Breednet Results

SUNSHINE COAST - Wednesday, July 17

Race 1 - Access Insulation S.Coast Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.50 (35.60)
Prizemoney: $27,500
1
15/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (55.5)
15/1
Winning siblings: Nothin' Zappenin',
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: D J Hansen
R: Daniel Griffin (55.5)
12/1
2c deep field (AUS) x que cee (AUS) (choisir (AUS))
3
2
11/8F
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
11/8F
4
2.2
15/4
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (55.5)
15/4
2c charge forward (AUS) x glade (NZ) (iffraaj (GB))
5
5.2
200/1
T: G P Hineman
R: Ms T Harrison (55.5)
200/1
4m solo flyer (AUS) x sabarbah (AUS) (nothing to lose (USA))
6
5.5
12/1
T: Tom Bourke
R: A Spinks (55.5)
12/1
7
6.3
9/1
T: M J Mair
R: Taylor Williams (50.5)
9/1
2f swiss ace (AUS) x donna rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
8
6.4
7/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
7/2
2g smart missile (AUS) x bay trixie (AUS) (general nediym (AUS))
9
7.7
150/1
T: Ms J Aitkenhead
R: A Chau (57.5)
150/1
5g nicconi (AUS) x by her smile (NZ) (defensive play (USA))
10
10.2
25/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jackson Murphy (53.5)
25/1
Race 2 - Wimmers Prem. Soft Drinks Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:57.92 (33.93)
Prizemoney: $35,000
1
Misery (4)
2/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (55)
2/1
6g natural destiny (AUS) x domina (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/4F
T: K A Lees
R: Ryan Maloney (59)
6/4F
5g northern meteor (AUS) x victory cry (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.5
5/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (55.5)
5/1
4
1
9/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (56.5)
9/1
7m time thief (AUS) x stormarama (AUS) (metal storm (FR))
5
3.3
16/1
T: T N Miller
R: J Byrne (54)
16/1
5g rothesay (AUS) x vydonna (NZ) (don eduardo (NZ))
6
3.4
25/1
T: B Robinson
R: Jackson Murphy (52)
25/1
7g i am invincible (AUS) x general's dynasty (AUS) (general nediym (AUS))
7
4.7
13/2
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (54)
13/2
4g foxwedge (AUS) x pinocchio (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Tab Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:58.51 (34.33)
Prizemoney: $35,000
1
30/1
T: Malcolm Reynolds
R: Baylee Nothdurft (52.5)
30/1
Winning siblings: Curvetta, Master Roshi, Miss Melrae,
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: A J Edmonds
R: R Fradd (59)
9/2
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$26,000
Vendor: DeeJay Bloodstock, Maroon, Qld
Buyer: Dan Bougoure Racing
3
2.3
3/1
T: D J Bougoure
R: Tiffani Brooker (54.5)
3/1
2f rothesay (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
4
3.6
25/1
T: M J Lakey
R: S Cormack (54)
25/1
2f pluck (USA) x la pedelta (AUS) (excites (AUS))
5
4.9
5/2F
T: D J Hansen
R: J Byrne (57.5)
5/2F
2g mahisara (AUS) x pag asa princess (AUS) (marechal (AUS))
6
5.2
12/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (54.5)
12/1
2f real saga (AUS) x top hana (IRE) (pivotal (GB))
7
6
12/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (54)
12/1
2f pierro (AUS) x graciela (AUS) (flying spur (AUS))
8
9.8
9/2
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (55)
9/2
2c better than ready (AUS) x miss bam (AUS) (red dazzler (AUS))
9
10.3
100/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54)
100/1
2f rothesay (AUS) x sulumuc (AUS) (eavesdropper (USA))
10
12.8
60/1
T: S A Mackinnon
R: N Thomas (55)
60/1
2g bel esprit (AUS) x sable (NZ) (danasinga (AUS))
11
13.1
20/1
T: D J Hansen
R: M Hellyer (55)
20/1
2f spirit of boom (AUS) x pegasus miss (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Butler McDermott Lawyers-Bm70 (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:37.65 (35.71)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (52)
15/2
5m zoffany (IRE) x kuitpo blaze (AUS) (carnegie (IRE))
Winning siblings: On Fire,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: L G Ross
R: Anthony Allen (54.5)
7/2
4m red element (AUS) x marni (AUS) (galileo (IRE))
3
1.9
7/2
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (54.5)
7/2
8g rock hard ten (USA) x to the brim (CAN) (ascot knight (CAN))
4
2.1
7/2
T: G R Duncan
R: Taylor Marshall (55.5)
7/2
5m uncle mo (USA) x stolen thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.2
16/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
16/1
8g ekraar (USA) x sahayb (NZ) (zabeel (NZ))
6
3
5/2F
T: J G Symons and S Laxon
R: M R Du Plessis (54.5)
5/2F
6g golden snake (USA) x markinminne (AUS) (brave hawk (AUS))
7
7
40/1
T: M J Mair
R: Daniel Griffin (61)
40/1
8g lion heart (USA) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
8
7.1
30/1
T: I A Livingstone
R: M McGillivray (54)
30/1
6m onemorenomore (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
Race 5 - XXXX Gold Mdn Hcp (1800m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:52.37 (36.82)
Prizemoney: $27,500
1
9/1
T: Bruce Hill
R: M R Du Plessis (57.5)
9/1
3g redwood (GB) x raffaella (NZ) (duelled (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: J Byrne (56)
3/1
3f casino prince (AUS) x wychette (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.8
9/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (55)
9/1
3g snitzel (AUS) x el pauji (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.3
7/1
T: R Litton
R: B Pengelly (58.5)
7/1
5
5.6
15/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57)
15/2
3g love conquers all (AUS) x just great (AUS) (great dane (IRE))
6
7.1
2/1F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Ryan Maloney (56.5)
2/1F
3g dane shadow (AUS) x cavities (AUS) (lonhro (AUS))
7
7.6
14/1
T: Peter Gardner
R: Carly Frater-Hill (51)
14/1
8
7.9
Calisto (10)
100/1
T: Kevin Martin
R: N Thomas (54)
100/1
5m raheeb (AUS) x bremmoly (AUS) (fasliyev (USA))
9
9.7
50/1
T: Ms L Powell
R: J L Taylor (54)
50/1
10
10.5
12/1
T: Tony Haydon
R: Ms T Harrison (58)
12/1
4g savabeel (AUS) x due diligence (NZ) (danasinga (AUS))
11
23
Zedge (12)
80/1
T: Tony Haydon
R: M Hellyer (54)
80/1
5m foxwedge (AUS) x zugat (AUS) (king cugat (USA))
Race 6 - Yalumba Wines Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 0:58.27 (33.76)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: A P Williamson
R: Ryan Maloney (59.5)
9/2
Winning siblings: Dangerous Behavior,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (58.5)
7/2
4m time thief (AUS) x inscription (AUS) (distorted humor (USA))
3
0.9
6/4F
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (56.5)
6/4F
3g sepoy (AUS) x watabout (AUS) (more than ready (USA))
4
1.4
8/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Jackson Murphy (55.5)
8/1
5
2.9
Wirnpa (4)
9/2
T: P and W Hulbert
R: J Byrne (57)
9/2
6
3.9
14/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (51.5)
14/1
4g denman (AUS) x special test (AUS) (octagonal (NZ))
7
4.4
50/1
T: Ms D Newham
R: Matthew Palmer (56)
50/1
6g reset (AUS) x did you call (AUS) (falvelon (AUS))
8
4.5
80/1
T: T N Miller
R: Ms T Harrison (54)
80/1
6g sharkbite (AUS) x cascade (AUS) (viscount (AUS))
Race 7 - Oaks Htls,resorts&Suites-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:24.44 (36.43)
Prizemoney: $35,000
1
13/4F
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (54.5)
13/4F
3f red dazzler (AUS) x ceramic (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Red Mako, Redstone,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
3
1.8
40/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (53)
40/1
4
1.9
13/4F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (56)
13/4F
3g rothesay (AUS) x cee eight lav (AUS) (show a heart (AUS))
5
2.3
6/1
T: Gary Doughty
R: Anthony Allen (54)
6/1
3f drumbeats (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
6
2.4
50/1
T: Billy Healey
R: M R Du Plessis (54)
50/1
7
2.6
20/1
T: K E Hansen
R: Leslie Tilley (58)
20/1
8
3
9/1
T: P P Jenkins
R: Tiffani Brooker (55.5)
9/1
3f mahisara (AUS) x te akau bel (AUS) (bel esprit (AUS))
9
4.8
20/1
T: B J Lockwood
R: M Hellyer (54)
20/1
3f fruehling (IRE) x tafeer (AUS) (shamardal (USA))
10
5.1
16/1
T: P Duff
R: N Day (57.5)
16/1
3g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
11
7.4
Haalan (5)
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (55.5)
12/1
3g o'reilly (NZ) x mahmooda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 8 - Parklands Tavern (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:12.58 (35.18)
Prizemoney: $35,000
1
Yeahnah (14)
2/1F
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (55.5)
2/1F
4m duporth (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
Winning siblings: Fit For Purpose, Milli Vanilli,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Buffy (10)
4/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (56.5)
4/1
3
2.5
5/1
T: B J Smith
R: A Spinks (56.5)
5/1
3g iffraaj (GB) x our lady gaga (NZ) (zabeel (NZ))
4
3.8
16/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (59)
16/1
5m champions gallery (GB) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
5
4
50/1
T: Philip Kimmet
R: Jackson Murphy (52)
50/1
6m dr doute's (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
6
4.1
30/1
T: Dale Groves
R: Hannah English (54)
30/1
5m hidden dragon (AUS) x bubbled (AUS) (markane (AUS))
7
4.3
15/2
T: Steven O'Dea
R: M McGillivray (57.5)
15/2
4m bradbury's luck (AUS) x miss carolion (AUS) (lion hunter (AUS))
8
4.8
30/1
T: K M Schweida
R: M R Du Plessis (54.5)
30/1
5m moshe (AUS) x tulssami (AUS) (testa rossa (AUS))
9
4.9
25/1
T: Natalie McCall
R: Tiffani Brooker (57.5)
25/1
5g bradbury's luck (AUS) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
10
5.1
9/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: J Byrne (57)
9/2
4m rothesay (AUS) x always divine (AUS) (snippets (AUS))
11
6.1
16/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (57.5)
16/1
3g denman (AUS) x noesis (AUS) (exceed and excel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.