Breednet Results

NEWCASTLE - Monday, February 18

Race 1 - Nationwide Super Hcp (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:52.19 (32.86)
Prizemoney: $22,000
1
25/1
T: Grant Allard
R: C Reith (55)
25/1
3g casino prince (AUS) x go diva go (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Go Joyce Go, Jacqui Ann,
This nick: 13 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (57)
7/1
3g zoffany (IRE) x bel shoes (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.9
5/1
T: G McFarlane
R: S Guymer (57)
5/1
5m salade (AUS) x lady octa (AUS) (octagonal (NZ))
4
1
12/1
T: D J Nugent
R: B Spriggs (57.5)
12/1
6g ready's image (USA) x bacara (NZ) (daggers drawn (USA))
6
1.4
9/4
T: S J Gleeson
R: B El-Issa (58.5)
9/4
4g dubleo (USA) x alli's aria (AUS) (oratorio (IRE))
Race 2 - Peden's Hotel (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:10.40 (33.84)
Prizemoney: $22,000
1
10/1
T: T P Croft
R: Ms M Weir (60)
10/1
4g smart missile (AUS) x rahim (AUS) (rubiton (AUS))
Winning siblings: Landowner,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: D Lane
R: Jake Hull (61)
5/2
5g ad valorem (USA) x oakfield star (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.9
7/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (60.5)
7/1
6m beautiful crown (USA) x santocia (AUS) (commands (AUS))
4
1.5
15/8F
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (57.5)
15/8F
6m statue of liberty (USA) x survey (AUS) (geiger counter (USA))
5
1.6
5/1
T: B A Partelle
R: C Reith (58.5)
5/1
6
2.2
5/1
T: Dean Jackson
R: Reece Jones (51)
5/1
6g o'reilly (NZ) x miraculous miss (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
2.7
Sheoak (6)
25/1
T: D Wagstaff
R: Josh Adams (56.5)
25/1
5m congrats (USA) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
5.9
50/1
T: P R Atkins
R: L Cumberland (54)
50/1
Race 3 - Cessnock Advertiser Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.39 (33.93)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: Rick Worthington
R: B El-Issa (57.5)
3/1
4m marechal (AUS) x snitzabelle (AUS) (snitzel (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/8F
T: J C Deamer
R: A Gibbons (54.5)
15/8F
5m duporth (AUS) x papoose (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.3
6/1
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (54.5)
6/1
5m nicconi (AUS) x winter chalet (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.1
7/2
T: A J Denham
R: Josh Adams (58.5)
7/2
3f pluck (USA) x procession (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.2
20/1
T: John Bannister
R: G Buckley (55)
20/1
5m dane fever (AUS) x kiseki gold (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
3.7
15/1
T: G R Nickson
R: A Layt (54)
15/1
5m beneteau (AUS) x la petite coquette (AUS) (invincible spirit (IRE))
7
3.8
12/1
T: D Lane
R: Jake Hull (58)
12/1
8
5.8
50/1
T: P M Farrell
R: Ms R Murray (54)
50/1
5m makfi (GB) x comic song (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 4 - Yarraman Park (Bm66) (1400m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:23.33 (34.68)
Prizemoney: $22,000
1
Aruba (5)
25/1
T: P M Perry
R: S Guymer (59.5)
25/1
4g choisir (AUS) x coral reef (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Miss Moana, Sons Of Glory,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: K A Lees
R: A Gibbons (58)
7/4F
3g lope de vega (IRE) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
3
1.4
4/1
T: R C Robb
R: C Reith (58.5)
4/1
5g casino prince (AUS) x ocean bridge (AUS) (dolphin street (FR))
4
1.5
5/1
T: D Leech
R: B Spriggs (61)
5/1
3g sizzling (AUS) x dayita (AUS) (show a heart (AUS))
5
1.6
7/2
T: S J Dixon
R: B El-Issa (60)
7/2
6
2.2
16/1
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (54)
16/1
7
3.7
25/1
T: K J Lantry
R: B Griffiths (58.5)
25/1
6g all american (AUS) x patisserie (AUS) (canny lad (AUS))
8
6.2
30/1
T: Darryl Roberts
R: A Layt (56.5)
30/1
5g savabeel (AUS) x millililli (NZ) (pins (AUS))
9
6.3
15/2
T: L J Tilley
R: R Thompson (61.5)
15/2
5g artie schiller (USA) x general chloe (AUS) (general nediym (AUS))
Race 5 - Cessnock Leagues Club Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.56 (32.57)
Prizemoney: $22,000
1
10/1
T: B P Walker
R: A Layt (57)
10/1
4m your song (AUS) x play just for me (USA) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Don't Play Around, Pianist,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: B A Partelle
R: B El-Issa (58.5)
5/4F
3g walking or dancing (NZ) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.7
6/1
T: R E Ollerton
R: Ashley Morgan (56.5)
6/1
3f ad valorem (USA) x love and fear (AUS) (magic winner (AUS))
4
4.6
14/1
T: M J Dwyer
R: C Dwyer (57)
14/1
4m dubleo (USA) x can be silly (AUS) (canny lad (AUS))
5
5.6
5/2
T: Mitchell Beer
R: A Gibbons (56.5)
5/2
3f bernardini (USA) x final deal (AUS) (final card (AUS))
6
6.3
9/1
T: J N Englebrecht
R: Chris C Williams (55.5)
9/1
4m tickets (AUS) x elegance (AUS) (desert style (IRE))
7
6.5
80/1
T: Ben Hill
R: Ms M Weir (56.5)
80/1
3f krupt (AUS) x mythical candi (AUS) (nadeem (AUS))
8
8.5
20/1
T: N E Layt
R: S Guymer (56.5)
20/1
3f the factor (USA) x predicted (AUS) (benicio (AUS))
9
10
80/1
T: N M Lewis
R: B Griffiths (55.5)
80/1
4m foxwedge (AUS) x drop of magic (AUS) (magic albert (AUS))
10
11.3
Shartay (10)
60/1
T: R E Ollerton
R: Ms R Murray (56.5)
60/1
3f uncle mo (USA) x no caviar (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
11.8
20/1
T: Lindsey Kennedy
R: Jake Hull (58.5)
20/1
3g sepoy (AUS) x princess gisella (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 6 - East Cessnock Bowling Club Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.95 (34.61)
Prizemoney: $22,000
1
30/1
T: Lindsey Kennedy
R: Travis Wolfgram (55)
30/1
4m hard spun (USA) x impossibleprincess (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Most Women Are, Pineapple Boom,
This nick: 8 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: Trinity Bannon
R: C Lever (58.5)
11/8F
3g your song (AUS) x discretion (AUS) (canny lad (AUS))
3
1
15/8
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
15/8
3f time thief (AUS) x hilldale (AUS) (beautiful crown (USA))
4
1.4
11/1
T: B A Partelle
R: B El-Issa (58.5)
11/1
3g pierro (AUS) x hi belle (AUS) (clangalang (AUS))
5
1.9
13/4
T: Ms C Murnane
R: C G O'Brien (59)
13/4
4g delago deluxe (AUS) x increase (AUS) (zeditave (AUS))
6
2.2
20/1
T: D I Atkins
R: L Cumberland (56.5)
20/1
3f your song (AUS) x gymea lily (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
5.2
80/1
T: Ms K Owen
R: G Buckley (56)
80/1
4m arlington (AUS) x not a care (AUS) (wonderful world (AUS))
8
6
100/1
T: Ms D Lumsden
R: Ashley Morgan (55)
100/1
9
9.7
66/1
T: D Lane
R: Jake Hull (56.5)
66/1
4m mosayter (USA) x plaisance (AUS) (commands (AUS))
10
12
100/1
T: S J Hodge
R: A E Denby (55)
100/1
11
12.4
100/1
T: Grant Allard
R: Jenny Duggan (55.5)
100/1
3f time thief (AUS) x ashley kate (AUS) (brocco (USA))
Race 7 - Senpos Point Of Sale Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:36.72 (35.11)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: Ms K Waugh
R: Travis Wolfgram (60)
11/8F
3g manhattan rain (AUS) x the flying nun (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Crimea, Shift Change,
This nick: 21 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/4
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
9/4
3f snitzel (AUS) x empress lily (AUS) (zabeel (NZ))
3
1.9
9/1
T: S J Hodge
R: Ms R Murray (54)
9/1
5m time thief (AUS) x strong mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
4
3.6
7/1
T: Peter Cullen
R: Simone Vella (54)
7/1
4g sharkbite (AUS) x leica koorda (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
5
5.8
20/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
20/1
4m hinchinbrook (AUS) x sequinella (AUS) (catbird (AUS))
6
7.9
9/2
T: R and M Freedman
R: Josh Adams (59)
9/2
5g smart missile (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
7
8.6
Laranta (12)
66/1
T: M Boland
R: Reece Jones (51)
66/1
5m lonhro (AUS) x aranta (NZ) (tale of the cat (USA))
8
9.1
150/1
T: Robert Lane
R: L Cumberland (55.5)
150/1
4g smart missile (AUS) x glendelvine (AUS) (sunday silence (USA))
9
13.1
150/1
T: Ms B Mackie
R: Jenny Duggan (54)
150/1
10
13.7
100/1
T: Ms C Monaghan
R: Ashley Morgan (54)
100/1
5g testa rossa (AUS) x catalan bay (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.