Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, May 13

Race 1 - Wholesale Horsewear House (C3) (1050m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:04.02 (35.95)
Prizemoney: $12,000
1
9/4
T: P H Duncan
R: Baylee Nothdurft (54)
9/4
5m danroad (AUS) x overflo (NZ) (almutawakel (GB))
Winning siblings: Over And Above,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (57)
7/2
3g falvelon (AUS) x caterina (AUS) (danehill (USA))
3
0.4
9/2
T: N L Hilton
R: Ms R Ride (56)
9/2
4g jet spur (AUS) x romantic note (AUS) (victory note (USA))
4
0.9
30/1
T: P A Preusker
R: C McIver (55.5)
30/1
5
2.4
25/1
T: R J Hilton
R: M Schrapel (55)
25/1
4m snippetson (AUS) x crest of the wave (AUS) (lion hunter (AUS))
6
2.8
40/1
T: Patrick Sexton
R: Hannah English (55)
40/1
5m sebring (AUS) x opal fire (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
4.1
15/8F
T: Ben Currie
R: Beau Appo (55)
15/8F
8
9.4
100/1
T: Ms C Rogers
R: J Rudd (56)
100/1
5g myboycharlie (IRE) x ruparani (AUS) (red ransom (USA))
Race 2 - Hannas (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:13.65 (36.16)
Prizemoney: $12,000
1
7/2
T: Ben Currie
R: Nicholas Keal (57.5)
7/2
Winning siblings: It's One, Numero Quatre, What's Dat,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/8F
T: M A Kropp
R: Brooke Stower (58.5)
11/8F
3g sequalo (AUS) x prang (AUS) (dust in the wind (NZ))
3
3.3
3/1
T: R J Hilton
R: Baylee Nothdurft (56.5)
3/1
4g tycoon ruler (AUS) x gudwill (AUS) (will dancer (FR))
4
5.1
Dazet (7)
8/1
T: Lex Fraser
R: Beau Appo (56.5)
8/1
6g zaha (CAN) x nova dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
5
5.9
20/1
T: J H Manzelmann
R: Ms R Ride (55.5)
20/1
7m outback prince (AUS) x miss monash (AUS) (general monash (USA))
6
6.9
30/1
T: K R Kemp
R: C McIver (56)
30/1
4g ferocity (AUS) x initials (AUS) (sea road (AUS))
7
7.7
16/1
T: J L Johnston
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
16/1
6m minardi (USA) x queries (AUS) (canny lad (AUS))
8
16
60/1
T: G Sitek
R: Hannah English (57)
60/1
10g danbird (AUS) x princess by night (AUS) (twenty four karat (USA))
9
17.3
25/1
T: M G Nolan
R: M Schrapel (53.5)
25/1
10
23.3
80/1
T: Ms C Rogers
R: J Rudd (55.5)
80/1
6g trotamondo (CHI) x cotton bay (AUS) (zabaleta (USA))
Race 3 - Qld Electrical Solutions (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:21.09 (37.13)
Prizemoney: $12,000
1
9/4F
T: Ms O Cairns
R: Baylee Nothdurft (55)
9/4F
4g choistar (AUS) x intangible (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1
T: A Fisher
R: M Schrapel (53)
5/1
6g dane shadow (AUS) x te runga (NZ) (nassipour (USA))
3
3.3
50/1
T: Gregory Cornish
R: Ms R Ride (52.5)
50/1
5g falvelon (AUS) x sagarmatha (AUS) (octagonal (NZ))
4
3.6
9/2
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
9/2
5
5.1
16/1
T: H R Richardson
R: Hannah English (54)
16/1
4g mossman (AUS) x gould (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
6.6
13/2
T: R W Stephenson
R: Brooke Stower (56.5)
13/2
3f choistar (AUS) x liddy rules (NZ) (faltaat (USA))
7
8.9
15/1
T: Wesley Irwin
R: Ms R Williams (54)
15/1
6g sequalo (AUS) x miss bletchingly (AUS) (bletchingly (AUS))
8
9.4
Smooch (5)
7/2
T: J H Manzelmann
R: Beau Appo (56)
7/2
3f easy rocking (AUS) x o'tonda (NZ) (o'reilly (NZ))
9
9.5
16/1
T: Bill Brown
R: Nicholas Keal (52)
16/1
Race 4 - Ray Weston Constructions Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:22.38
Prizemoney: $12,000
1
15/4
T: Ms U Dobbe
R: Ms R Williams (57)
15/4
3g wanted (AUS) x mosscedes (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Bear The Crown, Scaglioni,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
3/1
T: W P Baker
R: Brooke Stower (55)
3/1
3f captain sonador (AUS) x ascot style (AUS) (geiger counter (USA))
3
2.6
9/4F
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (52.5)
9/4F
4m savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 1
$190,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Dynamic Syndications
4
3.4
5/1
T: Garry Osborne
R: K Yoshida (55)
5/1
3f domesday (AUS) x portugal (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
6.9
25/1
T: Andrew Cameron
R: Hannah English (53.5)
25/1
4m street boss (USA) x graciously (NZ) (carnegie (IRE))
6
7.2
20/1
T: R T Hay
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
20/1
4g snippetson (AUS) x just music (AUS) (piccolo (GB))
7
9.7
25/1
T: G N Blake
R: M Schrapel (53.5)
25/1
8
21.2
7/1
T: K D Krogh
R: Beau Appo (57)
7/1
3g casino prince (AUS) x echo maid (NZ) (made of gold (USA))
9
23
66/1
T: Diane Murphy
R: J Missen (55.5)
66/1
4m afleetaffair (CAN) x canadian dream (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 5 - Craig's Engineering Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:01.10 (35.32)
Prizemoney: $12,000
1
13/8
T: S P Tregea
R: Anthony Allen (57)
13/8
3g rothesay (AUS) x kimash (AUS) (jeune (GB))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4
12/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (54)
12/1
3g seidnazar (AUS) x our lady lass (AUS) (shovhog (AUS))
3
6
12/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (55)
12/1
4
10
6/4F
T: Garry Lefoe
R: M Schrapel (55)
6/4F
3g jet spur (AUS) x magooey (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
10.8
8/1
T: Ben Currie
R: Brooke Stower (55)
8/1
3f captain sonador (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
6
12.6
10/1
T: J Dann
R: R McMahon (55)
10/1
3f written tycoon (AUS) x layadelago (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
12.8
100/1
T: Ray Hawkswell
R: C McIver (55)
100/1
3f mint lane (USA) x the midnight hour (AUS) (testa rossa (AUS))
8
14.1
100/1
T: G J Teal
R: Hannah English (55)
100/1
3g hayil (USA) x quiet moment (AUS) (bluebird (USA))
9
14.4
40/1
T: Troy Pascoe
R: Ms S Bogenhuber (55)
40/1
3f markane (AUS) x picabelle (AUS) (piccolo (GB))
Race 6 - Neil Mansell Transport Hcp-C1 (1625m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:42.66 (37.02)
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: J H Manzelmann
R: Baylee Nothdurft (52)
7/1
3g captain sonador (AUS) x frisk (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Sunset Raider,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/4
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
7/4
3
4.6
6/4F
T: D Finter
R: Beau Appo (59)
6/4F
3g publishing (AUS) x royal venture (AUS) (beautiful crown (USA))
4
7.1
Akua (6)
12/1
T: Ben Currie
R: Brooke Stower (54)
12/1
3f captain sonador (AUS) x luau (AUS) (quest for fame (GB))
5
10.1
16/1
T: J A Hanna
R: Ms R Ride (56)
16/1
6
18.4
11/2
T: W P Baker
R: R McMahon (54.5)
11/2
5g lonhro (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
Race 7 - Qric Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Soft(5) Time: 1:15.44 (37.32)
Prizemoney: $12,000
1
2/1F
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (52)
2/1F
4m testa rossa (AUS) x arms wide open (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: War Of Courage,
This nick: 34 runners; 26 winners; 3 SW. Details
2
1.3
10/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (54)
10/1
4
1.9
11/4
T: K D Krogh
R: Brooke Stower (58.5)
11/4
6g bel esprit (AUS) x gypsy marauder (AUS) (marauding (NZ))
5
3.2
7/2
T: Patrick Sexton
R: Ms S Bogenhuber (55)
7/2
4g falvelon (AUS) x kai cibo (AUS) (sanction (AUS))
* Nick figures are for Australasia.