Breednet Results

RANDWICK - Saturday, August 5

Race 1 - Www.Walking2help.Com.Au (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(7) Time: 1:11.72 (35.34)
Prizemoney: $100,000
1
20/1
T: K M Schweida
R: C Reith (55.5)
20/1
3g written tycoon (AUS) x lady somers (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Belladonna Delago, Kahuna,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/4F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56.5)
6/4F
3c savabeel (AUS) x generous nature (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.5
8/1
T: G W Moore
R: J R Collett (55)
8/1
3g stratum (AUS) x fleeting touch (USA) (touch gold (USA))
4
1.8
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
8/1
5
3.1
13/8
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
13/8
3c your song (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
6
4.7
20/1
T: David Payne
R: J Parr (59)
20/1
3g all too hard (AUS) x swiss rose (NZ) (thorn park (AUS))
Race 2 - #theraces (Bm76) (1800m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(7) Time: 1:52.84 (36.18)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: K A Lees
R: Rachel King (57.5)
9/2
5m casino prince (AUS) x factor of safety (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Warranty,
This nick: 13 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1.3
14/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (59)
14/1
3
2.1
15/4
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
15/4
5m shocking (AUS) x musicanna (GB) (cape cross (IRE))
4
2.3
16/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (54.5)
16/1
5
2.5
11/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (57.5)
11/4F
4m redoute's choice (AUS) x once were wild (AUS) (johannesburg (USA))
6
2.6
13/4
T: Joseph Pride
R: C W Brown (57)
13/4
4m host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
7
3.6
16/1
T: R and L Price
R: J Ford (53.5)
16/1
7m purrealist (AUS) x traverse (AUS) (good journey (USA))
8
14.2
12/1
T: C J Waller
R: J R Collett (57)
12/1
5m stryker (AUS) x bold moment (AUS) (fasliyev (USA))
Race 3 - Cindy Sullivan Memorial (Bm81) (1400m)
Class: Benchmark 81 Track: Soft(6) Time: 1:25.29 (36.62)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (57.5)
9/4F
5g darci brahma (NZ) x la serenade (AUS) (st. covet (AUS))
Winning siblings: Hapaira, Show Up, Speedy Sam,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: D K Weir
R: J Parr (56.5)
7/2
3
1.6
9/2
T: Mark Newnham
R: Tommy Berry (57.5)
9/2
6g wanted (AUS) x with love (AUS) (favorite trick (USA))
4
2
20/1
T: L J Hatch
R: Michael Murphy (56.5)
20/1
5
2.7
Brazen (2)
20/1
T: B F Cavanough
R: C W Brown (58)
20/1
5g hinchinbrook (AUS) x sirenese (AUS) (belong to me (USA))
6
3.8
11/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57.5)
11/1
7
6
10/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56)
10/1
5g nicconi (AUS) x decibeel (NZ) (zabeel (NZ))
8
6.5
9/2
T: S C Bottomley
R: J Ford (56.5)
9/2
5g dane shadow (AUS) x kokochanel (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 4 - Tab Highway (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:26.21 (36.93)
Prizemoney: $60,000
1
1/1F
T: M J Dunn
R: T Angland (58)
1/1F
Winning siblings: You're A Rum'in,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: B F Cavanough
R: Rachel King (51.5)
9/2
4m makfi (GB) x grand performance (AUS) (palace music (USA))
3
3
20/1
T: M D Griffith
R: B McDougall (57)
20/1
6g northern meteor (AUS) x basra (AUS) (desert king (IRE))
4
3.5
40/1
T: S W Edmonds
R: Josh Adams (53.5)
40/1
5m jet spur (AUS) x zip (AUS) (cossack warrior (AUS))
5
4.7
30/1
T: R R Milligan
R: A Adkins (51.5)
30/1
4m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
6
5.4
D'Beak (7)
20/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: J Ford (53.5)
20/1
7
5.8
30/1
T: N J Osborne
R: C Reith (54)
30/1
4m jet spur (AUS) x carlie rose (AUS) (keltrice (AUS))
8
7.1
50/1
T: Ms S Grills
R: C W Brown (53.5)
50/1
6m not a single doubt (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
9
8.4
Gitan (4)
7/2
T: Jean Dubois
R: Tim Clark (57.5)
7/2
4g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
10
10.2
50/1
T: Colt Prosser
R: J Innes Jnr (51)
50/1
5m congrats (USA) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
11
12.5
100/1
T: M D Sparrow
R: Ms N Burrells (50)
100/1
9m zariz (AUS) x gold beauty (AUS) (street cry (IRE))
Race 5 - John & Denise Cobcroft (Bm85) (2400m)
Class: Benchmark 85 Track: Soft(6) Time: 2:33.17 (38.35)
Prizemoney: $100,000
1
7/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (59.5)
7/2F
5g stormy atlantic (USA) x saliyna (FR) (linamix (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.3
10/1
T: Allan Kehoe
R: B McDougall (57)
10/1
3
8.6
11/2
T: G L Frazer
R: C W Brown (53)
11/2
5g monaco consul (NZ) x perjurer (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
8.7
50/1
T: R A Freedman
R: J Innes Jnr (60)
50/1
7g le havre (IRE) x ameyrah (IRE) (in the wings (GB))
5
10.6
9/2
T: C J Waller
R: J R Collett (58.5)
9/2
6g dansili (GB) x vituisa (GB) (bering (GB))
6
11
25/1
T: R and L Price
R: A Adkins (51.5)
25/1
7
11.1
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
12/1
7g montjeu (IRE) x four roses (IRE) (darshaan (GB))
8
11.9
12/1
T: T J Robinson
R: J Ford (54)
12/1
9
13
15/2
T: A and E Cummings
R: J Parr (56)
15/2
6g high chaparral (IRE) x miss o'brien (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
18.4
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: C Reith (56.5)
8/1
5g areion (GER) x global beauty (GB) (tiger hill (IRE))
11
19.6
10/1
T: Richard Laming
R: K Forrester (54.5)
10/1
5m face value (AUS) x snow angel (NZ) (zabeel (NZ))
12
37.8
100/1
T: Ms K Byrnes
R: Tim Clark (57)
100/1
Race 6 - Jockey Celebration Day (Bm90) (1600m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(6) Time: 1:39.26 (37.07)
Prizemoney: $100,000
1
Steyne (11)
9/4F
T: P and P Snowden
R: A Adkins (51.5)
9/4F
5g snitzel (AUS) x easy to read (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Dyslexic, Readathon,
This nick: 59 runners; 44 winners; 5 SW. Details
2
2
5/1
T: K A Lees
R: C W Brown (55.5)
5/1
5g fastnet rock (AUS) x demerger (AUS) (saithor (USA))
3
2.2
11/1
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (56.5)
11/1
5g savabeel (AUS) x senorita lucy (NZ) (senor pete (USA))
4
2.4
11/4
T: John Thompson
R: J Parr (58)
11/4
5g i am invincible (AUS) x luminary (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
40/1
T: Ms H Page
R: T Angland (58)
40/1
8g zizou (AUS) x exclusive bid (AUS) (snippets (AUS))
6
3.1
15/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
15/2
7
3.2
12/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
12/1
8
5.3
50/1
T: K A Lees
R: Rachel King (54.5)
50/1
9
9.3
40/1
T: S J Webb
R: Ms K O'Hara (56)
40/1
10
9.4
30/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (56)
30/1
8g shamardal (USA) x zayanida (IRE) (king's best (USA))
11
9.5
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54.5)
30/1
Race 7 - Missile Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:11.82 (36.22)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: K A Lees
R: C W Brown (56.5)
11/2
Winning siblings: Exitozo, Timerox,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/10F
T: K A Lees
R: G Schofield (58.5)
9/10F
5g hard spun (USA) x mignard (AUS) (strategic (AUS))
3
1.5
15/2
T: B F Cavanough
R: Josh Adams (58.5)
15/2
4
3.5
30/1
T: G A Ryan
R: J R Collett (58.5)
30/1
4h street cry (IRE) x oxigenada (ARG) (ibero (ARG))
5
5.7
7/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56.5)
7/1
6
6
Memes (9)
11/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (56.5)
11/1
4m time thief (AUS) x patois (AUS) (street cry (IRE))
7
6.6
12/1
T: M A Bell
R: K Forrester (58.5)
12/1
7g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
800
20/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (58.5)
20/1
7g dubawi (IRE) x lyricalworks (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 8 - Tab.Com.Au (Bm80) (1000m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(6) Time: 0:59.48 (35.60)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
9/1
5m stratum (AUS) x moon de french (USA) (malibu moon (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/8F
T: K A Lees
R: G Schofield (55)
15/8F
4g smart missile (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
3
0.8
5/2
T: G A Ryan
R: K McEvoy (57)
5/2
4
1.1
50/1
T: D Lane
R: B McDougall (53)
50/1
5
1.6
20/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (54.5)
20/1
5g bernardini (USA) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
1.7
16/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (55)
16/1
8g reset (AUS) x more laurels (AUS) (more than ready (USA))
7
1.8
30/1
T: Ms E Potowski
R: J Parr (56)
30/1
8
2.5
20/1
T: K Dryden and S Collings
R: A Adkins (53)
20/1
5g dane shadow (AUS) x star of crown (AUS) (beautiful crown (USA))
9
3.1
16/1
T: P M Perry
R: Ms C R Van Der Werf (53)
16/1
5g snitzel (AUS) x keela (AUS) (woodman (USA))
10
5.2
11/2
T: P and P Snowden
R: C W Brown (53)
11/2
11
8.3
30/1
T: P M Perry
R: C Reith (55)
30/1
5g sebring (AUS) x off the canvas (AUS) (elusive quality (USA))
Race 9 - Schweppes (Bm83) (1200m)
Class: Benchmark 83 Track: Soft(6) Time: 1:12.35 (35.80)
Prizemoney: $100,000
1
Mana (6)
12/1
T: C E Ritchie
R: J R Collett (57)
12/1
6g conatus (AUS) x green jade (AUS) (jade robbery (USA))
Winning siblings: Slippery Moss,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/1
T: S I Singleton
R: J Ford (53)
9/1
4m onemorenomore (AUS) x accretion (USA) (cozzene (USA))
3
2.7
10/1
T: Joseph Pride
R: K McEvoy (54.5)
10/1
4g sebring (AUS) x la goulue (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.8
15/1
T: B K Wakefield
R: Tommy Berry (56.5)
15/1
5
2.9
20/1
T: P M Perry
R: C W Brown (58)
20/1
5g star witness (AUS) x cruisy lady (AUS) (honours list (IRE))
6
3.1
Ghostly (12)
13/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (55.5)
13/4F
4g lonhro (AUS) x seances (AUS) (canny lad (AUS))
7
3.3
15/4
T: P and P Snowden
R: J Innes Jnr (54)
15/4
4h snitzel (AUS) x madame trop vite (IRE) (invincible spirit (IRE))
8
3.5
8/1
T: C E Conners
R: Tim Clark (56)
8/1
5g nicconi (AUS) x bolero queen (AUS) (iglesia (AUS))
9
3.8
5/1
T: Matthew Smith
R: T Angland (58)
5/1
4g i am invincible (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
10
4.9
Phuket (15)
20/1
T: A J Denham
R: C Reith (54)
20/1
4g medaglia d'oro (USA) x aziani (AUS) (fasliyev (USA))
11
6.6
20/1
T: P R Atkins
R: A Adkins (55)
20/1
4g starcraft (NZ) x purring flyer (AUS) (catbird (AUS))
* Nick figures are for Australasia.