foreeva (10)
11/1
T: Adrian Duggan
R: T Baker (56.5)
11/1
5m turffontein (AUS) x grandiva (AUS) (grandera (IRE))
Winning siblings: Forsixtyfiveroses, Loki Patera,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4F
T: Scott Brunton
R: D Pires (56.5)
9/4F
7m thewayyouare (USA) x magique sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
2.8
11/2
T: J K Blacker
R: T See (59.5)
11/2
6g artie schiller (USA) x with decorum (AUS) (savoire vivre (GB))
4
4.2
11/4
T: Ms A Fulton
R: R Cuneen (58.5)
11/4
5g snitzel (AUS) x regrowth (AUS) (unbridled's song (USA))
5
4.5
20/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (59)
20/1
5g snippetson (AUS) x speedy cat (AUS) (catbird (AUS))
6
4.7
Mannix (1)
13/2
T: P H Luttrell
R: Scarlet So (58)
13/2
4g shamus award (AUS) x parriwi (AUS) (mossman (AUS))
7
4.9
8/1
T: Rowan Hamer
R: Sigrid Carr (59.5)
8/1
5g pierro (AUS) x footprint (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
5.7
30/1
T: S Gandy
R: M Ulucinar (57.5)
30/1
4m wordsmith (AUS) x himstedt (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6.4
8/1
T: G J Stevenson
R: A Darmanin (59.5)
8/1
6g congrats (USA) x true emotions (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Pfd Food Services Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:11.65 (47.07)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: J K Blacker
R: Ianish Luximon (50)
12/1
6g grey swallow (IRE) x zip zip (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Vorspiel, Zipping Boy,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: Tegan Keys
R: D Pires (57.5)
2/1F
6g wordsmith (AUS) x amarlia (AUS) (jeune (GB))
3
1.7
9/2
T: J F Luttrell
R: T Baker (54)
9/2
7g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
4
5.4
9/4
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (54)
9/4
5g pellizotti (AUS) x just like a woman (AUS) (distant music (USA))
5
6.9
11/4
T: Rowan Hamer
R: Sigrid Carr (55.5)
11/4
4g moshe (AUS) x minnie deal (AUS) (street cry (IRE))
Race 7 - Ladbrokes (Bm66) (1200m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(6) Time: 1:12.13 (47.53)
Prizemoney: $17,000
1
7/2
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (59)
7/2
Winning siblings: Exclusive Saturday, Lazy Democracy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/1
T: L, D & T Wells
R: Scarlet So (58)
6/1
8g wordsmith (AUS) x maybe an angel (AUS) (don't say halo (USA))
3
1
2/1F
T: Adam Trinder
R: Ianish Luximon (55.5)
2/1F
5g equiano (FR) x silkstone special (AUS) (special bond (AUS))
4
2.2
10/1
T: G J Stevenson
R: R Cuneen (56.5)
10/1
5m so you think (NZ) x white mouse (AUS) (french deputy (USA))
5
2.7
8/1
T: Sigrid Carr
R: T Baker (59)
8/1
6g kaphero (AUS) x prospect royale (AUS) (royal academy (USA))
6
2.9
20/1
T: Kaye Milne
R: M Ulucinar (56)
20/1
5m moshe (AUS) x thrillionaire (AUS) (monde bleu (GB))
7
3.6
7/2
T: S Gandy
R: B Mc Coull (59)
7/2
4m wordsmith (AUS) x annie's gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
8
61.9
16/1
T: Barry Baker
R: D M Ganderton (59.5)
16/1
7g swinging bachelor (AUS) x antonia's gold (AUS) (geiger counter (USA))
Race 8 - Kevin Sharkie (Bm84) (1600m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(6) Time: 1:41.03 (47.59)
Prizemoney: $19,000
1
5/1
T: Bill Ryan
R: A Darmanin (54)
5/1
6m rothesay (AUS) x umagold (AUS) (umatilla (NZ))
Winning siblings: Fuma, Umanova, Umanugget, Umasaga,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
12/1
T: Ms A Fulton
R: R Cuneen (55)
12/1
5g mastercraftsman (IRE) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
3
4.3
4/1
T: Tegan Keys
R: D Pires (58)
4/1
8m magnus (AUS) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.4
4/6F
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (54.5)
4/6F
4g needs further (AUS) x phyl's choice (AUS) (savoire vivre (GB))
5
5.2
25/1
T: Dylan Clark
R: M Ulucinar (55)
25/1
* Nick figures are for Australasia.