Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, July 27

Race 1 - Aami Hrdl (3100m)
Class: Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:36.76 (38.17)
Prizemoney: $45,000
1
30/1
T: E V Musgrove
R: Ronan Short (61)
30/1
Winning siblings: Playfellow,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: Archie Alexander
R: T Ryan (64.5)
2/1
3
1.5
35/10
T: E V Musgrove
R: S Jackson (65.5)
35/10
7g dash for cash (AUS) x hill part (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
5
12/10F
T: P A Chow
R: D Horner Jnr (64.5)
12/10F
7g shinzig (AUS) x denison star (AUS) (hemingway (IRE))
5
6.5
40/1
T: Grant Young
R: Lee Horner (70)
40/1
9g yamanin vital (NZ) x nancy wake (NZ) (personal escort (USA))
6
9.9
40/1
T: Q J Scott
R: Bradley Thomas-Rantall (62)
40/1
7g authorized (IRE) x willow (AUS) (woodman (USA))
7
17
7/1
T: J A McLean
R: R Cully (64)
7/1
8
22.1
80/1
T: Q J Scott
R: Dylan McDonagh (61.5)
80/1
6g red arrow (AUS) x encosterino (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Heineken 3 (Bm82) (1800m)
Class: Benchmark 82 Track: Soft(6) Time: 1:53.99 (36.72)
Prizemoney: $45,000
1
4/6F
T: G V Richards
R: J Holder (57)
4/6F
4g myboycharlie (IRE) x balmarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.3
55/10
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (55)
55/10
4g canford cliffs (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.1
30/1
T: Dane Smith
R: J Maund (55)
30/1
4
3.3
12/1
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (58.5)
12/1
5g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
5
3.4
15/2
T: M M Laurie
R: Jack Martin (57)
15/2
5g sebring (AUS) x madame medusa (IRE) (mozart (IRE))
6
7.8
5/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (55.5)
5/1
Race 3 - W H Benson Memorial (Bm64) (1050m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:02.99 (34.80)
Prizemoney: $30,000
1
1/2F
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (56.5)
1/2F
2g deep field (AUS) x kapala (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Kapajack, Kapset, Vantaggio, Varnamo,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
32/10
T: Patrick Payne
R: W Egan (58.5)
32/10
2g charge forward (AUS) x spanski (AUS) (gonski (AUS))
3
2.4
40/1
T: Ryan Balfour
R: D Tourneur (56)
40/1
2g oamaru force (AUS) x bel franc (AUS) (bel esprit (AUS))
4
4.3
Wahine (5)
11/1
T: C Maher and D Eustace
R: Zac Spain (56)
11/1
2f fastnet rock (AUS) x killcareless (AUS) (more than ready (USA))
5
5.9
Lashdee (10)
50/1
T: John Hyam
R: J Holder (54)
50/1
2f zebedee (GB) x spurlash (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.3
Sellix (9)
80/1
T: Alex Stra
R: Ms G Cartwright (52.5)
80/1
2f zebedee (GB) x natural disaster (AUS) (danerich (AUS))
7
7.6
15/1
T: Jon O'Connor
R: Teagan Voorham (57.5)
15/1
2g magic albert (AUS) x matignon (AUS) (lonhro (AUS))
8
7.8
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (55.5)
20/1
2f zebedee (GB) x bless me katie (AUS) (good journey (USA))
9
9.2
40/1
T: R A Campbell
R: Jake Toeroek (54.5)
40/1
2f akeed mofeed (GB) x antrim's legend (USA) (giant's causeway (USA))
10
16.2
60/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Todd Pannell (55.5)
60/1
Race 4 - Metal-Link (Bm90) (1200m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(6) Time: 1:12.42 (35.25)
Prizemoney: $45,000
1
28/10
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (54.5)
28/10
5r red arrow (AUS) x bags of wheat (AUS) (mugharreb (USA))
Winning siblings: Miss Harmonium, Turf Man,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
22/10F
T: L A Jarvis
R: J Potter (54)
22/10F
6m solo flyer (AUS) x blow the budget (AUS) (luskin star (AUS))
3
2.5
Kabini (6)
4/1
T: B D Brook
R: D Tourneur (54)
4/1
4m written tycoon (AUS) x ambika (AUS) (indian danehill (IRE))
4
3
9/1
T: B D Brook
R: Ms K Bishop (54)
9/1
5m artie schiller (USA) x pipkin (AUS) (gallo di ferro (USA))
5
3.4
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (59)
20/1
5g rebel raider (AUS) x miss satchmo (AUS) (secret savings (USA))
6
4.6
Nariko (7)
4/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: Zac Spain (54)
4/1
7
6.7
9/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Teagan Voorham (52)
9/1
6g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
Race 5 - Medallion Homes (Bm75) (1050m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(6) Time: 1:01.74 (34.65)
Prizemoney: $45,000
1
25/10F
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (55.5)
25/10F
4m commands (AUS) x forget the weather (USA) (stormy atlantic (USA))
Winning siblings: Fabulous Fran, I Love Luka,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3
4/1
T: R and C Jolly
R: W Lau (56.5)
4/1
5g mint lane (USA) x as discreet (AUS) (saratoga springs (CAN))
3
5.5
20/1
T: Grant Kluske
R: Anna Jordsjo (57)
20/1
6g stratum (AUS) x heigl (AUS) (bel esprit (AUS))
4
5.6
55/10
T: Ryan Balfour
R: W Egan (58)
55/10
5m wanted (AUS) x ice mist (USA) (forest danger (USA))
5
6.5
15/2
T: Jon O'Connor
R: Teagan Voorham (51.5)
15/2
7g akhadan (AUS) x becant (AUS) (marwina (AUS))
6
7.5
15/2
T: Will Clarken
R: Jake Toeroek (54.5)
15/2
4m congrats (USA) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
7
9.3
45/10
T: P Stokes
R: Gary Lo (54)
45/10
5m good journey (USA) x brave deed (AUS) (mustin lake (USA))
8
11.3
10/1
T: Norm Rabig
R: Eran Boyd (55)
10/1
4g shrapnel (AUS) x langfibian (AUS) (langfuhr (CAN))
9
12.8
60/1
T: Dane Smith
R: J Maund (54.5)
60/1
Race 6 - Barossa Fine Foods (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:40.12 (36.53)
Prizemoney: $35,000
1
Marina (10)
2/1F
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55)
2/1F
4g ocean park (NZ) x homeland sheila (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Mathison, Romantic Cash, Savaland,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/1
T: Travis Doudle
R: Justin Huxtable (59)
7/1
3
4.3
15/2
T: Ms S Jaensch
R: Ms G Cartwright (53)
15/2
4
5
16/1
T: M A O'Leary
R: Teagan Voorham (55.5)
16/1
5m sharkbite (AUS) x hold me ned (AUS) (hold that tiger (USA))
5
5.5
2/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (56)
2/1
4g al maher (AUS) x step up lady (AUS) (show a heart (AUS))
6
5.6
32/10
T: Archie Alexander
R: Neil Farley (58)
32/10
5g mastercraftsman (IRE) x jan valachi (NZ) (kingdom bay (NZ))
7
6.4
25/1
T: P Huserot
R: R J Hurdle (58)
25/1
5g foxwedge (AUS) x dual diamond (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Tab Lightning Stakes (1050m) LR
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:01.92 (34.25)
Prizemoney: $100,000
1
22/10
T: M, W and J Hawkes
R: Todd Pannell (59)
22/10
3g akeed mofeed (GB) x arrival (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: Surfacing,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 1
$100,000
Vendor: Goldin Farms Angaston SA
Buyer: Yu Long Investments (Australia) Pty Ltd
2
1.3
2/1F
T: D R Jolly
R: D Tourneur (59)
2/1F
3
1.8
22/10
T: Levi Kavanagh
R: J Bowditch (54)
22/10
2c rubick (AUS) x save a penny (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.8
Zizzis (6)
9/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (57)
9/1
3f sizzling (AUS) x senro kisaki (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.9
30/1
T: Will Clarken
R: J Holder (57)
30/1
3f magnus (AUS) x molto bella (AUS) (bel esprit (AUS))
6
3.2
20/1
T: G V Richards
R: Jack Martin (59)
20/1
7
4.2
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (59)
20/1
3g stratum (AUS) x el milagro (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.2
150/1
T: Grant Young
R: Ms G Cartwright (57)
150/1
3f good journey (USA) x exalted blonde (AUS) (face value (AUS))
9
7.4
Rizski (5)
150/1
T: K M Sweeney
R: P Gatt (59)
150/1
3g zariz (AUS) x priya (AUS) (covetous (AUS))
Race 8 - Table & Chair Company (Bm70) (2000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:07.80 (38.73)
Prizemoney: $35,000
1
40/1
T: Grant Young
R: R J Hurdle (59)
40/1
5g skilled (AUS) x exalted beauty (AUS) (blevic (AUS))
Winning siblings: Exalted Beast,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Hostar (2)
2/1F
T: P A Chow
R: Jack Martin (56.5)
2/1F
4g host (CHI) x denison star (AUS) (hemingway (IRE))
3
0.3
Chapal (4)
35/10
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (57.5)
35/10
4g high chaparral (IRE) x bombay (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.3
45/10
T: Ryan Balfour
R: J Bowditch (54.5)
45/10
4g street cry (IRE) x verse (AUS) (quest for fame (GB))
5
2.6
20/1
T: Ms S Jaensch
R: D Tourneur (55.5)
20/1
6
2.7
8/1
T: Ms S Jaensch
R: Todd Pannell (58)
8/1
5g gonski (AUS) x nurney girl (AUS) (scenic (IRE))
7
3.8
25/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (57)
25/1
8
5.9
Bam (8)
20/1
T: D J McMahon
R: Sairyn Fawke (55.5)
20/1
4g all american (AUS) x milande (AUS) (dehere (USA))
9
6.1
20/1
T: D R Jolly
R: Ms K Bishop (56)
20/1
4m toorak toff (AUS) x love somebody (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
6.4
15/1
T: Michael Hickmott
R: Anna Jordsjo (54)
15/1
4g congrats (USA) x purrpurrlena (AUS) (catbird (AUS))
11
18
30/1
T: Patrick Payne
R: Gary Lo (52)
30/1
4m snitzel (AUS) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
12
25.1
11/1
T: Peter Gelagotis
R: Zac Spain (55)
11/1
3g fastnet rock (AUS) x the hamptons (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.