Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Tuesday, July 9

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.70
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Melham (58)
13/8F
2g medaglia d'oro (USA) x sabie (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 31 runners; 16 winners; 2 SW. Details
2
0.8
20/1
T: G A Thornton
R: Damien Thornton (56)
20/1
3
1.3
7/2
T: P Stokes
R: Ben Allen (56)
7/2
2f tavistock (NZ) x diamond like (AUS) (danehill (USA))
4
2.7
11/2
T: J W Price
R: M J Dee (56)
11/2
2f al maher (AUS) x poco gusto (AUS) (hussonet (USA))
5
4.5
7/2
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (58)
7/2
2g magnus (AUS) x music shop (AUS) (mujahid (USA))
6
5.2
40/1
T: Jason Warren
R: Beau Mertens (56)
40/1
7
7
11/1
T: Daniel Williams
R: Michael Poy (58)
11/1
2g starspangledbanner (AUS) x juice (NZ) (bertolini (USA))
8
9.5
30/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (58)
30/1
2g dissident (AUS) x indulgent (AUS) (stravinsky (USA))
9
9.7
60/1
T: John McArdle
R: Zac Spain (56)
60/1
2f charm spirit (IRE) x dementieva (NZ) (volksraad (GB))
10
17.7
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56)
30/1
2f written tycoon (AUS) x danota (AUS) (dansili (GB))
Race 2 - Backcare & Seating Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:26.13
Prizemoney: $23,000
1
5/4F
T: D J Bourne
R: B Melham (58)
5/4F
3g jakkalberry (IRE) x emma savanna (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Chippewa Square,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
8/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56)
8/1
3f fighting sun (AUS) x life on the edge (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
4.6
13/4
T: G Eurell
R: Ben Allen (58)
13/4
3g artie schiller (USA) x no limit (AUS) (dr. grace (NZ))
4
5
100/1
T: Mark Sues
R: Mikaela Claridge (54)
100/1
5
9.7
11/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
11/1
3c helmet (AUS) x scottish queen (NZ) (falkirk (NZ))
6
10.1
7/2
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (58)
7/2
3c savabeel (AUS) x sister norma (AUS) (superior sateen (AUS))
7
11.1
16/1
T: Gavin Bedggood
R: J Maskiell (58)
16/1
3g lucas cranach (GER) x hearst (AUS) (written tycoon (AUS))
8
23.1
100/1
T: Kelvin Southey
R: Thomas Stockdale (54.5)
100/1
3f camelot (GB) x dawndane (AUS) (foreplay (AUS))
Race 3 - Evergreen Turf Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:25.56
Prizemoney: $23,000
1
4/9F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56)
4/9F
2c fastnet rock (AUS) x diademe (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Unition,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
7
8/1
T: E Jusufovic
R: M J Dee (56.5)
8/1
4m master of design (AUS) x she lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
10.3
16/1
T: G M Carson
R: M Carson (56.5)
16/1
7m golden snake (USA) x hero's gold (AUS) (gold carat (USA))
4
13
20/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
20/1
4g ekraar (USA) x light majesty (NZ) (zabeel (NZ))
5
13.7
7/1
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (58.5)
7/1
3g camelot (GB) x champagne crystal (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
14.5
150/1
T: Ms H White
R: Zac Spain (56.5)
150/1
5m king cugat (USA) x estrada do lago (AUS) (royal academy (USA))
7
15.5
150/1
T: T Kilgower
R: Chris Caserta (56.5)
150/1
8
17.2
100/1
T: R E Laing
R: A Lynch (58.5)
100/1
5g showcasing (GB) x game call (NZ) (montjeu (IRE))
9
17.3
100/1
T: Thomas Conlan
R: Fred W Kersley (56.5)
100/1
3f fiorente (IRE) x leica divorce (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 4 - Gippsland Premium Quarries Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:12.14
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56)
13/8F
2c fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 41 runners; 32 winners; 5 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Passed in - $ 1,000,000
2
2
12/1
T: K M Keys
R: N Callow (56.5)
12/1
3f dream ahead (USA) x strum cha (AUS) (stratum (AUS))
3
3.3
5/1
T: G Eurell
R: Ben Allen (56.5)
5/1
4
6
80/1
T: R J Besanko
R: J Maskiell (58.5)
80/1
3g fiorente (IRE) x alicia rose (AUS) (last tycoon (IRE))
5
7.5
9/1
T: R E Laing
R: A Lynch (58.5)
9/1
3g so you think (NZ) x darby's bid (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7.7
20/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (58.5)
20/1
4g uncle mo (USA) x chinon (NZ) (bertolini (USA))
7
8
7/4
T: Jason Warren
R: B Melham (58.5)
7/4
3g reliable man (GB) x bacio del vinto (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
14.7
100/1
T: D J Cannon
R: S Tsaikos (58.5)
100/1
4g haradasun (AUS) x clan o'blazer (AUS) (viscount (AUS))
9
18.7
100/1
T: Ms E Hunt
R: Ms J Da Rose (56.5)
100/1
3f angelo minny (FR) x intestacy (AUS) (testa rossa (AUS))
10
23.7
50/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (58.5)
50/1
3g delago deluxe (AUS) x demographic (NZ) (gold brose (AUS))
11
38.7
150/1
T: D J Bourne
R: M J Dee (58.5)
150/1
Race 5 - Kentucky Equine Research-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:12.53
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: P Stokes
R: Ben Allen (58.5)
5/4F
2g charm spirit (IRE) x bryony (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Chichibu,
This nick: 10 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.5
25/1
T: Ms W Kelly
R: J Maskiell (57.5)
25/1
4m magnus (AUS) x shiago (AUS) (bel esprit (AUS))
3
1.7
5/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Dee (59.5)
5/1
3f pierro (AUS) x flokkati (AUS) (fastnet rock (AUS))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$200,000
Vendor: Segenhoe Stud Australia Pty Ltd Scone NSW
Buyer: John Moloney
4
2.9
7/1
T: Levi Kavanagh
R: J Bowditch (59.5)
7/1
3f kuroshio (AUS) x sea terrace (AUS) (authorized (IRE))
5
3.7
12/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (61)
12/1
6
4
30/1
T: John R Allen
R: Lachlan King (55)
30/1
8m bramshaw (AUS) x rozsika (AUS) (proven valour (AUS))
7
4.2
66/1
T: Gary Cluning
R: Ms R Mangan (58)
66/1
6m written tycoon (AUS) x lettercee (AUS) (hennessy (USA))
8
5.9
9/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (59.5)
9/1
4m dr doute's (AUS) x the lot (AUS) (belong to me (USA))
9
7.4
15/2
T: John McArdle
R: J Mott (61)
15/2
4m all too hard (AUS) x absolute faith (AUS) (not a single doubt (AUS))
10
7.8
15/1
T: P L Caboche
R: N Callow (60.5)
15/1
6g hussonet (USA) x ambika (AUS) (indian danehill (IRE))
11
8.6
30/1
T: D R Brideoake
R: Rose Pearson (58)
30/1
7g aussie rules (USA) x crimson joy (AUS) (red ransom (USA))
Race 6 - Club Officer (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:12.35
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Mark C Webb
R: N Callow (60)
7/2
4m lope de vega (IRE) x quaffle on (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Deconstructed, Vitriolic Attack,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: P and C Hyland
R: J Noonan (57.5)
15/2
3f bel esprit (AUS) x glacier bay (AUS) (ice point (ARG))
3
2.8
11/2
T: D J Bourne
R: L Nolen (59)
11/2
4g red arrow (AUS) x on the ready (AUS) (more than ready (USA))
4
2.9
100/1
T: G C Strang
R: Ms J Payne (54)
100/1
5
3.3
3/1F
T: Joseph Waldron
R: W Gordon (59.5)
3/1F
6
4.1
Simcha (9)
8/1
T: G R Mallinson
R: Zac Spain (58.5)
8/1
5g strategic (AUS) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
7
4.8
Bonito (2)
5/1
T: L and T Corstens
R: Thomas Stockdale (58.5)
5/1
3f i am invincible (AUS) x fast and loose (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
4.9
Serveur (10)
100/1
T: Logan McGill
R: Chris Symons (58)
100/1
5g host (CHI) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
9
5.2
12/1
T: M S Hibbs
R: Ms J Da Rose (59)
12/1
5m magnus (AUS) x sandon's dolly (AUS) (king's best (USA))
10
7.7
11/1
T: G M Begg
R: Clayton Douglas (58.5)
11/1
3f all too hard (AUS) x exceedingly happy (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
9.2
100/1
T: Rod Grantley
R: Rose Pearson (54.5)
100/1
8g bramshaw (AUS) x lucy in the sky (AUS) (polish laughter (USA))
Race 7 - X X X X Gold (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:25.60
Prizemoney: $22,000
1
11/2
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (60.5)
11/2
5g strategic (AUS) x what a beauty (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Al Ma Belle,
This nick: 21 runners; 17 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: Ms W Kelly
R: Michael Poy (58.5)
10/1
6g rothesay (AUS) x scenic mist (AUS) (scenic (IRE))
3
2.3
12/1
T: Ebony Tucker
R: Zac Spain (54)
12/1
5g danesis (IRE) x wisp (AUS) (last tycoon (IRE))
4
5.5
5/1
T: L and T Corstens
R: Carleen Hefel (55)
5/1
5
6.5
9/10F
T: D R Brideoake
R: Clayton Douglas (59.5)
9/10F
3c kendargent (FR) x vital body (FR) (gold away (IRE))
6
8.2
20/1
T: C J Waller
R: M J Dee (56.5)
20/1
7
10
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (58)
20/1
3g helmet (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
8
18
9/1
T: G Eurell
R: Ben Allen (57.5)
9/1
3f choisir (AUS) x bee's honey (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 8 - Cardinia Club (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:25.85
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Ebony Tucker
R: D W Stackhouse (60)
8/1
5g danesis (IRE) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (59)
9/4
3g more than ready (USA) x translate (AUS) (love a dane (AUS))
3
2.2
11/4
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (60.5)
11/4
5g tickets (AUS) x play money (AUS) (red ransom (USA))
4
3.2
7/4F
T: Ms W Kelly
R: J Maskiell (57.5)
7/4F
3g darci brahma (NZ) x star jasmine (NZ) (encosta de lago (AUS))
5
4.2
20/1
T: G M Carson
R: Trent Germaine (54.5)
20/1
8m purrealist (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.7
20/1
T: L and T Corstens
R: Liam Riordan (59)
20/1
7
7.7
20/1
T: Margot McDougal
R: B Werner (61.5)
20/1
7g sirius slew (CAN) x belinda miss (AUS) (steel heart (NZ))
8
11.4
100/1
T: Sally Wynne
R: Ms S Wynne (54)
100/1
7g strada (AUS) x quick pik (USA) (fastness (IRE))
Race 9 - O'Connor Australia (Bm58) (2200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 2:18.73
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Gary Cluning
R: C A Robertson (58.5)
20/1
9g dangerous (AUS) x sister spin (AUS) (ashkalani (IRE))
Winning siblings: Dangerous Sister, Dizzy Belle,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: E Jusufovic
R: M J Dee (60.5)
11/2
5g savabeel (AUS) x miss thurman (AUS) (umatilla (NZ))
3
2.1
4/1F
T: P and C Hyland
R: J Noonan (58)
4/1F
4m savabeel (AUS) x ripple rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.2
12/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jack Hill (59)
12/1
7g dylan thomas (IRE) x gilded asset (NZ) (gilded time (USA))
5
2.8
11/2
T: Jamie Edwards
R: Dylan Dunn (59)
11/2
3g al maher (AUS) x lerichi (NZ) (savabeel (AUS))
6
2.9
15/2
T: Matthew Cumani
R: Samuel Payne (58.5)
15/2
4g americain (USA) x southern bound (IRE) (fasliyev (USA))
7
3
9/2
T: Jason Warren
R: Clayton Douglas (59.5)
9/2
4g domesday (AUS) x bylaw (USA) (lear fan (USA))
8
4.3
5/1
T: Richard Laming
R: J Mott (59.5)
5/1
4g redwood (GB) x raining monarch (AUS) (royal academy (USA))
9
8.3
100/1
T: G C Strang
R: Chris Caserta (54)
100/1
5m skilled (AUS) x hutt's image (AUS) (spectrum (IRE))
10
11
30/1
T: Ms B Simpson
R: Lachlan King (55.5)
30/1
11
12.5
100/1
T: Mark Sues
R: A B Robertson (57.5)
100/1
5g artie schiller (USA) x cooberpedy (AUS) (desert king (IRE))
12
14.3
11/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (60.5)
11/1
4g power (GB) x queen to be (AUS) (king's theatre (IRE))
Race 10 - Sportsbet-Least U Can Do-Bm58 (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 0:59.55
Prizemoney: $22,000
1
15/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (60)
15/8F
3f more than ready (USA) x heart ashley (USA) (lion heart (USA))
Winning siblings: Ameristralia, Bigger Than Thorn,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$280,000
Vendor: Kia Ora Stud Scone NSW
Buyer: Aquis Farms Pty Ltd
2
2.3
Scuzi (2)
12/1
T: Colin Scott
R: Josh Cartwright (60.5)
12/1
6m magnus (AUS) x with apologies (AUS) (testa rossa (AUS))
3
3.6
15/2
T: J R Welsh
R: Carleen Hefel (56)
15/2
3f danerich (AUS) x jindga (AUS) (keltrice (AUS))
4
3.7
15/1
T: Ms D Clover
R: B Melham (60)
15/1
4g smart missile (AUS) x kawanishi (AUS) (commands (AUS))
5
4
Valore (9)
9/1
T: M S Hibbs
R: Ms J Da Rose (58.5)
9/1
4m medaglia d'oro (USA) x see the music (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.5
15/2
T: Jarrod Robinson
R: Ms N Beriman (56)
15/2
4m globetrotter (USA) x french bow (AUS) (loup sauvage (USA))
7
4.8
9/1
T: D C Harrison
R: Ms S Thornton (59.5)
9/1
6m dane shadow (AUS) x siphon (AUS) (lonhro (AUS))
8
5.8
4/1
T: K L Corstens
R: Clayton Douglas (58)
4/1
5m von costa de hero (AUS) x belle's ready (AUS) (more than ready (USA))
9
5.9
66/1
T: R J Besanko
R: Chris Symons (59.5)
66/1
10
7.1
20/1
T: A W Noonan
R: Mikaela Claridge (60)
20/1
5g widden valley (AUS) x classy miss (AUS) (snippets (AUS))
11
7.9
30/1
T: G R Mallinson
R: B Higgins (59)
30/1
9g danbird (AUS) x belle zeddaan (AUS) (keltrice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.