Breednet Results

NOWRA - Monday, September 5

Race 1 - Kel Campbell Fuel Haulage-Bm55 (2200m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(7) Time: 2:21.77 (36.46)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Thomas Lyttle
R: Ms M Kinny (57.5)
7/4F
5m oratorio (IRE) x colour therapy (AUS) (spectrum (IRE))
Winning siblings: Bengello, Rush Indulgence,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6
9/2
T: Matthew Smith
R: Ms N Burrells (59)
9/2
5m mastercraftsman (IRE) x kwan (IRE) (sadler's wells (USA))
3
6.3
6/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (55.5)
6/1
6g marwina (AUS) x bootleg season (AUS) (summer suspicion (JPN))
4
6.4
7/1
T: R J Price
R: J Ford (57.5)
7/1
12g covetous (AUS) x offline (AUS) (king ivor (AUS))
5
6.7
7/2
T: Aaron Clarke
R: R Bensley (59.5)
7/2
7g zariz (AUS) x queen of burlesque (AUS) (palace music (USA))
6
10.3
12/1
T: Mervyn Bennett
R: Ms W Costin (54.5)
12/1
7
13.8
7/1
T: T J Robinson
R: M Travers (56)
7/1
5m bernardini (USA) x punton danehill (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Country Motor Company Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:11.61 (35.72)
Prizemoney: $20,000
1
Bogie (2)
3/1
T: Matthew Smith
R: Mitchell Bell (58)
3/1
5g street sense (USA) x african queen (AUS) (lion hunter (AUS))
Winning siblings: Goliath, Mr Light Blue, Queenera, Sharjah, Tallow,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
2/1F
T: R Weston and J Nisbet
R: J Kissick (60)
2/1F
5m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
3
1.5
7/2
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (58)
7/2
6g red ransom (USA) x twisted heart (AUS) (distorted humor (USA))
4
2
15/2
T: Ms T Bateup
R: J Ford (55)
15/2
5
3.2
15/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (54.5)
15/1
6
4.7
13/2
T: J C Coyle
R: Ms W Costin (55)
13/2
5g myboycharlie (IRE) x friendly conflict (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
13.5
9/1
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (54)
9/1
7g oratorio (IRE) x florenza (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 3 - Robert Oatley Wines Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:25.61 (36.65)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: M C Conners
R: Ms W Costin (58.5)
13/2
Winning siblings: Celtic Love,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.8
9/10F
T: Matthew Smith
R: Mitchell Bell (59.5)
9/10F
3
5.8
11/4
T: Ms G Englebrecht
R: Peter Wells (54)
11/4
4
10.6
4/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (56)
4/1
4m denman (AUS) x dragon maiden (NZ) (mughtanim (USA))
5
19.9
50/1
T: Fred Skerbic
R: Ms M Kinny (52)
50/1
7g byblos (CHI) x polka time (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Ray White Nowra Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:26.65 (37.04)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: Michael Costa
R: Ms R Murray (56.5)
5/4F
3c choisir (AUS) x schema (FR) (anabaa (USA))
Winning siblings: Great Game,
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: Bjorn Baker
R: B El-Issa (56.5)
15/2
3c sebring (AUS) x the missus (AUS) (danzero (AUS))
3
1
16/1
T: Paul Murray
R: G Buckley (54.5)
16/1
3f smart missile (AUS) x aim for gold (AUS) (end sweep (USA))
4
1.1
13/2
T: G D Hickman
R: Ms W Costin (59)
13/2
4g i am invincible (AUS) x assumpta (AUS) (northern regent (CAN))
5
1.6
11/1
T: Ms T Bateup
R: Travis Wolfgram (56.5)
11/1
3g snippetson (AUS) x expenditure (AUS) (dangerous (AUS))
6
1.8
11/2
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (59)
11/2
7
2.8
30/1
T: Todd Rawiller
R: Brock Ryan (55)
30/1
4m choisir (AUS) x pussycat doll (AUS) (tale of the cat (USA))
8
3.8
4/1
T: J C Coyle
R: Mitchell Bell (59)
4/1
4g pins (AUS) x you too (NZ) (o'reilly (NZ))
9
11.6
25/1
T: J G Sargent
R: J Ford (56.5)
25/1
3g high chaparral (IRE) x heavenly dreamer (USA) (fusaichi pegasus (USA))
10
13.4
60/1
T: Fred Skerbic
R: K Jennings (59)
60/1
8g half hennessy (AUS) x hesyan (AUS) (secret savings (USA))
11
13.6
100/1
T: Scott Wade
R: Ms N Burrells (57)
100/1
5g big brown (USA) x danaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - Prime 7 Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:40.07 (36.19)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: David Pfieffer
R: Ms W Costin (59)
9/2
4g artie schiller (USA) x enrich (USA) (dynaformer (USA))
Winning siblings: Ameliorate, Tag And Release,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/8F
T: Matthew Dale
R: J Ford (54.5)
13/8F
5m o'reilly (NZ) x instantly (NZ) (spectacular love (USA))
3
2.4
13/2
T: Paul Murray
R: G Buckley (54.5)
13/2
4m time thief (AUS) x aim for gold (AUS) (end sweep (USA))
4
2.6
11/2
T: Michael Costa
R: K Jennings (57)
11/2
4m testa rossa (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
5
6.3
8/1
T: S I Singleton
R: B El-Issa (55.5)
8/1
3f husson (ARG) x fly like angels (AUS) (fasliyev (USA))
6
12.1
Lyrids (9)
11/2
T: Michael Costa
R: Ms K O'Hara (55)
11/2
3g northern meteor (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
8
19.5
40/1
T: R J Peiti
R: R Bensley (59)
40/1
6g youthful legs (USA) x hello cocky (AUS) (ignatius (USA))
Race 6 - Shoalhaven Ex-Serv. Club Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:05.19 (35.75)
Prizemoney: $20,000
1
Jayaqua (11)
7/2F
T: Matthew Smith
R: B Spriggs (54.5)
7/2F
3f myboycharlie (IRE) x maji maji (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Princess Ailani,
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.4
7/2F
T: David Pfieffer
R: B El-Issa (55.5)
7/2F
2019 Inglis Scone Yearling Sale
Vendor: Tamalee Farm, Tamworth
Buyer: Passed in - $ 5,000
3
1.7
12/1
T: G M Brown
R: Deanne Panya (56)
12/1
4g tickets (AUS) x secret walk (AUS) (secret savings (USA))
4
2.2
7/1
T: G Portelli
R: Mitchell Bell (56)
7/1
4m bernardini (USA) x quiet life (USA) (sunday silence (USA))
5
2.4
16/1
T: R J Price
R: Peter Wells (54)
16/1
5m choisir (AUS) x ma famille (USA) (maria's mon (USA))
6
3.4
15/2
T: G D Neale
R: Ms W Costin (55.5)
15/2
3g al maher (AUS) x capitalism (AUS) (royal academy (USA))
7
4.2
60/1
T: K J Parker
R: J Ford (54)
60/1
3f poet's voice (GB) x aldarch (AUS) (archway (IRE))
8
4.3
6/1
T: Jamie Thomsen
R: Brock Ryan (56.5)
6/1
4g venice beach (AUS) x viejo (AUS) (el moxie (USA))
9
6.1
13/2
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (55.5)
13/2
4m street cry (IRE) x russeting (AUS) (commands (AUS))
10
7.1
20/1
T: Aaron Clarke
R: R Bensley (55.5)
20/1
11
8.4
9/1
T: M Petrovic
R: A Layt (55)
9/1
4m equiano (FR) x undolla (AUS) (brocco (USA))
12
9.9
20/1
T: S I Singleton
R: Ms M Kinny (54.5)
20/1
13
11.7
50/1
T: Paul Murray
R: G Buckley (54)
50/1
3f snippetson (AUS) x cyndiana star (AUS) (johannesburg (USA))
14
17
25/1
T: Paul Murray
R: J Penza (54)
25/1
3f danerich (AUS) x scores (AUS) (hussonet (USA))
Race 7 - Nowra Carpet Court (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(7) Time: 1:05.74 (35.75)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: G M Brown
R: Deanne Panya (57)
11/2
4m zizou (AUS) x downsize (NZ) (pins (AUS))
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: Michelle Ritchie
R: J Penza (56)
4/1
3f duporth (AUS) x baby boom (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.3
13/2
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (58)
13/2
4g canny lad (AUS) x curled (AUS) (lion hunter (AUS))
4
2.4
9/1
T: A Van Tonder
R: Travis Wolfgram (55.5)
9/1
7g dylan thomas (IRE) x floridays (AUS) (kenmare (FR))
5
2.5
9/4F
T: J G Sargent
R: Mitchell Bell (59)
9/4F
3g mastercraftsman (IRE) x madeleine noblet (NZ) (no excuse needed (GB))
6
2.6
8/1
T: Michael Costa
R: Brock Ryan (59)
8/1
5g denman (AUS) x celestial flight (USA) (a. p jet (USA))
7
2.7
20/1
T: Scott Wade
R: Ms N Burrells (54.5)
20/1
9m exceed and excel (AUS) x watermark (GB) (rainbow quest (USA))
8
2.8
20/1
T: R Weston and J Nisbet
R: J Ford (55.5)
20/1
5m alert (ARG) x violetter (NZ) (beau zam (NZ))
9
2.9
10/1
T: James Curtis
R: B El-Issa (57.5)
10/1
7g snippetson (AUS) x mercia (AUS) (flying spur (AUS))
10
4.3
15/1
T: Scott Wade
R: Ms W Costin (54)
15/1
11
5.8
Sheoak (8)
7/1
T: Aaron Clarke
R: R Bensley (57)
7/1
3f congrats (USA) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
* Nick figures are for Australasia.