Breednet Results

SCONE - Tuesday, November 11

Race 1 - Yarraman Park Hcp (71) (1600m)
Class: Restricted 71 Track: Good Time: 1:36.32
Prizemoney: $9,000
1
13/4
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (54.00)
13/4
4g encosta de lago (AUS) x everybodys talking (AUS) (unbridled's song (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: K A LEES
R: B SPRIGGS (55.00)
4/5F
3
4.5
9/2
T: R J DAVIES
R: H SINGH (50.00)
9/2
6g sandpit (BRZ) x desertoile (AUS) (desert style (IRE))
4
9.6
4/1
T: LUKE GRIFFITH
R: A BULLOCK (55.50)
4/1
5g buriton (NZ) x mononga sheila (AUS) (monongahela (USA))
5
12.4
30/1
T: L J JEFFRIESS
R: MS L MENSER (50.50)
30/1
5g dracula (AUS) x blue black (AUS) (black zephyr (NZ))
6
17.6
16/1
T: JAMES BALFE
R: MS J DRURY (51.00)
16/1
4g high yield (USA) x morning light (AUS) (danehill (USA))
Race 2 - Tooheys 2yo Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:52.50
Prizemoney: $9,000
1
4/5F
T: LUKE GRIFFITH
R: MS L G HENRY (54.00)
4/5F
2f olympus (AUS) x sutton miss (AUS) (youthful legs (USA))
Winning siblings: Over Time, Rembetica, Sutton Queen,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3
4/1
T: J P THOMPSON
R: R M SAXTON (56.00)
4/1
2g dane shadow (AUS) x zebithea (AUS) (barathea (IRE))
3
6.5
4/1
T: P M FARRELL
R: G M RYAN (54.00)
4/1
2f techrico (NZ) x lady bruce (NZ) (vice regal (NZ))
4
8
5/2
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (54.00)
5/2
2f magic albert (AUS) x romancer (AUS) (marscay (AUS))
5
12.7
EMDEN (1)
15/1
T: P M FARRELL
R: T McINTOSH (54.00)
15/1
2g vice admiral (IRE) x twizel (AUS) (kampala (GB))
Race 3 - Segenhoe Stud Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.84
Prizemoney: $9,000
1
EDWARD (5)
10/9F
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (56.50)
10/9F
Winning siblings: Master Shaft, Princess Gem,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
RITMO (4)
4/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: M A BUTLER (58.00)
4/1
4g rhythm (USA) x mescolata (NZ) (balmerino (NZ))
3
2.9
4/1
T: R R MILLIGAN
R: G M RYAN (56.00)
4/1
4m son of gildoran (AUS) x spirited spy (AUS) (spectacular spy (USA))
4
3.6
20/1
T: R J DAVIES
R: S THURLOW (56.00)
20/1
4m dancing sun (AUS) x the fish (AUS) (redmead (USA))
5
4.5
30/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: MS L G HENRY (54.50)
30/1
3f lucky owners (NZ) x hot in the city (AUS) (citidancer (IRE))
6
5.7
12/1
T: P M FARRELL
R: T McINTOSH (54.00)
12/1
3f yasey (JPN) x owner's delight (AUS) (family ties (USA))
7
6
5/1
T: MS J BOWEN
R: PETER WELLS (56.50)
5/1
8
7
14/1
T: T E OLLERTON
R: W WHEATLEY (58.00)
14/1
6g danachenka (AUS) x pippabella (AUS) (captain piper (AUS))
9
20.3
30/1
T: G PRESTON
R: R M SAXTON (54.50)
30/1
3f action star (AUS) x misappropriation (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 4 - Segenhoe Stud Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:04.49
Prizemoney: $9,000
1
5/2
T: K A LEES
R: A G ROBINSON (54.50)
5/2
3f way of light (USA) x kissada (AUS) (mister c. (USA))
Winning siblings: Aviada, Puffed, Raasay Rose,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.5
7/4F
T: LUKE GRIFFITH
R: MS L G HENRY (56.00)
7/4F
4m dehere (USA) x countess chloe (AUS) (anabaa (USA))
3
5.8
16/1
T: R J DAVIES
R: R THOMPSON (54.50)
16/1
3f tobougg (IRE) x desertoile (AUS) (desert style (IRE))
4
5.9
4/1
T: D P SMITH
R: D McLELLAN (56.50)
4/1
3g hawk wing (USA) x swing again (NZ) (take your partner (AUS))
5
6.5
12/1
T: A G SCORSE
R: DALE SPRIGGS (58.00)
12/1
4g youthful legs (USA) x another northern (AUS) (northern regent (CAN))
6
8
20/1
T: L J TILLEY
R: B SPRIGGS (55.00)
20/1
4g black minnaloushe (USA) x zelle (NZ) (lord ballina (AUS))
7
8.1
25/1
T: GREG BENNETT
R: S THURLOW (54.50)
25/1
3f danzero (AUS) x tolwin (AUS) (marscay (AUS))
8
9.6
10/1
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (56.50)
10/1
3g lawyer (AUS) x princess marwina (AUS) (marwina (AUS))
9
12.7
8/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: PETER WELLS (58.00)
8/1
4g nuclear freeze (USA) x ondeeki (AUS) (zephyr zip (NZ))
10
14.5
25/1
T: P H ST VINCENT
R: A GIBBONS (54.50)
25/1
Race 5 - Myer Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:25.74
Prizemoney: $9,000
1
5/2
T: P H BLOOMFIELD
R: R THOMPSON (56.00)
5/2
3f reenact (AUS) x firtree (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: CRAIG ROBERTS
R: M A BUTLER (59.50)
6/1
4g street cry (IRE) x popolaccio (USA) (nureyev (USA))
3
1.6
5/4F
T: LYNDALL OLSON
R: C G O'BRIEN (57.00)
5/4F
6g scenic (IRE) x babbling (NZ) (centaine (AUS))
4
2.2
9/2
T: P M PERRY
R: PETER WELLS (54.00)
9/2
4g tale of the cat (USA) x zoulany (AUS) (snippets (AUS))
5
2.5
20/1
T: P J EGGLESTON
R: R M SAXTON (57.00)
20/1
4g fantastic light (USA) x jodoka (USA) (danzig (USA))
6
2.6
13/2
T: LUKE GRIFFITH
R: MS L G HENRY (56.50)
13/2
Race 6 - Emirates Park Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good Time: 1:03.96
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: S J GLEESON
R: W WHEATLEY (56.50)
5/4F
6g beautiful crown (USA) x courtney therese (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: M R CROCKETT
R: G M RYAN (56.00)
7/2
6g west point (AUS) x double zero (AUS) (francis bacon (IRE))
3
2.8
13/4
T: S J GLEESON
R: DALE SPRIGGS (54.00)
13/4
6g perugino (USA) x coquette (NZ) (zabeel (NZ))
4
3
13/2
T: D I ATKINS
R: A GIBBONS (54.00)
13/2
5g fusaichi pegasus (USA) x coed (NZ) (honor grades (USA))
5
3.1
5/2
T: P M PERRY
R: M A BUTLER (54.00)
5/2
6g spectrum (IRE) x express a smile (AUS) (success express (USA))
Race 7 - Middlebrook Lodge Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:18.49
Prizemoney: $9,000
1
12/1
T: G A DELANEY
R: A ROBINSON (55.00)
12/1
3g integra (AUS) x sea surge (AUS) (rolle (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: R J DAVIES
R: G M RYAN (57.00)
2/1F
5g arena (AUS) x black ice (AUS) (mighty avalanche (AUS))
3
2.4
16/1
T: J P THOMPSON
R: VINCENT HO (51.00)
16/1
4g desert prince (IRE) x thunder beth (AUS) (thunder gulch (USA))
4
2.9
9/1
T: MS D LUMSDEN
R: R M SAXTON (55.00)
9/1
4g danzero (AUS) x madam bligh (AUS) (nine carat (USA))
5
3
9/1
T: T S HOWLETT
R: MS L G HENRY (55.00)
9/1
3g mull of kintyre (USA) x john's turn (USA) (blushing john (USA))
6
3.5
9/2
T: P B HODGSON
R: R THOMPSON (55.00)
9/2
5m high yield (USA) x crisp (AUS) (zeditave (AUS))
7
4
40/1
T: J P FINN
R: P FERRIS (55.00)
40/1
6m frisco view (USA) x spy's love (AUS) (spectacular spy (USA))
8
4.6
10/1
T: P M PERRY
R: M A BUTLER (55.00)
10/1
3g danzero (AUS) x barents sea (USA) (sea hero (USA))
9
4.7
50/1
T: R JOHNSTON
R: B SPRIGGS (52.00)
50/1
10
5.2
30/1
T: A D MCHARDIE
R: DALE SPRIGGS (55.00)
30/1
3f nediym (IRE) x killara mist (AUS) (monongahela (USA))
11
5.3
6/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: S THURLOW (55.00)
6/1
4g legal opinion (AUS) x allybis (AUS) (alannon (AUS))
12
5.4
16/1
T: K A LEES
R: A GIBBONS (57.00)
16/1
4m jeune (GB) x sacorona (AUS) (sackford (USA))
13
5.5
10/1
T: R R MILLIGAN
R: M DOLENDO (55.00)
10/1
3f ne coupez pas (USA) x royal works (AUS) (sports works (AUS))
Race 8 - Middlebrook Lodge Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:19.18
Prizemoney: $9,000
1
ETYPE (7)
9/10F
T: T R MARTIN
R: A ROBINSON (54.50)
9/10F
3g e dubai (USA) x scottish amour (AUS) (whiskey road (USA))
Winning siblings: Golden Highway, Red Dubawi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: K A LEES
R: R M SAXTON (56.50)
12/1
4m palace music (USA) x shot o' silver (AUS) (air de france (USA))
3
1.7
9/2
T: MS D LUMSDEN
R: A GIBBONS (54.50)
9/2
4g king's best (USA) x all vanity (NZ) (entrepreneur (GB))
4
2.9
7/1
T: L K ROBERTS
R: DALE SPRIGGS (54.50)
7/1
6g ignatius (USA) x pauline's battle (AUS) (engagement (USA))
5
3.6
7/2
T: P M FARRELL
R: G M RYAN (54.50)
7/2
3f falbrav (IRE) x wedding band (USA) (mighty appealing (USA))
6
4
16/1
T: MS J BOWEN
R: S THURLOW (54.50)
16/1
3g more than ready (USA) x fonda dancing (AUS) (suave dancer (USA))
7
6.5
40/1
T: L J SOWTER
R: MS E WEISZBACH (54.50)
40/1
4g filante (NZ) x la cugina (AUS) (king's theatre (IRE))
8
7.8
20/1
T: T S HOWLETT
R: MS L G HENRY (54.50)
20/1
3g danewin (AUS) x lindawah (AUS) (kenvain (AUS))
9
8.3
30/1
T: P J EGGLESTON
R: R THOMPSON (54.50)
30/1
4m mr. henrysee (USA) x irish gazer (AUS) (sungazer (AUS))
10
8.8
14/1
T: L J TILLEY
R: B SPRIGGS (51.50)
14/1
11
14.1
66/1
T: G J PRESTON
R: M DOLENDO (54.50)
66/1
3f way of light (USA) x pixies (AUS) (magic ring (IRE))
Race 9 - Yalumba Hcp (62) (1300m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:17.32
Prizemoney: $9,000
1
5/2F
T: P M PERRY
R: C G O'BRIEN (59.00)
5/2F
5g more than ready (USA) x gay tudor (AUS) (polish patriot (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
10/1
T: P J EGGLESTON
R: R M SAXTON (56.50)
10/1
4g frisco view (USA) x jenny penny (NZ) (sound reason (CAN))
3
2.7
JETAGE (3)
13/2
T: R J DAVIES
R: G M RYAN (59.00)
13/2
5g super jet (USA) x sage (AUS) (yallah native (USA))
4
2.8
16/1
T: R P NORTHAM
R: R THOMPSON (58.00)
16/1
5g scenic (IRE) x la snip (AUS) (snippets (AUS))
5
3.3
5/1
T: MS S GRILLS
R: TIMOTHY BELL (54.50)
5/1
6
4.8
6/1
T: T S HOWLETT
R: A BULLOCK (58.00)
6/1
5g high rolling (AUS) x vibrant choice (AUS) (clear choice (USA))
7
5.8
20/1
T: R J DAVIES
R: S THURLOW (54.00)
20/1
5g galileo (IRE) x shadyside (NZ) (vice regal (NZ))
8
7.5
9/2
T: MS J BUTLER
R: D McLELLAN (56.50)
9/2
5m desert king (IRE) x tricky woo (AUS) (sir laurence (NZ))
9
10.9
7/1
T: R R MILLIGAN
R: M DOLENDO (58.00)
7/1
6g ghataas (GB) x freyoka (AUS) (nioka prince (AUS))
10
20
25/1
T: R J DAVIES
R: MS E WEISZBACH (54.00)
25/1
7g deceitful (AUS) x richmond manner (AUS) (jan murray (USA))
Race 10 - Turf Monthly Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:03.77
Prizemoney: $9,000
1
2/1F
T: P M PERRY
R: C G O'BRIEN (60.00)
2/1F
4h fasliyev (USA) x suburban (AUS) (zoffany (USA))
Winning siblings: Near The City, Vilakazi,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: M K MASON
R: R THOMPSON (57.00)
3/1
4m beautiful crown (USA) x cypres (AUS) (switch in time (IRE))
3
1.8
SCORPIA (13)
16/1
T: P M PERRY
R: M A BUTLER (54.00)
16/1
6m orpen (USA) x court physician (AUS) (dr. grace (NZ))
4
2.9
6/1
T: M J SARGENT
R: G M RYAN (56.50)
6/1
5m tuscany flyer (AUS) x astute cry (AUS) (dr. manette (AUS))
5
3
14/1
T: STUART PHEGAN
R: S THURLOW (54.50)
14/1
5m armidale (AUS) x chic and dapper (AUS) (sir dapper (AUS))
6
3.4
12/1
T: MS S GRILLS
R: TIMOTHY BELL (52.50)
12/1
4m intergaze (AUS) x dancing power (AUS) (papal power (USA))
7
4.5
9/1
T: MS J BOWEN
R: D NORTHEY (55.00)
9/1
3g brahms (USA) x jester crew (AUS) (crown jester (AUS))
8
5.6
100/1
T: L J JEFFRIESS
R: MS L G HENRY (54.00)
100/1
5m fubu (AUS) x candy kite (AUS) (black kite (AUS))
9
5.8
20/1
T: M EVELEIGH
R: R M SAXTON (56.50)
20/1
4m snaadee (USA) x forgotten miss (AUS) (el moxie (USA))
10
6.3
30/1
T: ARTHUR CRAIG
R: P FERRIS (54.00)
30/1
6g dracula (AUS) x cherokee lass (NZ) (kreisler (IRE))
11
9.6
100/1
T: MS D LUMSDEN
R: A GIBBONS (55.00)
100/1
12
11.2
14/1
T: B W FORD
R: DALE SPRIGGS (58.00)
14/1
4g sequalo (AUS) x urgent rate (AUS) (red anchor (NZ))
13
11.5
9/1
T: RICHARD WHEELER
R: D FRAHM (61.00)
9/1
4g lion hunter (AUS) x honour her name (AUS) (honour and glory (USA))
* Nick figures are for Australasia.