Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, January 17

Race 1 - Green Day 31 Jan Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good Time: 1:05.35
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: T J BARTLEY
R: C MUNCE (56.00)
9/2
2g intergaze (AUS) x maryjo mary (AUS) (hegemony (IRE))
Winning siblings: Southern Master,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: G PORTELLI
R: B SHINN (56.00)
5/2
2c delago brom (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
3
2.8
7/4F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.00)
7/4F
2c reset (AUS) x dubai ice (AUS) (danehill (USA))
4
3
8/1
T: G L FRAZER
R: C W BROWN (56.50)
8/1
2g reenact (AUS) x best intentions (AUS) (royal academy (USA))
5
4.3
12/1
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (56.00)
12/1
2c not a single doubt (AUS) x parisina (AUS) (last tycoon (IRE))
6
6.3
12/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.50)
12/1
2c savabeel (AUS) x call me lily (NZ) (just a dancer (NZ))
7
15.3
200/1
T: R H THOMSEN
R: MS K O'HARA (55.00)
200/1
2g untouchable (AUS) x tara's pride (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Group One Club Hcp (76) (1400m)
Class: Restricted 76 Track: Good Time: 1:23.11
Prizemoney: $70,000
1
5/2F
T: MS G WATERHOUSE
R: D M GANDERTON (55.50)
5/2F
3f choisir (AUS) x float (USA) (devil's bag (USA))
Winning siblings: Power Of Flight,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/2F
T: J DENHAM
R: D NIKOLIC (58.00)
5/2F
3g danasinga (AUS) x jacqwin (AUS) (bluebird (USA))
3
3.3
15/4
T: G A RYAN
R: J QUINNELL (53.00)
15/4
3f choisir (AUS) x laguna lake (USA) (odyle (USA))
4
5.9
8/1
T: DAVID PAYNE
R: B SHINN (54.50)
8/1
3g johannesburg (USA) x aim for gold (AUS) (end sweep (USA))
5
8.2
12/1
T: C J WALLER
R: C W BROWN (56.00)
12/1
6
10.2
7/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (53.00)
7/1
7
12.2
20/1
T: W T PRAIN
R: J PARR (56.00)
20/1
3g hawk wing (USA) x miss superb (AUS) (splendent (USA))
Race 3 - Furniture One Show Feb 24 Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good Time: 1:05.05
Prizemoney: $70,000
1
4/11F
T: MS G WATERHOUSE
R: N RAWILLER (55.50)
4/11F
2f more than ready (USA) x sunday joy (AUS) (sunday silence (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$500,000
Vendor: Strawberry Hill Stud, Mt White
Buyer: Legend Racing Pty Ltd
2
5.3
16/1
T: C J WALLER
R: C W BROWN (55.50)
16/1
2f exceed and excel (AUS) x one under (NZ) (volksraad (GB))
3
5.5
7/1
T: J DENHAM
R: C MUNCE (57.50)
7/1
2f dehere (USA) x feather duster (AUS) (end sweep (USA))
4
5.7
FAUVE (5)
25/1
T: G A RYAN
R: G SCHOFIELD (55.50)
25/1
2f elvstroem (AUS) x bektris (AUS) (sir tristram (IRE))
5
7.7
16/1
T: MATTHEW SMITH
R: R M QUINN (55.50)
16/1
2f dane shadow (AUS) x ravenswood (AUS) (woodman (USA))
6
10.3
40/1
T: A J CUMMINGS
R: D NIKOLIC (55.50)
40/1
2f fastnet rock (AUS) x moralee (NZ) (desert sun (GB))
7
10.6
20/1
T: G A RYAN
R: TIM CLARK (56.50)
20/1
2f nediym (IRE) x mintage (AUS) (varick (USA))
8
14.1
80/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.00)
80/1
2f al maher (AUS) x verscay (AUS) (marscay (AUS))
Race 4 - Slipper Rate M'ship Offer Hcp (1800m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good Time: 1:52.17
Prizemoney: $70,000
1
4/1
T: G A RYAN
R: B SHINN (56.50)
4/1
4g faltaat (USA) x be cool (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Cool Snitzel, Moore, Zupacool,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/4F
T: G H WALTER
R: R M QUINN (55.00)
9/4F
4m dehere (USA) x heart ruler (NZ) (marscay (AUS))
3
0.5
7/1
T: K A LEES
R: C W BROWN (56.50)
7/1
4g cape cross (IRE) x woodwind (USA) (woodman (USA))
4
2.6
9/4F
T: C J WALLER
R: D M GANDERTON (56.00)
9/4F
4g viscount (AUS) x rain in spain (AUS) (marauding (NZ))
5
4.4
300/1
T: STEVEN WILSON
R: G BUCKLEY (53.00)
300/1
6g sandpit (BRZ) x western sal (AUS) (best western (AUS))
6
5.7
12/1
T: W T PRAIN
R: MS K O'HARA (53.00)
12/1
4m arena (AUS) x ready to smile (AUS) (salieri (USA))
7
6.2
80/1
T: ROBERT LANE
R: T ANGLAND (53.00)
80/1
5g peintre celebre (USA) x pherozity (NZ) (heroicity (AUS))
8
8.2
30/1
T: C E CONNERS
R: TIM CLARK (54.50)
30/1
5g lawyer (AUS) x atalanta honey (AUS) (splendent (USA))
Race 5 - Irsa Trade Show March 4-5 Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good Time: 1:03.53
Prizemoney: $70,000
1
7/2
T: G PORTELLI
R: C MUNCE (54.00)
7/2
4g hussonet (USA) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
2.3
7/2
T: K A LEES
R: C W BROWN (55.50)
7/2
4g pins (AUS) x burwood road (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.5
5/2F
T: M, W and J HAWKES
R: G SCHOFIELD (57.50)
5/2F
4h bel esprit (AUS) x floribunda (AUS) (brief truce (USA))
4
2.8
4/1
T: G A RYAN
R: J QUINNELL (54.00)
4/1
4g falvelon (AUS) x speranto (AUS) (esperanto (USA))
5
4.6
66/1
T: A STAPLEFORD
R: S PARR (55.00)
66/1
6
4.8
16/1
T: E B MURRAY
R: D M GANDERTON (55.00)
16/1
6g frisco view (USA) x ready to spy (AUS) (spectacular spy (USA))
7
6.3
CHESS (4)
16/1
T: S L O'BRIEN
R: B SHINN (55.50)
16/1
5g strategic (AUS) x slow motion (AUS) (vice regal (NZ))
8
10.3
40/1
T: MERV RUMBLE
R: NATHAN BERRY (53.50)
40/1
7g end sweep (USA) x nadia (AUS) (akaaber (USA))
9
10.6
POMPEY (9)
66/1
T: J M SHARAH
R: JOSH ADAMS (51.00)
66/1
5h mr. henrysee (USA) x garawan (IRE) (fools holme (USA))
Race 6 - Frank Underwood Cup (2000m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 2:02.31
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: G A RYAN
R: G SCHOFIELD (58.00)
5/1
7g real quiet (USA) x schwarzkoff (AUS) (centaine (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
25/1
T: W M SLINKARD
R: MS K O'HARA (53.00)
25/1
7g masterclass (USA) x stormy zephyr (AUS) (zephyr bay (AUS))
3
1.5
7/2
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (54.50)
7/2
5g pentire (GB) x belle nuite (NZ) (balmerino (NZ))
4
1.8
11/4F
T: KEVIN MOSES
R: C W BROWN (53.00)
11/4F
4g hussonet (USA) x miss heath (AUS) (octagonal (NZ))
5
4.3
15/1
T: C J WALLER
R: K McEVOY (53.00)
15/1
5g king cugat (USA) x come on klaire (NZ) (sir tristram (IRE))
6
5.6
16/1
T: A J CUMMINGS
R: TIM CLARK (56.50)
16/1
6g zabeel (NZ) x miss vita (USA) (alleged (USA))
7
5.9
50/1
T: R G LIPP
R: J FORD (53.00)
50/1
6g intergaze (AUS) x verte moss (AUS) (twig moss (FR))
8
6.2
10/1
T: C J WALLER
R: D NIKOLIC (53.00)
10/1
6g danehill (USA) x dathiyna (IRE) (kris (GB))
9
6.4
15/2
T: G A RYAN
R: G BUCKLEY (54.00)
15/2
6g orpen (USA) x lady linguist (AUS) (marauding (NZ))
10
6.6
100/1
T: R H THOMSEN
R: T ANGLAND (53.00)
100/1
6g covetous (AUS) x belle atalante (AUS) (noalcoholic (FR))
11
11.6
10/1
T: J C COYLE
R: R M QUINN (53.00)
10/1
Race 7 - Book Your Next Event Hcp (91) (1200m)
Class: Restricted 91 Track: Good Time: 1:10.94
Prizemoney: $70,000
1
9/2
T: PETER SNOWDEN
R: C W BROWN (53.50)
9/2
4m viscount (AUS) x clochan (AUS) (haulpak (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: C J WALLER
R: M BEADMAN (51.50)
6/1
6m snippets (AUS) x garden walk (NZ) (grosvenor (NZ))
3
0.2
8/1
T: G MCFARLANE
R: J A CASSIDY (54.50)
8/1
5m mujahid (USA) x seraphide (AUS) (military plume (NZ))
4
0.7
20/1
T: J DENHAM
R: B SHINN (54.50)
20/1
5m desert sun (GB) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
5
1.7
9/4F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (57.00)
9/4F
4m commands (AUS) x rompers (AUS) (grosvenor (NZ))
5
1.7
9/2
T: G A RYAN
R: NATHAN BERRY (51.50)
9/2
4m beautiful crown (USA) x hot lips (AUS) (military plume (NZ))
7
3.5
16/1
T: K J CALLAUGHAN
R: J QUINNELL (55.50)
16/1
5m king of kings (IRE) x amberlene (AUS) (alannon (AUS))
8
3.7
25/1
T: R H THOMSEN
R: MS K O'HARA (53.50)
25/1
5m commands (AUS) x noonabelle (AUS) (red anchor (NZ))
9
4.6
50/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (53.00)
50/1
5m dehere (USA) x encarta (NZ) (westminster (NZ))
10
4.8
60/1
T: R E OLLERTON
R: D NIKOLIC (53.00)
60/1
5m lion hunter (AUS) x plano (AUS) (marauding (NZ))
11
4.9
BRENNA (11)
200/1
T: SCOTT WADE
R: MS N LYE (53.00)
200/1
8m mister c. (USA) x regalis (AUS) (steel pulse (GB))
12
5.7
20/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (55.50)
20/1
6m secret savings (USA) x sheher (AUS) (scenic (IRE))
13
6.2
30/1
T: J C COYLE
R: R M QUINN (56.00)
30/1
5m orpen (USA) x aussie neps (AUS) (county (AUS))
Race 8 - Join The Club Hcp (1500m)
Class: Open Track: Good Time: 1:29.00
Prizemoney: $70,000
1
15/2
T: JOSEPH PRIDE
R: J A CASSIDY (57.00)
15/2
6g carnegie (IRE) x escada (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
1
GERGIS (1)
7/2F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (58.00)
7/2F
4g viscount (AUS) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
3
0.8
4/1
T: MS G WATERHOUSE
R: MS K O'HARA (53.50)
4/1
5g catbird (AUS) x cotton bay (AUS) (zabaleta (USA))
4
2.8
HIKE (14)
20/1
T: PETER SNOWDEN
R: J PARR (53.50)
20/1
5g viscount (AUS) x traipse (AUS) (bletchingly (AUS))
5
2.9
25/1
T: C J WALLER
R: M BEADMAN (53.50)
25/1
6
3.3
15/2
T: DAVID PAYNE
R: C W BROWN (53.50)
15/2
4g commands (AUS) x coy cowgirl (AUS) (shy rambler (USA))
7
4.8
AFGHANI (13)
11/2
T: J DENHAM
R: R M QUINN (53.50)
11/2
4g street cry (IRE) x monetary (USA) (diesis (GB))
8
5.3
9/1
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.50)
9/1
5g galileo (IRE) x simple concept (AUS) (bluebird (USA))
9
6.3
15/1
T: DAVID PAYNE
R: J QUINNELL (51.50)
15/1
4g galileo (IRE) x american cash (USA) (american chance (USA))
10
6.7
20/1
T: J B CUMMINGS
R: NATHAN BERRY (51.50)
20/1
5g shrewdy (AUS) x monet's diva (AUS) (naturalism (NZ))
11
9
100/1
T: ROD CRAIG
R: J FORD (53.50)
100/1
12
9.1
200/1
T: C KARAKATSANIS
R: T ANGLAND (53.50)
200/1
7g bianconi (USA) x cousin peg (AUS) (bletchingly (AUS))
13
9.3
150/1
T: M PETROVIC
R: PETER WELLS (52.00)
150/1
6g king ivor (AUS) x all in blue (AUS) (all ashore (NZ))
14
14.3
14/1
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (56.50)
14/1
7g adventurous (AUS) x lexington star (AUS) (sovereign run (AUS))
* Nick figures are for Australasia.