Breednet Results

SCONE - Thursday, January 30

Race 1 - Scone Equine Hospital (Bm66) (2200m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 2:16.96 (35.42)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: J R Gask
R: K S Latham (62.5)
11/8F
8g sea the stars (IRE) x tina bull (USA) (holy bull (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: S I Singleton
R: Ms R Murray (58)
11/4
6m tickets (AUS) x last dollars (AUS) (beautiful crown (USA))
3
3.5
8/1
T: J A Steinmetz
R: Ms K Adams (59.5)
8/1
4
5.5
8/1
T: P & P Snowden
R: Mitchell Bell (58)
8/1
4g frankel (GB) x give me five (GER) (monsun (GER))
5
5.8
14/1
T: D Lane
R: Jake Hull (59)
14/1
5g captain sonador (AUS) x in lights (AUS) (fantastic light (USA))
6
7.9
8/1
T: John Bannister
R: Ashley Morgan (54)
8/1
7
10.2
7/1
T: G A O'Brien
R: G M Ryan (55)
7/1
5g bullet train (GB) x in other words (AUS) (henny hughes (USA))
Race 2 - Segenhoe Stud Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:50.89 (32.51)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: B A Partelle
R: Ashley Morgan (59)
4/1
4g sebring (AUS) x northern glory (AUS) (northern meteor (AUS))
Winning siblings: Evening Glory,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: L C Morgan
R: Ms S Clenton (57.5)
25/1
3g husson (ARG) x golden statue (AUS) (statue of liberty (USA))
3
0.3
12/1
T: S C Jones
R: G M Ryan (55.5)
12/1
5g smart missile (AUS) x overblik (AUS) (elvstroem (AUS))
4
0.7
4/6F
T: A J Denham
R: R Thompson (56.5)
4/6F
5
2.3
16/1
T: Ms J Bowen
R: Ms M Weir (55)
16/1
6
2.4
6/1
T: M J Dwyer
R: Tom Sherry (53)
6/1
4m albrecht (AUS) x lady astor (AUS) (viscount (AUS))
7
3
25/1
T: Michelle Fleming
R: Ms L Day (55)
25/1
8
3.7
100/1
T: Ms T Boyd
R: L Cumberland (55.5)
100/1
9
6.2
20/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (57)
20/1
3g eurozone (AUS) x categorical (USA) (hennessy (USA))
10
10
Styria (11)
100/1
T: P M Farrell
R: J Penza (55)
100/1
3f magic albert (AUS) x caesarissa (AUS) (holy roman emperor (IRE))
Race 3 - Nsw Racehorse Owners Assoc Hcp (900m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:51.05 (32.66)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: P M Farrell
R: G M Ryan (57)
5/1
2g outreach (AUS) x hot'n'dreamin (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Winning siblings: Hot Zephyr, Hulk Henry, Yulong Ambition,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
2/1F
T: G D Hickman
R: K S Latham (58)
2/1F
2f your song (AUS) x tudor magic (AUS) (magic albert (AUS))
3
1.1
9/2
T: R P Northam
R: R Thompson (57)
9/2
2f bull point (AUS) x shamtastic (AUS) (shamardal (USA))
4
2.1
30/1
T: R P Northam
R: D Northey (55)
30/1
5
5.3
14/1
T: G K White
R: G Buckley (55)
14/1
2f dane shadow (AUS) x lady frisco (AUS) (frisco view (USA))
6
5.5
7/2
T: Melanie O'Gorman
R: Ms S Clenton (57)
7/2
2c written tycoon (AUS) x it's poets day (AUS) (dylan thomas (IRE))
7
6
100/1
T: Ms J Bowen
R: J Penza (56)
100/1
2g albrecht (AUS) x ditzy (AUS) (show a heart (AUS))
8
7.8
4/1
T: P & P Snowden
R: Mitchell Bell (55)
4/1
9
8.7
30/1
T: A J Denham
R: L P Rolls (57)
30/1
2c night of thunder (IRE) x celtic courage (AUS) (giant's causeway (USA))
10
8.8
100/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (57)
100/1
2g nicconi (AUS) x outback fortune (AUS) (outback prince (AUS))
11
11
100/1
T: P M Farrell
R: S Lisnyy (54)
100/1
Race 4 - Htba Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.95 (34.50)
Prizemoney: $22,000
1
11/2
T: B F Cavanough
R: K S Latham (57.5)
11/2
3g more than ready (USA) x ebony wand (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Ollivander,
This nick: 110 runners; 72 winners; 8 SW. Details
2
0.2
40/1
T: L K Roberts
R: M Squires (57)
40/1
3
0.3
15/1
T: P M Farrell
R: Ms R Murray (55.5)
15/1
3f casino prince (AUS) x painted gold (AUS) (magic albert (AUS))
4
0.4
50/1
T: Justin Bowen
R: G M Ryan (57)
50/1
4m star witness (AUS) x suzy rocks (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
0.9
60/1
T: D Lane
R: L P Rolls (55.5)
60/1
3f magic albert (AUS) x constitute (AUS) (royal academy (USA))
6
1.3
Aytobe (1)
10/9F
T: B A Partelle
R: Ashley Morgan (59)
10/9F
4g bullet train (GB) x hitchhike (AUS) (strategic (AUS))
7
1.9
20/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
20/1
3f all too hard (AUS) x piacenza (AUS) (denman (AUS))
8
2.1
4/1
T: Cameron Crockett
R: Ms S Clenton (57)
4/1
5m poet's voice (GB) x paris gold (AUS) (general nediym (AUS))
9
3.6
Coulpa (2)
100/1
T: John Simpson
R: Ms M Weir (59)
100/1
4g shrapnel (AUS) x jai mahal (AUS) (commands (AUS))
10
4.9
5/1
T: S J Hodge
R: Ms L Day (57.5)
5/1
11
5.1
30/1
T: P H Bloomfield
R: J Penza (57)
30/1
4m harbour watch (IRE) x samra (AUS) (wily trader (AUS))
12
18.3
150/1
T: A M Martyn
R: D Northey (57)
150/1
4m honor in war (USA) x air attack (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
Race 5 - Inglis Sale 1,2 & 3 March (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:50.64 (32.52)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: A J Denham
R: Ms S Metcalfe (54.5)
12/1
4m pluck (USA) x procession (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Bemboka,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/10F
T: S J Hodge
R: A Gibbons (58)
9/10F
4m the factor (USA) x cerinthe (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2.5
20/1
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (55)
20/1
4m time thief (AUS) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
4
2.6
14/1
T: B A Partelle
R: K S Latham (56.5)
14/1
4g walking or dancing (NZ) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
5
3
30/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (57.5)
30/1
4g zoffany (IRE) x bel shoes (AUS) (bel esprit (AUS))
6
4.4
11/4
T: R P Northam
R: Tom Sherry (55)
11/4
3f sidestep (AUS) x iguazu falls (AUS) (pure theatre (AUS))
7
6.6
Ducale (3)
25/1
T: P M Perry
R: Brooke Stower (57.5)
25/1
8
7.4
150/1
T: M A Ostini
R: S Lisnyy (54)
150/1
6g poet's voice (GB) x remotely (AUS) (manton (AUS))
9
7.5
9/1
T: B F Cavanough
R: Ms B Hodder (59)
9/1
3f shooting to win (AUS) x razeena (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
9.1
66/1
T: S C Jones
R: Mitchell Bell (55)
66/1
5g bon hoffa (AUS) x star of ice (AUS) (nadeem (AUS))
11
11.1
Mizzone (10)
100/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (54)
100/1
6m onemorenomore (AUS) x withoutme (NZ) (lonhro (AUS))
Race 6 - Horsepower Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.89 (34.96)
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: J G Sargent
R: L Magorrian (58)
7/4F
Winning siblings: Le Pegase, Sunday Pray,
This nick: 18 runners; 16 winners; 2 SW. Details
2
0.5
5/2
T: T J Bartley
R: Mitchell Bell (56)
5/2
3g pluck (USA) x sapphire moon (AUS) (tobougg (IRE))
3
4
6/1
T: P M Perry
R: Tom Sherry (53)
6/1
3g olympic glory (IRE) x miss evasive (AUS) (elusive quality (USA))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Gilgai Farm, Nagambie
Buyer: Withdrawn
4
5
5/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (55)
5/1
3f dissident (AUS) x mafia miss (AUS) (mossman (AUS))
5
5.1
30/1
T: S I Singleton
R: Billy Cray (57.5)
30/1
4g mosayter (USA) x oceanette (USA) (pancho villa (USA))
6
6.7
8/1
T: A J Denham
R: R Thompson (58)
8/1
4g i am invincible (AUS) x doagain (AUS) (falbrav (IRE))
7
7.6
100/1
T: Justin Bowen
R: Ms L Day (55)
100/1
4g street boss (USA) x cait colleen (AUS) (carnegie (IRE))
8
7.7
100/1
T: B F Cavanough
R: Ms B Hodder (56.5)
100/1
3g fast 'n' famous (AUS) x valar morghulis (AUS) (henrythenavigator (USA))
9
8.5
100/1
T: Ms A Rahn
R: D Northey (55)
100/1
3g sizzling (AUS) x marinov (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.1
100/1
T: S I Singleton
R: Jake Hull (56.5)
100/1
3g roman emperor (NZ) x tracktorque (AUS) (hidden dragon (AUS))
11
10.3
80/1
T: Wayne Seelin
R: J Penza (55.5)
80/1
12
10.8
100/1
T: M S Minervini
R: L Cumberland (55)
100/1
13
11.1
30/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57.5)
30/1
3c sebring (AUS) x queen hazel (USA) (monarchos (USA))
14
11.2
80/1
T: Jeremy Everson
R: B Griffiths (55)
80/1
6g money or the gun (AUS) x haram (AUS) (spectrum (IRE))
Race 7 - Kitchwin Hills (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:34.98 (36.15)
Prizemoney: $22,000
1
4/6F
T: G McFarlane
R: Tom Sherry (57.5)
4/6F
Winning siblings: Second Island,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4
15/1
T: S I Singleton
R: Yvette Lewis (53)
15/1
4m mosayter (USA) x spice it up (AUS) (old spice (AUS))
3
6
9/2
T: D Wagstaff
R: Qin Yong (59.5)
9/2
4
6.3
20/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (60)
20/1
5
7
25/1
T: P H Bloomfield
R: K J Cowan (52.5)
25/1
4g epaulette (AUS) x polygamist (AUS) (diatribe (AUS))
6
7.8
100/1
T: T E Ollerton
R: Ms S Metcalfe (52.5)
100/1
5m toorak toff (AUS) x plans (AUS) (strategic (AUS))
7
12
15/1
T: P M Farrell
R: Ms L Day (57)
15/1
4m bullet train (GB) x jessepic (AUS) (general nediym (AUS))
8
12.2
66/1
T: L J Tilley
R: Ms S Clenton (57)
66/1
9g starcraft (NZ) x sylvaner (NZ) (danasinga (AUS))
9
12.7
30/1
T: S I Singleton
R: Ms K Bell-Pitomac (54)
30/1
3f zoffany (IRE) x raneen (NZ) (perfectly ready (AUS))
10
14.9
9/1
T: Jeremy Everson
R: B Griffiths (56)
9/1
11
17
25/1
T: Ms M Moses
R: Jayden Barrie (60)
25/1
6g duporth (AUS) x snow way (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 8 - Scone Cup Carn. 15-16/5-Bm66 (1100m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:02.94 (33.51)
Prizemoney: $22,000
1
Elenara (13)
20/1
T: T & P Vigouroux
R: Ms M Weir (55)
20/1
4m smart missile (AUS) x sienna gold (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: He's A Gold Digger, Nova Spirit,
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
1
10/9F
T: D I Atkins
R: Ms L Day (56.5)
10/9F
3
1.5
20/1
T: M S Minervini
R: Tom Sherry (57)
20/1
4m barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
2018 MM Adelaide Yearling Sale
$17,000
Vendor: Ducatoon Park Kadina SA
Buyer: Grand Syndicates/David Jolly
4
2.7
4/1
T: B A Partelle
R: G M Ryan (57.5)
4/1
4g pierro (AUS) x hi belle (AUS) (clangalang (AUS))
5
3.2
60/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (54)
60/1
7m beautiful crown (USA) x santocia (AUS) (commands (AUS))
6
3.6
Atum (1)
30/1
T: B J Kelly
R: B Griffiths (59.5)
30/1
6g stratum (AUS) x khepri (NZ) (faltaat (USA))
7
4
10/1
T: Zach Hatch
R: C G O'Brien (59.5)
10/1
5g high chaparral (IRE) x suppose (USA) (danehill (USA))
8
4.8
13/2
T: L J Tilley
R: R Thompson (56.5)
13/2
6m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
9
6.4
Gronky (16)
100/1
T: J A Sylvester
R: Brooke Stower (54)
100/1
6g sebring (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
10
6.6
80/1
T: S J Gleeson
R: S Lisnyy (54.5)
80/1
5m benfica (AUS) x irish hope (AUS) (marwina (AUS))
11
7
15/1
T: Cameron Crockett
R: G Buckley (59)
15/1
6g foxwedge (AUS) x thebe (AUS) (galileo (IRE))
12
7.1
16/1
T: Melanie O'Gorman
R: Billy Cray (56.5)
16/1
5g dream ballad (AUS) x youth dew (AUS) (youthful legs (USA))
13
12.2
100/1
T: Craig Bermingham
R: D Northey (59.5)
100/1
* Nick figures are for Australasia.