Breednet Results

MT NEWMAN - Saturday, August 25

Race 1 - Onsite/ Linkforce Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.11
Prizemoney: $6,500
1
5/4F
T: B M Kay
R: Ms E Cockram (58)
5/4F
5g congrats (USA) x lost weekend (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/1
T: Krista Pike
R: William White (58)
4/1
3
7.1
2/1
T: Natalie Burke
R: C Haddon (58)
2/1
4
14
6/1
T: R J Malpass
R: N Rudland (56)
6/1
5
14.5
5/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms K Yuill (56)
5/1
6m so secret (AUS) x lead rope (AUS) (real jester (AUS))
6
15
Dalia (6)
6/1
T: Krista Pike
R: Ms P Edwards (56)
6/1
4m oratorio (AUS) x this is right (AUS) (right wing (IRE))
Race 2 - Pirtek/ Onsite Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.86
Prizemoney: $6,500
1
15/1
T: R J Malpass
R: Ms N Hopwood (56)
15/1
7g lonhro (AUS) x marston moor (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Moor Wanted,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/1
T: Krista Pike
R: N Rudland (58)
7/1
4m poet's voice (GB) x simply mak (AUS) (blackfriars (AUS))
3
2.4
7/4
T: R J Malpass
R: Ms P Edwards (59)
7/4
8g husson lightning (AUS) x pretty ribbons (AUS) (carry a smile (AUS))
4
2.5
5/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms K Yuill (58)
5/1
6m ihtiram (IRE) x academy style (AUS) (night shift (USA))
4
2.5
8/1
T: Natalie Burke
R: C Haddon (56.5)
8/1
6g saxon (AUS) x argentine rose (AUS) (red ransom (USA))
6
7.3
13/8F
T: Krista Pike
R: William White (58)
13/8F
6m equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.8
7/1
T: G B Delane
R: L Camilleri (59)
7/1
5g saxon (AUS) x quambatook (AUS) (state city (USA))
Race 3 - Thrifty (Bm56+) (1550m)
Class: BM56+ Track: Good(3) Time: 1:30.15
Prizemoney: $8,500
1
9/2
T: Dean Cocivera
R: L Camilleri (55)
9/2
Winning siblings: Inspirational Lass, Miss Midas, Oceltip,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: Krista Pike
R: William White (59)
6/4F
3
6.6
9/2
T: Robert Beattie
R: N Rudland (56.5)
9/2
9g henny hughes (USA) x judicial queen (AUS) (unbridled's song (USA))
4
6.8
5/2
T: Ms J Henderson
R: Ms E Cockram (59.5)
5/2
8g moscow ballet (IRE) x chakras (AUS) (brackenbury (AUS))
5
7.3
12/1
T: G B Delane
R: Kristy Bennett (53)
12/1
6g red hot choice (AUS) x stormy maddie (AUS) (metal storm (FR))
6
8.8
9/2
T: R D Bell
R: Ms P Edwards (55)
9/2
6g casino prince (AUS) x flying footsteps (USA) (fusaichi pegasus (USA))
7
9.8
10/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms K Yuill (55)
10/1
7g so secret (AUS) x fine memories (AUS) (verglas (IRE))
8
23.5
12/1
T: R J Malpass
R: Ms N Hopwood (55)
12/1
7m so secret (AUS) x iron queen (AUS) (steel glow (AUS))
Race 4 - Fmg Community (Bm56+) (1300m)
Class: BM56+ Track: Good(3) Time: 1:16.20
Prizemoney: $8,500
1
5/1
T: R J Malpass
R: Ms N Hopwood (55)
5/1
6g blackfriars (AUS) x foxaround (AUS) (foxhound (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
1.9
5/1
T: Robert Beattie
R: Ms P Edwards (55.5)
5/1
7g due sasso (AUS) x icicles (AUS) (don't say halo (USA))
4
3.8
16/1
T: G B Delane
R: Ms E Cockram (55.5)
16/1
4g discorsi (AUS) x secret moment (AUS) (secret savings (USA))
5
3.9
9/4
T: Dean Cocivera
R: L Camilleri (57)
9/4
6g balmont (USA) x incorporate (AUS) (danetime (IRE))
6
5
5/1
T: R J Malpass
R: N Rudland (57)
5/1
10g hussonet (USA) x debra's joy (AUS) (danehill (USA))
7
9.3
11/1
T: Natalie Burke
R: Ms K Yuill (57)
11/1
7g ad valorem (USA) x she's captivating (AUS) (regal classic (CAN))
8
13.8
12/1
T: Natalie Burke
R: Kristy Bennett (53)
12/1
Race 5 - Bhp - Newman Cup (2100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:08.37
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: Ms J Henderson
R: Ms E Cockram (63)
9/4
8g written tycoon (AUS) x mochaccino (AUS) (mukaddamah (USA))
Winning siblings: Still It Moves,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: R D Bell
R: Ms P Edwards (55)
3/1
9g speed 'n' power (NZ) x loren's reef (AUS) (north reef (IRE))
3
0.4
6/4F
T: T N Pike
R: C Haddon (57.5)
6/4F
6g von costa de hero (AUS) x pure excellence (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
6.5
5/1
T: Dean Cocivera
R: L Camilleri (55)
5/1
9g bernardini (USA) x oceano (AUS) (portland pirate (AUS))
5
6.8
11/1
T: Natalie Burke
R: Ms K Yuill (55)
11/1
8g blackfriars (AUS) x jacita (AUS) (scenic (IRE))
6
7.5
5/1
T: Ms J Henderson
R: N Rudland (55)
5/1
7
12
20/1
T: G B Delane
R: William White (55)
20/1
8g carpanetto (IRE) x zalia (AUS) (jeune (GB))
8
12.8
9/1
T: D R Couper
R: Ms N Hopwood (55)
9/1
8g saxon (AUS) x satan's sequel (AUS) (rubiton (AUS))
Race 6 - Smoothy Cattle Co/ Rgr Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:09.76
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: T N Pike
R: William White (56)
6/1
9g exceed and excel (AUS) x sashed (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Anthracite, Pennants,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: R J Malpass
R: Ms P Edwards (55)
5/1
3
0.3
5/4F
T: T N Pike
R: C Haddon (59)
5/4F
7g gonski (AUS) x economy (AUS) (good journey (USA))
4
1.5
5/1
T: Dean Cocivera
R: L Camilleri (55)
5/1
5
1.8
7/1
T: D R Couper
R: Ms N Hopwood (55)
7/1
12g bletchley park (IRE) x arlecchina (AUS) (dauberval (USA))
6
2.8
5/1
T: R J Malpass
R: N Rudland (55)
5/1
7
3.5
5/1
T: Ms J Henderson
R: Ms E Cockram (56)
5/1
11g invincible spirit (IRE) x risette (NZ) (entrepreneur (GB))
8
5.8
3/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms K Yuill (56)
3/1
6g alfred nobel (IRE) x arlecchina (AUS) (dauberval (USA))
9
13.5
20/1
T: Natalie Burke
R: Kristy Bennett (53)
20/1
8g bel esprit (AUS) x kurylenko (AUS) (exceed and excel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.