Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, March 23

Race 1 - Birthday Card Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:13.50 (35.72)
Prizemoney: $160,000
1
9/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
9/2
3f fastnet rock (AUS) x asavant (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Asathought, Morrellmac,
This nick: 62 runners; 41 winners; 7 SW. Details
2
0.8
Resin (2)
7/2F
T: James Cummings
R: J B McDonald (57.5)
7/2F
3
2.6
15/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54.5)
15/1
6m time thief (AUS) x dawn to dusk (USA) (son of briartic (CAN))
4
2.8
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
9/2
4m sepoy (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.9
7/1
T: K A Lees
R: J R Collett (54.5)
7/1
5m northern meteor (AUS) x tactfully (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.2
12/1
T: K A Lees
R: C W Brown (54.5)
12/1
5m fastnet rock (AUS) x tarcoola diamond (AUS) (last tycoon (IRE))
7
5.7
10/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (54.5)
10/1
3f foxwedge (AUS) x moonboat (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.2
80/1
T: R Weston and J Nisbet
R: D Dunn (54.5)
80/1
7m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
9
6.4
8/1
T: D A Williams
R: J Bowman (58)
8/1
4m denman (AUS) x wintour (AUS) (commands (AUS))
10
7.8
15/1
T: A J Edmonds
R: Tommy Berry (54.5)
15/1
6m star witness (AUS) x this magic moment (AUS) (magic albert (AUS))
11
12.6
20/1
T: T J Bartley
R: Tim Clark (54.5)
20/1
4m time thief (AUS) x turbo rose (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - Darby Munro (1200m) LR
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:12.90 (36.37)
Prizemoney: $140,000
1
Krone (9)
20/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: D Oliver (56)
20/1
3f eurozone (AUS) x soft landing (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Cyber Intervention,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
16/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58)
16/1
3g animal kingdom (USA) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.5
1/1F
T: L J Bridge
R: K McEvoy (56)
1/1F
3g not a single doubt (AUS) x pinocchio (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
5.4
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (56)
20/1
3g akeed mofeed (GB) x pandoro de lago (IRE) (encosta de lago (AUS))
5
6.2
9/2
T: K A Lees
R: J R Collett (58.5)
9/2
3c your song (AUS) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
6
6.7
11/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (56)
11/1
7
6.8
30/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (57)
30/1
3g not a single doubt (AUS) x rhodamine (AUS) (success express (USA))
8
10.6
Wagner (13)
9/1
T: James Cummings
R: B Shinn (56)
9/1
3g bernardini (USA) x ringstrasse (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
27.2
Jonker (5)
7/1
T: D I Atkins
R: B Avdulla (58)
7/1
Race 3 - N.E. Manion Cup (2400m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:35.07 (38.34)
Prizemoney: $160,000
1
9/2
T: M and L Cerchi
R: Jamie Kah (55)
9/2
6g galileo (IRE) x midday (GB) (oasis dream (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2
7/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (58)
7/1
7g raven's pass (USA) x hazarayna (GB) (polish precedent (USA))
3
3
11/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (53.5)
11/4F
6g sea the stars (IRE) x jumooh (GB) (monsun (GER))
4
3.2
20/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
20/1
7g fastnet rock (AUS) x pride (FR) (peintre celebre (USA))
5
5.5
30/1
T: K A Lees
R: J R Collett (53.5)
30/1
10g dansili (GB) x luna wells (IRE) (sadler's wells (USA))
6
5.9
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
20/1
6g iffraaj (GB) x miss gibraltar (GB) (rock of gibraltar (IRE))
7
6.9
12/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56.5)
12/1
5g fastnet rock (AUS) x chenchikova (IRE) (sadler's wells (USA))
8
7.2
30/1
T: C Maher and D Eustace
R: J Ford (56.5)
30/1
7g galileo (IRE) x board meeting (IRE) (anabaa (USA))
9
7.5
9/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
9/1
10
7.6
Rodrico (11)
8/1
T: Bjorn Baker
R: S Clipperton (53.5)
8/1
6g high chaparral (IRE) x truly a beauty (USA) (seeking the gold (USA))
11
12.6
15/2
T: M Baker and A Forsman
R: B Shinn (57)
15/2
12
18.9
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
20/1
6g zabeel (NZ) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 4 - Rosehill Guineas (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:07.28 (36.79)
Prizemoney: $600,000
1
2/5F
T: C J Waller
R: K McEvoy (56.5)
2/5F
Winning siblings: Archanna,
This nick: 16 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.2
25/1
T: M D Moroney
R: Craig Williams (56.5)
25/1
3c ocean park (NZ) x charmeuse (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2.5
25/1
T: M D Moroney
R: D Oliver (56.5)
25/1
3g bullet train (GB) x diamantina dior (AUS) (oasis dream (GB))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
Vendor: Bowness Stud, Young, NSW
Buyer: Passed in - $ 25,000
4
5.5
12/1
T: A W Pike
R: Damian Lane (56.5)
12/1
3g rock 'n' pop (AUS) x not sure (NZ) (masterclass (USA))
5
7.5
16/1
T: James Cummings
R: B Shinn (56.5)
16/1
3g poet's voice (GB) x peruvian (GB) (diktat (GB))
6
8.5
30/1
T: David Payne
R: J R Collett (56.5)
30/1
3g americain (USA) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
7
9.7
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
10/1
3g dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
10.2
100/1
T: M G Price
R: B Avdulla (56.5)
100/1
3g tavistock (NZ) x on arrival (NZ) (zabeel (NZ))
9
12.7
25/1
T: S B Marsh
R: J B McDonald (56.5)
25/1
3c medaglia d'oro (USA) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
15.2
80/1
T: John Thompson
R: S Clipperton (56.5)
80/1
3c pins (AUS) x eden valley (NZ) (zabeel (NZ))
11
17
40/1
T: S B Marsh
R: O P Bosson (56.5)
40/1
3c o'reilly (NZ) x bohemian blues (NZ) (blues traveller (IRE))
12
17.4
100/1
T: M Price and M Kent Jnr
R: M J Walker (56.5)
100/1
3c tavistock (NZ) x gardenia (NZ) (danehill (USA))
Race 5 - George Ryder Stakes (1500m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:32.20 (34.88)
Prizemoney: $1,000,000
1
Winx (4)
1/20F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
1/20F
7m street cry (IRE) x vegas showgirl (NZ) (al akbar (AUS))
Winning siblings: El Divino,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.5
25/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
25/1
3
6.3
30/1
T: John Thompson
R: Damian Lane (59)
30/1
6g fastnet rock (AUS) x eskimo queen (NZ) (shinko king (IRE))
4
7.6
66/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
66/1
5m beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
9.4
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (59)
60/1
5g so you think (NZ) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
6
9.6
25/1
T: P and P Snowden
R: M Zahra (59)
25/1
5h stratum (AUS) x dancing (GB) (spectrum (IRE))
7
12.9
30/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
30/1
3c sebring (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
8
16.2
100/1
T: M G Price
R: Tim Clark (57)
100/1
4m written tycoon (AUS) x special episode (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Ranvet Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:07.13 (37.16)
Prizemoney: $700,000
1
7/2F
T: James Cummings
R: K McEvoy (59)
7/2F
5g pivotal (GB) x alessandria (GB) (sunday silence (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
20/1
T: Sir Mark Todd
R: J B McDonald (59)
20/1
5h frankel (GB) x you'll be mine (USA) (kingmambo (USA))
3
2.7
4/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: O P Bosson (57)
4/1
4
6
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
11/2
5
6.2
25/1
T: Ms W Roche
R: B Shinn (57)
25/1
5m sebring (AUS) x cleanup (AUS) (dehere (USA))
6
7.7
16/1
T: Liam Howley
R: B Prebble (59)
16/1
5h galileo (IRE) x you'resothrilling (USA) (storm cat (USA))
7
8.8
100/1
T: R and M Freedman
R: G Schofield (59)
100/1
8g le havre (IRE) x ameyrah (IRE) (in the wings (GB))
8
9
9/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
9/2
5m sebring (AUS) x mrs windsor (AUS) (king's best (USA))
9
9.2
30/1
T: David Payne
R: D Dunn (59)
30/1
4h high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
9.4
10/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
10/1
7m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
11
9.9
80/1
T: C J Waller
R: C W Brown (57)
80/1
4m savabeel (AUS) x eudora (NZ) (pins (AUS))
12
10.7
16/1
T: C Maher and D Eustace
R: O Murphy (59)
16/1
5g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
13
40.7
30/1
T: Liam Howley
R: D Oliver (59)
30/1
9g monsun (GER) x anatola (GER) (tiger hill (IRE))
14
99.9
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (59)
25/1
6g dr fong (USA) x sindiyma (IRE) (kalanisi (IRE))
Race 7 - Golden Slipper (1200m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:12.82 (36.92)
Prizemoney: $3,500,000
1
25/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (54.5)
25/1
2f sidestep (AUS) x ouachita (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
7/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
7/1
2c exceed and excel (AUS) x sung (AUS) (anabaa (USA))
3
1.5
Lyre (7)
12/1
T: Anthony Freedman
R: L Currie (54.5)
12/1
2f lonhro (AUS) x erato (AUS) (street cry (IRE))
4
1.8
16/1
T: C Maher and D Eustace
R: O Murphy (54.5)
16/1
2f i am invincible (AUS) x maastricht (NZ) (mastercraftsman (IRE))
5
3.8
20/1
T: G Portelli
R: J R Collett (56.5)
20/1
2c time for war (AUS) x courgette (AUS) (charge forward (AUS))
6
4
Anaheed (11)
25/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (54.5)
25/1
2f fastnet rock (AUS) x rostova (AUS) (testa rossa (AUS))
7
5.5
6/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56.5)
6/1
2c rubick (AUS) x sin sin sin (AUS) (fantastic light (USA))
8
6.3
7/2F
T: P and P Snowden
R: M Zahra (56.5)
7/2F
2c deep field (AUS) x little zeta (AUS) (commands (AUS))
9
6.4
66/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (54.5)
66/1
2f nicconi (AUS) x clearwater bay (AUS) (stratum (AUS))
10
7.6
30/1
T: C Maher and D Eustace
R: M J Walker (56.5)
30/1
2c not a single doubt (AUS) x suspicieuse (FR) (elusive city (USA))
11
7.8
80/1
T: P and P Snowden
R: C W Brown (54.5)
80/1
12
7.9
Pin Sec (10)
12/1
T: James Cummings
R: Tommy Berry (54.5)
12/1
2f lonhro (AUS) x moderate (AUS) (commands (AUS))
13
8.4
100/1
T: T J Gollan
R: S Clipperton (54.5)
100/1
2f i am invincible (AUS) x elimbari (AUS) (fastnet rock (AUS))
14
8.6
20/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (54.5)
20/1
2f snitzel (AUS) x samaready (AUS) (more than ready (USA))
15
13.6
Tenley (9)
15/4
T: James Cummings
R: J B McDonald (54.5)
15/4
16
15.6
50/1
T: Chris Bieg
R: D Dunn (56.5)
50/1
2c unencumbered (AUS) x stagerush (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Ooh Media Galaxy (1100m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:05.56 (35.70)
Prizemoney: $700,000
1
13/4F
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
13/4F
4g nicconi (AUS) x strikeline (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/1
T: G D Hickman
R: Tommy Berry (56)
9/1
4h pierro (AUS) x november flight (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.4
15/1
T: Joseph Pride
R: R Dolan (51)
15/1
4g super easy (NZ) x twin town (GB) (halling (USA))
4
2.7
25/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (51)
25/1
3c lonhro (AUS) x guelph (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
5
Baller (13)
25/1
T: A J Cummings
R: A Adkins (50)
25/1
3c high chaparral (IRE) x fuwa (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.5
25/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (51.5)
25/1
4m snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.3
100/1
T: J A O'Shea
R: Ms K O'Hara (52)
100/1
7g fastnet rock (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
8
6.4
Redzel (1)
15/4
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59.5)
15/4
6g snitzel (AUS) x millrich (AUS) (rubiton (AUS))
9
6.6
100/1
T: M D Moroney
R: J Ford (51.5)
100/1
5g makfi (GB) x platinum passion (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
7.1
6/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (52)
6/1
4g poet's voice (GB) x patina (AUS) (anabaa (USA))
11
8.4
20/1
T: M A Bell
R: J Winks (53.5)
20/1
8g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
12
8.5
Graff (6)
7/2
T: K A Lees
R: B Avdulla (52)
7/2
3c star witness (AUS) x dinkum diamond (AUS) (keep the faith (AUS))
Race 9 - Epona Stakes (1900m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 2:02.30 (37.77)
Prizemoney: $160,000
1
4/1F
T: T Busuttin and N Young
R: Tommy Berry (54)
4/1F
4m sebring (AUS) x kumari (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Ritzy Sparkle, Speranta,
This nick: 8 runners; 8 winners; 2 SW. Details
2
0.5
9/2
T: Tony McEvoy
R: J Bowman (56)
9/2
3
1.8
4/1F
T: David Payne
R: A Adkins (54)
4/1F
4
2
10/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (54)
10/1
4m street cry (IRE) x anemometer (GB) (sunday silence (USA))
5
3.5
12/1
T: John McArdle
R: G Schofield (54)
12/1
5m so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
6
4.5
Domed (9)
7/1
T: John Thompson
R: Craig Williams (54)
7/1
7
4.7
20/1
T: K A Lees
R: J R Collett (56)
20/1
5m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
8
4.9
9/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54)
9/1
4m street cry (IRE) x tuesday joy (NZ) (carnegie (IRE))
9
7.9
30/1
T: K A Lees
R: C W Brown (54)
30/1
4m savabeel (AUS) x danex (NZ) (danasinga (AUS))
10
9.4
150/1
T: G W Moore
R: Ms K O'Hara (53)
150/1
3f pierro (AUS) x pink princess (AUS) (danehill (USA))
11
14.4
8/1
T: M C Kent
R: D Dunn (54)
8/1
4m smart missile (AUS) x divisible (USA) (giant's causeway (USA))
12
16.7
30/1
T: A J Cummings
R: S Clipperton (54)
30/1
6m red element (AUS) x graces spirit (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.