Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, February 18

Race 1 - Adelaide Galvanising (Bm70) (1050m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:00.58 (33.64)
Prizemoney: $42,000
1
Nasdex (1)
25/10
T: C Maher
R: D Tourneur (59)
25/10
Winning siblings: Daedalus, Index Hugger, Sunny Golf,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
45/10
T: Chris Bieg
R: Jamie Kah (56.5)
45/10
3f dash for cash (AUS) x storm esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
3
3.3
4/1
T: P Stokes
R: M Neilson (55.5)
4/1
3f good journey (USA) x brave deed (AUS) (mustin lake (USA))
4
3.6
22/10F
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (53)
22/10F
3f smart missile (AUS) x lahana (AUS) (hussonet (USA))
5
4.2
45/10
T: Will Clarken
R: M F Poon (55)
45/10
3g artie schiller (USA) x tureen (AUS) (keep the faith (AUS))
6
7.6
30/1
T: Julia Macgillivray
R: B Claridge (54)
30/1
3g stryker (AUS) x cranleigh (AUS) (brief truce (USA))
7
13.2
200/1
T: K M Sweeney
R: D Caboche (53.5)
200/1
3f zariz (AUS) x eight mile (AUS) (octagonal (NZ))
Race 2 - James Boag's Premium Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.41 (34.26)
Prizemoney: $30,000
1
45/10
T: P Stokes
R: B Claridge (57)
45/10
3g pendragon (NZ) x wuji (AUS) (northern state (USA))
Winning siblings: Ancient Land,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
22/10F
T: Chris Bieg
R: Jamie Kah (57)
22/10F
3g wanted (AUS) x miss stone (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1
14/1
T: R R Jolly
R: M F Poon (55)
14/1
4
1.4
35/10
T: G V Richards
R: Jake Toeroek (57)
35/10
5
1.8
11/1
T: G P Moody
R: D Yendall (56)
11/1
4m reward for effort (AUS) x randhawa (NZ) (monolith (AUS))
6
2.5
55/10
T: J F Moloney
R: Chelsea Hall (52)
55/10
3f kaphero (AUS) x stings (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
3
65/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55)
65/10
3f i am invincible (AUS) x morecora (AUS) (more than ready (USA))
8
3.8
25/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (57)
25/1
Race 3 - Schweppes Plate (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:02.10 (35.24)
Prizemoney: $42,000
1
5/1
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (54.5)
5/1
2f ocean park (NZ) x flying rosa (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Tan Tat Trusting,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: M F Poon (52.5)
20/1
2f per incanto (USA) x one keen lass (NZ) (canny lad (AUS))
3
0.4
45/10
T: Jon O'Connor
R: J Bowditch (56.5)
45/10
2g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
0.5
4/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56.5)
4/1
2g testa rossa (AUS) x secretary's secret (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.5
35/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (54.5)
35/10F
2f lonhro (AUS) x jalsah (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.1
20/1
T: Jon O'Connor
R: Eran Boyd (54.5)
20/1
2g denman (AUS) x unfadeable (NZ) (pentire (GB))
7
4.6
6/1
T: J A McLean
R: D Yendall (54.5)
6/1
2f bushranger (IRE) x jedrzejczak (AUS) (falbrav (IRE))
8
6.3
Dvina (10)
6/1
T: Tony McEvoy
R: J Holder (54.5)
6/1
2f smart missile (AUS) x tenko (NZ) (shinko king (IRE))
9
6.8
50/1
T: P A Jones
R: P Gatt (54.5)
50/1
2f super kid (NZ) x la ponch (AUS) (desert prince (IRE))
10
6.9
40/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Todd Pannell (56.5)
40/1
2g nicconi (AUS) x heavenly night (USA) (woodman (USA))
11
11.5
66/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (54.5)
66/1
2f bon hoffa (AUS) x rose of tara (AUS) (song of tara (IRE))
Race 4 - Ubet Adelaide Cup 13/3 (Bm70) (2020m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:06.88 (36.69)
Prizemoney: $30,000
1
45/10
T: S P Gower
R: S Cahill (57.5)
45/10
6g bel esprit (AUS) x nassidarra (NZ) (nassipour (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
25/10
T: S N Paynter
R: J Bowditch (54)
25/10
4g choisir (AUS) x kerimba (IRE) (sinndar (IRE))
3
2.5
4/1
T: D K Carrison
R: Jamie Kah (54.5)
4/1
6g sebring (AUS) x woman eyes (AUS) (catbird (AUS))
4
2.8
50/1
T: B D Brook
R: D Tourneur (54)
50/1
5g oratorio (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
5
4.1
100/1
T: K and H Frew
R: P Gatt (54)
100/1
8g ice point (ARG) x hello doctor (AUS) (dr johnson (USA))
6
4.8
16/10F
T: R R Jolly
R: M F Poon (57.5)
16/10F
4m dubleo (USA) x graphique (AUS) (galileo (IRE))
7
5.1
150/1
T: Grant Young
R: Ms E Finnegan (52.5)
150/1
8g hold that tiger (USA) x fleeting love (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
12/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (52.5)
12/1
5g wanted (AUS) x dushanbe (AUS) (secret savings (USA))
9
5.8
12/1
T: M S Minervini
R: J Holder (54)
12/1
4g starcraft (NZ) x ain't seen nothin' (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
10
6.4
16/1
T: Grant Young
R: Ms C Lindop (58.5)
16/1
7g stratum (AUS) x pilya (USA) (gulch (USA))
Race 5 - Penang Turf Club Trophy (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.89 (36.53)
Prizemoney: $30,000
1
22/10F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
22/10F
4m encosta de lago (AUS) x passing hope (IRE) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Lacada Siren,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: G V Richards
R: Jake Toeroek (56.5)
6/1
4g monaco consul (NZ) x swan river (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
0.9
35/10
T: W F Francis and G Kent
R: M F Poon (53)
35/10
6g dylan thomas (IRE) x concluding (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
1
15/1
T: D M Koch
R: Ms C Lindop (56.5)
15/1
5g al maher (AUS) x glory guru (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
2.4
65/10
T: R R Jolly
R: P Gatt (54.5)
65/10
4g mossman (AUS) x kalamata (AUS) (desert prince (IRE))
6
3.7
25/1
T: J W Peacock
R: P Denton (56)
25/1
6g hussonet (USA) x legal engagement (AUS) (thunder gulch (USA))
7
7.3
10/1
T: R W Huxtable
R: Ms E Finnegan (58.5)
10/1
5m good journey (USA) x zerprisal (NZ) (zerpour (IRE))
8
8
20/1
T: D I Dodson
R: Eran Boyd (57)
20/1
5m duke of marmalade (IRE) x ready for more (AUS) (more than ready (USA))
9
12.3
20/1
T: D Leech
R: Sairyn Fawke (52.5)
20/1
10
15.1
8/1
T: M S Minervini
R: D Tourneur (54)
8/1
5m good journey (USA) x voltara (AUS) (more than ready (USA))
11
24.7
20/1
T: J E Hickmott
R: J Bowditch (56.5)
20/1
Race 6 - Timmy G Fringe 2017 Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.64 (34.18)
Prizemoney: $50,000
1
65/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (59)
65/10
7g lion heart (USA) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
1/1F
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
1/1F
6g statue of liberty (USA) x our cache (AUS) (belong to me (USA))
3
2.5
Riziz (2)
15/2
T: K M Sweeney
R: P Gatt (59)
15/2
8g zariz (AUS) x priya (AUS) (covetous (AUS))
4
2.9
30/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: Jamie Kah (54)
30/1
8g face value (AUS) x star peril (AUS) (staaraq (AUS))
5
3.3
8/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (56)
8/1
6
4.3
50/1
T: D Leech
R: Sairyn Fawke (52.5)
50/1
6g reset (AUS) x gal express (AUS) (success express (USA))
7
5.5
6/1
T: C W McDonald
R: D Tourneur (54)
6/1
5g starcraft (NZ) x fortune princess (AUS) (danehill (USA))
8
6.5
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (54)
8/1
5h street cry (IRE) x world peace (AUS) (danehill (USA))
9
7.8
16/1
T: Michael Vassallo
R: Ms C Lindop (56.5)
16/1
6g fomalhaut (USA) x zardapper (AUS) (sir dapper (AUS))
Race 7 - Holdfast Insur. Birthday Cup (2020m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:03.91 (36.08)
Prizemoney: $100,000
1
2/1F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54)
2/1F
4g reset (AUS) x southern rose (AUS) (unbridled's song (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
3.8
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (59.5)
6/1
10g danzero (AUS) x extra bubbly (AUS) (bellotto (USA))
3
4
40/1
T: J E Hickmott
R: J Bowditch (54)
40/1
7g danerich (AUS) x trice moss (AUS) (keltrice (AUS))
4
5.6
65/10
T: T T Oxlade
R: Damien Thornton (54)
65/10
7g ustinov (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
5
5.7
8/1
T: P Huserot
R: Ms E Finnegan (54)
8/1
6
8.4
35/10
T: P F Blanch
R: B Claridge (56.5)
35/10
7
12
35/10
T: Will Clarken
R: Jamie Kah (54)
35/10
8
13
25/1
T: Grant Young
R: M F Poon (54)
25/1
Race 8 - George Zervos (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.70 (35.33)
Prizemoney: $42,000
1
6/1
T: D J Clarken
R: M Neilson (58)
6/1
3f magnus (AUS) x cardannic (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Bray Street Boss, King Shaka, Naduri,
This nick: 23 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
1.5
45/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56)
45/10
3g rebel raider (AUS) x miss satchmo (AUS) (secret savings (USA))
3
1.6
18/10F
T: Marion Dalco
R: J Duffy (59)
18/10F
3g foxwedge (AUS) x te akau coup (NZ) (thorn park (AUS))
4
4.7
20/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (56.5)
20/1
3g choisir (AUS) x illicitly (AUS) (kaapstad (NZ))
5
5.8
15/1
T: B D Brook
R: Sairyn Fawke (52.5)
15/1
3f artie schiller (USA) x pipkin (AUS) (gallo di ferro (USA))
6
6.1
10/1
T: G L Lesnikowski
R: Jamie Kah (56)
10/1
7
8.1
7/1
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (55)
7/1
3c savabeel (AUS) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
8
8.5
Gronky (12)
25/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (54)
25/1
3g sebring (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
9
8.6
5/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (54.5)
5/1
3f helmet (AUS) x pan's flute (AUS) (lonhro (AUS))
10
15.7
25/1
T: Nick Smart
R: M F Poon (53)
25/1
11
16.1
300/1
T: B D Brook
R: B Claridge (54)
300/1
3f authorized (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
Race 9 - Mac: Stop Drug Driving (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.38 (34.92)
Prizemoney: $30,000
1
25/10F
T: P Stokes
R: M Neilson (55.5)
25/10F
4m street cry (IRE) x gabbidon (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Archer City, Diamonds And Rust,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
45/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Eran Boyd (59)
45/10
4g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
3
0.5
Trueno (6)
12/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (55.5)
12/1
6g written tycoon (AUS) x alcestis (AUS) (meticulous (AUS))
4
0.7
20/1
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (55.5)
20/1
5m mugharreb (USA) x very edgy (AUS) (mister malebo (AUS))
5
0.8
65/10
T: Will Clarken
R: Jamie Kah (56.5)
65/10
4g savabeel (AUS) x classical (NZ) (stravinsky (USA))
6
1.2
12/1
T: D W O'Leary
R: Chelsea Hall (55.5)
12/1
5g akhadan (AUS) x becant (AUS) (marwina (AUS))
7
2.3
30/1
T: J W Peacock
R: Sairyn Fawke (52.5)
30/1
7g stromberg carlson (AUS) x western roll (AUS) (best western (AUS))
8
2.5
66/1
T: D Leech
R: Zac Spain (56.5)
66/1
5g magnus (AUS) x cymaron (AUS) (filante (NZ))
9
2.8
8/1
T: R R Jolly
R: M F Poon (58)
8/1
4g congrats (USA) x dancesteps (NZ) (danehill (USA))
10
3.3
50/1
T: Alexander Justice
R: Jake Toeroek (55.5)
50/1
5m o'lonhro (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
11
4.5
14/1
T: Ms K Johnson
R: S Cahill (57.5)
14/1
7g real jester (AUS) x forget ima lady (AUS) (lion hunter (AUS))
12
5.1
65/10
T: D Shepherd
R: D Tourneur (55.5)
65/10
4m any given saturday (USA) x miss beatrice (AUS) (dubai destination (USA))
13
5.2
66/1
T: Michael McClean
R: Ms E Finnegan (58)
66/1
7g bellotto (USA) x wild streak (AUS) (wild harmony (USA))
14
5.5
15/1
T: Ryan Balfour
R: J Bowditch (57)
15/1
4g magnus (AUS) x jessi rae (AUS) (ascot knight (CAN))
* Nick figures are for Australasia.