Breednet Results

PORT MACQUARIE - Sunday, February 17

Race 1 - De Bortoli Wines Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.41 (35.55)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: M J Robinson
R: J Watkins (56.5)
10/1
3g home on the grange (AUS) x table jest (AUS) (table limit (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (53)
10/1
3g all american (AUS) x anorder (AUS) (commands (AUS))
3
1.6
Kid Mac (11)
4/1
T: K G Faulds
R: Ms B Hodder (54)
4/1
4g monde bleu (GB) x bisraami (AUS) (raami (GB))
4
2
15/4
T: John Higgins
R: C G O'Brien (59.5)
15/4
4g star witness (AUS) x gloss (AUS) (strategic (AUS))
5
2.1
7/2F
T: Dale Groves
R: A Gibbons (57)
7/2F
3g fastnet rock (AUS) x elite circle (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.4
4/1
T: Paul Robbins
R: R Thompson (55)
4/1
4g jimmy choux (NZ) x classic blonde (NZ) (king's chapel (AUS))
7
5
16/1
T: J L Roberts
R: Jenny Duggan (55.5)
16/1
4g moshe (AUS) x sleek'n'sassy (AUS) (danehill star (AUS))
8
5.3
150/1
T: Ms J Lynch
R: Ms L G Cheshire (54)
150/1
4g all american (AUS) x egerszegi (AUS) (danehill (USA))
9
11.5
6/1
T: W J Gavenlock
R: M Paget (59.5)
6/1
4g dash for cash (AUS) x divine spirit (NZ) (cape cross (IRE))
10
13.2
25/1
T: Michael Plummer
R: L P Rolls (57.5)
25/1
Race 2 - Prime7 F&M Showcase Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.09 (35.99)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: R A Bailey
R: Ms R Murray (55)
9/2
4m uncle mo (USA) x cheval noir (AUS) (eagle rise (AUS))
Winning siblings: Cheval Cat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: B J Ratcliff
R: G Buckley (58)
5/1
3f dream ahead (USA) x chitraka (AUS) (tale of the cat (USA))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$23,000
Vendor: Stockwell Thoroughbreds, Diggers Rest
Buyer: P Preusker
3
1.8
3/1F
T: K A Lees
R: A Gibbons (58.5)
3/1F
3f snitzel (AUS) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
4
2.3
Eskhara (10)
11/2
T: Leah Walling-Denton
R: M McGuren (56)
11/2
5
2.9
25/1
T: P A Smith
R: R Spokes (56.5)
25/1
6
3
60/1
T: Ms L Bundy
R: P Graham (55)
60/1
4m magic albert (AUS) x toby bess (AUS) (king of kings (IRE))
7
3.7
8/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (53.5)
8/1
8
6
25/1
T: J L Jarvis
R: L P Rolls (56)
25/1
4m arlington (AUS) x dangerous dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
9
6.6
14/1
T: G R Wright
R: M Bennett (55)
14/1
4m master of design (AUS) x could be gold (AUS) (thunder gulch (USA))
10
9.4
15/1
T: H R Dew
R: D McLellan (57)
15/1
11
16.3
150/1
T: Scott Cooper
R: A Chau (55)
150/1
4m tickets (AUS) x mama's dream (AUS) (show a heart (AUS))
12
19.9
6/1
T: R N Godbolt
R: B Looker (58)
6/1
3f choisir (AUS) x tallulah bee (AUS) (high chaparral (IRE))
Race 3 - Panthers Port Macquarie (Bm66) (1800m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:52.67 (36.64)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: S G Morton
R: Ms B Hodder (54)
7/2
5m duporth (AUS) x komachi (AUS) (commands (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: Paul Robbins
R: J Watkins (57.5)
9/1
6g captain sonador (AUS) x mary can (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.2
13/2
T: T and P Vigouroux
R: Cejay Graham (60)
13/2
9g danroad (AUS) x cherkassy (NZ) (sudurka (AUS))
4
4.2
4/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57)
4/1
6g bon hoffa (AUS) x jinx johnson (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.3
30/1
T: Ms J Lynch
R: Jenny Duggan (54)
30/1
6g magic albert (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
6
5.6
9/4F
T: C J McIver
R: L Cumberland (56)
9/4F
4m tickets (AUS) x flutterena (AUS) (arena (AUS))
7
6.1
20/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (57)
20/1
7g starcraft (NZ) x helluva party (AUS) (dante's fury (AUS))
8
7.9
13/2
T: B D Bellamy
R: B Looker (54)
13/2
9
12.5
100/1
T: V B Jones
R: M Paget (54.5)
100/1
7g starcraft (NZ) x tell someone (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Tab.Com.Au Country Only Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.51 (36.41)
Prizemoney: $40,000
1
20/1
T: Terry Evans
R: C G O'Brien (58.5)
20/1
Winning siblings: Sapphires Son,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1F
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (57.5)
4/1F
5g nicconi (AUS) x revidere (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.3
4/1F
T: A P Ball
R: Cejay Graham (57)
4/1F
3g hinchinbrook (AUS) x acorker (NZ) (don eduardo (NZ))
4
3.6
6/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (58.5)
6/1
3g harbour watch (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
5
3.7
12/1
T: Reginald Wilkes
R: M Paget (59)
12/1
6
3.8
5/1
T: W J Gavenlock
R: R Spokes (59)
5/1
7
4.5
10/1
T: R T Dawson
R: M Bennett (57)
10/1
5m zaha (CAN) x i have issues (AUS) (outback prince (AUS))
8
5.4
14/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (57)
14/1
4m bernardini (USA) x wildesong (AUS) (unbridled's song (USA))
9
5.8
9/1
T: Garry Hampson
R: R Thompson (59)
9/1
4g ocean park (NZ) x warm whispers (NZ) (stravinsky (USA))
10
6.8
11/2
T: M R Stitt
R: P Graham (59)
11/2
4g dream ahead (USA) x shadedah (AUS) (danewin (AUS))
11
15.5
150/1
T: S G Morton
R: J Kehoe (58.5)
150/1
Race 5 - McGuigan Bmw (Bm58) (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:31.62 (36.51)
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (56)
9/4F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: Roy Franklin
R: A Chau (60.5)
4/1
5m all american (AUS) x rechichi (AUS) (elvstroem (AUS))
3
3.8
7/1
T: Terry Evans
R: P Graham (59)
7/1
6g annenkov (IRE) x mithali (AUS) (jeune (GB))
4
4.2
80/1
T: R J Davies
R: G Buckley (56)
80/1
7m testa rossa (AUS) x triangular (AUS) (saithor (USA))
5
4.3
6/1
T: R J Davies
R: A Gibbons (57.5)
6/1
5g stratum (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
6
4.5
Big Roy (12)
60/1
T: G L Woodward
R: Ms B Hodder (54.5)
60/1
5g so you think (NZ) x my chestnut girl (USA) (horse chestnut (SAF))
7
5.1
6/1
T: R N Godbolt
R: Mollie Partridge (60)
6/1
7g al samer (AUS) x dix (AUS) (strategic (AUS))
8
9.7
30/1
T: Tanya Parry
R: L Cumberland (54)
30/1
4m snippetson (AUS) x fictional (AUS) (danehill (USA))
9
10.1
80/1
T: P Cheers
R: J Kehoe (54)
80/1
10
10.3
16/1
T: Mark Johnstone
R: R Spokes (61)
16/1
5g dalghar (FR) x out of the shadows (NZ) (black minnaloushe (USA))
11
10.7
16/1
T: J L Roberts
R: Jenny Duggan (59)
16/1
6g zabeel (NZ) x eloa (NZ) (volksraad (GB))
12
14.6
60/1
T: P Cheers
R: M Paget (54.5)
60/1
8g bernardini (USA) x feast (AUS) (grand lodge (USA))
Race 6 - Schweppes Country Plate (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:06.05 (35.27)
Prizemoney: $30,000
1
Gumshoe (10)
4/9F
T: M P Quinn
R: L P Rolls (55.5)
4/9F
3g shamus award (AUS) x asia winds (IRE) (machiavellian (USA))
Winning siblings: Rare Earth,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: Ms J Graham
R: Kirk Matheson (57)
15/2
4m written tycoon (AUS) x la paris (AUS) (falvelon (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$520,000
Vendor: Woodside Park Stud Tylden Vic
Buyer: China Horse Club/Newgate/Winstar
3
1.6
20/1
T: H P Ball
R: B Looker (57)
20/1
4g smart missile (AUS) x april in venice (AUS) (more than ready (USA))
4
3
25/1
T: Mick O'Neill
R: Ms L G Cheshire (54)
25/1
5
3.6
12/1
T: M R Stitt
R: M McGuren (57.5)
12/1
3g strategic maneuver (AUS) x technology (AUS) (henny hughes (USA))
6
4.3
12/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (59)
12/1
4g star witness (AUS) x mishki (AUS) (danzero (AUS))
7
4.4
30/1
T: R R Milligan
R: Travis Wolfgram (57)
30/1
5m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
8
5.6
Zouki (14)
20/1
T: Ms J Hardy
R: A Gibbons (54)
20/1
3f zoustar (AUS) x nubian (AUS) (more than ready (USA))
9
6.1
50/1
T: Logan McGill
R: R Spokes (59)
50/1
5g new approach (IRE) x crystal snip (AUS) (snippets (AUS))
10
6.6
Khorloo (15)
100/1
T: M P O'Neill
R: A Chau (55)
100/1
4m al aseel (AUS) x avoid heathrow (AUS) (mr. henrysee (USA))
11
7.7
80/1
T: J A Sprague
R: L Cumberland (57)
80/1
4g pierro (AUS) x delta girl (NZ) (general nediym (AUS))
12
8.3
40/1
T: W J Gavenlock
R: Ms M Weir (54)
40/1
3f stratum (AUS) x feng shui baby (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
13
9.4
100/1
T: G L Woodward
R: Liam Blanch (55)
100/1
4g shrapnel (AUS) x halo halo (AUS) (lonhro (AUS))
14
10.9
60/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (55.5)
60/1
4g ocean park (NZ) x dominica (NZ) (cape cross (IRE))
Race 7 - Mncra Country Champ Qlfr (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(3) Time: 1:11.79 (35.56)
Prizemoney: $150,000
1
10/1
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (54)
10/1
Winning siblings: Gripped, Monaco Sniper, Shotgun Roulette,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
60/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (56)
60/1
4g all american (AUS) x stormy empress (AUS) (king's best (USA))
3
0.5
2/5F
T: Ms J Graham
R: R Thompson (57.5)
2/5F
4g pluck (USA) x shackelite (AUS) (mossman (AUS))
4
0.7
9/1
T: R R Milligan
R: G Buckley (54)
9/1
3f arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
5
0.9
20/1
T: W T Wilkes
R: Jenny Duggan (56)
20/1
5g murtajill (AUS) x subtle miss (AUS) (nadeed (USA))
6
1.4
60/1
T: S G Morton
R: B Looker (57.5)
60/1
4g smart missile (AUS) x easy tee (USA) (lil e. tee (USA))
7
1.9
20/1
T: B J Lockwood
R: M McGuren (59)
20/1
5g home on the grange (AUS) x crownalot (AUS) (beautiful crown (USA))
8
2.2
11/1
T: J A Sprague
R: C W Brown (57)
11/1
5m shellscrape (AUS) x backwhereibelong (AUS) (belong to me (USA))
9
2.7
25/1
T: Ms M De Gonneville
R: J Kehoe (57.5)
25/1
10
4.1
100/1
T: Colt Prosser
R: P Graham (56)
100/1
11
4.2
150/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
150/1
4m pendragon (NZ) x roulette wheel (AUS) (spinning world (USA))
12
7
80/1
T: M R Stitt
R: D McLellan (57.5)
80/1
4g street cry (IRE) x harpers (AUS) (exceed and excel (AUS))
13
9
66/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (56)
66/1
3g direct charge (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 8 - Gt Northern Super Crisp (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:13.66 (35.75)
Prizemoney: $30,000
1
9/2F
T: Grant Allard
R: B Looker (59.5)
9/2F
6g ready's image (USA) x sasheen (AUS) (hennessy (USA))
Winning siblings: Windsong,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (57.5)
12/1
6m congrats (USA) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
3
1
9/1
T: S L Brewer
R: P Graham (57.5)
9/1
3f mosayter (USA) x casino hussler (AUS) (hussonet (USA))
4
1.6
13/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (59)
13/2
4m snitzel (AUS) x xaarhea (AUS) (xaar (GB))
5
1.9
30/1
T: W J Gavenlock
R: M Paget (60)
30/1
6
2
13/2
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (58)
13/2
7
2.4
5/1
T: J L Jarvis
R: M McGuren (61)
5/1
4g bel esprit (AUS) x chimerique (AUS) (choisir (AUS))
8
2.7
12/1
T: Matthew McCudden
R: M Bennett (59)
12/1
9
2.8
25/1
T: R N Godbolt
R: G Buckley (58.5)
25/1
3f hinchinbrook (AUS) x never doubt me (AUS) (not a single doubt (AUS))
10
3
60/1
T: T G Hardy
R: A Chau (55.5)
60/1
7g written tycoon (AUS) x kingston kate (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
3.6
15/1
T: R N Godbolt
R: L P Rolls (61)
15/1
12
3.8
9/2F
T: W T Wilkes
R: Travis Wolfgram (61)
9/2F
13
4
66/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (57)
66/1
4g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
14
11.9
30/1
T: P A Smith
R: R Spokes (58.5)
30/1
5g pluck (USA) x vestry (AUS) (marscay (AUS))
* Nick figures are for Australasia.