Breednet Results

MOE - Wednesday, January 23

Race 1 - Moe Optical Mdn Plate (1014m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.90 (34.30)
Prizemoney: $23,000
1
10/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jye McNeil (58)
10/1
Winning siblings: Utzon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
5
25/1
T: R D Griffiths
R: Martin Seidl (56)
25/1
3f squamosa (AUS) x ruby trois (AUS) (rubiton (AUS))
3
5.2
11/8F
T: Michelle Payne
R: W Egan (58)
11/8F
3c fiorente (IRE) x first date (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.6
5/2
T: L and T Corstens
R: Dylan Dunn (58)
5/2
5
6.8
4/1
T: S P Nichols
R: J Noonan (56)
4/1
3f gingerbread man (AUS) x north going zax (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
7.3
15/4
T: B J McCarthy
R: J Mott (58)
15/4
Race 2 - Mbss Security Mdn Plate (1014m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.27 (35.59)
Prizemoney: $23,000
1
1/4F
T: M M Laurie
R: B Melham (58)
1/4F
4m stryker (AUS) x amaudru (AUS) (king charlemagne (USA))
Winning siblings: Desirada, Fast Stryke,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: Dean Krongold
R: Damien Thornton (58)
4/1
4m dream ahead (USA) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
3
1.9
11/1
T: D J Cannon
R: Juana Andreou (58)
11/1
4
3.9
25/1
T: B J McCarthy
R: J Mott (58)
25/1
4m dash for cash (AUS) x elite girl (AUS) (success express (USA))
5
5.6
Hacha (3)
50/1
T: B J McCarthy
R: D W Stackhouse (58)
50/1
4m dash for cash (AUS) x sly sandra (AUS) (sealed bid (NZ))
6
8.4
50/1
T: Luke Oliver
R: Martin Seidl (58)
50/1
5m wanted (AUS) x heptathlon (AUS) (octagonal (NZ))
7
12.6
50/1
T: R W Bissett
R: Dylan Dunn (58)
50/1
Race 3 - Cheffields Mdn Plate (2081m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:11.38 (37.91)
Prizemoney: $23,000
1
13/4F
T: M G Price
R: J Noonan (55.5)
13/4F
3f o'reilly (NZ) x cherokee ridge (USA) (a.p. indy (USA))
Winning siblings: Ridgi Ridge,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
Baldy (1)
4/1
T: C F Butcher
R: Damien Thornton (58.5)
4/1
4g so you think (NZ) x sun valley (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
2.1
13/4F
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (57)
13/4F
3g camelot (GB) x champagne crystal (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
5.8
Baraka (4)
13/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: J Winks (57)
13/4F
3g crowded house (GB) x tokaleya (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.3
100/1
T: C G Murray
R: Nathan Punch (57)
100/1
5g danesis (IRE) x monga mist (AUS) (kingston seattle (USA))
6
7.1
16/1
T: Luke Oliver
R: Martin Seidl (56.5)
16/1
4m dr doute's (AUS) x majnoonah (AUS) (hennessy (USA))
7
8.3
13/2
T: D R Brideoake
R: J Mott (58.5)
13/2
8
10.1
14/1
T: Michelle Payne
R: Ms N Beriman (57)
14/1
3c fiorente (IRE) x snow flight (NZ) (colombia (NZ))
9
10.3
150/1
T: Susie Wells
R: J Baldock (56.5)
150/1
5m dalghar (FR) x rose quartz (NZ) (hennessy (USA))
10
14.3
40/1
T: Adele Garraway
R: C A Robertson (56.5)
40/1
5m casino prince (AUS) x mumbai dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Able On Site Services Mdn (1214m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:14.37 (35.96)
Prizemoney: $23,000
1
15/1
T: J W Bridgman
R: D W Stackhouse (57)
15/1
3g all american (AUS) x statuette (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Deserved, Providenceprovides,
This nick: 33 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
9/2
4g host (CHI) x new years eve (AUS) (street cry (IRE))
3
2.5
14/1
T: Rachel Samsonenko
R: Ms N Beriman (56.5)
14/1
4m sharkbite (AUS) x lucera (AUS) (umatilla (NZ))
4
2.9
Eroe (3)
12/1
T: R W Harrison
R: C A Robertson (58.5)
12/1
4g kaphero (AUS) x wingasinga (AUS) (black hawk (GB))
5
4.9
Runbro (5)
9/4F
T: L and T Corstens
R: Dylan Dunn (58.5)
9/4F
4g elzaam (AUS) x runs on dreams (AUS) (last tycoon (IRE))
6
5
8/1
T: B J McCarthy
R: J Mott (58.5)
8/1
7
5.7
15/2
T: Ms S Trolove
R: B Park (56.5)
15/2
4m hussonet (USA) x kelly royale (AUS) (keltrice (AUS))
8
5.8
13/4
T: Rick Freyer
R: M J Dee (57)
13/4
3g snitzel (AUS) x world of gold (IRE) (high chaparral (IRE))
9
7.3
20/1
T: Ms S Trolove
R: K Jennings (58.5)
20/1
10
13.3
60/1
T: Ms R Kelly
R: J Winks (58.5)
60/1
Race 5 - Mick Johnson Memorial (Bm58) (1214m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:14.11 (36.44)
Prizemoney: $22,000
1
4/7F
T: M M Laurie
R: Damien Thornton (60.5)
4/7F
3f stryker (AUS) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Danes Ryker, Mariah's Magic,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/4
T: Kasey Keys
R: Jye McNeil (59)
15/4
2017 Inglis Premier Yearling Sale
$100,000
Vendor: Chatswood Stud, Seymour
Buyer: Minervini Racing
2017 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: Ampulla Lodge, Bunyip
Buyer: Withdrawn
3
2.3
6/1
T: Mark C Webb
R: Ms J Da Rose (59.5)
6/1
6m reset (AUS) x lady of prague (AUS) (bianconi (USA))
4
3.5
40/1
T: Mark C Webb
R: Ms R Mangan (56)
40/1
7m any given saturday (USA) x kirbs (AUS) (perugino (USA))
5
3.7
11/2
T: Mark Sues
R: Dylan Dunn (62)
11/2
6
5.2
30/1
T: Ms D Clover
R: C A Robertson (59.5)
30/1
7m zuberi (AUS) x bubrae (AUS) (lochrae (AUS))
7
5.4
15/1
T: Ms N Shelton
R: A B Robertson (59)
15/1
5m bushranger (IRE) x lottacosta (NZ) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Hydro Australia Hcp (C1) (1114m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:06.88 (35.17)
Prizemoney: $22,000
1
Zaidin (3)
8/11F
T: D R Brideoake
R: J Mott (58)
8/11F
3c lonhro (AUS) x dashing granada (AUS) (keltrice (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Moski (4)
9/1
T: J W Bridgman
R: D W Stackhouse (57.5)
9/1
4g uncle mo (USA) x gonski girl (AUS) (gonski (AUS))
3
1.1
11/1
T: J R Dore
R: Damien Thornton (55.5)
11/1
6m golden snake (USA) x emily may (AUS) (torrential (USA))
4
1.8
7/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59)
7/2
4g teofilo (IRE) x mintbin (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
4
Simcha (5)
20/1
T: G R Mallinson
R: Jessie Philpot (54.5)
20/1
5g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
6
7.8
60/1
T: Ms A Bennett
R: Nathan Punch (52.5)
60/1
4g best choice (AUS) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
7
11.3
100/1
T: Ms R Miles
R: Ms Yoko Ota (54)
100/1
7g niello (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - Oz Rock Express-Aust. Day-Bm58 (1214m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:13.69 (36.24)
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: S P Nichols
R: J Mott (61.5)
9/10F
Winning siblings: Cash Crisis, Husslin Humph, Tap 'N' Run,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
Vendor: Phoenix Broodmare Farm, Euroa
Buyer: Withdrawn
2
1.5
9/4
T: Paul Worthington
R: Rose Pearson (60)
9/4
4g elvstroem (AUS) x trouble in mind (AUS) (canonise (AUS))
3
3.8
20/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: K Jennings (57.5)
20/1
5g stryker (AUS) x tarn princess (AUS) (picnicker (AUS))
4
4.5
12/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: C A Robertson (58.5)
12/1
5
6.2
14/1
T: Cameron Templeton
R: J Baldock (59.5)
14/1
10g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
6
6.4
12/1
T: G B Andrews
R: Nathan Punch (57.5)
12/1
7
8.9
40/1
T: M C Watts
R: B Park (58.5)
40/1
8g bel esprit (AUS) x sera cielo (AUS) (el moxie (USA))
8
13.9
50/1
T: B J McCarthy
R: Patrick Moloney (61)
50/1
7g written tycoon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
9
14.7
66/1
T: N J Harnett
R: J Winks (58)
66/1
4g trusting (AUS) x fastfilly (AUS) (royal academy (USA))
Race 8 - Local Cups & Comm. R'day-Bm58 (1623m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:40.70 (36.80)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Jason Warren
R: M J Allen (59)
5/1
4g commands (AUS) x shemiyra (IRE) (in the wings (GB))
Winning siblings: Ginger King, Sebastien, Top Act, Top Actress,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/4
T: G Eurell
R: J Mott (59)
15/4
3
2.3
8/11F
T: Peter Gelagotis
R: D W Stackhouse (60.5)
8/11F
4g written tycoon (AUS) x edikeni (NZ) (johannesburg (USA))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$100,000
Vendor: Woodside Park Stud Tylden Vic
Buyer: Baystone Farm
2018 Inglis Ready 2 Race Sale
$260,000
Vendor: Baystone Farm, Gnarwarre, Vic
Buyer: K Chittaseni / Waterford Bloodstock
4
2.8
8/1
T: Rachel Samsonenko
R: Ms N Beriman (59)
8/1
8m rakti (GB) x maccadons dream (NZ) (crested wave (USA))
5
2.9
60/1
T: Mark C Webb
R: C A Robertson (58)
60/1
5g savabeel (AUS) x affairoftheheart (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
6
4.6
30/1
T: Gavin Bedggood
R: B Park (56)
30/1
7g pentire (GB) x i say (AUS) (quest for fame (GB))
7
6.1
25/1
T: Susie Wells
R: J Baldock (59)
25/1
8
6.3
30/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
30/1
4g americain (USA) x lady rum dum (AUS) (god's own (AUS))
9
11.3
80/1
T: E V Musgrove
R: Ms J Da Rose (59)
80/1
10
56.3
40/1
T: D P Blackshaw
R: J Winks (57)
40/1
* Nick figures are for Australasia.