Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, March 8

Race 1 - Bundy Chop Shop Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:19.92 (36.47)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (56.5)
9/10F
3g dissident (AUS) x miss tenacious (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 9 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Vinery Stud, Scone, NSW
Buyer: Passed in - $ 40,000
2
2.8
11/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (56.5)
11/1
3g poet's voice (GB) x yonderstar (AUS) (galileo (IRE))
3
4.3
5/2
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (55.5)
5/2
4m casino prince (AUS) x wychette (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
6.1
7/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (54.5)
7/1
3f star witness (AUS) x electric current (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
6.5
20/1
T: Billy Healey
R: Ms S Lacy (54.5)
20/1
3f mahisara (AUS) x simply chanel (AUS) (golden snake (USA))
6
13.8
11/1
T: G D Hickman
R: M Hellyer (55.5)
11/1
4m pierro (AUS) x green roller (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Happy 50th Rolly Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:27.19 (38.29)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (57)
8/11F
3f show a heart (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Feltre, Le Mattan,
This nick: 8 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/1
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (55.5)
5/1
3f pierro (AUS) x graciela (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.6
11/2
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (56)
11/2
3f all too hard (AUS) x military rose (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.8
12/1
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
12/1
3f real saga (AUS) x quick witted (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
7.1
30/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (56)
30/1
3f chosen to fly (AUS) x kassala (AUS) (royal joker (AUS))
6
10.9
8/1
T: J & C Meagher
R: Jackson Murphy (56.5)
8/1
3f olympic glory (IRE) x so sharp it hurts (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
11.9
20/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
20/1
3g sepoy (AUS) x lady cat (CHI) (sir cat (USA))
8
15.4
20/1
T: G R Duncan
R: Ms S Lacy (58)
20/1
3g red element (AUS) x mingo rose (AUS) (waterford road (AUS))
Race 3 - Avoca Smash Repairs Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:41.20 (35.87)
Prizemoney: $21,000
1
4/13F
T: Kacy Fogden
R: James Orman (59)
4/13F
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55.5)
10/1
3f dissident (AUS) x spirit song (AUS) (invincible spirit (IRE))
3
2.8
8/1
T: T N Miller
R: M R Du Plessis (54)
8/1
5m benfica (AUS) x comzelita (AUS) (commands (AUS))
4
4.3
50/1
T: P M Busuttin
R: S Galloway (54)
50/1
5
4.4
Dench (3)
13/2
T: C W Weston
R: Brooke Ainsworth (56.5)
13/2
4m denman (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
7.9
66/1
T: Ms J Aitkenhead
R: M Gray (54)
66/1
6g nicconi (AUS) x by her smile (NZ) (defensive play (USA))
7
9.7
25/1
T: Chris Jordan
R: M Hellyer (54)
25/1
Race 4 - Mount Isa Pets & Produce (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(7) Time: 1:39.74 (34.93)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (56.5)
7/2
5g casino prince (AUS) x purple vein (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Dirty Deeds,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
11/2
T: R L Cameron
R: M Hellyer (54.5)
11/2
6m time thief (AUS) x celti lass (AUS) (greenlander (GB))
3
3.5
13/2
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (56)
13/2
6g sepoy (AUS) x raise (AUS) (arena (AUS))
4
4
11/2
T: Ms M Brosnan
R: Jake Bayliss (54)
11/2
5
4.2
5/2F
T: Brent Stanley
R: B N Stewart (59)
5/2F
5g zizou (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.7
11/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55)
11/1
7
6.5
15/1
T: P H Duncan
R: M R Du Plessis (59)
15/1
8
7.5
14/1
T: S W Kendrick
R: R Fradd (54.5)
14/1
4g dundeel (NZ) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
8.5
20/1
T: Tony Haydon
R: S Cormack (54)
20/1
6g duporth (AUS) x whoever (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Happy Birthday Rolly (Bm62) (1000m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(7) Time: 0:59.69 (35.70)
Prizemoney: $30,000
1
12/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (59)
12/1
6m strategic maneuver (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Simply Ming,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/9F
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (61)
10/9F
2019 MM National Yearling Sale Book 1
Vendor: Torryburn Stud Torryburn NSW
Buyer: Psd $50000 Res $80000
2019 MM National Yearling Sale Book 1
Vendor: Torryburn Stud Torryburn NSW
Buyer: Psd $50000 Res $80000
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Torryburn Stud, Torryburn
Buyer: Withdrawn
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Torryburn Stud, Torryburn
Buyer: Withdrawn
3
0.6
9/1
T: Ms C Hickey
R: Minonette Kennedy (51.5)
9/1
6m dream ahead (USA) x listeners (AUS) (domesday (AUS))
4
2.9
12/1
T: Kristy Best
R: M Hellyer (57)
12/1
3f eurozone (AUS) x rocking (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3
15/4
T: G R Duncan
R: S Cormack (57)
15/4
6
3.1
Teagz (10)
25/1
T: M J Mair
R: Taylor Marshall (54.5)
25/1
5m mossman (AUS) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.9
100/1
T: Glen Baker
R: Alannah Fancourt (54)
100/1
8
4.2
14/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (58)
14/1
9
5.2
9/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (58.5)
9/1
3f better than ready (AUS) x where it began (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
6
100/1
T: Des Trindall
R: Vishan Venkaya (60)
100/1
6m dream ahead (USA) x al hanoof (AUS) (saint ballado (CAN))
11
23.3
14/1
T: B J Dais
R: B N Stewart (57.5)
14/1
5m longhorn (AUS) x swiss miss (AUS) (snowland (AUS))
Race 6 - Foodworks Agnes Water Plate-C1 (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(7) Time: 1:26.69 (36.87)
Prizemoney: $21,000
1
Al Jood (10)
4/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (58)
4/1
3f al maher (AUS) x jood (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Hariir,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
100/1
T: B C Baker
R: Ms S Bogenhuber (59)
100/1
5m arlington (AUS) x razzani (AUS) (bianconi (USA))
3
2.6
13/8F
T: J C Smerdon
R: Ryan Maloney (59)
13/8F
6m artie schiller (USA) x varevees (GB) (kahyasi (IRE))
4
4.9
5/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (58)
5/2
5
6.2
40/1
T: B F Cavanough
R: Emma Ljung (59)
40/1
4m choisir (AUS) x lacada siren (AUS) (giant's causeway (USA))
6
6.5
9/1
T: Chris Anderson
R: Ron Stewart (58)
9/1
3f rothesay (AUS) x dukemore (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
8
50/1
T: Cameron Taylor
R: Ms S Lacy (59)
50/1
4m rothesay (AUS) x flawless (AUS) (iglesia (AUS))
8
8.1
14/1
T: K A Lees
R: James Orman (58)
14/1
3f dream ahead (USA) x hilldale (AUS) (beautiful crown (USA))
9
8.3
12/1
T: A J & T Edmonds
R: B N Stewart (58)
12/1
3f dissident (AUS) x secret status (AUS) (king cugat (USA))
10
8.8
100/1
T: Stephen Cole
R: Ms R Palmer (59)
100/1
11
14.1
25/1
T: C A Cousins
R: S Cormack (59)
25/1
4m red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
12
14.6
100/1
T: Des Trindall
R: Vishan Venkaya (59)
100/1
4m declaration of war (USA) x pentimento (AUS) (elusive quality (USA))
Race 7 - Agnes Water Postie Plate (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Heavy(8) Time: 1:26.95 (37.28)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Kacy Fogden
R: M Hellyer (58)
4/1
3g proisir (AUS) x sheila cheval (NZ) (mi preferido (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/8F
T: S W Kendrick
R: James Orman (59)
15/8F
4g lonhro (AUS) x pamina (NZ) (keeper (AUS))
3
1.5
30/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (56)
30/1
4g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
4
2.8
15/2
T: Chris Anderson
R: M Mc Gillivray (58)
15/2
3g eurozone (AUS) x dark brown sugar (AUS) (pendragon (NZ))
5
3.3
7/2
T: J C Smerdon
R: B N Stewart (59)
7/2
5g starcraft (NZ) x amazing spirit (NZ) (montjeu (IRE))
7
5.1
15/2
T: Gary Doughty
R: Jag Guthmann-Chester (58)
15/2
8
7.6
66/1
T: S L Smith
R: Adin Thompson (57.5)
66/1
5g raheeb (AUS) x dantina (AUS) (dantibes (AUS))
9
7.8
Hey Pal (12)
10/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58)
10/1
3g rothesay (AUS) x classic heart (AUS) (show a heart (AUS))
10
13.1
25/1
T: B S Baldwin
R: Taylor Marshall (59)
25/1
4g smart missile (AUS) x millennial (AUS) (hatta's mill (GB))
11
14.9
66/1
T: G M Hay
R: Luke Tarrant (58)
66/1
* Nick figures are for Australasia.