Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Thursday, May 25

Race 1 - Racing.Com 2yo Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.27
Prizemoney: $25,000
1
10/9F
T: Tony McEvoy
R: D Dunn (58)
10/9F
2c domesday (AUS) x naturalist (AUS) (palace music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.3
8/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (58)
8/1
2g helmet (AUS) x safe (AUS) (strategic (AUS))
3
3.5
12/1
T: R W Smerdon
R: B Rawiller (58)
12/1
2g mossman (AUS) x autumnconcerto (AUS) (hussonet (USA))
4
7.9
9/2
T: M G Price
R: M Zahra (58)
9/2
2c fastnet rock (AUS) x only words (AUS) (end sweep (USA))
5
9.9
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
6/1
2g exceed and excel (AUS) x secret liaison (AUS) (artie schiller (USA))
6
10.7
Patria (14)
25/1
T: James Cummings
R: Ben Thompson (58)
25/1
2g exceed and excel (AUS) x sables (AUS) (elusive quality (USA))
7
11.1
9/1
T: B F Cavanough
R: N Callow (56)
9/1
2f stratum (AUS) x quench the thirst (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
11.3
30/1
T: M G Price
R: M J Dee (56)
30/1
2f commands (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
9
12
Raparee (15)
100/1
T: Michelle Payne
R: Jarrod Fry (58)
100/1
2g turffontein (AUS) x act of grace (AUS) (top of the pack (AUS))
10
13
Tempt (9)
80/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58)
80/1
2g congrats (USA) x mesmerize me (AUS) (al maher (AUS))
Race 2 - Schweppes Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.39
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: Jason Warren
R: Lachlan King (56.5)
5/4F
Winning siblings: Dennis,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Redrouz (10)
9/4
T: D C Harrison
R: B Werner (56.5)
9/4
4m elvstroem (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
3
2.5
30/1
T: Ms L Shand
R: Jake Bayliss (56.5)
30/1
4
5.5
20/1
T: M M Laurie
R: Ben Thompson (56.5)
20/1
3f al samer (AUS) x l'inquisitor (AUS) (blackfriars (AUS))
5
5.6
4/1
T: Cameron Thompson
R: Ryan Maloney (58.5)
4/1
6
7.6
9/1
T: John Bannister
R: L Nolen (58.5)
9/1
3g artie schiller (USA) x kapcher (AUS) (danzero (AUS))
7
11.1
60/1
T: R D Griffiths
R: N Callow (56.5)
60/1
3f congrats (USA) x pretty buttons (AUS) (danehill (USA))
8
11.8
25/1
T: E V Musgrove
R: A Lynch (58.5)
25/1
4g amadeus wolf (GB) x sounds positive (NZ) (sound reason (CAN))
9
12.6
100/1
T: E P Francese
R: Nathan Rose (56.5)
100/1
4m moscow ballet (IRE) x devine kate (AUS) (lion cavern (USA))
Race 3 - Polytrack Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:40.58
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: A W Noonan
R: M J Dee (56.5)
9/2
3f gio ponti (USA) x cinque cento (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
60/1
T: N A Blackiston
R: L Currie (58.5)
60/1
3
3
9/2
T: R E Laing
R: N Callow (58.5)
9/2
3g dylan thomas (IRE) x luxury suite (AUS) (viscount (AUS))
4
3.3
100/1
T: Kelvin Southey
R: Alan Creighton (56.5)
100/1
3f anacheeva (AUS) x princess of oz (AUS) (starmaker (AUS))
5
4.5
13/4
T: C W Little
R: L Nolen (58.5)
13/4
3g shocking (AUS) x calm grove (NZ) (grosvenor (NZ))
6
6
11/4F
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (56.5)
11/4F
3f mastercraftsman (IRE) x cultured (NZ) (o'reilly (NZ))
7
7.8
15/1
T: D R Brideoake
R: C Newitt (58.5)
15/1
3g octagonal (NZ) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
8
13.3
7/1
T: Matthew Sykes
R: M Zahra (58.5)
7/1
3g toorak toff (AUS) x coablo (AUS) (vettori (IRE))
9
19
12/1
T: R J Gilcrist
R: Jarrod Fry (58.5)
12/1
Race 4 - Kentucky Equine Research-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 0:59.02
Prizemoney: $25,000
1
13/8
T: G M Begg
R: Ms G Cartwright (58)
13/8
5m blevic (AUS) x bluegrass danni (AUS) (danetime (IRE))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59.5)
5/4F
4g bel esprit (AUS) x hypatia (AUS) (distant music (USA))
3
2.7
11/1
T: D J Walkley
R: Lachlan King (57.5)
11/1
5g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
4
3.1
5/1
T: Ms N Burke
R: B Higgins (57)
5/1
6m supreme class (AUS) x welsh karioi (AUS) (spectacular spy (USA))
5
7.6
25/1
T: J C Griffiths
R: Jye McNeil (55)
25/1
8g towkay (AUS) x abenezra (AUS) (rory's jester (AUS))
6
14.6
80/1
T: R J Stephens
R: Ms S Thornton (53)
80/1
4m turffontein (AUS) x divine spirit (NZ) (cape cross (IRE))
Race 5 - Pakenham Gazette Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:25.50
Prizemoney: $25,000
1
7/4
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (59.5)
7/4
3g captain rio (GB) x joan's chance (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Captain Parker, Ocean Arc,
This nick: 12 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1.5
7/4F
T: O Chillemi
R: N Callow (58.5)
7/4F
3g not a single doubt (AUS) x rossa mia (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.7
25/1
T: Andrew Noblet
R: M J Dee (55)
25/1
4m street sense (USA) x subsequential (AUS) (second empire (IRE))
4
1.9
30/1
T: G and K Gooch
R: Lachlan King (55)
30/1
4g keano (NZ) x salerity star (AUS) (salieri (USA))
5
2.4
Idol (7)
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (57)
12/1
3f fastnet rock (AUS) x earthen cool (AUS) (real quiet (USA))
6
2.5
60/1
T: G Clarke
R: Jye McNeil (57)
60/1
7
6
Murphy (2)
15/4
T: Jason Manning
R: B Rawiller (59)
15/4
4g amadeus wolf (GB) x bossinova (AUS) (perugino (USA))
8
9
30/1
T: Mitchell Kearney
R: L Currie (59)
30/1
3g master of design (AUS) x gathering storm (SAF) (joshua dancer (USA))
9
9.3
Isco (10)
100/1
T: Leigh Childs
R: Jordan Grob (53)
100/1
5g onemorenomore (AUS) x red opal (IRE) (flying spur (AUS))
10
11.3
25/1
T: Luke Oliver
R: Chris Symons (57.5)
25/1
3f new approach (IRE) x isla canela (USA) (gone west (USA))
Race 6 - Evergreen Turf (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:12.18
Prizemoney: $25,000
1
50/1
T: D C Harrison
R: Ms S Thornton (57)
50/1
8m elvstroem (AUS) x fayrouz (AUS) (sovereign red (NZ))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Saab Hasan
R: C Newitt (58)
9/1
4g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.3
4/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (61.5)
4/1
3g commands (AUS) x exquisite (AUS) (viscount (AUS))
4
0.5
5/2F
T: L and T Corstens
R: N Callow (57)
5/2F
4m commands (AUS) x nonchalance (AUS) (lonhro (AUS))
5
1.7
13/4
T: Ms A Johnston
R: Ben Thompson (58.5)
13/4
3g reward for effort (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
6
2.3
15/2
T: G M Begg
R: M J Dee (58.5)
15/2
3g sebring (AUS) x sorellina (AUS) (elvstroem (AUS))
7
3.5
20/1
T: D R Brideoake
R: A Lynch (59.5)
20/1
4g red giant (USA) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
8
3.6
10/1
T: S C Bottomley
R: D Moor (60.5)
10/1
9
5.8
14/1
T: T A Scanlon
R: Patrick Moloney (58)
14/1
4m nicconi (AUS) x artwear (AUS) (royal academy (USA))
10
6.3
200/1
T: R C Manning
R: Ms J Da Rose (55)
200/1
10g savabeel (AUS) x deautche express (NZ) (volksraad (GB))
Race 7 - Pakenham Produce (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:39.31
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: D K Weir
R: B Rawiller (57)
5/2F
3g domesday (AUS) x mcflurry (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Dalswinton, Get In The Bowl,
This nick: 23 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.2
6/1
T: Byron Cozamanis
R: L Nolen (58)
6/1
4g stryker (AUS) x valentine rose (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1
15/1
T: E Jusufovic
R: L Currie (59)
15/1
4
3.7
12/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: M J Dee (58)
12/1
5m stratum (AUS) x glogirl (AUS) (general nediym (AUS))
5
4.7
Hussor (9)
13/2
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (57)
13/2
3g husson (ARG) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5
25/1
T: M C Kent
R: Jake Bayliss (60.5)
25/1
7
6.5
Chima (3)
5/2F
T: W A Savage
R: D Dunn (59.5)
5/2F
5g haradasun (AUS) x busty (AUS) (danzero (AUS))
8
6.7
20/1
T: Julie Scott
R: C Newitt (57.5)
20/1
6m war pass (USA) x fuss (AUS) (at talaq (USA))
9
6.8
80/1
T: A W Keenan
R: Ben Thompson (55)
80/1
5g henny hughes (USA) x devotee (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.9
16/1
T: P G Carey
R: Lachlan King (57)
16/1
3g husson (ARG) x sarvon (AUS) (zabeel (NZ))
11
12.9
Redial (13)
200/1
T: R G Huddart
R: Ms J Da Rose (55)
200/1
9g dash for cash (AUS) x ballymoon (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - Sportsbet Racing Form (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Synthetic Time: 1:25.68
Prizemoney: $30,000
1
6/1
T: G Eurell
R: Jye McNeil (59.5)
6/1
3g street boss (USA) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Kontiki, Star Missile, Starzel,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
11/4F
T: M G Price
R: Jordan Grob (57.5)
11/4F
4g starcraft (NZ) x aussie crawl (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
6.3
25/1
T: K T Bourke
R: C Newitt (58)
25/1
5g dash for cash (AUS) x spy valley (NZ) (o'reilly (NZ))
4
7
5/1
T: G L Payne
R: D Moor (58)
5/1
4g sebring (AUS) x danrego (AUS) (danzero (AUS))
5
7.7
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59.5)
8/1
5g falvelon (AUS) x sure of heart (AUS) (show a heart (AUS))
6
8
9/1
T: M G Phillips
R: B Werner (61)
9/1
6g fastnet rock (AUS) x catreign (NZ) (tale of the cat (USA))
7
8.1
50/1
T: R E Laing
R: Lachlan King (61)
50/1
8
8.5
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (57.5)
7/2
4m nicconi (AUS) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
9
12
10/1
T: Ben Currie
R: N Callow (58)
10/1
3g pins (AUS) x misty (NZ) (howbaddouwantit (USA))
10
12.3
25/1
T: T J Sears
R: M J Dee (57.5)
25/1
3c red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
* Nick figures are for Australasia.