Breednet Results

TOOWOOMBA - Friday, June 15

Race 1 - Furneys Stockfeeds Hcp (C6) (1210m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:13.13 (36.13)
Prizemoney: $16,000
1
9/10F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (57)
9/10F
Winning siblings: Chater De Lago, Cocinero, New Page,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/1
T: J Dann
R: Emma Ljung (54)
10/1
4m bel esprit (AUS) x shoot the stars (AUS) (entrepreneur (GB))
3
2.6
9/1
T: L J Hatch
R: M Schrapel (55.5)
9/1
5g equiano (FR) x miss shakira (AUS) (snippets (AUS))
2016 Inglis Great Southern Weanling Sale Platinum Session
$6,000
Vendor: Swettenham Stud, Nagambie
Buyer: A Roussou
4
4.1
3/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (57)
3/1
5g real saga (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
5
7.1
9/2
T: C Smith
R: N Tomizawa (59)
9/2
5g testa rossa (AUS) x palace glow (AUS) (palace music (USA))
6
13.6
100/1
T: G J Teal
R: Adam Spinks (52)
100/1
9g tycoon ruler (AUS) x desert desire (AUS) (desert sun (GB))
Race 2 - Mittys Hcp (C5) (1640m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:39.78 (38.01)
Prizemoney: $16,000
1
1/1F
T: Donald Baker
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
1/1F
3f denman (AUS) x magic star (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 18 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
6
9/1
T: A Ross and T Sweeney
R: Ms R Williams (54)
9/1
6g haradasun (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
3
6.2
5/2
T: D J Hansen
R: M Hellyer (55)
5/2
4g monaco consul (NZ) x atom angel (NZ) (defensive play (USA))
4
6.3
6/1
T: Ben Ahrens
R: Corey Bayliss (59.5)
6/1
6g dylan thomas (IRE) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
5
10.6
20/1
T: M G Nolan
R: N Tomizawa (54)
20/1
3c captain sonador (AUS) x bailiff (AUS) (celestial dancer (IRE))
6
10.7
Dazet (7)
50/1
T: N O Saunders
R: Beau Appo (54)
50/1
7g zaha (CAN) x nova dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
7
11.7
11/1
T: Ethan Ensby
R: Emma Ljung (54)
11/1
4g street cry (IRE) x quasera (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Ithink Property Toowoomba Mdn (1110m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:08.64 (36.30)
Prizemoney: $15,000
1
9/1
T: C Smith
R: Ms S Bogenhuber (58)
9/1
2g falvelon (AUS) x a sweetee (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Elite Jet, Georgio, Theresabearinthere,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1
Lotza (6)
13/4F
T: M G Nolan
R: Baylee Nothdurft (56)
13/4F
2g rothesay (AUS) x pink pepper (AUS) (reset (AUS))
3
1.8
12/1
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (58)
12/1
2g golden archer (AUS) x coral trout (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.3
13/4F
T: M G Nolan
R: Jackson Murphy (56.5)
13/4F
2c golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
5
4.8
20/1
T: A J Edmonds
R: Tiffani Brooker (55.5)
20/1
2f foxwedge (AUS) x secret cool (NZ) (one cool cat (USA))
6
5
8/1
T: Troy Pascoe
R: R Goltz (56)
8/1
7
6
7/2
T: Ben Currie
R: Beau Appo (58)
7/2
8
7
9/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (56)
9/1
9
8
Toy (8)
50/1
T: G R Schwenke
R: Hannah English (55.5)
50/1
2g grand harmony (AUS) x carnchelle (NZ) (carnegie (IRE))
10
11.8
20/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (57.5)
20/1
2g easy rocking (AUS) x miss kaydee (AUS) (rapid man (AUS))
Race 4 - Pryde's Easifeed Plate (C3) (1050m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:03.22 (35.48)
Prizemoney: $16,000
1
7/4
T: T J Sears
R: N Tomizawa (58.5)
7/4
3g red dazzler (AUS) x more than sharp (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Red Prince, Stellar Way,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$55,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Boomer Bloodstock Pty Ltd (FBAA)
2
2.3
10/1
T: D J Bougoure
R: Jake Bayliss (59)
10/1
5g stratum (AUS) x cloudwing (AUS) (lujain (USA))
3
4.8
15/4
T: D J Hansen
R: Ms S Bogenhuber (59)
15/4
4g hayil (USA) x desert desire (AUS) (desert sun (GB))
4
6.3
8/1
T: Rochelle Smith
R: R Wiggins (55.5)
8/1
4m pressday (AUS) x magic of success (AUS) (success express (USA))
5
8.1
6/4F
T: Ben Currie
R: Ms R Williams (57.5)
6/4F
4g toorak toff (AUS) x street storm (USA) (stormy atlantic (USA))
6
9.4
40/1
T: Ricky Vale
R: R M Goldsbury (57)
40/1
4m set alight (USA) x i'll wait (AUS) (our maizcay (AUS))
Race 5 - Toxfree Toowoomba Mdn Hcp (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.15 (36.65)
Prizemoney: $15,000
1
Pundit (2)
10/1
T: Michael Frappell
R: Tiffani Brooker (58.5)
10/1
4g tycoon ruler (AUS) x savant (AUS) (knowledge (AUS))
Winning siblings: Silver Scholar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: T J Sears
R: Ms S Bogenhuber (56)
20/1
3f mail train (AUS) x ruby red dress (AUS) (prince of birds (USA))
3
1.4
9/10F
T: Rochelle Smith
R: R Wiggins (56.5)
9/10F
3f poet's voice (GB) x ena's treasure (AUS) (alshinfarah (GB))
4
2.2
11/4
T: Tim Cook
R: Alannah Fancourt (55.5)
11/4
4m choisir (AUS) x mountain (AUS) (sequalo (AUS))
5
2.6
10/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (55)
10/1
2f duporth (AUS) x only vanda (USA) (linamix (FR))
6
3
100/1
T: G P Hineman
R: Leslie Tilley (54.5)
100/1
3f solo flyer (AUS) x sabarbah (AUS) (nothing to lose (USA))
7
3.1
25/1
T: Ms J Williams
R: Ms R Williams (59)
25/1
4g keano (NZ) x plumeria (AUS) (al maher (AUS))
8
3.3
12/1
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (57.5)
12/1
5m jet spur (AUS) x party miss (AUS) (kenmare (FR))
9
4.8
Demesne (10)
150/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (52.5)
150/1
5g domesday (AUS) x jig time lady (AUS) (zeditave (AUS))
10
6.1
20/1
T: L J Hatch
R: Ms R Ride (56.5)
20/1
5m charge forward (AUS) x belle giselle (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
10.9
150/1
T: J A Hanna
R: B E Grylls (54)
150/1
4m drumbeats (AUS) x kytana (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Pro-Clear Hcp (C1) (1640m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:40.62 (39.37)
Prizemoney: $16,000
1
15/4
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (57.5)
15/4
3g teofilo (IRE) x real allure (AUS) (lure (USA))
Winning siblings: Connect Express, Quarck, The Baker,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/2
T: P A Nolan Jnr
R: K Yoshida (58)
11/2
4g choisir (AUS) x see my baby (AUS) (johannesburg (USA))
3
2.6
5/4F
T: Ben Currie
R: Jackson Murphy (57.5)
5/4F
3c show a heart (AUS) x fires (AUS) (forest glow (USA))
4
7.9
15/4
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (54)
15/4
4g red dazzler (AUS) x darmala (NZ) (danehill (USA))
5
9.9
40/1
T: Ms K Loy
R: M Schrapel (54)
40/1
6
10
40/1
T: Norm Larkin
R: R Goltz (54)
40/1
4m easy rocking (AUS) x jennifer robyn (AUS) (general nediym (AUS))
7
10.8
50/1
T: Bevan Johnson
R: Leslie Tilley (54.5)
50/1
3g danasinga (AUS) x havadom (AUS) (jan murray (USA))
8
16.6
80/1
T: Kristen Wenck
R: Ms A Badger (54.5)
80/1
5g domesday (AUS) x sunkita (AUS) (black kite (AUS))
9
16.8
7/1
T: Ethan Ensby
R: C P Franklin (56)
7/1
4g cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
Race 7 - Neil Mansell Concrete (Bm62) (1300m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:19.55 (36.86)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: N O Saunders
R: M Schrapel (57.5)
12/1
Winning siblings: Gotta Be First,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
11/2
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (58)
11/2
4g exceed and excel (AUS) x tide (AUS) (galileo (IRE))
3
3.2
15/4
T: Ben Currie
R: Jackson Murphy (60)
15/4
4m trusting (AUS) x princess biscotte (AUS) (casino prince (AUS))
4
3.7
11/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (57.5)
11/2
3g not a single doubt (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.9
7/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (57.5)
7/1
7g husson (ARG) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
6
5.7
3/1F
T: Gregory Cornish
R: Adam Spinks (57.5)
3/1F
5g teranaba (AUS) x tasty secret (AUS) (spicy fact (USA))
7
9.5
7/1
T: P A Nolan Jnr
R: K Yoshida (57)
7/1
8
12
100/1
T: Glenn Richardson
R: Hannah English (61)
100/1
7g snitzel (AUS) x preferred lies (NZ) (casual lies (USA))
9
14.8
8/1
T: R M Adair
R: Tiffani Brooker (57.5)
8/1
5g easy rocking (AUS) x elusive diamond (AUS) (just awesome (AUS))
* Nick figures are for Australasia.