Breednet Results

SANDOWN-LAKESIDE - Sunday, August 5

Race 1 - Crisp Steeplechase (3900m)
Class: Steeple Track: Good(4) Time: 4:39.47 (40.52)
Prizemoney: $125,000
1
16/1
T: Rachael Cunningham
R: J Lynch (64)
16/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: Patrick Payne
R: S H Fannin (70)
11/4
12g shinko king (IRE) x ocean princess (NZ) (prince of praise (NZ))
3
4.5
13/8F
T: E and D Browne
R: S Phelan (66)
13/8F
7g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
4
5.8
16/1
T: Steven Pateman
R: Thomas Sadler (64)
16/1
8g encosta de lago (AUS) x lucida (AUS) (danehill (USA))
5
6.2
11/2
T: Ms K Durden
R: S Jackson (64)
11/2
9g shinko king (IRE) x marsanne (NZ) (general nediym (AUS))
6
8.5
30/1
T: A Rosolini
R: P Hamblin (64)
30/1
8g shinzig (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
7
14.5
30/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: M Kelly (68)
30/1
11g zabeel (NZ) x madam valeta (NZ) (palace music (USA))
8
15
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: T Ryan (68)
20/1
9
19
5/1
T: P F Ryan
R: John Allen (68)
5/1
Race 2 - Ladbrokes Back Yourself (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:13.09 (33.01)
Prizemoney: $40,000
1
8/11F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (58)
8/11F
3g smart missile (AUS) x nobody but you (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Classic Gown,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1
T: M G Price
R: M J Walker (60)
3/1
3c fighting sun (AUS) x ready made family (AUS) (more than ready (USA))
3
1.6
7/2
T: T Busuttin and N Young
R: D Dunn (58)
7/2
3g tavistock (NZ) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
4
6.6
20/1
T: Michelle Payne
R: N Callow (57)
20/1
Race 3 - Polytrack (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:26.26 (33.86)
Prizemoney: $40,000
1
25/1
T: Ms R Hoysted
R: Jarrod Fry (59.5)
25/1
Winning siblings: Anne Bonny, Grand Armada, Mary Read,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (59.5)
8/1
5g kaphero (AUS) x divine faith (AUS) (falbrav (IRE))
3
0.9
30/1
T: D C Harrison
R: S Baster (58.5)
30/1
8g falkirk (NZ) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
4
1.7
7/2
T: P A Preusker
R: Declan Bates (59)
7/2
5
2.2
25/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
25/1
5m nicconi (AUS) x zolletta (NZ) (zabeel (NZ))
6
2.7
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (57.5)
7/1
4m moshe (AUS) x rubijay (NZ) (private call (USA))
7
2.9
8/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
8/1
8
3
20/1
T: S J Richards
R: Dean Holland (56.5)
20/1
5m so you think (NZ) x live and dream (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
4
5/1
T: C J Waller
R: M J Walker (58.5)
5/1
4g stryker (AUS) x ingham magic (AUS) (magic albert (AUS))
10
7.3
11/4F
T: D K Weir
R: B Rawiller (58.5)
11/4F
4g street boss (USA) x signed and sealed (AUS) (king charlemagne (USA))
Race 4 - Clanbrooke Racing Hrdl (Bm120) (3400m)
Class: Restricted Hurdle Track: Good(4) Time: 3:58.10 (38.08)
Prizemoney: $40,000
1
7/4
T: D K Weir
R: John Allen (68)
7/4
6g dansili (GB) x hi calypso (IRE) (in the wings (GB))
Winning siblings: Evangelist,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: Patrick Payne
R: R Cully (70)
9/1
7g chinese dragon (USA) x doodle (GB) (green desert (USA))
3
9.8
8/11F
T: R E Laing
R: J Lynch (64.5)
8/11F
6g dansili (GB) x daryakana (FR) (selkirk (USA))
4
29.7
Zuhayr (3)
40/1
T: Amy McDonald
R: B Small (70)
40/1
9g zabeel (NZ) x couriette (USA) (danzig (USA))
100
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Thomas Sadler (70.5)
14/1
100
80/1
T: F G Finnegan
R: T Ryan (67)
80/1
7g starcraft (NZ) x holly go lightly (AUS) (desert king (IRE))
Race 5 - Grand National Hurdle (4200m)
Class: Hurdle Track: Good(4) Time: 4:56.47 (39.97)
Prizemoney: $250,000
1
15/2
T: J A McLean
R: S Jackson (64)
15/2
8g danehill express (AUS) x classic enigma (AUS) (bletchley park (IRE))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
12
10/9F
T: D R Brideoake
R: Clayton Douglas (69)
10/9F
8g street sense (USA) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
3
12.8
7/2
T: D K Weir
R: John Allen (66)
7/2
5g ladoni (GB) x regal heights (NZ) (zabeel (NZ))
4
18.8
100/1
T: Matthew Leek
R: D Horner Jnr (64)
100/1
9g masterpiece (ARG) x bonica (NZ) (nassipour (USA))
5
48.8
40/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (66)
40/1
8g pentire (GB) x margarita (NZ) (dance floor (USA))
100
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: T Ryan (64)
11/1
7m husson (ARG) x elegant dane (AUS) (danehill (USA))
100
10/1
T: Patrick Payne
R: R Cully (64)
10/1
7g bianconi (USA) x dolphin express (AUS) (dolphin street (FR))
100
13/2
T: Aaron Purcell
R: B Small (68.5)
13/2
Race 6 - Le Pine Funerals (Bm64) (2100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:13.82 (35.54)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57.5)
7/4F
5m fastnet rock (AUS) x valkyrie diva (AUS) (jade robbery (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
40/1
T: E V Musgrove
R: B Park (60.5)
40/1
7g ekraar (USA) x post romance (NZ) (postponed (USA))
3
4.3
20/1
T: Shawn Mathrick
R: Patrick Moloney (59)
20/1
6g nicconi (AUS) x vintage rock (AUS) (thunder gulch (USA))
4
4.6
6/1
T: E V Musgrove
R: Craig Williams (60)
6/1
4g reset (AUS) x latte (NZ) (maroof (USA))
5
4.7
7/2
T: Robert Kingston
R: Lachlan King (59)
7/2
6g holy roman emperor (IRE) x zaziyra (IRE) (dalakhani (IRE))
6
7.5
16/1
T: P A Preusker
R: Zac Spain (57.5)
16/1
6g amadeus wolf (GB) x rained in (AUS) (god's own (AUS))
7
7.7
10/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
10/1
4m americain (USA) x tabrir (IRE) (unfuwain (USA))
8
8
40/1
T: Brett Scott
R: M J Walker (58.5)
40/1
7g librettist (USA) x taatledoya (NZ) (faltaat (USA))
9
9
60/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
60/1
7g mr nancho (ARG) x goldsmith (NZ) (montjeu (IRE))
10
12.5
20/1
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (59.5)
20/1
5g redwood (GB) x lalla (GB) (silver hawk (USA))
11
12.6
15/1
T: R and S Cameron
R: Liam Riordan (60)
15/1
8g authorized (IRE) x pyramid girl (AUS) (brief truce (USA))
12
12.8
80/1
T: Rachael Cunningham
R: Jye McNeil (56.5)
80/1
5m casino prince (AUS) x stellamac (AUS) (mull of kintyre (USA))
13
16.3
100/1
T: E V Musgrove
R: J Bowditch (58.5)
100/1
9g savabeel (AUS) x rotogravure (AUS) (strategic (AUS))
14
18.3
16/1
T: D M Noonan
R: N Callow (58.5)
16/1
9g danzero (AUS) x modave (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Clanbrooke Racing (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:13.40 (32.73)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
11/2
4m your song (AUS) x snapshots (AUS) (success express (USA))
Winning siblings: Cinematic, Single Image,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: P A Preusker
R: Zac Spain (57)
9/1
5m artie schiller (USA) x dreamwinner (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.6
6/4F
T: M C Kent
R: Beau Mertens (58.5)
6/4F
4m street boss (USA) x mighty minx (AUS) (best western (AUS))
4
2.1
7/1
T: Andrew Noblet
R: M J Walker (55.5)
7/1
4m hussonet (USA) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
5
2.5
16/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (57)
16/1
5m host (CHI) x midnight reigns (AUS) (holy roman emperor (IRE))
6
3.8
15/2
T: Chris Calthorpe
R: Damien Thornton (57.5)
15/2
4m magnus (AUS) x mythical spirit (AUS) (bel esprit (AUS))
7
4.3
9/2
T: Sarah Zschoke
R: B Park (58.5)
9/2
6m keano (NZ) x plumeria (AUS) (al maher (AUS))
8
4.5
100/1
T: F Stockdale
R: Ben Thompson (54)
100/1
9
7
66/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (60)
66/1
Race 8 - Ladbrokes Odds Boost (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:11.89 (32.82)
Prizemoney: $40,000
1
13/2
T: C Maher and D Eustace
R: Liam Riordan (55)
13/2
Winning siblings: Zizi La Fille,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (56)
4/1
3
1.1
20/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (59)
20/1
4
1.5
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
20/1
5m roman emperor (NZ) x the lot (AUS) (belong to me (USA))
5
1.7
7/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (57.5)
7/1
6g lonhro (AUS) x mermaid island (IRE) (mujadil (USA))
6
2.2
15/1
T: B J McCarthy
R: N Callow (59)
15/1
6g artie schiller (USA) x divine princess (AUS) (general nediym (AUS))
7
2.7
14/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
14/1
7g not a single doubt (AUS) x midnight (GB) (mark of esteem (IRE))
8
4.5
50/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (55.5)
50/1
9
5.5
5/2F
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
5/2F
4h street cry (IRE) x deer valley (AUS) (lonhro (AUS))
10
5.7
Jackson (10)
25/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56.5)
25/1
11
5.8
14/1
T: M J Enright
R: D Oliver (57.5)
14/1
5g roc de cambes (NZ) x florella (NZ) (volksraad (GB))
12
6
Painte (3)
11/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58)
11/1
7g strada (AUS) x volkaspray (NZ) (volksraad (GB))
Race 9 - Ladbrokes Protest Payout-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.50 (33.80)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: Shawn Mathrick
R: D Oliver (58.5)
5/1
4g trusting (AUS) x millie rose (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: Shawn Mathrick
R: B Higgins (58.5)
14/1
3
2.5
8/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (55)
8/1
4m sebring (AUS) x allow (AUS) (rahy (USA))
4
2.6
14/1
T: D K Weir
R: Zac Spain (54)
14/1
4m reset (AUS) x palace glow (AUS) (palace music (USA))
5
2.7
11/1
T: Brent Stanley
R: Liam Riordan (54)
11/1
5m northern meteor (AUS) x irish darling (AUS) (ivory's irish (AUS))
6
2.8
11/8F
T: D K Weir
R: Melissa Julius (57)
11/8F
6g gallant guru (AUS) x pernote (NZ) (personal escort (USA))
7
2.9
15/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
15/4
5m northern meteor (AUS) x riptide (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
3
20/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55)
20/1
8m shinko king (IRE) x donaway (NZ) (star way (GB))
9
3.8
100/1
T: Bill Cluff
R: Chelsea Hall (51)
100/1
10
5.8
40/1
T: Aaron Peterson
R: Clayton Douglas (58)
40/1
5g malibu moon (USA) x teamgeist (ARG) (mutakddim (USA))
* Nick figures are for Australasia.