Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 11

Race 1 - Octagonal Hcp (1600m)
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.11
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: B A PARTELLE
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
9/2
4h falvelon (AUS) x young vic (GB) (old vic (GB))
Winning siblings: La Fontana, Miss Nikki,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/1
T: G A ROGERSON
R: J A CASSIDY (53.50)
9/1
5g pentire (GB) x belle nuite (NZ) (balmerino (NZ))
3
1.3
20/1
T: L F BIRCHLEY
R: R THOMPSON (58.50)
20/1
8g entrepreneur (GB) x candescent (NZ) (bassenthwaite (GB))
4
2
11/2
T: J DENHAM
R: TOMMY BERRY (56.50)
11/2
6g nuclear freeze (USA) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
5
2.1
4/1F
T: MS G WATERHOUSE
R: D OLIVER (56.50)
4/1F
6
2.8
30/1
T: A J CUMMINGS
R: D NIKOLIC (53.00)
30/1
7
3
7/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
7/1
5g galileo (IRE) x simple concept (AUS) (bluebird (USA))
8
3.7
25/1
T: C J WALLER
R: K McEVOY (53.00)
25/1
5g king cugat (USA) x come on klaire (NZ) (sir tristram (IRE))
9
4.1
16/1
T: L J CORSTENS
R: C NEWITT (54.50)
16/1
5g stravinsky (USA) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
10
4.8
30/1
T: J B CUMMINGS
R: P ROBL (53.00)
30/1
5g shrewdy (AUS) x monet's diva (AUS) (naturalism (NZ))
11
5.2
5/1
T: S J RICHARDS
R: C W BROWN (56.00)
5/1
4g fantastic light (USA) x amonistar (USA) (theatrical (IRE))
Race 2 - Ticketek Gift Voucher Hcp (1200m)
Class: Rest 2 Metro Wins Track: Dead Time: 1:10.91
Prizemoney: $100,000
1
16/1
T: J B CUMMINGS
R: J BOWMAN (54.00)
16/1
Winning siblings: Sailor's World,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
GURU (9)
14/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (54.50)
14/1
4g ishiguru (USA) x st martha (NZ) (bigstone (IRE))
3
0.3
9/1
T: S FARLEY
R: TOMMY BERRY (53.00)
9/1
4g mr. henrysee (USA) x fidgit (AUS) (twig moss (FR))
4
0.5
66/1
T: MARCUS WILSON
R: J A CASSIDY (57.00)
66/1
8g charnwood forest (IRE) x violet spring (IRE) (exactly sharp (USA))
5
0.9
IMTOPS (10)
11/1
T: JOSEPH PRIDE
R: CRAIG WILLIAMS (54.00)
11/1
6m high rolling (AUS) x evening line (NZ) (sir tristram (IRE))
6
1.4
30/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (53.00)
30/1
4g delago brom (AUS) x instinctive (AUS) (naturalism (NZ))
7
1.5
SCHMOO (7)
8/1
T: D A WILLIAMS
R: P ROBL (55.50)
8/1
6g commands (AUS) x the bad fairy (AUS) (covetous (AUS))
8
1.6
13/2
T: MS G MARKWELL
R: D OLIVER (57.00)
13/2
5g danasinga (AUS) x coro street (NZ) (pentire (GB))
9
1.7
KOICHI (4)
10/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.00)
10/1
4g canny lad (AUS) x perle (AUS) (night shift (USA))
10
1.8
6/1
T: M, W and J HAWKES
R: D NIKOLIC (54.00)
6/1
4g commands (AUS) x aulone star (AUS) (covetous (AUS))
11
2.7
15/1
T: RICK WORTHINGTON
R: C MUNCE (53.50)
15/1
4g falvelon (AUS) x awe inspiring (NZ) (jetball (AUS))
12
2.9
66/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (59.00)
66/1
5g carnegie (IRE) x platonic (AUS) (nassipour (USA))
13
3.3
60/1
T: KEVIN MOSES
R: C W BROWN (56.00)
60/1
5g commands (AUS) x raindrops (AUS) (brief truce (USA))
14
3.8
5/2F
T: JASON WARREN
R: C NEWITT (55.00)
5/2F
4g tale of the cat (USA) x saint cecile (NZ) (pompeii court (USA))
Race 3 - McGrath Estate Agents P J Bell (1200m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.13
Prizemoney: $110,000
1
5/2F
T: A W NOONAN
R: CRAIG WILLIAMS (58.00)
5/2F
3f testa rossa (AUS) x aerate's pick (AUS) (picnicker (AUS))
Winning siblings: Gasogene, If You Think So, Pick Me Up,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: C E CONNERS
R: G SCHOFIELD (53.50)
8/1
3f commands (AUS) x mezdorf (AUS) (cossack warrior (AUS))
3
1.5
13/4
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (53.00)
13/4
3f lonhro (AUS) x santissima (AUS) (quest for fame (GB))
4
2.1
4/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (53.00)
4/1
3f anabaa (USA) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
5
2.4
10/1
T: B MAYFIELD-SMITH
R: C MUNCE (54.00)
10/1
3f volksraad (GB) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
6
3.2
9/1
T: G A RYAN
R: D OLIVER (55.00)
9/1
3f choisir (AUS) x laguna lake (USA) (odyle (USA))
7
3.7
16/1
T: C J WALLER
R: C NEWITT (53.00)
16/1
3f choisir (AUS) x bomba (AUS) (last tycoon (IRE))
8
4
14/1
T: K A LEES
R: C W BROWN (53.00)
14/1
3f choisir (AUS) x silent smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
9
4.4
40/1
T: E B MURRAY
R: S SEAMER (53.00)
40/1
3f half hennessy (AUS) x scorpio spirit (AUS) (mukaddamah (USA))
10
4.7
80/1
T: RICK WORTHINGTON
R: D NIKOLIC (53.00)
80/1
3f commands (AUS) x pipeline miss (NZ) (crested wave (USA))
11
5.3
DAILIKA (12)
100/1
T: MS G ENGLEBRECHT
R: P ROBL (53.00)
100/1
3f pure theatre (AUS) x ballywinn (AUS) (shagny (USA))
Race 4 - Emirates Carbine Club Stakes (1600m) LR
Class: Open Track: Dead Time: 1:36.38
Prizemoney: $110,000
1
ORCA (9)
8/1
T: G H WALTER
R: R THOMPSON (53.00)
8/1
This nick: 6 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.2
14/1
T: G H WALTER
R: R M QUINN (53.00)
14/1
3g galileo (IRE) x foxy (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.5
9/2
T: KEVIN MOSES
R: D OLIVER (55.00)
9/2
3c catcher in the rye (IRE) x surfari (AUS) (imperial prince (IRE))
4
1.9
12/1
T: D A HAYES
R: K McEVOY (58.00)
12/1
3c red ransom (USA) x milva (USA) (strawberry road (AUS))
5
2
16/1
T: G H WALTER
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
16/1
3g more than ready (USA) x damodah (AUS) (maizcay (AUS))
6
2.4
15/2
T: G PORTELLI
R: J A CASSIDY (55.50)
15/2
3g over (AUS) x golf circuit (AUS) (groucho (AUS))
7
2.7
80/1
T: M J CLOUT
R: G SCHOFIELD (53.00)
80/1
3g choisir (AUS) x faisande (AUS) (quest for fame (GB))
8
2.8
12/1
T: J A O'SHEA
R: D NIKOLIC (53.00)
12/1
3f giant's causeway (USA) x polar success (AUS) (success express (USA))
9
3.1
50/1
T: M, W and J HAWKES
R: S SEAMER (53.00)
50/1
3g dubai destination (USA) x sydney's quest (AUS) (quest for fame (GB))
10
3.9
15/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C W BROWN (53.00)
15/4F
3c johannesburg (USA) x comical smile (USA) (comic strip (USA))
11
4.2
16/1
T: G M BEGG
R: C NEWITT (53.00)
16/1
12
4.4
9/1
T: A E BAILEY
R: TIM CLARK (53.00)
9/1
3c lonhro (AUS) x miss guilty (AUS) (kinski (USA))
13
4.9
40/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (53.00)
40/1
3f dubai destination (USA) x mofajah (GB) (sadler's wells (USA))
14
6.1
150/1
T: E B MURRAY
R: T ANGLAND (53.00)
150/1
3c xaar (GB) x hot saucy duck (AUS) (personal hope (USA))
15
6.2
14/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
14/1
3c dehere (USA) x ivy league (IRE) (doyoun (IRE))
Race 5 - Emirates Chairman's Hcp (2600m) Gr2
Class: Quality Track: Dead Time: 2:45.91
Prizemoney: $200,000
1
7/1
T: M D MORONEY
R: K McEVOY (52.00)
7/1
4m don eduardo (NZ) x it's my sin (AUS) (success express (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: R E MAUND
R: G SCHOFIELD (58.00)
20/1
3
0.2
15/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C MUNCE (52.00)
15/4F
4g redoute's choice (AUS) x larga vista (USA) (seeking gold (USA))
4
1.4
9/1
T: C W LITTLE
R: D BRERETON (57.00)
9/1
8g germano (GB) x princesses touch (NZ) (touching wood (USA))
5
1.5
20/1
T: DAVID PAYNE
R: MS K O'HARA (52.00)
20/1
6g lord ballina (AUS) x regal cent (NZ) (centaine (AUS))
6
2.1
12/1
T: J B CUMMINGS
R: CRAIG WILLIAMS (52.00)
12/1
5g istidaad (USA) x lets dance (NZ) (dance floor (USA))
7
2.3
9/2
T: C J WALLER
R: C W BROWN (53.50)
9/2
8
2.4
15/1
T: G H WALTER
R: J FORD (52.00)
15/1
6g istidaad (USA) x tiger moth (NZ) (sky chase (NZ))
9
2.9
25/1
T: S FARLEY
R: D NIKOLIC (52.50)
25/1
8g bahhare (USA) x fine talk (NZ) (lord ballina (AUS))
10
3
20/1
T: MS K WAUGH
R: G BUCKLEY (52.00)
20/1
5g zabeel (NZ) x juliette heights (GB) (shirley heights (GB))
11
3.6
20/1
T: DAVID PAYNE
R: L P ROLLS (52.00)
20/1
4g o'reilly (NZ) x gypsy soul (NZ) (centaine (AUS))
12
5.3
9/2
T: J B CUMMINGS
R: TIM CLARK (52.00)
9/2
4g sadler's wells (USA) x strawberry girl (USA) (strawberry road (AUS))
13
5.7
200/1
T: M PETROVIC
R: P ROBL (53.00)
200/1
6g king ivor (AUS) x all in blue (AUS) (all ashore (NZ))
14
6.6
100/1
T: D A WILLIAMS
R: T ANGLAND (52.00)
100/1
6g peintre celebre (USA) x lihir (NZ) (grosvenor (NZ))
15
7.5
FEORLAN (16)
200/1
T: L J TILLEY
R: R M QUINN (52.00)
200/1
5g mull of kintyre (USA) x queen's revenge (AUS) (kaaptive edition (NZ))
16
13.9
50/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (52.00)
50/1
6g volksraad (GB) x gillygate (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 6 - Tabcorp Sapphire Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Dead Time: 1:10.84
Prizemoney: $150,000
1
COURT (9)
6/1
T: C E CONNERS
R: G SCHOFIELD (55.00)
6/1
3f anabaa (USA) x splish (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Shibboleth,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
13/8F
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (57.00)
13/8F
5m belong to me (USA) x foil (AUS) (snippets (AUS))
3
1.2
CAJOU (10)
30/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.00)
30/1
4
1.5
40/1
T: R R MILLIGAN
R: C MUNCE (54.00)
40/1
5m rubiton (AUS) x killara park (AUS) (sir dapper (AUS))
5
1.6
9/1
T: A W NOONAN
R: CRAIG WILLIAMS (55.50)
9/1
6
1.7
JUDGED (1)
7/2
T: JOSEPH PRIDE
R: J A CASSIDY (57.00)
7/2
5m high yield (USA) x adjourn (AUS) (waajib (IRE))
7
2.2
16/1
T: A W NOONAN
R: D OLIVER (55.50)
16/1
8
2.6
11/1
T: J A O'SHEA
R: C W BROWN (56.00)
11/1
4m flying spur (AUS) x la rose noir (NZ) (centaine (AUS))
9
2.8
9/1
T: K A LEES
R: J BOWMAN (56.50)
9/1
5m langfuhr (CAN) x joker's girl (AUS) (rory's jester (AUS))
10
3.9
LITTER (5)
100/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (56.50)
100/1
6m catbird (AUS) x alkimiya (USA) (chromite (USA))
Race 7 - David Jones AJC Aust. Derby (2400m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 2:31.09
Prizemoney: $1,600,000
1
14/1
T: J B CUMMINGS
R: J A CASSIDY (56.50)
14/1
3c montjeu (IRE) x gussy godiva (NZ) (last tycoon (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.2
8/1
T: M P BAKER
R: J BOWMAN (56.50)
8/1
3c montjeu (IRE) x sally (NZ) (prized (USA))
3
0.3
16/1
T: PAUL MURRAY
R: G SCHOFIELD (56.50)
16/1
3c street cry (IRE) x shady stream (AUS) (archregent (CAN))
4
0.5
7/2F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.50)
7/2F
3c galileo (IRE) x liberty song (IRE) (last tycoon (IRE))
5
1.5
10/1
T: M G PRICE
R: C NEWITT (56.50)
10/1
6
2.5
150/1
T: DAVID PAYNE
R: TIM CLARK (56.50)
150/1
3g montjeu (IRE) x valley court (NZ) (pompeii court (USA))
7
2.9
25/1
T: J G SARGENT
R: C W BROWN (56.50)
25/1
3g montjeu (IRE) x ma danseuse (NZ) (dance floor (USA))
8
3
9/2
T: J DENHAM
R: D NIKOLIC (56.50)
9/2
3g danasinga (AUS) x jacqwin (AUS) (bluebird (USA))
9
3.4
11/2
T: MS G WATERHOUSE
R: CRAIG WILLIAMS (56.50)
11/2
10
4.7
12/1
T: D T O'BRIEN
R: D OLIVER (56.50)
12/1
3g danasinga (AUS) x flowers (NZ) (college chapel (GB))
11
5.4
BIG COL (10)
12/1
T: PETER GELAGOTIS
R: C MUNCE (56.50)
12/1
3c reset (AUS) x all things to come (NZ) (kashani (USA))
12
5.9
16/1
T: E B MURRAY
R: S SEAMER (56.50)
16/1
3g scenic (IRE) x turbo lady (AUS) (bellotto (USA))
13
8.2
150/1
T: M, W and J HAWKES
R: J FORD (56.50)
150/1
14
10.3
14/1
T: M A KAVANAGH
R: M RODD (56.50)
14/1
3c redoute's choice (AUS) x no limit (AUS) (dr. grace (NZ))
15
14.3
200/1
T: DAVID PAYNE
R: R M QUINN (56.50)
200/1
3g montjeu (IRE) x galadriel (NZ) (kaapstad (NZ))
16
16.5
80/1
T: C J WALLER
R: P ROBL (56.50)
80/1
3c ekraar (USA) x illuminate (NZ) (desert sun (GB))
Race 8 - The Coffey Projects The Galaxy (1100m) Gr1
Class: Open Track: Dead Time: 1:03.55
Prizemoney: $350,000
1
NICCONI (16)
5/1
T: D A HAYES
R: CRAIG WILLIAMS (51.00)
5/1
3c bianconi (USA) x nicola lass (AUS) (scenic (IRE))
This nick: 18 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.3
20/1
T: C J WALLER
R: D OLIVER (55.00)
20/1
5g mujahid (USA) x graceful lily (AUS) (dr. grace (NZ))
3
1.6
40/1
T: G PORTELLI
R: L P ROLLS (51.00)
40/1
4g hussonet (USA) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
4
1.7
4/1F
T: M J MAIR
R: K POPE (57.00)
4/1F
4h secret savings (USA) x rapid serve (USA) (carson city (USA))
5
2.4
12/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (55.00)
12/1
4g commands (AUS) x chaparra (AUS) (canny lad (AUS))
6
2.6
DUPORTH (14)
16/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (52.00)
16/1
3c red ransom (USA) x staging (AUS) (success express (USA))
7
3.3
25/1
T: D A HAYES
R: G BUCKLEY (51.00)
25/1
4h red ransom (USA) x tracy's element (AUS) (last tycoon (IRE))
8
3.6
40/1
T: L J CORSTENS
R: J BOWMAN (56.00)
40/1
5h danzero (AUS) x kapchat (NZ) (centaine (AUS))
9
3.9
OLONANA (10)
5/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (51.00)
5/1
10
5.3
30/1
T: DAVID PAYNE
R: C NEWITT (52.00)
30/1
4m choisir (AUS) x hustle bustle (AUS) (catrail (USA))
11
5.4
15/2
T: MS G WATERHOUSE
R: MS K O'HARA (51.00)
15/2
4m rock of gibraltar (IRE) x good gamble (USA) (pleasant tap (USA))
12
5.6
KILOTON (17)
16/1
T: T R MARTIN
R: J FORD (51.00)
16/1
5h spinning world (USA) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
13
6.1
30/1
T: DENISE MCGRATH
R: T JONES (55.00)
30/1
5g commands (AUS) x bonne bouche (AUS) (imperial baron (AUS))
14
6.2
HAIRY (15)
20/1
T: DAVID PAYNE
R: TOMMY BERRY (51.00)
20/1
5m fuji kiseki (JPN) x final waltz (AUS) (danehill (USA))
15
10.8
5/1
T: JOSEPH PRIDE
R: C W BROWN (51.50)
5/1
4g commands (AUS) x munum miss (AUS) (spritely knight (AUS))
Race 9 - Cargo Bar Adrian Knox Stakes (2000m) Gr3
Class: Quality Track: Dead Time: 2:04.08
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: A J CUMMINGS
R: C W BROWN (55.50)
9/2
3f hussonet (USA) x miss bussell (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 18 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
3.8
5/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: C MUNCE (56.50)
5/4F
3f encosta de lago (AUS) x actress (AUS) (snippets (AUS))
3
1
20/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (53.00)
20/1
3f tale of the cat (USA) x nothin' leica ripa (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
6.9
BAUBLE (1)
25/1
T: D A HAYES
R: D NIKOLIC (58.00)
25/1
5
7.1
25/1
T: MS B JOSEPH
R: G BUCKLEY (53.50)
25/1
6
8.7
BULIMBA (13)
50/1
T: B K CROSS
R: R M QUINN (53.00)
50/1
3f danehill dancer (IRE) x carry the star (NZ) (star of luskin (AUS))
7
9.5
100/1
T: MS D POIDEVIN-LAINE
R: P ROBL (53.00)
100/1
3f giant's causeway (USA) x late night fun (AUS) (handy proverb (AUS))
8
10
60/1
T: G H WALTER
R: MS K O'HARA (53.00)
60/1
3f reset (AUS) x itemise (USA) (kris s. (USA))
9
10.8
12/1
T: PAUL MESSARA
R: J A CASSIDY (54.00)
12/1
3f redoute's choice (AUS) x lady's delight (SAF) (local talent (USA))
10
11.1
GRAGER (5)
20/1
T: G A RYAN
R: J BOWMAN (54.00)
20/1
3f kalanisi (IRE) x cherine (IRE) (robellino (USA))
11
14.5
7/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (55.00)
7/1
3f zabeel (NZ) x more diamonds (NZ) (straight strike (USA))
12
15.1
20/1
T: MS M MURDOCH
R: K McEVOY (53.00)
20/1
3f testa rossa (AUS) x jamelden echo (NZ) (prince echo (IRE))
13
17.2
50/1
T: G H WALTER
R: R THOMPSON (53.00)
50/1
3f danehill dancer (IRE) x nassi doll (AUS) (nassipour (USA))
14
23.2
RAJASI (10)
9/1
T: J B CUMMINGS
R: CRAIG WILLIAMS (53.00)
9/1
3f redoute's choice (AUS) x citronella (AUS) (kenny's best pal (AUS))
* Nick figures are for Australasia.