Breednet Results

OAKBANK - Monday, April 22

Race 1 - Kloses / Melt (Bm82) (3600m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(4) Time: 4:10.14
Prizemoney: $45,000
1
9/10F
T: Michael Hickmott
R: Sairyn Fawke (57.5)
9/10F
8g azamour (IRE) x high lite (GB) (observatory (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Todd Pannell (58)
3/1
3
3.8
25/10
T: Grant Young
R: D Tourneur (54)
25/10
7g high chaparral (IRE) x tentpole (USA) (rainbow quest (USA))
4
4.7
12/1
T: Grant Young
R: Raquel Clark (54)
12/1
Race 2 - Ecycle Hrdl (Bm120) (3200m)
Class: Restricted Hurdle Track: Good(4) Time: 3:49.81
Prizemoney: $45,000
1
8/11F
T: E V Musgrove
R: S Pateman (69.5)
8/11F
8g shaft (AUS) x benita (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Play School, Thanksgiving,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
10.8
2/1
T: E V Musgrove
R: W Gordon (65)
2/1
9g whipper (USA) x beyond compare (IRE) (galileo (IRE))
3
15.6
55/10
T: T T Oxlade
R: D Horner Jnr (67)
55/10
10g istidaad (USA) x iced brandy (NZ) (first norman (USA))
4
16.5
10/1
T: Ms B Simpson
R: M Kelly (64)
10/1
6g lookin at lucky (USA) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
Race 3 - Sugar Financial Hcp (C1) (1050m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:04.12
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (59)
8/11F
2g snitzel (AUS) x fitna (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Avenue Of Pleasure, Diamond Pegasus,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: M J Seyers
R: P Gatt (54.5)
12/1
2f helmet (AUS) x heigl (AUS) (bel esprit (AUS))
3
1.5
30/1
T: K M Sweeney
R: J Lorensini (57.5)
30/1
2g o'lonhro (AUS) x shez a gaze (AUS) (stargazer (NZ))
4
4.1
16/10
T: Luke Fernie
R: Jake Toeroek (56.5)
16/10
2g nicconi (AUS) x dolly's sundaye (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
4.5
14/1
T: G V Richards
R: Ms C Jones (56)
14/1
6
7.8
40/1
T: K M Sweeney
R: J Maund (55.5)
40/1
2f krupt (AUS) x eight mile (AUS) (octagonal (NZ))
Race 4 - Thomas Farms Stpl (3250m)
Class: Steeple Track: Soft(5) Time: 4:00.01
Prizemoney: $45,000
1
15/10F
T: B D Brook
R: R Cully (64)
15/10F
7g oratorio (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
This nick: 2 runners; 5 winners; 0 SW. Details5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
9.5
Aldous (4)
15/2
T: Steven Pateman
R: P Hamblin (64)
15/2
8g redoute's choice (AUS) x empress pegasus (USA) (fusaichi pegasus (USA))
3
15
14/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (64)
14/1
9g pentire (GB) x wild violet (AUS) (archregent (CAN))
4
16.1
45/10
T: E V Musgrove
R: D Horner Jnr (69)
45/10
9g savabeel (AUS) x rotogravure (AUS) (strategic (AUS))
300
15/10F
T: Patrick Payne
R: Lee Horner (66)
15/10F
7g darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
Race 5 - Resourceco Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:08.24
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: G V Richards
R: Raquel Clark (57.5)
2/1F
Winning siblings: Burma, Maggie's Quest, Meteor Strike,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
4/1
T: D R Jolly
R: Jake Toeroek (57.5)
4/1
3
2.2
35/10
T: S P Gower
R: Anna Jordsjo (53.5)
35/10
3f akeed mofeed (GB) x go lizzy (AUS) (statue of liberty (USA))
4
3.4
25/10
T: D E Magro
R: J Holder (57.5)
25/10
3g denman (AUS) x isle royale (AUS) (scenic (IRE))
5
4
12/1
T: J D Smith
R: J Maund (55.5)
12/1
3f unencumbered (AUS) x two sugars (AUS) (dash for cash (AUS))
6
4.4
25/1
T: Shayne Cahill
R: D Tourneur (55.5)
25/1
7
6.2
30/1
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (55.5)
30/1
3f typhon (AUS) x green ice (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 6 - Melba's (Bm64) (2150m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:19.84
Prizemoney: $30,000
1
3/1F
T: Nick Smart
R: J Lorensini (55.5)
3/1F
7m touch down (GER) x princess demut (GER) (tannenkonig (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
55/10
T: G V Richards
R: J Holder (55)
55/10
3
2
10/1
T: Aaron Purcell
R: P Gatt (55.5)
10/1
6g mount nelson (GB) x tottie (GB) (fantastic light (USA))
4
4
4/1
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (55.5)
4/1
4m americain (USA) x larissar (AUS) (street cry (IRE))
5
6.2
35/10
T: Grant Young
R: Raquel Clark (57)
35/10
7m blevic (AUS) x keetah's lady (AUS) (akhadan (AUS))
6
6.7
30/1
T: J D Smith
R: J Maund (54.5)
30/1
4g dalakhani (IRE) x breccia (NZ) (fastnet rock (AUS))
7
7.2
50/1
T: Ryan Balfour
R: Sairyn Fawke (54.5)
50/1
5g purrealist (AUS) x it's who deanie (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
8.1
4/1
T: Michael Hickmott
R: Justin Huxtable (57.5)
4/1
9
16.4
40/1
T: B D Brook
R: D Tourneur (56.5)
40/1
5g authorized (IRE) x blue orchid (USA) (kingmambo (USA))
10
16.7
150/1
T: B D Brook
R: Eran Boyd (54)
150/1
5g rebel raider (AUS) x my becks (AUS) (second empire (IRE))
11
19.5
66/1
T: B J Jones
R: Ms K Bishop (54)
66/1
7g mr martini (AUS) x cent de lago (AUS) (lago delight (AUS))
Race 7 - Punters.Com.Au (Bm64) (1050m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.48
Prizemoney: $30,000
1
Zarace (12)
45/10
T: K M Sweeney
R: Anna Jordsjo (53.5)
45/10
4g zariz (AUS) x race memory (AUS) (racer's edge (AUS))
Winning siblings: Amative, Amintire,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
60/1
T: Alexander Justice
R: Ms K Bishop (54)
60/1
3
2.3
6/1
T: G V Richards
R: J Holder (59)
6/1
4g kaphero (AUS) x white fire (AUS) (danewin (AUS))
4
2.4
20/1
T: D E Magro
R: Raquel Clark (57)
20/1
5m jimmy choux (NZ) x sea island (NZ) (woodman (USA))
5
3.8
20/1
T: Grant Kluske
R: Eran Boyd (54)
20/1
6m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
6
3.9
18/10F
T: Ms S Jaensch
R: Justin Huxtable (56.5)
18/10F
7
4.2
50/1
T: D Shepherd
R: Sairyn Fawke (57)
50/1
4g elzaam (AUS) x tyler jay (AUS) (octagonal (NZ))
8
7.1
30/1
T: P L Seater
R: P Gatt (55.5)
30/1
4m host (CHI) x thanks a bundle (AUS) (danewin (AUS))
9
7.3
15/10
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (60)
15/10
4g smart missile (AUS) x pozitave (AUS) (zeditave (AUS))
Race 8 - Fulham Gardens Sc Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:30.75
Prizemoney: $30,000
1
4/6F
T: Tony McEvoy
R: B Vorster (61)
4/6F
3g dawn approach (IRE) x lady frere (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Fortunate Lady, Route Eighty Eight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (55)
9/1
4m hussonet (USA) x shady grove (AUS) (legion (AUS))
3
1.2
12/1
T: John Hyam
R: Raquel Clark (54)
12/1
5g gio ponti (USA) x barsha (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.6
15/2
T: D E Magro
R: J Holder (57)
15/2
4m helmet (AUS) x st gilgen (AUS) (peintre celebre (USA))
5
2.6
65/10
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (54)
65/10
6
3.1
60/1
T: Shayne Cahill
R: P Gatt (54.5)
60/1
3g skilled (AUS) x angel's walk (NZ) (entrepreneur (GB))
7
3.4
10/1
T: Michael Hickmott
R: Todd Pannell (59)
10/1
4g congrats (USA) x purrpurrlena (AUS) (catbird (AUS))
8
3.8
60/1
T: J E Hickmott
R: Ms K Bishop (55)
60/1
4g your song (AUS) x jazzy general (AUS) (general nediym (AUS))
9
6.5
50/1
T: Grant Kluske
R: Eran Boyd (54)
50/1
5g myboycharlie (IRE) x ducey du (AUS) (royal academy (USA))
10
9.1
60/1
T: Kirsten Mooney
R: J Maund (54)
60/1
4g rebel raider (AUS) x choice of colours (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.