Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, September 30

Race 1 - Blue Hope Support Services-C4 (1800m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:49.98 (36.11)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: Ms K Purdy
R: G Colless (57.5)
4/1
This nick: 146 runners; 104 winners; 7 SW. Details
2
0.8
13/4
T: J G Symons and S Laxon
R: Tiffani Brooker (58.5)
13/4
3
2.1
3/1
T: S A Mackinnon
R: James Orman (56)
3/1
5m o'reilly (NZ) x chorus (NZ) (danasinga (AUS))
2017 NZB Premier Yearling Sale
$190,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Raffles Racing
4
2.2
9/1
T: P P Jenkins
R: Geoffrey Goold (54)
9/1
7g zabeel (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
5
3.5
11/4F
T: Louise White
R: P Hammersley (56)
11/4F
8g hurricane run (IRE) x mountain chain (USA) (royal academy (USA))
6
4.5
25/1
T: Matt Reardon
R: J Missen (54)
25/1
7g deadly storm (USA) x rosebowl (AUS) (king of roses (AUS))
7
7.8
5/1
T: Bruce Hill
R: B N Stewart (56)
5/1
5m high chaparral (IRE) x michaux (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Jensen McConaghy Lawyers (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:24.27 (35.19)
Prizemoney: $14,000
1
2/1F
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (56.5)
2/1F
5g keeper (AUS) x anza belle (NZ) (centaine (AUS))
This nick: 20 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: P Duff
R: Hannah English (53.5)
7/1
6g ferocity (AUS) x ultrama (AUS) (kenny's best pal (AUS))
3
4.3
15/1
T: T N Miller
R: N Thomas (54)
15/1
4
5.6
14/1
T: Rochelle Smith
R: Ms R Williams (55.5)
14/1
6g ad valorem (USA) x alician (AUS) (lord seymour (IRE))
5
5.7
9/1
T: D K Munce
R: B Pengelly (57.5)
9/1
6g eavesdropper (USA) x purrsuader (AUS) (catbird (AUS))
6
5.9
3/1
T: R G Lipp
R: Luke Tarrant (59)
3/1
4g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
7
7.4
5/1
T: N J Petersen
R: B N Stewart (59)
5/1
8
15.2
5/1
T: Ms T Timbery
R: James Orman (54)
5/1
6m flying spur (AUS) x anigma (GB) (machiavellian (USA))
Race 3 - Sciaccas Lawyers Experts Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.28 (36.32)
Prizemoney: $14,000
1
Nelumbo (15)
11/1
T: B Herne
R: B Pengelly (57.5)
11/1
4g o'lonhro (AUS) x go petal (AUS) (archway (IRE))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1F
T: R R Wilson
R: Ms B Panya (54.5)
3/1F
6g bel danoro (AUS) x al yaseerah (AUS) (secret savings (USA))
3
2.8
Elimbah (16)
9/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (55)
9/1
3g murtajill (AUS) x miss breanna (AUS) (tobougg (IRE))
4
4.3
11/2
T: L F Birchley
R: B N Stewart (55)
11/2
3g sequalo (AUS) x hayil's love (AUS) (hayil (USA))
5
5.3
7/2
T: A J Edmonds
R: P Hammersley (57.5)
7/2
4g o'reilly (NZ) x sweet lady (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.5
7/2
T: Ben Ahrens
R: J P Morris (55.5)
7/2
5m raheeb (AUS) x rica picante (AUS) (canadian silver (CAN))
7
7.8
5/1
T: John Thompson
R: James Orman (55)
5/1
3g myboycharlie (IRE) x amazing glow (NZ) (manntari (IRE))
8
10.2
25/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
25/1
4g testafiable (AUS) x asquith (AUS) (rare pearl (FR))
9
12.2
25/1
T: Ms K Stabe
R: Beau Appo (55.5)
25/1
4m statue of liberty (USA) x miss discretion (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
12.4
11/1
T: B Lineburg
R: L V Cassidy (55.5)
11/1
6m easy rocking (AUS) x zenobia (AUS) (snaadee (USA))
11
12.7
Bocage (6)
40/1
T: R L Heathcote
R: C Dell (55.5)
40/1
4m show a heart (AUS) x homesick (AUS) (octagonal (NZ))
12
25.2
50/1
T: P Duff
R: Hannah English (55.5)
50/1
5g manduro (GER) x dowinga (IRE) (hawk wing (USA))
Race 4 - Ray White Bli Bli Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.32 (33.86)
Prizemoney: $14,000
1
10/9F
T: L F Birchley
R: B N Stewart (56.5)
10/9F
3c high chaparral (IRE) x rubinacci (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Bezzina,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
10/1
T: S W Kendrick
R: Adam Sewell (51.5)
10/1
3c dream ahead (USA) x desert trick (GB) (green desert (USA))
3
5.1
14/1
T: Price Hill
R: A Spinks (54)
14/1
6m jet spur (AUS) x zoom in (AUS) (luskin star (AUS))
4
5.9
11/1
T: John Holcombe
R: Luke Londregan (59)
11/1
4g easy rocking (AUS) x elusive diamond (AUS) (just awesome (AUS))
5
6
8/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: James Orman (56)
8/1
3g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7
16/1
T: Chris Munce
R: C Dell (54)
16/1
3f pressday (AUS) x cloudfree (AUS) (arena (AUS))
7
9
5/1
T: F N Phillips
R: Luke Tarrant (55)
5/1
4m jet spur (AUS) x island rose (AUS) (iglesia (AUS))
8
11.3
20/1
T: M J Lakey
R: Beau Appo (56.5)
20/1
3g falvelon (AUS) x sphene (AUS) (fasliyev (USA))
9
12.8
60/1
T: Ms M Brosnan
R: R McMahon (55.5)
60/1
3g myboycharlie (IRE) x zarbrav (AUS) (falbrav (IRE))
10
13.3
9/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (59)
9/1
4g captain gerrard (IRE) x september night (AUS) (dom cimarosa (IRE))
11
14.3
20/1
T: Ms M Brosnan
R: Geoffrey Goold (55)
20/1
4m von costa de hero (AUS) x social pass (AUS) (king's best (USA))
Race 5 - Russell Sheehan Memorial-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:57.84 (34.20)
Prizemoney: $14,000
1
3/1
T: Gregory Cornish
R: A Spinks (57)
3/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (56)
9/1
7g magic albert (AUS) x epona star (AUS) (red ransom (USA))
3
2.2
5/4F
T: S L Watters
R: Luke Tarrant (56)
5/4F
4
2.7
9/2
T: M A Kropp
R: Rhiannon Payne (54.5)
9/2
5m tycoon ruler (AUS) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
5
3.5
10/1
T: David Stafford
R: Ms B Panya (57)
10/1
10g markane (AUS) x del monte (AUS) (hula chief (NZ))
6
5.8
12/1
T: M A Kropp
R: G Geran (57.5)
12/1
7
7.1
9/1
T: A J Edmonds
R: J Hodge (56.5)
9/1
Race 6 - Bampak Building Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.24 (35.13)
Prizemoney: $14,000
1
6/4F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (56)
6/4F
3f sebring (AUS) x kiss me katy (AUS) (mull of kintyre (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1
T: David Vandyke
R: G Colless (59)
2/1
4g canny lad (AUS) x scandal at court (AUS) (mister c. (USA))
3
1.4
7/2
T: D J Bougoure
R: B N Stewart (57)
7/2
4m snitzel (AUS) x rainbow joy (AUS) (spectrum (IRE))
4
1.6
Gambit (8)
25/1
T: Laura Cronan
R: J Missen (54)
25/1
5
4.6
8/1
T: Paula Cartledge
R: M Hellyer (55.5)
8/1
3g dane supreme (AUS) x sweet ascent (AUS) (deadly storm (USA))
6
5.4
11/1
T: J Wehlow
R: Ms Alisha Taylor (54)
11/1
4m nicconi (AUS) x guanahani (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
5.9
25/1
T: Alan Robinson
R: Ms A Badger (54)
25/1
6g commands (AUS) x milieu (AUS) (quest for fame (GB))
Race 7 - Neil Mansell Concreting Hcp-C1 (1800m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:52.05 (34.82)
Prizemoney: $14,000
1
4/5F
T: P P Jenkins
R: G Colless (59)
4/5F
4m tavistock (NZ) x sursum corda (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 87 runners; 56 winners; 8 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Psd, Res $50,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Diamond Lodge
Buyer: Psd, Res $200,000
2
3.3
3/1
T: Bruce Hill
R: Geoffrey Goold (57)
3/1
4m monaco consul (NZ) x favorite kas (AUS) (favorite trick (USA))
3
3.5
66/1
T: Laura Cronan
R: J Missen (55.5)
66/1
4g dreamscape (AUS) x zerostar (AUS) (danzero (AUS))
4
5.8
25/1
T: Ms L Paton
R: James Orman (54)
25/1
6m high chaparral (IRE) x lady fashion (NZ) (stravinsky (USA))
5
7.6
Minsk (5)
6/1
T: K J Walker
R: N Thomas (57)
6/1
4m husson (ARG) x deboshnokov (AUS) (stravinsky (USA))
6
7.7
12/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (56.5)
12/1
7
7.9
60/1
T: R R Wilson
R: Luke Tarrant (54)
60/1
6m real saga (AUS) x grigingly (AUS) (telesto (NZ))
8
8
20/1
T: J Wehlow
R: Ms Alisha Taylor (56.5)
20/1
6m keep the faith (AUS) x stella thesis (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.