Breednet Results

SALE - Wednesday, August 2

Race 1 - E-Cycle Solutions Rst Stpl (3200m)
Class: Restricted Stpl Track: Good(4) Time: 3:38.52 (37.90)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: John McArdle
R: Lee Horner (65)
5/1
5g tough speed (USA) x rule britannia (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
3
9.3
16/1
T: Steven Pateman
R: Clayton Douglas (63.5)
16/1
7g encosta de lago (AUS) x lucida (AUS) (danehill (USA))
4
14
7/1
T: Brett Scott
R: B McLean (69.5)
7/1
8g kempinsky (AUS) x rain in settain (AUS) (torrential (USA))
5
14.4
Aldous (12)
80/1
T: Steven Pateman
R: P Hamblin (64)
80/1
7g redoute's choice (AUS) x empress pegasus (USA) (fusaichi pegasus (USA))
6
24.4
20/1
T: Anthony Cosgriff
R: S Jackson (69.5)
20/1
7g kaphero (AUS) x zafia (NZ) (zabeel (NZ))
7
34.4
50/1
T: D J Cannon
R: Adam Roustoby (62)
50/1
8
35.1
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: T Ryan (66.5)
16/1
9
80.1
16/1
T: Ms A Johnston
R: R Cully (69.5)
16/1
8g zabeel (NZ) x honor babe (NZ) (honor grades (USA))
400
7/4F
T: Steven Pateman
R: Rob David (67)
7/4F
6g new approach (IRE) x bashful girl (AUS) (perugino (USA))
400
11/1
T: Steven Pateman
R: J Lynch (65)
11/1
8g galileo (IRE) x flamingo sea (USA) (woodman (USA))
Race 2 - E-Cycle Solutions Mdn Hrdl (3200m)
Class: Maiden Hurdle Track: Good(4) Time: 3:35.43 (37.40)
Prizemoney: $25,000
1
15/1
T: Richard Laming
R: A Lynch (68)
15/1
6g face value (AUS) x mesmerising (AUS) (beautiful crown (USA))
Winning siblings: I Remember You, Trancing,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
6/1
T: Matthew Leek
R: Lee Horner (66.5)
6/1
8g masterpiece (ARG) x bonica (NZ) (nassipour (USA))
3
6.6
5/1
T: K M Keys
R: R Cully (68)
5/1
7g hemingway (IRE) x brava brava (AUS) (encores (NZ))
4
8.5
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: T Ryan (66)
7/4F
6m husson (ARG) x elegant dane (AUS) (danehill (USA))
5
9.2
4/1
T: E V Musgrove
R: Clayton Douglas (65)
4/1
7g shaft (AUS) x benita (AUS) (octagonal (NZ))
6
10
7/1
T: T and K O'Sullivan
R: S Jackson (68)
7/1
6g brilliance (USA) x russiantobed (NZ) (st. petersburg (AUS))
7
14.7
100/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (68)
100/1
8
34.7
30/1
T: P E Kramer
R: P Hamblin (68)
30/1
6g charge forward (AUS) x ordinance (AUS) (commands (AUS))
100
50/1
T: Steven Pateman
R: Rob David (65)
50/1
7g pentire (GB) x belle nuite (NZ) (balmerino (NZ))
300
25/1
T: Declan Maher
R: B Small (66.5)
25/1
4g rebel raider (AUS) x sazzana (NZ) (savabeel (AUS))
Race 3 - E-Cycle Solutions Rst Hrdl (3200m)
Class: Restricted Hurdle Track: Good(4) Time: 3:36.93 (37.34)
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: J P Salanitri
R: Lee Horner (64.5)
15/2
6m bradbury's luck (AUS) x celtic courage (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Adios Steve, Set The Tone,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
2/5F
T: E V Musgrove
R: M Kelly (67.5)
2/5F
8g hurricane run (IRE) x akoya (IRE) (anabaa (USA))
3
7.5
20/1
T: J R Wheeler
R: Clayton Douglas (67)
20/1
10g istidaad (USA) x molly's prize (NZ) (prized (USA))
4
8.7
16/1
T: Ms B Simpson
R: Rob David (63)
16/1
9g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
5
11.7
8/1
T: E V Musgrove
R: B McLean (69.5)
8/1
9g zabeel (NZ) x tipple (NZ) (stravinsky (USA))
6
15
14/1
T: D J Cannon
R: P Hamblin (69)
14/1
8g tough speed (USA) x dazzling vintage (AUS) (weasel clause (AUS))
7
20
40/1
T: A Rosolini
R: B Small (65.5)
40/1
10g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
Race 4 - Sale Cup 29th October Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.27 (35.08)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
7/4F
3c moshe (AUS) x divine lady (AUS) (skalato (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: G B Andrews
R: B Higgins (58)
4/1
3g bel esprit (AUS) x aquada (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.9
15/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
15/4
3g street boss (USA) x absorb (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1
16/1
T: Andrew Noblet
R: Katelyn Mallyon (58)
16/1
3g congrats (USA) x alma's angel (AUS) (al maher (AUS))
6
2.6
Give (6)
9/1
T: J F Moloney
R: Regan Bayliss (58)
9/1
3c helmet (AUS) x flying ruby (AUS) (rubiton (AUS))
7
2.8
15/1
T: P T Hyland
R: Jye McNeil (58)
15/1
8
3.5
12/1
T: A W Noonan
R: Chris Symons (58)
12/1
9
3.7
60/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
60/1
3f helmet (AUS) x nonchalance (AUS) (lonhro (AUS))
10
7
25/1
T: C W Little
R: D Moor (56)
25/1
3f so you think (NZ) x lycra lass (AUS) (shamardal (USA))
11
8.2
30/1
T: B J McCarthy
R: D Oliver (56)
30/1
3f squamosa (AUS) x esprit of eve (AUS) (bel esprit (AUS))
12
8.4
300/1
T: R C Manning
R: Harry Grace (53)
300/1
Race 5 - Happy 70th Trevor "herb" Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.90 (35.48)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Zac Spain (56)
7/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
60/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (55)
60/1
3g purrealist (AUS) x selection (NZ) (choisir (AUS))
3
1.6
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
3/1
3g sebring (AUS) x choice words (AUS) (choisir (AUS))
4
2.3
40/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
40/1
3f casino prince (AUS) x arziki (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3.1
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
14/1
3g magnus (AUS) x mrs bradbury (AUS) (keltrice (AUS))
6
3.8
7/2
T: James Cummings
R: D Oliver (58)
7/2
3g lonhro (AUS) x applegate (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
4.8
80/1
T: S J Webb
R: Ryan Maloney (56)
80/1
3f so you think (NZ) x dorabella (NZ) (postponed (USA))
8
5
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: Patrick Moloney (58)
15/2
3g all american (AUS) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
7.8
20/1
T: C W Little
R: D Moor (56)
20/1
3f sebring (AUS) x anabarbarian (AUS) (anabaa (USA))
10
8
Bilby (1)
200/1
T: R C Manning
R: A Lynch (58)
200/1
11
10.2
40/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (58)
40/1
3g sepoy (AUS) x legal eagle (AUS) (more than ready (USA))
12
16.2
40/1
T: M Beer and M Hinton
R: M J Walker (58)
40/1
3c gonski (AUS) x lady power ball (NZ) (ball park (NZ))
Race 6 - Leading Appr.-B Thompson-Bm78 (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 0:58.76 (33.62)
Prizemoney: $30,000
1
Orujo (2)
5/2
T: Shawn Mathrick
R: Ethan Brown (60)
5/2
Winning siblings: Demerara, Limes, Molasses, Monte Cristo,
This nick: 20 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2
0.8
4/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (56.5)
4/1
5g myboycharlie (IRE) x vital mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1
9/1
T: Jade Darose
R: Ms J Da Rose (56.5)
9/1
6g stanford (AUS) x raheen queen (AUS) (desert sun (GB))
4
1.4
100/1
T: R J Besanko
R: Jye McNeil (57.5)
100/1
9h commands (AUS) x special test (AUS) (octagonal (NZ))
5
1.6
8/1
T: Ms A Johnston
R: Damian Lane (56.5)
8/1
6g commands (AUS) x an chlais (AUS) (viscount (AUS))
6
1.9
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55.5)
9/4F
7
3.2
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (59.5)
8/1
7g super kid (NZ) x ishkhara (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.9
16/1
T: R E Laing
R: Zac Spain (58)
16/1
6g foreplay (AUS) x belle de rouge (AUS) (red ransom (USA))
9
9.7
150/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (60)
150/1
Race 7 - Leading Jockey-B Thompson-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:25.59 (34.48)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: P T Hyland
R: Jye McNeil (59.5)
9/2
4g stravinsky (USA) x lady perpetuate (NZ) (lord ballina (AUS))
Winning siblings: Tallulah Bee,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (57.5)
2/1
4h so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
3
2.3
14/1
T: N J Harnett
R: Ryan Maloney (57)
14/1
7g king's chapel (AUS) x solo star (NZ) (random chance (NZ))
4
3
13/8F
T: M G Price
R: D Oliver (55.5)
13/8F
5m commands (AUS) x just dancing (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
3.3
20/1
T: T A Scanlon
R: Brandon Stockdale (58)
20/1
5m nicconi (AUS) x artwear (AUS) (royal academy (USA))
6
3.4
14/1
T: Shea Eden
R: Ms N Beriman (57)
14/1
5m stryker (AUS) x kooeah (AUS) (street cry (IRE))
7
3.5
40/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (59)
40/1
8
6.2
60/1
T: Ms A Bennett
R: Ethan Brown (57.5)
60/1
10g statue of liberty (USA) x my nancy (AUS) (noalcoholic (FR))
9
6.5
40/1
T: D M Noonan
R: M J Walker (56)
40/1
6m pins (AUS) x kind return (NZ) (zabeel (NZ))
10
11.4
30/1
T: D J Williams
R: M Zahra (58)
30/1
7g hemingway (IRE) x angel of lightning (AUS) (suave dancer (USA))
Race 8 - Leading Trn-R Griffiths (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:09.89 (34.68)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: Aaron Purcell
R: Damian Lane (59)
5/2F
4g bon hoffa (AUS) x villa albani (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
9/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Ethan Brown (57.5)
9/1
5g kaphero (AUS) x transparent lover (AUS) (clear choice (USA))
3
2.8
9/2
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (59)
9/2
4h snitzel (AUS) x orbiting belle (AUS) (spinning world (USA))
4
2.9
15/1
T: G W McGreal
R: B Werner (58.5)
15/1
4g foxwedge (AUS) x eden valley (NZ) (zabeel (NZ))
5
3
80/1
T: M Beer and M Hinton
R: J Noonan (57)
80/1
6g danfive (AUS) x hoot n' holler (NZ) (kashani (USA))
6
3.1
9/2
T: M G Price
R: D Oliver (58)
9/2
4m domesday (AUS) x das machen (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.6
13/2
T: Ms A Johnston
R: Regan Bayliss (59)
13/2
4g bel esprit (AUS) x mrs. tendulkar (AUS) (luskin star (AUS))
8
3.7
60/1
T: G W McGreal
R: Jye McNeil (57.5)
60/1
9
4.7
40/1
T: Ms M Jones
R: B Higgins (58.5)
40/1
4g moshe (AUS) x southbeach (AUS) (zedrich (AUS))
10
5.5
20/1
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (58)
20/1
5h medaglia d'oro (USA) x jolie's shinju (JPN) (jolie's halo (USA))
11
7
Seguna (1)
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (61)
15/2
4g sepoy (AUS) x caiguna (AUS) (dubai destination (USA))
12
7.5
60/1
T: Ms B Simpson
R: Ms G Cartwright (57)
60/1
11g regal shot (AUS) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
* Nick figures are for Australasia.