Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Thursday, May 14

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:04.44 (34.11)
Prizemoney: $31,500
1
4/5F
T: M, W & J Hawkes
R: J Winks (58)
4/5F
Winning siblings: Never Never River,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Patrick Keane
R: B Park (56)
20/1
3f street boss (USA) x ten churros (USA) (high brite (USA))
3
0.7
4/1
T: Byron Cozamanis
R: J Maskiell (58)
4/1
4
1.7
15/2
T: D R Brideoake
R: Ben Thompson (56)
15/2
3f savabeel (AUS) x kansas (NZ) (o'reilly (NZ))
5
1.9
9/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (56)
9/1
3f written tycoon (AUS) x flying diva (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.4
25/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (56)
25/1
3f street boss (USA) x dorothy's dream (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
2.6
50/1
T: Charlotte Littlefield
R: Jye McNeil (58)
50/1
3g anacheeva (AUS) x loving me (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
2.8
40/1
T: Jerome Hunter
R: Matthew Cartwright (54)
40/1
3f lago delight (AUS) x royal astra (AUS) (val royal (FR))
9
3.5
25/1
T: F Stockdale
R: A Lynch (58)
25/1
10
7.5
150/1
T: Grant & Peter Dalziel
R: Thomas Stockdale (56)
150/1
3f danesis (IRE) x vital to be welsh (AUS) (vital equine (IRE))
11
12.5
Envivo (5)
25/1
T: R D Griffiths
R: C Newitt (56)
25/1
12
17.5
25/1
T: Amy & Ash Yargi
R: M J Dee (56)
25/1
3f sepoy (AUS) x posh rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 2 - Obrien R.E. Pakenham Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 0:57.88 (33.97)
Prizemoney: $31,500
1
Sylvite (10)
9/1
T: Colin Scott
R: Carleen Hefel (55.5)
9/1
4m bel esprit (AUS) x graceland (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Desidero,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/9F
T: T J Hughes Jnr
R: J Winks (57.5)
10/9F
3f dream ahead (USA) x atlantic gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.9
100/1
T: Charlotte Littlefield
R: J Maskiell (57.5)
100/1
3f kuroshio (AUS) x someday somehow (AUS) (statue of liberty (USA))
4
2.1
13/4
T: Jerome Hunter
R: Matthew Cartwright (55.5)
13/4
3f canford cliffs (IRE) x high esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
5
3.3
25/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ben Thompson (57.5)
25/1
3f unencumbered (AUS) x bella dolce (AUS) (bel esprit (AUS))
6
3.7
60/1
T: Dean Grass
R: N Callow (59.5)
60/1
3g whittington (AUS) x aristocracy (AUS) (danehill (USA))
7
7
8/1
T: S P Nichols
R: Kiran Quilty (53.5)
8/1
8
7.2
60/1
T: R D Griffiths
R: Beau Mertens (57.5)
60/1
3f zoffany (IRE) x resplendent (AUS) (bluebird (USA))
9
8.7
50/1
T: Scott Cameron
R: Will Price (56)
50/1
10
9.7
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (59.5)
5/1
3g choisir (AUS) x pure intentions (AUS) (cape cross (IRE))
Race 3 - Star News Group Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:11.23 (34.71)
Prizemoney: $31,500
1
7/4F
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (59.5)
7/4F
4g o'lonhro (AUS) x aloysia (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Encosta's Reward,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (59.5)
3/1
3c iffraaj (GB) x asterie (GB) (sadler's wells (USA))
3
1.5
13/2
T: John McArdle
R: J Mott (59.5)
13/2
2019 MM Tasmanian Yearling Sale
$30,000
Vendor: Grenville Stud Whitemore Tas
Buyer: Redgum Racing
4
1.6
40/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (59.5)
40/1
3g written tycoon (AUS) x umgeton (AUS) (stratum (AUS))
5
2.6
40/1
T: Jerome Hunter
R: Matthew Cartwright (55.5)
40/1
3f all too hard (AUS) x absolvent (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.8
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jye McNeil (57)
11/1
7
2.9
100/1
T: Ms S Reeve
R: Chelsea Hall (57.5)
100/1
6m myboycharlie (IRE) x miss celebrate (AUS) (street cry (IRE))
8
3.1
16/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59.5)
16/1
9
3.4
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (57)
5/1
2g pride of dubai (AUS) x rubimill (AUS) (rubiton (AUS))
10
3.5
30/1
T: Julius Sandhu
R: N Callow (59.5)
30/1
6g o'reilly (NZ) x ledecky's girl (NZ) (montjeu (IRE))
11
4
14/1
T: M Croston & G Gilmour
R: Ben Allen (57.5)
14/1
3f sebring (AUS) x street storm (USA) (stormy atlantic (USA))
12
8.5
25/1
T: Matthew Cumani
R: Fred W Kersley (57.5)
25/1
3f dissident (AUS) x eire hostess (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Nine Mile Fresh Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Synthetic Time: 1:24.62 (35.91)
Prizemoney: $31,500
1
5/2
T: Jason Warren
R: B Melham (59.5)
5/2
3g sebring (AUS) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$85,000
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: Jason Warren Racing
2
1
2/1F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (59.5)
2/1F
3g lonhro (AUS) x rasmeyaa (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.8
9/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (59.5)
9/1
3g the wow signal (IRE) x class prevails (AUS) (delago brom (AUS))
4
1.9
60/1
T: Len Ablett
R: Chris Symons (59.5)
60/1
9g volitant (AUS) x spiritofglory (AUS) (switch in time (IRE))
5
3.7
80/1
T: C Vidotto & C Beasy
R: B E Grylls (59.5)
80/1
3g canford cliffs (IRE) x sophie's spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
6
5.4
15/4
T: E J Bourke
R: Dylan Dunn (59.5)
15/4
5g moshe (AUS) x impudent (AUS) (xaar (GB))
7
5.7
15/1
T: Amy & Ash Yargi
R: Jack Martin (59.5)
15/1
3g so you think (NZ) x vaziri (AUS) (oratorio (IRE))
8
6.7
50/1
T: Matthew Brown
R: Campbell Rawiller (57.5)
50/1
9
9
20/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57.5)
20/1
3f zoustar (AUS) x hanover fist (AUS) (flying spur (AUS))
10
10.7
150/1
T: Tetyana Furdetska
R: Lewis German (57.5)
150/1
4m masterpiece (ARG) x roxalanna (AUS) (shevchenko (NZ))
11
10.9
8/1
T: Mark C Webb
R: B Park (57.5)
8/1
5m reset (AUS) x dana girl (AUS) (danasinga (AUS))
99
0
40/1
T: Michael Huglin
R: Ben Allen (57.5)
40/1
4m starspangledbanner (AUS) x magic pulse (AUS) (magic albert (AUS))
Race 5 - Iron Jack Aust Lagers (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:23.64 (34.99)
Prizemoney: $31,500
1
Uluru (9)
4/1F
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (59)
4/1F
Winning siblings: Wild Ruler,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (61.5)
15/2
5g lope de vega (IRE) x benidouna (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.8
15/2
T: Mitchell Freedman
R: L Nolen (59)
15/2
4
1.9
12/1
T: Luke Oliver
R: Dylan Dunn (59)
12/1
4g denman (AUS) x sworn revenge (AUS) (stratum (AUS))
5
2
30/1
T: S V Brown
R: D Moor (58.5)
30/1
6
2.5
5/1
T: Lloyd Kennewell
R: Campbell Rawiller (57.5)
5/1
7
2.7
16/1
T: P Stokes
R: Ben Thompson (58.5)
16/1
3g shamus award (AUS) x text'n hurley (AUS) (hard spun (USA))
8
2.9
Runbro (6)
7/1
T: L & T Corstens
R: B Melham (59.5)
7/1
5g elzaam (AUS) x runs on dreams (AUS) (last tycoon (IRE))
9
3
12/1
T: Will Clarken
R: Clayton Douglas (58)
12/1
3f danerich (AUS) x ooh la leilah (NZ) (zerpour (IRE))
10
3.2
10/1
T: Archie Alexander
R: Will Price (57.5)
10/1
5m teofilo (IRE) x dshizzl (AUS) (marju (IRE))
11
4
10/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60.5)
10/1
5g toorak toff (AUS) x patience well (AUS) (carnegie (IRE))
12
5.7
9/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
9/1
3f written tycoon (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 6 - Schweppes (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:37.67 (34.61)
Prizemoney: $31,500
1
13/4F
T: Amy & Ash Yargi
R: M J Dee (61)
13/4F
7g shocking (AUS) x summer lot (NZ) (kingdom bay (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58)
7/1
3
1.2
7/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58)
7/2
3f sebring (AUS) x queen's fashion (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.4
11/2
T: Matthew Brown
R: Matthew Cartwright (60.5)
11/2
7g equiano (FR) x court dancer (AUS) (rokosz (USA))
5
2.5
5/1
T: E Jusufovic
R: J Noonan (58.5)
5/1
6g anacheeva (AUS) x costa grande (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.6
Scamper (10)
16/1
T: L & T Corstens
R: Ben Thompson (57)
16/1
4m fastnet rock (AUS) x se sauver (AUS) (bel esprit (AUS))
7
2.7
30/1
T: R J Coombes
R: Chris Symons (58.5)
30/1
7g churchill downs (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
8
2.8
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (60)
7/1
4g nicconi (AUS) x friday hussy (AUS) (hussonet (USA))
9
6.3
12/1
T: T Busuttin & N Young
R: Dylan Dunn (58)
12/1
4g niagara (AUS) x dame margot (NZ) (dance floor (USA))
10
7.3
100/1
T: R J Besanko
R: Randy Tan (56)
100/1
5g bullet train (GB) x bitabling (AUS) (commands (AUS))
11
12.8
150/1
T: P Foster
R: Lewis German (56)
150/1
4g lucas cranach (GER) x hearst (AUS) (written tycoon (AUS))
Race 7 - Pakenham Mazda (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Synthetic Time: 1:10.66 (35.00)
Prizemoney: $31,500
1
15/2
T: S P Nichols
R: Will Price (58.5)
15/2
4g written tycoon (AUS) x mirage rouge (AUS) (west point (AUS))
This nick: 6 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$320,000
Vendor: Woodside Park Stud Tylden Vic
Buyer: Dermot Farrington/Ciaron Maher Bloodstock P/L/Highclere Thoroughbreds
2
0.5
6/1
T: Shane Stockdale
R: Thomas Stockdale (60)
6/1
3g reward for effort (AUS) x rollon rose (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.7
10/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (60.5)
10/1
5g written tycoon (AUS) x thisisus (NZ) (high chaparral (IRE))
4
1.4
15/8F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (60.5)
15/8F
4g fastnet rock (AUS) x more joyous (NZ) (more than ready (USA))
5
1.5
13/2
T: Amy & Ash Yargi
R: M J Dee (59.5)
13/2
4g pins (AUS) x french (NZ) (o'reilly (NZ))
6
2.3
Danawi (1)
8/1
T: C W McDonald
R: N Callow (63)
8/1
7
2.4
20/1
T: G B Andrews
R: Patrick Moloney (61)
20/1
9g bel esprit (AUS) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.1
50/1
T: Charlotte Littlefield
R: J Maskiell (57.5)
50/1
4m artie schiller (USA) x enduring spirit (AUS) (keep the faith (AUS))
9
5.1
25/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58)
25/1
3f wandjina (AUS) x grand excess (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
5.9
12/1
T: Mark C Webb
R: B Melham (60.5)
12/1
5g reset (AUS) x stream royale (AUS) (royal academy (USA))
11
6.6
15/1
T: T Busuttin & N Young
R: Beau Mertens (57)
15/1
4m tavistock (NZ) x rio nugget (NZ) (captain rio (GB))
12
8.1
25/1
T: B J McCarthy
R: Logan McNeil (60.5)
25/1
7g nicconi (AUS) x miss zambezi (AUS) (barathea (IRE))
Race 8 - Momentum Gaming Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:04.40 (33.97)
Prizemoney: $31,500
1
2/5F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Will Price (60.5)
2/5F
3g sebring (AUS) x vain queen (AUS) (artie schiller (USA))
Winning siblings: Jacobe Queen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (57.5)
20/1
3f i am invincible (AUS) x wroclaw (AUS) (big brown (USA))
3
3.3
25/1
T: Charlotte Littlefield
R: Campbell Rawiller (57.5)
25/1
4
3.7
Racorza (12)
30/1
T: Michael Huglin
R: D W Stackhouse (56)
30/1
4g helmet (AUS) x miss chaski (USA) (gone west (USA))
5
5.2
20/1
T: Neville Aulich
R: Ben Thompson (56)
20/1
6g bushranger (IRE) x cutie bird (AUS) (black hawk (GB))
6
5.6
6/1
T: T J Hughes Jnr
R: J Winks (59)
6/1
3f toronado (IRE) x ponton flyer (AUS) (flying spur (AUS))
7
6
13/2
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58)
13/2
3f toronado (IRE) x pontington (AUS) (delago brom (AUS))
8
9
60/1
T: Grant & Peter Dalziel
R: Chris Symons (56.5)
60/1
4m artie schiller (USA) x woodwina (AUS) (woodman (USA))
9
9.8
50/1
T: R J Stephens
R: Jacques Luxe (56)
50/1
5g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
13.5
100/1
T: Mark Sues
R: Ms R Mangan (57)
100/1
5g choisir (AUS) x anjea (AUS) (purrealist (AUS))
Race 9 - Sportsbet-Money Men Podcast-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Synthetic Time: 1:04.32 (34.33)
Prizemoney: $31,500
1
30/1
T: A W Keenan
R: Chris Symons (56)
30/1
4m bel esprit (AUS) x elvirago (AUS) (savoire vivre (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Jason Warren
R: Ben Thompson (58)
9/1
4m per incanto (USA) x tinkermia (NZ) (johar (USA))
3
0.2
Akhurst (10)
30/1
T: K J Fythe
R: Carleen Hefel (54)
30/1
6g sea battle (AUS) x swiss storm (AUS) (kenvain (AUS))
4
0.3
11/2
T: G Eurell
R: D Moor (57)
11/2
3f zoustar (AUS) x sister norma (AUS) (superior sateen (AUS))
5
1.3
60/1
T: L Xuereb
R: Matthew Cartwright (54)
60/1
5m squamosa (AUS) x memphis dawn (AUS) (elvstroem (AUS))
6
1.4
8/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (58)
8/1
3f lord kanaloa (JPN) x classic curl (JPN) (jungle pocket (JPN))
7
2.1
25/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56.5)
25/1
3f reward for effort (AUS) x marleesand (AUS) (california dane (AUS))
8
2.2
5/2F
T: Andrew Noblet
R: Jye McNeil (59.5)
5/2F
3f war chant (USA) x rokeby's witch (AUS) (blackfriars (AUS))
9
2.7
7/2
T: Ms C Alderson
R: J Mott (58.5)
7/2
10
3.2
16/1
T: K L Corstens
R: N Callow (60)
16/1
3g proisir (AUS) x gemstone (NZ) (pentire (GB))
11
5.2
25/1
T: G M Carson
R: M Carson (56)
25/1
8m golden snake (USA) x hero's gold (AUS) (gold carat (USA))
12
5.3
13/2
T: P Stokes
R: Will Price (57.5)
13/2
3f written tycoon (AUS) x katie belle (AUS) (floral pegasus (AUS))
* Nick figures are for Australasia.