Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, November 17

Race 1 - 2019 Membership (Bm76) (1100m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(4) Time: 1:03.64 (33.52)
Prizemoney: $125,000
1
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (59)
8/1
3c fighting sun (AUS) x social glow (AUS) (aghaadir (USA))
Winning siblings: Aurora Glow, Gossips, Mardonius, Sun Chess,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
1/2F
T: James Cummings
R: J Parr (57.5)
1/2F
3c lonhro (AUS) x mannington (AUS) (danehill (USA))
3
3.3
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55.5)
16/1
3g akeed mofeed (GB) x heart to fear (AUS) (show a heart (AUS))
2019 MM Adelaide Yearling Sale Session 1
$55,000
Vendor: Goldin Farms Angaston SA
Buyer: Ryan Balfour/Vision Park Thoroughbreds
4
4.2
30/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54.5)
30/1
3g i am invincible (AUS) x callista (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.9
5/1
T: G Portelli
R: S R Weatherley (56)
5/1
3g zoustar (AUS) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.4
12/1
T: James Cummings
R: Rachel King (52)
12/1
3f lonhro (AUS) x mascareri (AUS) (commands (AUS))
7
11.4
Beidi (5)
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54.5)
20/1
3g stryker (AUS) x mingshan (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - Summer Racing (Bm88) (2400m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 2:35.34 (34.17)
Prizemoney: $125,000
1
9/10F
T: Joseph Pride
R: J Ford (54)
9/10F
5g redwood (GB) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Squeezable, Swiss Beauty, Warrior Woman,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
5/2
T: R A Freedman
R: C W Brown (53)
5/2
7g empire maker (USA) x ravi's lovin (USA) (giant's causeway (USA))
3
3.5
5/2
T: E V Musgrove
R: J Benbow (55)
5/2
6g cape cross (IRE) x tessa reef (IRE) (mark of esteem (IRE))
4
20.8
50/1
T: Grant Young
R: J Innes Jnr (52)
50/1
6g high chaparral (IRE) x bella princess (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Tab Highway Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:04.31 (33.23)
Prizemoney: $75,000
1
9/1
T: T J Robinson
R: Ms W Costin (53.5)
9/1
5m bernardini (USA) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
This nick: 22 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: R T Stubbs
R: Tim Clark (54)
7/4F
4m bel esprit (AUS) x allurement (NZ) (encosta de lago (AUS))
3
2
7/2
T: D R Mirfin
R: R Dolan (56.5)
7/2
2016 MM Gold Coast Yearling Sale
$60,000
Vendor: Manx Park Moss Vale NSW
Buyer: Lindsay Park Racing
4
4
11/1
T: Luke Pepper
R: J Ford (54)
11/1
4m magic albert (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
5
4.1
8/1
T: M P Byers
R: T Angland (56)
8/1
5g where's that tiger (USA) x dance decree (AUS) (declarations (AUS))
6
4.3
12/1
T: M R Stitt
R: C W Brown (54.5)
12/1
3g strategic maneuver (AUS) x technology (AUS) (henny hughes (USA))
7
4.5
11/1
T: G J Colvin
R: B McDougall (53)
11/1
8
6.3
40/1
T: D D Schmidt
R: Brooke Stower (53)
40/1
4m sepoy (AUS) x kissame mucho (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
6.7
Caccini (16)
20/1
T: N F Gardner
R: J Innes Jnr (54.5)
20/1
4m nicconi (AUS) x symphorosa (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
8.2
80/1
T: Michelle Ritchie
R: Jean Van Overmeire (53)
80/1
5g congrats (USA) x elusivity (AUS) (elusive quality (USA))
11
8.9
80/1
T: W J Dean
R: G Schofield (54.5)
80/1
6g show a heart (AUS) x proud star (AUS) (skilful star (AUS))
Race 4 - November Topaz (1900m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:56.98 (34.46)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: Ms K Waugh
R: J R Collett (58.5)
9/2
8g montjeu (IRE) x mixed blessing (GB) (lujain (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/4
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
15/4
6g cacique (IRE) x kinnaird (IRE) (dr devious (IRE))
3
0.5
11/2
T: C J Waller
R: J Ford (52)
11/2
5g born to sea (IRE) x three days in may (GB) (cadeaux genereux (GB))
4
2
4/1
T: G A Ryan
R: J Parr (61)
4/1
9g excites (AUS) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
5
3.3
3/1F
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
3/1F
6g champs elysees (GB) x short dance (USA) (hennessy (USA))
6
5.8
6/1
T: G Portelli
R: Tim Clark (57)
6/1
7g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - November Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.17 (33.35)
Prizemoney: $125,000
1
5/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (55)
5/2
6g star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2016 MM National Yearling Sale
$85,000
Vendor: Goodwood Farm Murrurundi NSW
Buyer: Theo Kieser
2016 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Goodwood Farm, Murrurundi
Buyer: Withdrawn
2
0.5
12/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (55)
12/1
7g archipenko (USA) x alborada (GB) (alzao (USA))
3
2.8
8/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (59)
8/1
8g snippetson (AUS) x seduction line (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.1
9/4F
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53)
9/4F
5
4.6
4/1
T: C J Waller
R: J Ford (52)
4/1
6m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.9
10/1
T: Ms K Waugh
R: Tim Clark (57.5)
10/1
8g dylan thomas (IRE) x oxford princess (AUS) (magic ring (IRE))
7
7.1
11/1
T: K Dryden and S Collings
R: B Avdulla (56)
11/1
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm88) (1500m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:29.40 (34.18)
Prizemoney: $125,000
1
Notio (11)
11/2
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (53)
11/2
5g duporth (AUS) x delori (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Lollipop Lane,
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1.5
3/1F
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (53)
3/1F
6g nom du jeu (NZ) x bail us out (NZ) (justice prevails (AUS))
3
2.8
30/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53.5)
30/1
6g dubawi (IRE) x shaarfa (USA) (dynaformer (USA))
4
2.9
9/2
T: P and P Snowden
R: T Angland (57.5)
9/2
5g lonhro (AUS) x vimy (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.5
15/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (54)
15/2
4g snitzel (AUS) x family breakup (AUS) (octagonal (NZ))
6
4.6
30/1
T: Michelle Ritchie
R: R Dolan (52.5)
30/1
7
5
25/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
25/1
6g dansili (GB) x mambo light (USA) (kingmambo (USA))
8
5.5
13/4
T: James Cummings
R: Rachel King (52)
13/4
4g helmet (AUS) x safe (AUS) (strategic (AUS))
9
8.2
15/2
T: Melanie O'Gorman
R: Jean Van Overmeire (57)
15/2
10
8.6
100/1
T: P M Perry
R: J Parr (57.5)
100/1
5g zoffany (IRE) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
Race 7 - Rosehill Bowling Club (Bm94) (1100m)
Class: Benchmark 94 Track: Good(4) Time: 1:03.42 (33.64)
Prizemoney: $125,000
1
5/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
5/4F
4h exceed and excel (AUS) x byzantine (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Nemrud, Ottoman,
This nick: 29 runners; 22 winners; 6 SW. Details
2
1
11/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (54)
11/1
3
2.3
30/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58.5)
30/1
6g pins (AUS) x luxurious lady (USA) (theatrical (IRE))
4
2.9
Jorda (9)
20/1
T: James Cummings
R: Rachel King (53)
20/1
4m exceed and excel (AUS) x montmelo (AUS) (viscount (AUS))
5
4
11/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (53)
11/1
5m manhattan rain (AUS) x gibraltar campion (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
6
4.5
Nictock (11)
15/2
T: Cameron Crockett
R: R Dolan (49.5)
15/2
5g nicconi (AUS) x ready to rumba (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
4.7
5/1
T: G McFarlane
R: J Parr (56)
5/1
5g new approach (IRE) x dorky (AUS) (grand lodge (USA))
8
4.9
25/1
T: R Weston and J Nisbet
R: J Ford (56)
25/1
7m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
9
5.3
16/1
T: James Cummings
R: T Angland (59.5)
16/1
6g commands (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
10
5.8
30/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59)
30/1
11
6.2
25/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (58)
25/1
9g haradasun (AUS) x crimson lane (AUS) (danehill (USA))
12
6.4
Isorich (13)
50/1
T: Wayne Seelin
R: A Adkins (52)
50/1
8g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
Race 8 - Australian Turf Club (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:10.05 (33.97)
Prizemoney: $125,000
1
4/5F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (57.5)
4/5F
4m sebring (AUS) x acouplamas (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Quick Thinker, The August, Yulong Code,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: G Portelli
R: J R Collett (58)
30/1
4m nicconi (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
3
2.1
Deft (4)
15/2
T: James Cummings
R: B Avdulla (57.5)
15/2
4m exceed and excel (AUS) x dextrous (AUS) (quest for fame (GB))
4
2.7
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (60)
11/1
5m beneteau (AUS) x hussterics (AUS) (hussonet (USA))
5
4
30/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (55)
30/1
6m darci brahma (NZ) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
6
5.6
9/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55)
9/1
4m sebring (AUS) x fidelias dance (GB) (danehill dancer (IRE))
7
5.9
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54)
4/1
3f smart missile (AUS) x ready to live (USA) (more than ready (USA))
8
6.3
20/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (58)
20/1
Race 9 - #theraces (Bm78) (1300m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:17.03 (34.02)
Prizemoney: $125,000
1
12/1
T: John Thompson
R: T Angland (56)
12/1
4m casino prince (AUS) x dorothy evelyn (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Sweet Duchess,
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: Ms K Waugh
R: S R Weatherley (59)
10/9F
3
0.3
12/1
T: G McFarlane
R: Jenny Duggan (56.5)
12/1
4g shamardal (USA) x mannington (AUS) (danehill (USA))
4
0.4
10/1
T: W P Cave
R: J R Collett (56.5)
10/1
4g elvstroem (AUS) x lady in paris (AUS) (zeditave (AUS))
5
0.8
15/1
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (59)
15/1
6
1.5
15/1
T: James Cummings
R: J Parr (60)
15/1
4g lonhro (AUS) x ringstrasse (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
1.6
11/2
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (56.5)
11/2
4g ocean park (NZ) x distinctive lass (AUS) (orientate (USA))
8
1.8
40/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59.5)
40/1
4g sebring (AUS) x valentine miss (AUS) (danetime (IRE))
9
3
25/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (58.5)
25/1
4g smart missile (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
10
3.8
20/1
T: Richard Litt
R: R Dolan (53)
20/1
11
4.4
40/1
T: G K White
R: C W Brown (59)
40/1
5g dream ahead (USA) x leanders choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
7.2
50/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
50/1
4g snitzel (AUS) x angelic smile (AUS) (dehere (USA))
* Nick figures are for Australasia.