Breednet Results

NORTHAM - Thursday, September 6

Race 1 - Gannons Racing Colours Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.71 (34.37)
Prizemoney: $16,500
1
15/4
T: L P Luciani
R: J Whiting (58)
15/4
4g scandal keeper (USA) x la coureuse (AUS) (eternity range (USA))
Winning siblings: Corrente, Zelig,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: N D Parnham
R: S Parnham (54)
13/4
3f city place (USA) x flying angel (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.2
5/4F
T: Ms K Kersley
R: W Pike (58)
5/4F
4
2.5
Amaya (4)
16/1
T: G P Slater
R: Emma Stent (54)
16/1
5m oratorio (IRE) x amadiora (AUS) (king's best (USA))
5
3
15/1
T: G P Poletti
R: S O'Donnell (56)
15/1
4m mulaazem (AUS) x foo keima (AUS) (bianconi (USA))
6
4
7/1
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (58)
7/1
4g celtus (AUS) x fame dame (NZ) (danasinga (AUS))
7
5.3
100/1
T: A W Maley
R: Jade McNaught (53)
100/1
4m starcraft (NZ) x chance liaison (AUS) (falbrav (IRE))
8
6
25/1
T: Ms R Lockwood
R: P Knuckey (56)
25/1
4m dick turpin (IRE) x triniton (AUS) (kenvain (AUS))
Race 2 - Avon Valley Toyota Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.99 (33.99)
Prizemoney: $16,500
1
9/4
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (58)
9/4
4g trade fair (GB) x darntime (AUS) (danetime (IRE))
Winning siblings: Beat The Bro, Regal Gleam, Uni Time,
This nick: 17 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/2
T: G and A Williams
R: W Pike (53.5)
5/2
3f trade fair (GB) x special spice (AUS) (old spice (AUS))
3
5
100/1
T: A W Maley
R: L Camilleri (58)
100/1
4g publishing (AUS) x porsha (AUS) (perugino (USA))
4
5.5
13/2
T: Ms D Baillie
R: T Turner (56)
13/2
4m ouqba (GB) x go bella (AUS) (red eye special (AUS))
5
6
2/1F
T: G C Ballantyne
R: J Whiting (53.5)
2/1F
3f vital equine (IRE) x amusement park (AUS) (bletchley park (IRE))
6
6.1
25/1
T: Eddie McGuire
R: S O'Donnell (58)
25/1
4g sepoy (AUS) x arisma (AUS) (mossman (AUS))
7
6.5
100/1
T: Ms P Wagg
R: Ms R Forrest (53.5)
100/1
3f galah (AUS) x balentine girl (AUS) (balmont (USA))
8
10.3
15/1
T: S J Rowe
R: Shelby Colgate (51)
15/1
3f my admiration (AUS) x overnightsensation (AUS) (peintre celebre (USA))
9
13
Jambo (4)
100/1
T: Tina Glasson
R: Randy Tan (58)
100/1
5g congrats (USA) x ladysmith (AUS) (rhythm (USA))
Race 3 - Western Racepix Mdn Plate (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:21.53 (35.28)
Prizemoney: $16,500
1
3/1
T: D T McAuliffe
R: J Kokotajlo (55.5)
3/1
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4
T: W J Bradshaw
R: G L Smith (58)
11/4
4g gingerbread man (AUS) x anniversary (AUS) (more than ready (USA))
3
2.1
11/1
T: Ms K Fleming
R: T Turner (56)
11/1
4
2.3
40/1
T: A W Maley
R: Emma Stent (56)
40/1
6g onemorenomore (AUS) x bakarje diva (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.5
7/1
T: Mark Wright
R: C Staples (58)
7/1
4g blackfriars (AUS) x mabel grace (AUS) (kendel star (AUS))
6
2.6
40/1
T: Mark Wright
R: Fiona Bell (56)
40/1
4g blackfriars (AUS) x undercover lizzy (AUS) (bletchley park (IRE))
7
3.3
7/4F
T: B G Lucas
R: Kate Witten (54.5)
7/4F
5m snitzel (AUS) x governing spirit (NZ) (deputy governor (USA))
8
6
16/1
T: Jayden Thomas
R: Mitchell Pateman (58)
16/1
Race 4 - Tabtouch Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.53 (34.38)
Prizemoney: $16,500
1
5/2
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (56)
5/2
4m bel esprit (AUS) x point piper (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Bernin Loose, Sunny Fame,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/4
T: C R Green
R: S O'Donnell (58)
13/4
3
2
5/2F
T: A G Durrant
R: Jordan Turner (55.5)
5/2F
3g universal ruler (AUS) x scenic grin (AUS) (blackfriars (AUS))
4
2.5
30/1
T: G C Ballantyne
R: J Whiting (56)
30/1
4m alfred nobel (IRE) x shario torio (AUS) (oratorio (AUS))
5
3.3
8/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (56)
8/1
4m so secret (AUS) x strategic choice (AUS) (strategic (AUS))
6
3.5
15/2
T: K J Reeves
R: P Knuckey (58)
15/2
7
4.5
100/1
T: A W Maley
R: Randy Tan (53.5)
100/1
3f choisir (AUS) x little wonder why (AUS) (kala dancer (GB))
8
4.8
40/1
T: C R Green
R: Ben Paterson (58)
40/1
4g snippetson (AUS) x vain burg (AUS) (kenvain (AUS))
9
5.8
11/1
T: R J Lewis
R: J Kokotajlo (58)
11/1
7g startac (USA) x albanella (GER) (caerleon (USA))
Race 5 - Www.Avonvalleywa.Com.Au Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.45 (35.71)
Prizemoney: $16,500
1
11/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (56)
11/1
4m starcraft (NZ) x royale faux pas (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Jingtang,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
20/1
T: L P Luciani
R: J Whiting (56)
20/1
3
0.8
7/4F
T: A G Durrant
R: W Pike (55.5)
7/4F
3g proart (AUS) x twice the magic (AUS) (second empire (IRE))
3
0.8
9/4
T: V A Brockman
R: Mitchell Pateman (58)
9/4
4g discorsi (AUS) x five fields (AUS) (citidancer (IRE))
5
3
16/1
T: D R Harrison
R: P Knuckey (58)
16/1
5g oratorio (AUS) x sanabresa (AUS) (scenic (IRE))
6
3.8
7/2
T: Brett Pope
R: T Turner (58)
7/2
6g saxon (AUS) x ivory lane (AUS) (chagall (AUS))
7
4
100/1
T: Ms S L Miller
R: Ben Paterson (55.5)
100/1
3g universal ruler (AUS) x biara rose (AUS) (dr johnson (USA))
8
4.8
25/1
T: Meryl Hayley
R: S Parnham (58)
25/1
4g myboycharlie (IRE) x maryann (AUS) (marooned (GB))
9
5.8
25/1
T: Fenella Martin
R: Lucy Warwick (58)
25/1
10
6.5
40/1
T: Geoff Van De Molen
R: S O'Donnell (58)
40/1
11
7
150/1
T: Tina Glasson
R: Fiona Bell (54)
150/1
6m passenger (AUS) x pitter's gift (AUS) (my precocious lad (NZ))
12
9.8
150/1
T: R J Lewis
R: Ms J Gray (53)
150/1
5m startac (USA) x more than this (AUS) (more than ready (USA))
Race 6 - XXXX Gold Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:04.13 (34.64)
Prizemoney: $19,000
1
5/2F
T: A G Durrant
R: P Knuckey (56.5)
5/2F
3g delago deluxe (AUS) x raw edge (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Bringon The Veuve,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
30/1
T: Deborah Hagan
R: S Parnham (58)
30/1
5g henny hughes (USA) x seasons end (AUS) (charge forward (AUS))
3
0.4
11/2
T: B P Graham
R: Ryan Hill (59)
11/2
4g demerit (AUS) x belle times (AUS) (numerous times (CAN))
4
1
4/1
T: G C Ballantyne
R: S O'Donnell (54)
4/1
5
3.5
3/1
T: Brett Pope
R: B Banovic-Edwards (54)
3/1
4m dick turpin (IRE) x due see (AUS) (due sasso (AUS))
6
3.8
13/4
T: Martin Allan
R: Jade McNaught (51.5)
13/4
7
5
Oanit (8)
100/1
T: G P Poletti
R: L Camilleri (54)
100/1
5g snippetson (AUS) x foxy joan (NZ) (desert fox (GB))
8
6
25/1
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (57)
25/1
6g key business (AUS) x danagh (AUS) (danetime (IRE))
Race 7 - Www.Northamraceclub.Com Hcp-C5 (2200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 2:23.09 (34.01)
Prizemoney: $19,000
1
10/9F
T: G and A Williams
R: W Pike (58)
10/9F
5m blackfriars (AUS) x gelsinga (AUS) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Prince Of Promises, Queen Of Soul,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: D S Barker
R: J Whiting (56)
7/2
7g danehill express (AUS) x diplomat (AUS) (octagonal (NZ))
3
3.1
9/2
T: Raymond Vincent
R: S Parnham (59)
9/2
5g musket (AUS) x antofagasta (AUS) (euclase (AUS))
4
4.3
100/1
T: B Monteleone
R: L Camilleri (55)
100/1
5m murtajill (AUS) x gypsy rock (NZ) (stravinsky (USA))
5
4.4
12/1
T: Greg Beauglehole
R: P Hall (58)
12/1
9g helenus (AUS) x blue empire (AUS) (second empire (IRE))
6
5
16/1
T: Meryl Hayley
R: M Autier (55)
16/1
7
5.3
6/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56.5)
6/1
7g magnus (AUS) x ashamika (FR) (linamix (FR))
8
6
60/1
T: Brian Rogers
R: C Staples (55)
60/1
Race 8 - #visitnortham Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.63 (34.34)
Prizemoney: $19,000
1
11/1
T: A W Maley
R: S McGruddy (56)
11/1
4m patronize (AUS) x flaming magic (AUS) (brief truce (USA))
Winning siblings: Burning Magic, Grindelwald,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: Nick Cox
R: W Pike (59)
11/2
5g monaco consul (NZ) x victory party (USA) (yankee victor (USA))
3
0.9
9/2
T: L Smith
R: Mitchell Pateman (59.5)
9/2
6g alfred nobel (IRE) x opal nera (AUS) (blackfriars (AUS))
4
1.5
20/1
T: G C Ballantyne
R: S O'Donnell (56)
20/1
5g my atacanta (IRE) x protectress (AUS) (hector protector (USA))
5
1.8
15/4F
T: M W Bairstow
R: S Parnham (58)
15/4F
4g redoute's choice (AUS) x panorama ridge (USA) (empire maker (USA))
6
1.9
25/1
T: Matthew Scott
R: C Staples (57)
25/1
4g famous roman (AUS) x decaf (AUS) (strategic (AUS))
7
2
66/1
T: B H Hyde
R: Ms L Staples (56)
66/1
5g hala bek (IRE) x icicles (AUS) (don't say halo (USA))
8
2.1
60/1
T: Nakita Barber
R: M Autier (54)
60/1
5h so you think (NZ) x promptness (USA) (eddington (USA))
9
2.3
40/1
T: Ms K D'Orsogna
R: J Whiting (55.5)
40/1
6m danehill express (AUS) x heartshape (AUS) (mr. henrysee (USA))
10
3.5
15/2
T: D and B Pearce
R: Joseph Azzopardi (59)
15/2
4g street cry (IRE) x europa point (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
3.8
7/1
T: Ms E Strempel
R: Lucy Warwick (59)
7/1
5g kendel star (AUS) x woodland rose (AUS) (bletchley park (IRE))
12
4.5
25/1
T: N D Parnham
R: Ryan Hill (54)
25/1
13
5.8
7/1
T: Mark Wright
R: J Kokotajlo (54)
7/1
14
8.8
15/1
T: Brett Pope
R: T Turner (58.5)
15/1
* Nick figures are for Australasia.