Breednet Results

LISMORE - Thursday, September 19

Race 1 - Lismore Events Party Hire Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.30 (35.14)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: M J Dunn
R: R Fradd (57)
10/9F
5g pierro (AUS) x tracy's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Dalico Gold, Sepoy's Choice,
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
0.5
12/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (54.5)
12/1
4m magnus (AUS) x my myrtle (USA) (tiznow (USA))
3
1.3
20/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54.5)
20/1
4m animal kingdom (USA) x annie's logic (AUS) (greenwood lake (USA))
4
1.5
7/2
T: D D Schmidt
R: L P Rolls (55)
7/2
5
2.9
40/1
T: M J Dunn
R: B Looker (56.5)
40/1
4g mahisara (AUS) x bilinga bay (AUS) (dubai destination (USA))
6
3
66/1
T: Ms D Newham
R: Ms T Gray (55.5)
66/1
4m falvelon (AUS) x henry's ann (AUS) (octagonal (NZ))
7
3.1
13/4
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (59)
13/4
5g so you think (NZ) x freja (AUS) (danehill (USA))
8
3.5
150/1
T: B Robinson
R: Brooke Stower (54.5)
150/1
5g road to rock (AUS) x elleraad (NZ) (king's chapel (AUS))
9
5.4
66/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (54.5)
66/1
5m tickets (AUS) x clonakilty (NZ) (stravinsky (USA))
10
8.3
25/1
T: N F Creighton
R: M Paget (54.5)
25/1
5g lope de vega (IRE) x future saint (USA) (saint ballado (CAN))
11
15.2
80/1
T: R Drysdale
R: Ms L G Cheshire (54.5)
80/1
4g carlton house (USA) x timeless appeal (AUS) (luskin star (AUS))
Race 2 - Northern Rivers Volkswagen Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.76 (34.73)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: K A Lees
R: R Fradd (59)
13/4
4g nicconi (AUS) x sempervirent (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (59)
10/1
4g all too hard (AUS) x airlie (AUS) (zabeel (NZ))
3
0.4
9/10F
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (54.5)
9/10F
3f sizzling (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
4
2.1
Wausiwi (13)
13/2
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (54.5)
13/2
3f snitzel (AUS) x how discreet (AUS) (dubai destination (USA))
5
3.8
30/1
T: B Robinson
R: M Paget (57)
30/1
6m mosayter (USA) x little indian girl (AUS) (indian danehill (IRE))
6
4.7
15/1
T: S J Phelps
R: Ms T Harrison (57)
15/1
4m lope de vega (IRE) x incinerate (AUS) (jetball (AUS))
7
6.8
100/1
T: B Robinson
R: M Shimodaira (55.5)
100/1
4m uncle mo (USA) x soda no ice (AUS) (belong to me (USA))
8
8
15/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (54.5)
15/1
3f rothesay (AUS) x tayrhiana (AUS) (carnegie (IRE))
9
10.9
Kalks (4)
50/1
T: Ms S Pepper
R: Brooke Stower (59)
50/1
4g testa rossa (AUS) x diamond tiara (AUS) (more than ready (USA))
10
12.6
80/1
T: D D Schmidt
R: L P Rolls (59)
80/1
5g wanted (AUS) x lajourn (AUS) (good journey (USA))
Race 3 - Westpac Rescue Helicopter (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:09.59 (35.87)
Prizemoney: $30,000
1
15/4
T: S J Phelps
R: Ms T Harrison (56.5)
15/4
5g hidden dragon (AUS) x huka jet (NZ) (jetball (AUS))
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.3
8/1
T: Donna Grisedale
R: B Looker (60)
8/1
5m al maher (AUS) x nepean spark (AUS) (loup sauvage (USA))
3
3.3
Cubix (7)
9/4F
T: M J Dunn
R: R Fradd (55.5)
9/4F
3c rubick (AUS) x novaspirit (AUS) (bel esprit (AUS))
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$50,000
Vendor: Amarina Farm, Denman
Buyer: Chris Anderson Racing / Steve Morley Bloodstock
4
4.3
100/1
T: T W McCarthy
R: Leah Kilner (54.5)
100/1
5m uncle mo (USA) x fierce rival (AUS) (tiger hill (IRE))
5
4.8
20/1
T: M T Eggleston
R: L P Rolls (57)
20/1
6g meld (AUS) x black britty (AUS) (anglia (AUS))
6
4.9
Amuthon (12)
50/1
T: Marcus Wilson
R: M Paget (54)
50/1
7
5
11/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (54.5)
11/1
5m shinzig (AUS) x ski princess (AUS) (bel esprit (AUS))
8
6.5
100/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (56)
100/1
5g snippetson (AUS) x sayetta (AUS) (rory's jester (AUS))
9
8.5
16/1
T: Angela Graham
R: Sheriden Tomlinson (52)
16/1
6g love conquers all (AUS) x lekitama (AUS) (west quest (CAN))
10
8.6
15/4
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54)
15/4
11
9.7
30/1
T: Carolyn Halliday
R: M Bennett (55)
30/1
6g masked assassin (AUS) x bijou (AUS) (spectrum (IRE))
12
10.6
7/1
T: Paul Butterworth
R: Jake Bayliss (56.5)
7/1
5m hidden dragon (AUS) x rainbow express (AUS) (success express (USA))
Race 4 - Lismore Workers Club Hcp (1516m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:30.75 (34.66)
Prizemoney: $50,000
1
7/2
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57)
7/2
7g bon hoffa (AUS) x jinx johnson (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Little Time Gem,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
25/1
T: Troy Pascoe
R: N Tomizawa (54)
25/1
7g mount nelson (GB) x tottie (GB) (fantastic light (USA))
3
1.6
Evopex (1)
11/8F
T: J L Jarvis
R: M Mc Guren (59.5)
11/8F
6g northern meteor (AUS) x emotivity (USA) (theatrical (IRE))
4
1.7
10/1
T: J D Shelton
R: M Paget (57.5)
10/1
7g casino prince (AUS) x cool as oh (AUS) (octagonal (NZ))
5
1.8
20/1
T: S J Phelps
R: L P Rolls (55)
20/1
6
3.8
5/2
T: Daniel Bowen
R: B Looker (54.5)
5/2
6m foxwedge (AUS) x sleepy hollow (AUS) (carnegie (IRE))
7
5.5
Spiral (5)
14/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (54)
14/1
7g lonhro (AUS) x all time high (AUS) (flying spur (AUS))
8
6.3
40/1
T: N F Creighton
R: M Bennett (55)
40/1
7g husson (ARG) x sacred spirit (AUS) (zabeel (NZ))
Race 5 - Tursa Employment/Training Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.83 (34.61)
Prizemoney: $50,000
1
10/9F
T: K A Lees
R: R Fradd (62)
10/9F
Winning siblings: Tawfiq Lass,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: S Cumming
R: A Spinks (54)
20/1
7g encosta de lago (AUS) x passageway (USA) (gold fever (USA))
3
1.5
5/1
T: S J Phelps
R: L P Rolls (55)
5/1
6g monashee mountain (USA) x rose general (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.3
15/1
T: Donna Grisedale
R: B Looker (56)
15/1
5
3.4
9/1
T: L J Hatch
R: Sheriden Tomlinson (59)
9/1
7g kaphero (AUS) x apologies (AUS) (giant's causeway (USA))
6
3.8
Almas (6)
3/1
T: Daniel Bowen
R: M Bennett (55)
3/1
5g mulaazem (AUS) x canzero (AUS) (danzero (AUS))
7
5.9
10/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (60)
10/1
Race 6 - XXXX Gold Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:22.69 (35.07)
Prizemoney: $30,000
1
Tabard (7)
10/1
T: Robert G Smith
R: Jake Bayliss (55.5)
10/1
4g fusaichi ole (JPN) x just philomena (AUS) (stromberg carlson (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Boyles (8)
7/4F
T: A F Ryan
R: Anthony Allen (54.5)
7/4F
4g excelebration (IRE) x cuchurita (CHI) (dushyantor (USA))
3
3.3
14/1
T: T W McCarthy
R: Leah Kilner (54)
14/1
4m pluck (USA) x blue fairy wren (AUS) (delago brom (AUS))
2018 Inglis Scone Yearling Sale
$4,000
Vendor: Vinery Stud, Scone
Buyer: K Thomas
4
5.3
8/1
T: A J & T Edmonds
R: B Looker (56)
8/1
4m foxwedge (AUS) x secret cool (NZ) (one cool cat (USA))
5
6.4
11/2
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (59)
11/2
4g snitzel (AUS) x hasna (AUS) (snippets (AUS))
6
6.7
30/1
T: Marcus Wilson
R: L P Rolls (55)
30/1
7
7.4
50/1
T: A Parramore
R: A Spinks (54)
50/1
6g snippetson (AUS) x yakama (AUS) (umatilla (NZ))
8
7.8
20/1
T: Marcus Wilson
R: M Cahill (54)
20/1
9
9
Kidlat (6)
15/4
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (56)
15/4
4g high chaparral (IRE) x whatsaname (AUS) (ascot knight (CAN))
10
10.6
8/1
T: R Drysdale
R: Ms L G Cheshire (57)
8/1
6g dusty moon (AUS) x forever silver (AUS) (forever regal (CAN))
Race 7 - Northern Star Ctry Magic-Bm58 (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:16.13 (35.45)
Prizemoney: $50,000
1
Ashman (1)
11/4F
T: M J Dunn
R: Emily Atkinson (60)
11/4F
4g magnus (AUS) x ashamika (FR) (linamix (FR))
Winning siblings: Ash Grey, Mr Pago,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
25/1
T: J L Jarvis
R: Noriyuki Masuda (61.5)
25/1
5g bel esprit (AUS) x chimerique (AUS) (choisir (AUS))
3
3.5
Chiaki (9)
8/1
T: Daniel Bowen
R: B Looker (59)
8/1
4g your song (AUS) x lucia (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.7
4/1
T: M J Dunn
R: L P Rolls (58.5)
4/1
4m all too hard (AUS) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
5
4.9
15/1
T: L J Clapham
R: M Paget (59)
15/1
6g toorak toff (AUS) x skewiff (AUS) (mookta (AUS))
6
5
Kijito (14)
8/1
T: N H Boyle
R: Ms T Harrison (58)
8/1
6g hinchinbrook (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
7
5.2
12/1
T: S Cumming
R: A Spinks (54)
12/1
8
5.4
25/1
T: S J Bennett
R: Jake Bayliss (59.5)
25/1
6m eavesdropper (USA) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
6.1
Pirlo (5)
11/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (60)
11/2
4g pierro (AUS) x sixth chance (AUS) (northern meteor (AUS))
10
6.4
60/1
T: A F Ryan
R: Ms K Stanley (60)
60/1
9g testa rossa (AUS) x aloha charm (AUS) (marauding (NZ))
11
9.4
20/1
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (62)
20/1
8g bachelor duke (USA) x asshewaqua (AUS) (black hawk (GB))
12
13.4
100/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (62)
100/1
9g pentire (GB) x noubeel (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - O'Brien Electrical Lismore Cup (2100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:09.96 (35.39)
Prizemoney: $75,000
1
15/2
T: L J Hatch
R: M Cahill (54.5)
15/2
7g monaco consul (NZ) x allinfrontofher (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Foxie La Belle,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4F
T: W J Gavenlock
R: Jake Bayliss (54)
13/4F
3
1.6
7/2
T: Daniel Bowen
R: Anthony Allen (54)
7/2
5g rip van winkle (IRE) x off and on (NZ) (cape cross (IRE))
4
2.6
12/1
T: Ms J Pratten
R: Leah Kilner (58)
12/1
8m teranaba (AUS) x sarab miss (AUS) (dubai destination (USA))
5
3.3
13/4F
T: Ethan Ensby
R: Ms T Harrison (54)
13/4F
6
4.8
12/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (54)
12/1
6g cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
7
5
40/1
T: Carolyn Halliday
R: R Spokes (55)
40/1
8
6.7
12/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (57)
12/1
7g excellent art (GB) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
9
7.7
9/1
T: Ethan Ensby
R: M Bennett (55)
9/1
4g tavistock (NZ) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.3
50/1
T: A F Ryan
R: Ms L G Cheshire (54)
50/1
5g street cry (IRE) x kitt ann miss (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.