Breednet Results

SUNSHINE COAST - Wednesday, April 15

Race 1 - Jlp Fabrication Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 0:58.69 (37.50)
Prizemoney: $21,000
1
2/1F
T: B J Lockwood
R: R Fradd (58)
2/1F
3f whittington (AUS) x country singa (AUS) (danasinga (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
30/1
T: J & C Meagher
R: Alannah Fancourt (58)
30/1
3f spirit of boom (AUS) x coupe express (AUS) (ne coupez pas (USA))
3
3
4/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (57)
4/1
2f sebring (AUS) x lumic (AUS) (haradasun (AUS))
2020 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
$180,000
Vendor: Hollylodge Thoroughbreds, Avenel
Buyer: Star Thoroughbreds / Randwick Bloodstock (FBAA)
4
3.8
5/2
T: David Vandyke
R: M Hellyer (59)
5/2
2g headwater (AUS) x gold shears (AUS) (platinum scissors (AUS))
5
4.8
4/1
T: Natalie McCall
R: Jake Bayliss (58)
4/1
6
5.2
Papilio (14)
40/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (56.5)
40/1
3f better than ready (AUS) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
7
5.4
100/1
T: J L Johnston
R: Adam Sewell (55)
100/1
5g collate (AUS) x discover the gold (AUS) (secret savings (USA))
8
6.4
80/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (55)
80/1
9
7.4
12/1
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (58)
12/1
3f snitzel (AUS) x flamboyance (AUS) (snowland (AUS))
10
10.2
40/1
T: Tony Haydon
R: Dale Smith (57)
40/1
3f bel esprit (AUS) x fairy flight (IRE) (fairy king (USA))
11
13.5
30/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (60)
30/1
3g holy roman emperor (IRE) x princess houdini (AUS) (man of illusion (AUS))
12
14.8
150/1
T: J L Johnston
R: G Geran (59.5)
150/1
5m instinction (AUS) x covet gold (AUS) (sequalo (AUS))
Race 2 - Customised Car Financne Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:26.35 (36.24)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (57)
15/4
2f sebring (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
16/1
T: Paul Butterworth
R: Dale Smith (58)
16/1
2c dissident (AUS) x sino eagle (AUS) (casino prince (AUS))
3
3.6
2/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (54.5)
2/1
2g jet spur (AUS) x mishani lotus (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.8
13/8F
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (58)
13/8F
2f not a single doubt (AUS) x sucker punch (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.3
20/1
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (55.5)
20/1
2f jet spur (AUS) x mishani tabu (AUS) (street cry (IRE))
6
9.6
Jeno (1)
50/1
T: P Duff
R: James Orman (59)
50/1
2g falvelon (AUS) x lady farndale (AUS) (flying spur (AUS))
7
10.4
50/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (55.5)
50/1
2c casino prince (AUS) x piculet (AUS) (timber country (USA))
8
14.2
13/2
T: David Vandyke
R: B N Stewart (59)
13/2
Race 3 - Austack Produce S.Coast Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:26.08 (36.27)
Prizemoney: $21,000
1
25/1
T: M J Mair
R: Dale Smith (59)
25/1
3g all too hard (AUS) x fedorova (GB) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Arc Light, By Emteeare, Domerova, Renierae,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57)
4/1
3f denman (AUS) x belcentra (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.5
5/2
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (57)
5/2
3f poet's voice (GB) x aliyda (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
0.8
66/1
T: J L Johnston
R: Luke Tarrant (55)
66/1
6m masked assassin (AUS) x my tinny (AUS) (shadow creek (NZ))
5
1.6
14/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (55.5)
14/1
3f pierro (AUS) x graciela (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.9
50/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (57)
50/1
3g glass harmonium (IRE) x baqaat (USA) (alhaarth (IRE))
7
3
9/2
T: Wayne Stephens
R: R Wiggins (56.5)
9/2
3g drumbeats (AUS) x cradle rock (AUS) (sequalo (AUS))
8
3.8
2/1F
T: David Vandyke
R: B N Stewart (58.5)
2/1F
3g sebring (AUS) x summer laugh (USA) (distorted humor (USA))
9
3.9
30/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (59)
30/1
4g gingerbread man (AUS) x miss belair (AUS) (grand lodge (USA))
10
4.2
20/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (55)
20/1
4m sebring (AUS) x fire up fifi (AUS) (bradbury's luck (AUS))
11
6.5
80/1
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (56)
80/1
5g bryannbo's gift (NZ) x compulsion (AUS) (danehill (USA))
12
9
150/1
T: T B Thomas
R: G Geran (60)
150/1
4g lucas cranach (GER) x dancing darl (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
9.4
Thorben (10)
150/1
T: I P Prizeman
R: M Hellyer (56)
150/1
3g dawn approach (IRE) x fetes alfresco (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 4 - Stripe Pro Signs Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.71 (35.21)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: Natalie McCall
R: M Hellyer (58)
10/9F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: B J Lockwood
R: S Cormack (60)
5/1
3g hidden dragon (AUS) x palastrum (AUS) (stratum (AUS))
3
3.7
12/1
T: P Duff
R: James Orman (56)
12/1
4
4.7
12/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (58)
12/1
3g pluck (USA) x nova (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
6.5
11/4
T: Natalie McCall
R: Jake Bayliss (60)
11/4
6
8.3
150/1
T: K C Anderson
R: Corey Bayliss (57.5)
150/1
7
9.3
200/1
T: J E Murdoch
R: Dale Smith (58)
200/1
3g love conquers all (AUS) x belwina (AUS) (bel esprit (AUS))
8
9.8
100/1
T: I P Prizeman
R: L V Cassidy (56)
100/1
3f rothesay (AUS) x pekan flight (AUS) (sri pekan (USA))
9
11.1
12/1
T: Chris Munce
R: Isabella Rabjones (54.5)
12/1
3g dreamscape (AUS) x florace (AUS) (acecay (AUS))
10
13.6
30/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (56)
30/1
3f spirit of boom (AUS) x areeba areeba (AUS) (victory note (USA))
Race 5 - All Fencing Hcp (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:52.88 (37.19)
Prizemoney: $21,000
1
30/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (55)
30/1
4g real saga (AUS) x monte crystal (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Captain Jazz, Real Monte, Red Bohemia,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: Stephen Cole
R: Adam Sewell (55)
20/1
3
1.2
3/1F
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (56.5)
3/1F
4
1.5
8/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (55.5)
8/1
3g sepoy (AUS) x lady cat (CHI) (sir cat (USA))
5
1.9
60/1
T: P Duff
R: Adin Thompson (55)
60/1
6g champions gallery (GB) x te akau bel (AUS) (bel esprit (AUS))
6
3.7
20/1
T: Ms V Chalmers
R: B Powell (55)
20/1
7
5
15/2
T: K M Schweida
R: James Orman (60)
15/2
8
6
80/1
T: T B Thomas
R: S Cormack (55)
80/1
9
9.8
25/1
T: G M Hay
R: Ms S Thornton (56)
25/1
10
9.9
3/1F
T: R L Heathcote
R: Luke Tarrant (57)
3/1F
4m casino prince (AUS) x wychette (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
11.4
4/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (55)
4/1
4g bradbury's luck (AUS) x e'minor (AUS) (e dubai (USA))
12
13.2
8/1
T: Miki Nakao
R: Vishan Venkaya (55)
8/1
5g eavesdropper (USA) x alzahra (USA) (sir cat (USA))
Race 6 - Boss Building Maintenance-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 0:59.07 (34.98)
Prizemoney: $21,000
1
13/2
T: C A Cousins
R: Boris Thornton (58)
13/2
4m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 MM National Yearling Sale
$35,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Roll The Dice Rcg/Darren Weir/John Foote Bstk
2
0.5
11/1
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (60)
11/1
7g kaphero (AUS) x choose wisely (AUS) (falvelon (AUS))
2015 MM Adelaide Yearling Sale
Vendor: Kiah Glenn, Macclesfield, SA
Buyer: Psd $10,000 Res $15,000
3
4
66/1
T: T N Miller
R: Adam Sewell (57.5)
66/1
6g rothesay (AUS) x vydonna (NZ) (don eduardo (NZ))
4
4.1
9/2
T: David Vandyke
R: Jake Bayliss (57)
9/2
4m all too hard (AUS) x optical (NZ) (swiss ace (AUS))
5
5.6
9/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (56.5)
9/1
3g deep field (AUS) x nova star (AUS) (iglesia (AUS))
6
6.6
20/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (58.5)
20/1
5m statue of liberty (USA) x bluegrass queen (AUS) (american odyssey (USA))
7
8.4
20/1
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (58)
20/1
8
9.9
200/1
T: Neil Hocking
R: Minonette Kennedy (52)
200/1
7g outback prince (AUS) x angelic (AUS) (giant's causeway (USA))
9
11.2
5/4F
T: Natalie McCall
R: Baylee Nothdurft (59)
5/4F
3g better than ready (AUS) x royalsyn (AUS) (royal academy (USA))
10
13
20/1
T: P H Duncan
R: Ms S Lacy (57.5)
20/1
11
15.3
10/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
10/1
3g deep field (AUS) x lis nediym (AUS) (general nediym (AUS))
99
0
100/1
T: Ms C Hickey
R: M R Du Plessis (55)
100/1
6m dream ahead (USA) x listeners (AUS) (domesday (AUS))
Race 7 - St Clair Sheetmetal Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:27.71 (34.73)
Prizemoney: $21,000
1
7/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57.5)
7/1
5m pins (AUS) x utopia (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Volatile Mix,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (59)
2/1F
4g rothesay (AUS) x toorak show (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.9
9/1
T: Paul Butterworth
R: Adin Thompson (57.5)
9/1
4g eurozone (AUS) x sancha (AUS) (god's own (AUS))
2018 Inglis Classic Yearling Sale Book 2
$22,000
Vendor: Gainsborough Lodge, Darling Downs, Qld
Buyer: G & A Williams
4
1.7
30/1
T: R L Heathcote
R: Luke Tarrant (58.5)
30/1
3g mossman (AUS) x prinny's girl (AUS) (commands (AUS))
5
3
7/2
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (59)
7/2
3g adelaide (IRE) x jaipur princess (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.2
6/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (58.5)
6/1
3c kingman (GB) x aiden sea (IRE) (danehill dancer (IRE))
7
6.2
6/1
T: Stewart Barr
R: Dale Smith (59)
6/1
8
8
60/1
T: T B Thomas
R: S Cormack (58.5)
60/1
3g not a single doubt (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
9
8.8
60/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56)
60/1
4m o'reilly (NZ) x savabeel star (NZ) (savabeel (AUS))
10
10.1
20/1
T: Chris Munce
R: Isabella Rabjones (55.5)
20/1
4g pierro (AUS) x mourasana (GB) (shirocco (GER))
11
11.1
20/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (52)
20/1
4m declaration of war (USA) x flirtare (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 8 - Tab (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(6) Time: 1:25.71 (36.43)
Prizemoney: $21,000
1
5/1
T: Chris Munce
R: L V Cassidy (58)
5/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2F
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (59.5)
7/2F
3g eurozone (AUS) x dark brown sugar (AUS) (pendragon (NZ))
4
1.5
14/1
T: L G Ross
R: Luke Tarrant (55.5)
14/1
6m court command (AUS) x creola (AUS) (palace music (USA))
5
1.7
13/2
T: K M Schweida
R: James Orman (55.5)
13/2
3f pierro (AUS) x the golden dane (AUS) (danehill (USA))
6
1.8
30/1
T: Louise White
R: Sheriden Tomlinson (54)
30/1
7
2
13/2
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (57.5)
13/2
3g shamus award (AUS) x sassy gal (AUS) (valixir (IRE))
8
4
25/1
T: K M Schweida
R: Leslie Tilley (58)
25/1
5m dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
9
5.3
9/2
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (58.5)
9/2
4g sebring (AUS) x foible (AUS) (octagonal (NZ))
10
13.1
200/1
T: T B Thomas
R: S Cormack (58)
200/1
5m big brown (USA) x diana cazadora (CHI) (dushyantor (USA))
11
15.1
14/1
T: G R Duncan
R: Dale Smith (56.5)
14/1
99
0
20/1
T: Jason Edwards
R: Minonette Kennedy (56)
20/1
4m mahisara (AUS) x pentagonal (AUS) (zeditave (AUS))
Race 9 - Cnw Electrical Wholesale (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:12.78 (35.92)
Prizemoney: $30,000
1
10/1
T: Natalie McCall
R: Jake Bayliss (60)
10/1
4g delago deluxe (AUS) x zabere (AUS) (dehere (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
7/4F
T: Steven O'Dea
R: Boris Thornton (59)
7/4F
3g so you think (NZ) x topshopper (AUS) (hussonet (USA))
3
2.8
25/1
T: P Duff
R: Dale Smith (55)
25/1
5m rothesay (AUS) x sagarmatha (AUS) (octagonal (NZ))
4
4.1
100/1
T: S & A Barling
R: Adam Sewell (55)
100/1
5m dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
5
4.2
15/4
T: Chris Anderson
R: Ms S Thornton (58.5)
15/4
4m trusting (AUS) x heavenly ransom (AUS) (red ransom (USA))
6
4.3
150/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (55)
150/1
5g red element (AUS) x nina mary (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.5
3/1
T: R L Heathcote
R: Adin Thompson (57)
3/1
3f spirit of boom (AUS) x monte bella (AUS) (bel esprit (AUS))
8
7
13/2
T: Corey & Kylie Geran
R: Luke Tarrant (55)
13/2
4m dane shadow (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
9
10.5
20/1
T: P & W Hulbert
R: Taylor Marshall (57.5)
20/1
10
10.7
30/1
T: S A Mackinnon
R: Vishan Venkaya (55)
30/1
5g lucas cranach (GER) x cointreau (AUS) (bluebird (USA))
11
11.2
100/1
T: T B Thomas
R: Ms K Gates (55)
100/1
4g spirit of boom (AUS) x heart of cortona (AUS) (show a heart (AUS))
12
15.2
150/1
T: T B Thomas
R: S Cormack (55)
150/1
13
15.5
150/1
T: G P Hineman
R: L V Cassidy (55)
150/1
6m trusting (AUS) x just been lucky (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.