Breednet Results

MOONEE VALLEY - Saturday, July 25

Race 1 - Dominant Barr Smith Hrdl (4050m)
Class: Hurdle Track: Dead Time: 4:46.13 (42.16)
Prizemoney: $100,000
1
2/1F
T: J R WHEELER
R: M B SCOTT (65.00)
2/1F
5g yamanin vital (NZ) x treaura bijou (NZ) (noble bijou (USA))
This nick: 19 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: R W SMERDON
R: B McLEAN (64.00)
4/1
3g black hawk (GB) x summer gambit (AUS) (bestebreuje (IRE))
3
0.5
JULY (6)
7/1
T: C MAHER
R: R WAYMOUTH (64.00)
7/1
5g jeune (GB) x precious persian (IRE) (persian bold (IRE))
4
14
9/1
T: F HOULAHAN and B JOHNSTON
R: G BEDGGOOD (64.00)
9/1
5g montjeu (IRE) x go norn (NZ) (clay hero (AUS))
5
23
11/1
T: C and C ALDERSON
R: C DURDEN (65.00)
11/1
6
73
5/1
T: PATRICK PAYNE
R: S PATEMAN (65.00)
5/1
5g aristotle (IRE) x river royal (AUS) (river of light (USA))
100
80/1
T: M C WEBB
R: P HAMBLIN (64.00)
80/1
8g jeune (GB) x quiver (AUS) (delgado (USA))
100
12/1
T: C MAHER
R: A TRINDER (64.50)
12/1
6g made of gold (USA) x debator (AUS) (damister (USA))
400
15/1
T: N B SUTCLIFFE
R: N DUNN (64.00)
15/1
4m black hawk (GB) x barbut delcia (NZ) (brilliant invader (AUS))
Race 2 - Top Cat Electrics Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:11.73 (35.95)
Prizemoney: $70,000
1
5/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (56.50)
5/1
2c bel esprit (AUS) x true peace (AUS) (brief truce (USA))
This nick: 12 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/15F
T: D C HARRISON
R: CRAIG WILLIAMS (58.00)
8/15F
2c falbrav (IRE) x tamari (USA) (nureyev (USA))
3
3.5
11/1
T: D T O'BRIEN
R: S R KING (54.50)
11/1
2f lonhro (AUS) x timeless winds (AUS) (mister c. (USA))
4
4.2
20/1
T: MS T TEMPLETON
R: I GUNDOGDU (54.50)
20/1
2g dash for cash (AUS) x eulissa (AUS) (euclase (AUS))
5
6
20/1
T: D A HAYES
R: L NOLEN (55.00)
20/1
6
8.3
30/1
T: A J VASIL
R: D MOOR (54.50)
30/1
7
8.8
100/1
T: JOHN MCARDLE
R: B MELHAM (54.50)
100/1
2f savoire vivre (GB) x our missouri (AUS) (bureaucracy (NZ))
8
10.6
TOLUKA (4)
12/1
T: M D MORONEY
R: G BOSS (56.50)
12/1
9
11.6
20/1
T: D A HAYES
R: CHRIS SYMONS (54.50)
20/1
2f general nediym (AUS) x achar (NZ) (entrepreneur (GB))
Race 3 - Don Abell Cup (2040m)
Class: Open Track: Dead Time: 2:08.88 (35.29)
Prizemoney: $70,000
1
11/1
T: LUKE OLIVER
R: D NIKOLIC (56.50)
11/1
7g fasliyev (USA) x striking destiny (USA) (el prado (IRE))
Winning siblings: Quality Touch, Schnelles Pferd,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
16/1
T: MS B F FLYNN
R: B MELHAM (53.50)
16/1
3
1.9
11/4F
T: M D MORONEY
R: G BOSS (53.00)
11/4F
4g black tuxedo (JPN) x fleet dream (NZ) (khozaam (USA))
4
3.2
15/1
T: D R BRIDEOAKE
R: A McCABE (55.00)
15/1
9g sedaka (AUS) x shades of jemma (AUS) (thehool (USA))
5
3.4
9/2
T: LUKE OLIVER
R: B AVDULLA (54.50)
9/2
7g scenic (IRE) x social scene (AUS) (zephyr zip (NZ))
6
4.4
9/2
T: A W NOONAN
R: CHRIS SYMONS (53.00)
9/2
5m viscount (AUS) x how about that (AUS) (honour and glory (USA))
7
5.4
4/1
T: M C KENT
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
4/1
5g giant's causeway (USA) x royal kiss (IRE) (royal academy (USA))
8
5.5
10/1
T: MS H FREW
R: D OLIVER (57.50)
10/1
5g towkay (AUS) x gaysutina (NZ) (centaine (AUS))
Race 4 - Dominant Hiskens Stpl (4050m)
Class: Steeple Track: Dead Time: 4:46.10 (41.44)
Prizemoney: $200,000
1
7/4F
T: F HOULAHAN and B JOHNSTON
R: T WELLS (66.00)
7/4F
5g pentire (GB) x sailing high (NZ) (yachtie (AUS))
Winning siblings: Bahhare Babe,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
5.5
5/1
T: C and C ALDERSON
R: B McLEAN (66.00)
5/1
7g istidaad (USA) x loose lace (NZ) (palace music (USA))
3
5.5
10/1
T: R E LAING
R: G BEDGGOOD (67.00)
10/1
9g pentire (GB) x privilege (NZ) (sir tristram (IRE))
4
14
20/1
T: E V MUSGROVE
R: M B SCOTT (64.00)
20/1
6g zabeel (NZ) x argyle (IRE) (royal academy (USA))
5
24
20/1
T: MS R FROST
R: I A LUPTON (64.00)
20/1
10g jahafil (GB) x zippity rose (NZ) (conquistarose (USA))
6
34
50/1
T: M K OULAGHAN
R: T J HAZLETT (64.00)
50/1
7
54
25/1
T: A T BOLDEN
R: P HAMBLIN (64.00)
25/1
8
63
11/1
T: R E LAING
R: W WILLIAMS (66.00)
11/1
8g zabeel (NZ) x curtain time (AUS) (rassendyll (USA))
300
12/1
T: MS H FREW
R: A LECHMERE (64.00)
12/1
6g kenvain (AUS) x frenznlaw (AUS) (bellotto (USA))
300
50/1
T: B I STANAWAY
R: R E EYNON (64.00)
50/1
7g istidaad (USA) x aprikot (NZ) (iades (FR))
400
GEEORB (1)
7/2
T: C MAHER
R: S PATEMAN (67.00)
7/2
Race 5 - T. Harrison Apprentices Cup (1533m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:34.20 (36.47)
Prizemoney: $70,000
1
11/4
T: M G PRICE
R: J MASKIELL (53.00)
11/4
Winning siblings: Bold Runner, Run Along, Special Quality,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.3
13/2
T: A W NOONAN
R: B KNOBEL (51.00)
13/2
5m black hawk (GB) x hunof (AUS) (kenmare (FR))
3
3.5
7/1
T: R G GRAVETT
R: NATHAN ROSE (52.00)
7/1
4
3.7
20/1
T: L J CORSTENS
R: BRENT EVANS (53.00)
20/1
5
5.7
5/2F
T: A W NOONAN
R: J NOONAN (50.00)
5/2F
4m stravinsky (USA) x pompeiian tulip (NZ) (pompeii court (USA))
6
8
9/2
T: P A HEALEY
R: NICHOLAS HALL (57.00)
9/2
6m jugah (USA) x make a statement (AUS) (true statement (USA))
7
8.8
EXPLOBO (14)
60/1
T: G J DENDLE
R: MS M WALTERS (50.00)
60/1
5m success express (USA) x lobo (AUS) (palace music (USA))
8
9.3
30/1
T: SCOTT BRUNTON
R: B AVDULLA (51.00)
30/1
6m redding (NZ) x langtry's image (AUS) (hula chief (NZ))
9
14.3
50/1
T: R BORG
R: KYLE HOCKING (50.00)
50/1
4m langfuhr (CAN) x uptown (AUS) (success express (USA))
Race 6 - Dominant Northerly Cup (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:38.12 (37.09)
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: M C KENT
R: I GUNDOGDU (51.00)
9/2
5m brief truce (USA) x knaphill (AUS) (bicentenary (AUS))
Winning siblings: Cranleigh, Sealers Cove,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/1
T: LEE and SHANNON HOPE
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
10/1
4g van nistelrooy (USA) x riverly lass (NZ) (gleam machine (USA))
3
1.3
6/1
T: D K WEIR
R: D OLIVER (59.00)
6/1
7g torrential (USA) x je reviens (AUS) (the challenge (AUS))
4
2.2
100/1
T: R E LAING
R: J MASKIELL (52.00)
100/1
7g pentire (GB) x sent to war (NZ) (centaine (AUS))
5
2.4
3/1F
T: B MAYFIELD-SMITH
R: B AVDULLA (51.00)
3/1F
4g giant's causeway (USA) x storm fille (AUS) (thunder gulch (USA))
6
2.7
4/1
T: C F HYLAND
R: G BOSS (53.00)
4/1
7
4
ACOSTA (5)
25/1
T: D A HAYES
R: CHRIS SYMONS (53.00)
25/1
4g encosta de lago (AUS) x nuryandra (GB) (reference point (GB))
8
7.3
9/2
T: MS A YATES
R: C NEWITT (55.00)
9/2
6g catbird (AUS) x wycombe (NZ) (imposing (AUS))
9
7.5
KELTAH (7)
40/1
T: MS G GILLIS
R: B MELHAM (53.50)
40/1
7h keltrice (AUS) x tivoli queen (AUS) (swooping (USA))
Race 7 - Alternate Railway Safeworking (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:12.80 (36.66)
Prizemoney: $70,000
1
7/2F
T: R D GRIFFITHS
R: D OLIVER (56.00)
7/2F
3g bel esprit (AUS) x vaingt trois (AUS) (noalcoholic (FR))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
9/1
T: A W NOONAN
R: C NEWITT (55.00)
9/1
3g desert sun (GB) x lismore (AUS) (chimes square (AUS))
3
1
15/1
T: R PECORA
R: D GAUCI (54.50)
15/1
3g arazi (USA) x tina's way (AUS) (quick score (AUS))
4
1.9
10/1
T: A J VASIL
R: NICHOLAS HALL (57.50)
10/1
3g beckett (IRE) x spy filou (AUS) (spectacular spy (USA))
5
2
11/2
T: S J RICHARDS
R: BRENT EVANS (54.00)
11/2
3f bel esprit (AUS) x costa grande (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.3
15/4
T: L J CORSTENS
R: D NIKOLIC (56.50)
15/4
3g bel esprit (AUS) x silver barbie (AUS) (desert king (IRE))
7
4.3
9/2
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
9/2
8
4.4
11/1
T: J P SALANITRI
R: B AVDULLA (54.50)
11/1
9
8.4
40/1
T: JOHN MCARDLE
R: G BOSS (54.50)
40/1
3c lujain (USA) x noreaster (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
18.4
50/1
T: T G MATHRICK
R: MICHAEL McDONALD (54.00)
50/1
3g court of jewels (NZ) x matadora (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 8 - Dominant Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:12.50 (36.63)
Prizemoney: $70,000
1
11/4F
T: C F HYLAND
R: D OLIVER (55.50)
11/4F
4g commands (AUS) x divine hope (AUS) (prego (IRE))
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
4/1
T: P F MAHER
R: CRAIG WILLIAMS (57.00)
4/1
6g toy pindarri (NZ) x nice and easy (AUS) (twig moss (FR))
3
0.5
14/1
T: KATE GOODRICH
R: G BOSS (53.00)
14/1
4g desert sun (GB) x signoritta (AUS) (snaadee (USA))
4
1.7
16/1
T: JOHN MCARDLE
R: C NEWITT (53.50)
16/1
6g king of roses (AUS) x meribel (AUS) (centaine (AUS))
5
2.7
14/1
T: MS T TEMPLETON
R: J MASKIELL (53.00)
14/1
5g mujahid (USA) x pitch (AUS) (at talaq (USA))
6
2.9
150/1
T: A J VASIL
R: D MOOR (53.50)
150/1
4g black minnaloushe (USA) x showplace (AUS) (palace music (USA))
7
4.2
20/1
T: A W NOONAN
R: CHRIS SYMONS (53.00)
20/1
6g orpen (USA) x treasure box (AUS) (wild harmony (USA))
8
5.7
GUILD (4)
11/4F
T: P G MOODY
R: L NOLEN (53.00)
11/4F
5m testa rossa (AUS) x shadow waltz (AUS) (mukaddamah (USA))
9
7
12/1
T: P A HEALEY
R: B MELHAM (54.50)
12/1
6g archway (IRE) x santoray (AUS) (kingston jamaica (AUS))
10
16
BOHIKA (9)
11/1
T: MS S DRAVITZKI
R: D GAUCI (53.00)
11/1
4g sandtrap (USA) x young jude (NZ) (jetball (AUS))
* Nick figures are for Australasia.