Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, October 13

Race 1 - S'coast Pulse Therapy (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(6) Time: 0:58.59 (34.08)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: S W Kendrick
R: M Cahill (59.5)
7/4F
4g star witness (AUS) x fancyfree (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Zambada,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4
T: T N Miller
R: N Thomas (54.5)
13/4
3g time for war (AUS) x lady mahler (AUS) (al maher (AUS))
3
1.8
7/2
T: Chris Munce
R: S Cormack (54.5)
7/2
3g whittington (AUS) x sunshine angel (AUS) (manner hill (AUS))
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$5,000
Vendor: Bahrinna Beaudesert Qld
Buyer: Joanne Hardy
4
3.3
11/1
T: Thomas Lunney
R: Jag Guthmann-Chester (55)
11/1
5g players choice (AUS) x sweet sweet love (AUS) (easy rocking (AUS))
5
5
5/1
T: B W Brown
R: Adin Thompson (53)
5/1
6
8.3
9/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (60)
9/1
7g showcasing (GB) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
Race 2 - Austack Produce Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:00.04 (35.52)
Prizemoney: $21,000
1
Hinano (10)
5/2F
T: M J Mair
R: M Cahill (56)
5/2F
4g chosen to fly (AUS) x shadow princess (AUS) (ombra della sera (AUS))
Winning siblings: Canton Road,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (58.5)
5/2
4g sidereus (AUS) x feline flyer (AUS) (catbird (AUS))
3
0.5
15/2
T: B S Baldwin
R: James Orman (56.5)
15/2
4g albrecht (AUS) x charm buster (NZ) (housebuster (USA))
4
3
3/1
T: B C Gill
R: Adam Sewell (59)
3/1
5
3.3
20/1
T: Ms K Stabe
R: Beau Appo (59)
20/1
5g top echelon (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
6
6.6
30/1
T: T J Hong
R: N Thomas (56.5)
30/1
7
7
100/1
T: G M Hay
R: Adin Thompson (53)
100/1
8
8.5
66/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (54.5)
66/1
9
12.8
50/1
T: R Litton
R: Brooke Ainsworth (56.5)
50/1
3g red element (AUS) x west ward (AUS) (shalford (IRE))
Race 3 - Williams Civil (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 0:59.12 (34.32)
Prizemoney: $21,000
1
13/4
T: S W Kendrick
R: M Cahill (54)
13/4
This nick: 29 runners; 23 winners; 5 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Passed in - $ 30,000
2
0.2
7/4F
T: S A Mackinnon
R: James Orman (59)
7/4F
4m al maher (AUS) x step up lady (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.4
7/2
T: T J Hurley
R: Boris Thornton (58.5)
7/2
4m artie schiller (USA) x inthenameofliberty (AUS) (statue of liberty (USA))
4
0.9
4/1
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (58.5)
4/1
4m your song (AUS) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
3.1
8/1
T: Ms C Hickey
R: Luke Tarrant (55)
8/1
6m dream ahead (USA) x listeners (AUS) (domesday (AUS))
6
4.9
20/1
T: Billy Healey
R: Ms S Lacy (57.5)
20/1
5m testa rossa (AUS) x macsplash (AUS) (rohatyn (NZ))
Race 4 - Reed Racing Plate (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:12.58 (35.04)
Prizemoney: $21,000
1
2/5F
T: M A Currie
R: A Mallyon (57.5)
2/5F
4g rocker (AUS) x strike on goal (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Danniwillbreezonby, Towel Token,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
8/1
T: John Holcombe
R: S Cormack (59)
8/1
3
2.8
10/1
T: B W Brown
R: Madeleine Wishart (55.5)
10/1
5g longhorn (AUS) x amidala diva (AUS) (greenwood lake (USA))
4
2.9
9/2
T: Lauren Herne
R: James Orman (57.5)
9/2
4g denman (AUS) x in my sights (AUS) (lion hunter (AUS))
5
4.2
15/1
T: G R Duncan
R: Ms S Thornton (55.5)
15/1
Race 5 - Kendrick Racing Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:26.44 (35.97)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: J G Symons & S Laxon
R: Ron Stewart (59)
9/10F
4h so you think (NZ) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (56.5)
3/1
3g hinchinbrook (AUS) x never doubt me (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
2.8
100/1
T: Geoff Hardy
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
4
2.9
8/1
T: Neil Hocking
R: A Spinks (55)
8/1
4g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
5
4.3
12/1
T: Paul Nipperess
R: S Cormack (56)
12/1
4g shrapnel (AUS) x bay alert (AUS) (alert (ARG))
6
4.5
30/1
T: I P Prizeman
R: Luke Tarrant (55.5)
30/1
3g dawn approach (IRE) x fetes alfresco (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
5.3
16/1
T: I P Prizeman
R: Adam Sewell (54)
16/1
8
8
100/1
T: S Essery
R: Beau Appo (54)
100/1
4g instinction (AUS) x cream on cream (AUS) (general nediym (AUS))
9
8.2
16/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (56.5)
16/1
4g dawn approach (IRE) x jemsa (USA) (street cry (IRE))
10
10.2
30/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52)
30/1
3c trusting (AUS) x quest for arms (AUS) (money or the gun (AUS))
11
10.4
80/1
T: T B Thomas
R: M Hellyer (54)
80/1
5g tycoon ruler (AUS) x scarlet witch (AUS) (red dazzler (AUS))
Race 6 - Novotel Brisbane Airport Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:58.72 (34.52)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: M A Currie
R: Ms S Thornton (56.5)
5/2
8g mutawaajid (AUS) x boom boom baby (AUS) (true hero (USA))
Winning siblings: Boom Boom, Boom Trader, Prince Of Hearts,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/1
T: K R Kemp
R: N Fazackerley (56)
6/1
3
0.2
7/4F
T: P H Duncan
R: Ron Stewart (54)
7/4F
5g wanted (AUS) x vintage triumph (AUS) (cape cross (IRE))
4
1.2
8/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (54)
8/1
7g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
5
1.7
5/1
T: D R Ward
R: Dale Smith (56)
5/1
8g husson (ARG) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
6
4.4
15/1
T: J M Judge
R: Adin Thompson (55.5)
15/1
9g street sense (USA) x hard rider (NZ) (maroof (USA))
7
5.2
20/1
T: Philip Kimmet
R: M Hellyer (54)
20/1
7m dr doute's (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 7 - Top Notch Hcp (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Soft(5) Time: 1:39.40 (36.94)
Prizemoney: $21,000
1
11/4F
T: S Strazzieri
R: James Orman (58)
11/4F
6g dream ahead (USA) x porcelain (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Meditate,
This nick: 9 runners; 7 winners; 4 SW. Details
2
2.5
Kingly (1)
5/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (59)
5/1
4g albrecht (AUS) x dazzerdame (AUS) (danzero (AUS))
3
3
30/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (54.5)
30/1
6g drumbeats (AUS) x whitechapel (AUS) (giant's causeway (USA))
4
4.2
11/1
T: R Heilbronn
R: M Hellyer (54)
11/1
7g salt lake city (USA) x shezawran (AUS) (admiralty (USA))
5
5
Kijito (2)
9/1
T: N H Boyle
R: M Shimodaira (56.5)
9/1
6g hinchinbrook (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
6
6.5
60/1
T: Selina Leef
R: N Thomas (54)
60/1
8g casino prince (AUS) x catalina (AUS) (zeditave (AUS))
7
6.7
15/1
T: E J Hayes
R: Corey Bayliss (58.5)
15/1
8
7.9
66/1
T: J L Johnston
R: S Cormack (54)
66/1
6m drumbeats (AUS) x prime jewel (AUS) (beautiful crown (USA))
9
8.1
30/1
T: J E Murdoch
R: Sally Sweeney (56)
30/1
5g husson (ARG) x bellagamba (AUS) (danzero (AUS))
10
8.2
16/1
T: G P Stephens
R: N Evans (54.5)
16/1
3f love conquers all (AUS) x tatt's lucky (AUS) (bradbury's luck (AUS))
11
8.3
11/4F
T: Paul Butterworth
R: L V Cassidy (57)
11/4F
5g eavesdropper (USA) x alzahra (USA) (sir cat (USA))
12
8.4
40/1
T: Ms C Richardson
R: Adam Sewell (54)
40/1
7g starcraft (NZ) x miss danewood (AUS) (danehill (USA))
13
8.6
Mogul (12)
10/1
T: David Scanes
R: Alannah Fancourt (54)
10/1
6g uncle mo (USA) x astonish (GB) (cape cross (IRE))
* Nick figures are for Australasia.