Breednet Results

RANDWICK - Tuesday, November 7

Race 1 - Task Retail Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:53.13 (34.48)
Prizemoney: $40,000
1
13/8F
T: David Payne
R: A Adkins (53.5)
13/8F
Winning siblings: Crown Affair, Gallant Lad, Rock Hero, Tatiara,
This nick: 11 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.8
20/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (54)
20/1
3g high chaparral (IRE) x alzira (NZ) (bertolini (USA))
3
2.8
2/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (57)
2/1
3g fastnet rock (AUS) x media (AUS) (gilded time (USA))
4
3.2
Strome (11)
7/1
T: G Portelli
R: Jean Van Overmeire (53)
7/1
3f smart missile (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
5
6.1
20/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (53)
20/1
6
8
20/1
T: A J Edmonds
R: T Angland (57)
20/1
3g snitzel (AUS) x serious impact (AUS) (fasliyev (USA))
7
8.3
66/1
T: L W Curtis
R: Ms W Costin (57)
66/1
3g helmet (AUS) x parriwi (AUS) (mossman (AUS))
8
9.5
100/1
T: Graham R Hughes
R: Josh Adams (57)
100/1
3g myboycharlie (IRE) x belves (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
9.6
13/2
T: C J Waller
R: J Ford (57)
13/2
3g pierro (AUS) x vinavion (AUS) (flying spur (AUS))
10
11
100/1
T: K J Parker
R: B McDougall (52)
100/1
3f delago deluxe (AUS) x ze choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Apn Outdoor Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:10.06 (34.59)
Prizemoney: $40,000
1
5/2
T: James Cummings
R: A Adkins (53.5)
5/2
3f lonhro (AUS) x mnemosyne (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Eleuther, Forget, Impending, Memorial,
This nick: 34 runners; 29 winners; 2 SW. Details
2
2
2/1F
T: C J Waller
R: T Angland (57)
2/1F
3c ocean park (NZ) x miss purrfection (NZ) (one cool cat (USA))
3
3.3
12/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55)
12/1
4
5.8
9/2
T: C J Waller
R: J Parr (57)
9/2
3g street cry (IRE) x sesenta (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.6
Peretti (12)
20/1
T: Paul Beshara
R: Y Ichikawa (55)
20/1
3f hussonet (USA) x di falco (NZ) (zabeel (NZ))
6
7.2
Tunero (8)
8/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (54)
8/1
3g teofilo (IRE) x sweet little lies (AUS) (elusive quality (USA))
7
8
12/1
T: A and E Cummings
R: R Hutchings (57)
12/1
3c teofilo (IRE) x mycup runneth over (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.8
25/1
T: K A Lees
R: Josh Adams (57)
25/1
Race 3 - Right2drive Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:23.22 (35.82)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: C J Waller
R: J Ford (58)
12/1
3g so you think (NZ) x rhode island red (USA) (tale of the cat (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
10/1
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (58.5)
10/1
3c fastnet rock (AUS) x mizzle (USA) (rahy (USA))
3
2.5
5/1
T: C J Waller
R: T Angland (58)
5/1
4
2.6
6/4F
T: C J Waller
R: L Magorrian (56)
6/4F
3c so you think (NZ) x dark vision (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5
15/2
T: Ms W Roche
R: Rachel King (56.5)
15/2
3g choisir (AUS) x mizzen lass (USA) (grand slam (USA))
6
6.1
13/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
13/2
3g pierro (AUS) x rocha (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.9
50/1
T: A and E Cummings
R: Josh Adams (55)
50/1
3g malibu moon (USA) x ciguaraya (USA) (latent heat (USA))
8
7.3
11/2
T: G K White
R: B McDougall (53)
11/2
3c snitzel (AUS) x peace academy (AUS) (royal academy (USA))
9
16.1
60/1
T: David Payne
R: A Adkins (53)
60/1
3c more than ready (USA) x divya (AUS) (danzero (AUS))
10
19.3
100/1
T: G D Hickman
R: Deanne Panya (52)
100/1
3g bel esprit (AUS) x sienna red (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 4 - McGrath Estate Agents Act-Bm75 (2400m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(6) Time: 2:31.78 (37.42)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (58)
11/2
9g dansili (GB) x luna wells (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 16 runners; 11 winners; 4 SW. Details
2
1
11/2
T: C J Waller
R: T Angland (57)
11/2
4g high chaparral (IRE) x vinavion (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.3
20/1
T: Richard Litt
R: K Jennings (55.5)
20/1
7g sinndar (IRE) x ashalanda (FR) (linamix (FR))
4
3.1
20/1
T: G D Hickman
R: Josh Adams (55)
20/1
8g dream ballad (AUS) x folk (AUS) (cerreto (IRE))
5
8.4
9/2F
T: David Payne
R: J Innes Jnr (56)
9/2F
4g more than ready (USA) x succeeding (AUS) (flying spur (AUS))
6
10.9
11/2
T: J M Cleary
R: B McDougall (52)
11/2
5m casino prince (AUS) x thundarosa (AUS) (thunder gulch (USA))
7
11.8
25/1
T: E and L Longmire
R: Deanne Panya (51)
25/1
6g roadhog (AUS) x alone again (AUS) (naturalism (NZ))
8
14.2
13/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (62)
13/2
5g kodiac (GB) x insieme (IRE) (barathea (IRE))
9
17.8
15/2
T: C J Waller
R: J Ford (55)
15/2
10
17.9
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (51.5)
8/1
4g smart missile (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
11
32.5
30/1
T: Ethan Ensby
R: A Adkins (51.5)
30/1
4g cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - McGrath Estate Agents Qld-Bm80 (1200m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(6) Time: 1:10.30 (34.28)
Prizemoney: $40,000
1
13/4
T: James Cummings
R: J Parr (57)
13/4
4g street cry (IRE) x rheinfels (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Rheingau,
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.1
15/4
T: K A Lees
R: Rachel King (55)
15/4
3
0.2
15/8F
T: J A O'Shea
R: J Ford (54.5)
15/8F
4m savabeel (AUS) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
1.8
9/1
T: C E Conners
R: T Angland (58.5)
9/1
4g beneteau (AUS) x tyche (AUS) (saltgrass (USA))
5
3.4
60/1
T: R H Holloway
R: A Layt (53.5)
60/1
6g dubai's choice (AUS) x whyceebee (AUS) (rustic amber (IRE))
6
3.9
20/1
T: G Portelli
R: Deanne Panya (52)
20/1
7
4.1
25/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (56)
25/1
5g al maher (AUS) x chauncy lane (IRE) (sadler's wells (USA))
8
4.6
25/1
T: Cameron Crockett
R: Josh Adams (57.5)
25/1
6g husson (ARG) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
9
10.1
15/2
T: C J Waller
R: Ryoya Kozaki (53)
15/2
4g beneteau (AUS) x halimeda (USA) (fusaichi pegasus (USA))
Race 6 - McGrath Estate Agents Vic-Bm76 (1300m)
Class: Benchmark 76 Track: Soft(5) Time: 1:16.72 (35.50)
Prizemoney: $40,000
1
7/2
T: Mark Newnham
R: K Jennings (55.5)
7/2
3f star witness (AUS) x stimulass (AUS) (dash for cash (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
4/1
T: S B Marsh
R: T Angland (59.5)
4/1
4m savabeel (AUS) x ombre rose (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.6
13/2
T: A J Edmonds
R: J Ford (56.5)
13/2
4m o'reilly (NZ) x dancing mistress (NZ) (masterclass (USA))
4
3.8
13/4F
T: J C Coyle
R: Josh Adams (56)
13/4F
4m all american (AUS) x sky girl (AUS) (nuclear freeze (USA))
5
4.1
16/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54)
16/1
4m lope de vega (IRE) x litter (AUS) (catbird (AUS))
6
4.4
9/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55.5)
9/1
4m commands (AUS) x fleet riane (AUS) (barely a moment (AUS))
7
5.2
30/1
T: L W Curtis
R: J Innes Jnr (51)
30/1
5m casino prince (AUS) x heavenly glow (AUS) (spinning world (USA))
8
5.4
15/1
T: G Portelli
R: Deanne Panya (52.5)
15/1
3f sebring (AUS) x miss exxi (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
6.8
100/1
T: M C Conners
R: Ms W Costin (56)
100/1
6m husson (ARG) x tennessee red (AUS) (red ransom (USA))
10
8
15/1
T: K J Miller
R: Rachel King (54.5)
15/1
4m al maher (AUS) x blue ruby (AUS) (lonhro (AUS))
11
12.3
20/1
T: Craig Carmody
R: J Parr (58)
20/1
5m al maher (AUS) x latest flame (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - Schweppes Choisir Hcp (1100m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:03.50 (34.58)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: G A Ryan
R: A Adkins (51.5)
4/1
4m snitzel (AUS) x icedginger (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Acacia Road, Kootaloo, Theorize,
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: T J Bartley
R: Jean Van Overmeire (53)
10/9F
4g duporth (AUS) x montclair (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
0.3
11/2
T: R P Northam
R: B McDougall (55.5)
11/2
8g choisir (AUS) x lyn's money (AUS) (humam (IRE))
4
1.2
7/2
T: Ms K Waugh
R: T Angland (57)
7/2
7g dylan thomas (IRE) x oxford princess (AUS) (magic ring (IRE))
5
2.4
16/1
T: G W Moore
R: Ms W Costin (53)
16/1
6g approve (IRE) x birthday present (GB) (cadeaux genereux (GB))
6
2.5
40/1
T: T R Martin
R: Y Ichikawa (57)
40/1
8g husson (ARG) x fairy moth (AUS) (shinko forest (IRE))
Race 8 - Girvan Waugh (Bm74) (1600m)
Class: Benchmark 74 Track: Soft(5) Time: 1:36.70 (35.92)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: John Thompson
R: T Angland (59)
2/1F
4m lope de vega (IRE) x saltator (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
30/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (53)
30/1
4m gio ponti (USA) x illusionary (AUS) (hussonet (USA))
3
3.8
Allzin (4)
15/1
T: G M Hoy
R: Nick Heywood (57)
15/1
6g al maher (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
4
4.9
9/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (56)
9/1
5g sebring (AUS) x acqua de parma (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.5
11/4
T: C J Waller
R: J Ford (56)
11/4
4g snitzel (AUS) x lady annaliese (NZ) (groom dancer (USA))
6
5.6
30/1
T: A and E Cummings
R: Josh Adams (59.5)
30/1
7
6
10/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (54.5)
10/1
4m uncle mo (USA) x money begets money (AUS) (bite the bullet (USA))
8
6.9
3/1
T: J G Sargent
R: A Adkins (58)
3/1
4g dalghar (FR) x macavelli miss (AUS) (vettori (IRE))
Race 9 - Precise Air (Bm73) (1400m)
Class: Benchmark 73 Track: Soft(5) Time: 1:22.88 (36.17)
Prizemoney: $40,000
1
Istria (4)
5/4F
T: James Cummings
R: J Parr (58.5)
5/4F
4m reset (AUS) x banovina (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 22 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
4.8
9/1
T: M C Conners
R: Ms W Costin (53)
9/1
4m manhattan rain (AUS) x sunburnt park (AUS) (more than ready (USA))
3
5.6
Gitan (8)
7/1
T: Jean Dubois
R: Jean Van Overmeire (54)
7/1
4g equiano (FR) x flying spice (AUS) (flying spur (AUS))
4
6.5
15/2
T: Richard Litt
R: T Angland (58.5)
15/2
5
7.3
5/1
T: C E Conners
R: J Innes Jnr (57)
5/1
6g time thief (AUS) x quadrunner (AUS) (zeditave (AUS))
6
8.7
25/1
T: J G Sargent
R: A Adkins (54.5)
25/1
4g mastercraftsman (IRE) x madeleine noblet (NZ) (no excuse needed (GB))
7
10.6
15/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (56)
15/2
4g casino prince (AUS) x sweet cheeks (AUS) (general nediym (AUS))
8
11.6
20/1
T: Darryl Roberts
R: Josh Adams (57)
20/1
4g savabeel (AUS) x millililli (NZ) (pins (AUS))
* Nick figures are for Australasia.