Breednet Results

NOWRA - Sunday, April 16

Race 1 - Ison & Company (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(8) Time: 1:25.95 (35.96)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: Matthew Smith
R: J Ford (58.5)
7/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
11/8F
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (60)
11/8F
7g niello (AUS) x united nations (AUS) (langfuhr (CAN))
3
5.6
3/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (57)
3/1
4
7.1
16/1
T: G D Hickman
R: Ms K O'Hara (54)
16/1
5
7.3
10/1
T: K J Parker
R: J Penza (56)
10/1
Race 2 - Southern Cross Garages Hcp-C3 (1100m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 1:05.70 (36.49)
Prizemoney: $20,000
1
8/11F
T: Matthew Smith
R: J Ford (55)
8/11F
3f al maher (AUS) x my word (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Eighth Keeper,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (54)
10/1
3g snippetson (AUS) x morning dews (AUS) (peintre celebre (USA))
3
1.4
15/4
T: K J Berry
R: Tommy Berry (56.5)
15/4
4g shellscrape (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
4
1.7
Janis (4)
5/1
T: C Hensler
R: Ms M Kinny (55)
5/1
5m duporth (AUS) x girls rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2.2
11/2
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
11/2
4m pins (AUS) x new edition (USA) (stormy atlantic (USA))
Race 3 - Careda Air Conditioning Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:11.57 (36.18)
Prizemoney: $20,000
1
Ribs (2)
9/2
T: E and L Longmire
R: Ms K O'Hara (59)
9/2
4g roadhog (AUS) x mick's chick (AUS) (snitzel (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/1
T: J Rolfe
R: M Heagney (59)
11/1
4g alert (ARG) x danish charm (AUS) (king of danes (AUS))
3
6.1
6/1
T: S I Singleton
R: Ms J Taylor (58.5)
6/1
3c octagonal (NZ) x naturalist (AUS) (palace music (USA))
4
6.6
5/4F
T: Paul Murray
R: G Buckley (58.5)
5/4F
5
7.4
7/1
T: Ms T Bateup
R: A Layt (58.5)
7/1
3g snippetson (AUS) x expenditure (AUS) (dangerous (AUS))
6
7.8
Tiomo (11)
7/2
T: Donna Grisedale
R: J Grisedale (56)
7/2
2g uncle mo (USA) x sunday's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Club Husky Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(8) Time: 1:12.24 (36.90)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Joseph Pride
R: J Penza (57.5)
7/4F
3f love conquers all (AUS) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: S I Singleton
R: Y Ichikawa (57.5)
7/2
3f more than ready (USA) x rock of fortune (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
7.3
12/1
T: Mary Bray
R: Ms K Nisbet (57.5)
12/1
3f bernardini (USA) x petitions (AUS) (canny lad (AUS))
4
7.7
15/4
T: Matthew Smith
R: G Buckley (57.5)
15/4
3f snitzel (AUS) x glogirl (AUS) (general nediym (AUS))
5
9.7
40/1
T: K J Parker
R: R Brewer (58)
40/1
4m octagonal (NZ) x madame meilland (AUS) (commands (AUS))
6
9.9
25/1
T: T and P Vigouroux
R: Rachel Hunt (56)
25/1
3f salade (AUS) x saginaw (AUS) (snippets (AUS))
7
10
60/1
T: T and P Vigouroux
R: J Grisedale (57.5)
60/1
8
10.1
5/1
T: G D Hickman
R: Ms J Taylor (58)
5/1
4m street sense (USA) x running jeans (NZ) (volksraad (GB))
9
13.1
30/1
T: K J Parker
R: Aaron Williams (56)
30/1
10
13.2
30/1
T: R E Hogan
R: M Heagney (58)
30/1
11
14.4
Unheard (15)
66/1
T: J W Van Duren
R: Ms K Adams (58)
66/1
5m eavesdropper (USA) x duosam (AUS) (al samer (AUS))
Race 5 - Bomaderry Bowling Club (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Heavy(8) Time: 1:43.42 (36.78)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: G R Nickson
R: J Ford (54)
8/1
3f starcraft (NZ) x celadon (NZ) (danehill (USA))
This nick: 35 runners; 27 winners; 1 SW. Details
2
1.3
Grasp (3)
4/1
T: Thomas Lyttle
R: A Layt (58)
4/1
5g krupt (AUS) x never let go (AUS) (beautiful crown (USA))
3
1.5
9/10F
T: David Pfieffer
R: J Penza (57.5)
9/10F
4m savabeel (AUS) x america bay (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
1.7
11/2
T: J Rolfe
R: G Buckley (59.5)
11/2
4m champions gallery (GB) x becoming (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.1
14/1
T: T P Croft
R: Ms K O'Hara (57.5)
14/1
4g onemorenomore (AUS) x alanis (AUS) (mister c. (USA))
6
2.9
16/1
T: Aaron Clarke
R: Simon Miller (56)
16/1
5g bel danoro (AUS) x chinoiserie (AUS) (marwina (AUS))
7
3.7
20/1
T: B K Cross
R: Peter Wells (56)
20/1
4g tickets (AUS) x dawnfire (AUS) (integra (AUS))
Race 6 - Hunt Removals Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:27.11 (36.73)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: Paul Murray
R: J Grisedale (56)
5/2F
4g onemorenomore (AUS) x bopalula (AUS) (brahms (USA))
Winning siblings: Beaut Bopa, Jimibramz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (57.5)
9/2
3
1
7/2
T: S I Singleton
R: Ms K O'Hara (54)
7/2
3f husson (ARG) x fly like angels (AUS) (fasliyev (USA))
4
1.4
12/1
T: R E Hogan
R: M Heagney (56)
12/1
3g dane shadow (AUS) x portside (USA) (congrats (USA))
5
4.2
7/2
T: B K Cross
R: Ms K Adams (55)
7/2
6
6.7
14/1
T: Mick Miladinovic
R: Rachel Hunt (52.5)
14/1
5m beautiful crown (USA) x sacred halo (AUS) (don't say halo (USA))
7
7.7
6/1
T: Aaron Clarke
R: A Layt (57)
6/1
4m nicconi (AUS) x prayer time (AUS) (genuine (JPN))
Race 7 - Chapman Motors (Bm55) (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Heavy(8) Time: 1:12.51 (37.20)
Prizemoney: $20,000
1
5/2F
T: Michelle Ritchie
R: J Penza (55.5)
5/2F
4m snippetson (AUS) x misplaced (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Can't Find Snippy, Sir Trent, Velaro,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3
8/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Kristina Rayner (52)
8/1
6m california dane (AUS) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
3
4.3
4/1
T: G Portelli
R: G Buckley (58)
4/1
4
5.1
8/1
T: G D Hickman
R: Ms K O'Hara (55)
8/1
3f zizou (AUS) x exclusive bid (AUS) (snippets (AUS))
5
7.9
3/1
T: E and L Longmire
R: J Ford (57)
3/1
4m snippetson (AUS) x stand by your man (AUS) (nuclear freeze (USA))
6
9.2
6/1
T: W M Slinkard
R: R Brewer (59.5)
6/1
6g trotamondo (CHI) x gypsy violin (NZ) (stravinsky (USA))
7
12.5
9/1
T: K J Parker
R: A Layt (57.5)
9/1
4m stryker (AUS) x harpy (AUS) (night shift (USA))
8
12.6
Jostle (12)
30/1
T: Warren Ganderton
R: J Grisedale (54.5)
30/1
6m lonhro (AUS) x davilora dane (IRE) (danehill (USA))
* Nick figures are for Australasia.