Breednet Results

TOOWOOMBA - Wednesday, October 31

Race 1 - Axiom Insurance Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Good(4) Time: 1:12.55 (35.14)
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: K R Kemp
R: Emma Ljung (54.5)
20/1
5m exceedingly good (AUS) x thumb (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/4
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (56)
7/4
6m captain sonador (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
3
1.2
9/10F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (56.5)
9/10F
3f spirit of boom (AUS) x brunequilda (CHI) (merchant of venice (USA))
4
2.2
7/1
T: K R Kemp
R: Dale Smith (55)
7/1
5m denman (AUS) x lasoron (AUS) (oarsman (AUS))
5
2.7
16/1
T: Paul Robbins
R: J Byrne (56.5)
16/1
4m hussonet (USA) x miss piggy bank (AUS) (secret savings (USA))
6
12.5
16/1
T: J M Judge
R: R M Goldsbury (54.5)
16/1
5m trusting (AUS) x hurry (AUS) (viscount (AUS))
Race 2 - Murdoch Lawyers Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.42 (35.09)
Prizemoney: $20,000
1
8/15F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (56)
8/15F
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: G M Hay
R: Ms T Harrison (54)
5/1
4m red element (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
3
3.3
16/1
T: L F Birchley
R: Dale Smith (54)
16/1
3g uncle mo (USA) x awe inspiring (IRE) (montjeu (IRE))
4
5.3
4/1
T: Ben Currie
R: Ms S Bogenhuber (58)
4/1
4h jet spur (AUS) x distant symphony (AUS) (distant music (USA))
5
5.6
50/1
T: R L Mackay
R: Taylor Marshall (54)
50/1
5m snitzel (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
6
5.8
20/1
T: Rochelle Smith
R: M R Du Plessis (54)
20/1
3f ad valorem (USA) x patti (AUS) (king of kings (IRE))
7
7.1
30/1
T: J M Judge
R: R Goltz (54)
30/1
4m bullet train (GB) x donna amore (AUS) (danewin (AUS))
Race 3 - Webster Cavanagh Mdn Plate (1625m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.76 (35.85)
Prizemoney: $20,000
1
13/8
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (57)
13/8
3g real saga (AUS) x noosa princess (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Rabasco, Vivendo Il Sogno,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/4F
T: Ben Currie
R: J Byrne (55)
5/4F
3f top echelon (AUS) x tatt's lucky (AUS) (bradbury's luck (AUS))
3
4
20/1
T: M J Lakey
R: J L Taylor (55)
20/1
3f red element (AUS) x justifier (AUS) (catbird (AUS))
4
8
40/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (55)
40/1
3f bernardini (USA) x chinese pretty (AUS) (lion heart (USA))
5
9.5
40/1
T: T J Sears
R: N Tomizawa (55)
40/1
3f show a heart (AUS) x ultrazonal (AUS) (falvelon (AUS))
6
11
20/1
T: P and W Hulbert
R: Taylor Marshall (55)
20/1
3f the factor (USA) x love of liberty (AUS) (general nediym (AUS))
7
15.8
7/2
T: R G Lipp
R: M Cahill (55)
7/2
8
16
60/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (57)
60/1
Race 4 - Toowoomba Family Vets Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Good(3) Time: 1:12.27 (35.67)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (55.5)
6/1
4g bradbury's luck (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
5/4F
T: Donald Baker
R: J Lloyd (56.5)
5/4F
3g falvelon (AUS) x miss glamour puss (AUS) (lion hunter (AUS))
3
1.8
5/1
T: M G Arnold
R: L V Cassidy (56.5)
5/1
6g exceedingly good (AUS) x peppen bay (AUS) (mister kwila (AUS))
4
3.3
13/2
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (55.5)
13/2
5g stryker (AUS) x lili marlene (AUS) (kaaptive edition (NZ))
5
3.4
9/1
T: J A Hanna
R: Ms R Ride (57.5)
9/1
6
3.8
Dazet (8)
80/1
T: N O Saunders
R: R M Goldsbury (54)
80/1
8g zaha (CAN) x nova dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
7
4
15/2
T: Michael Frappell
R: Hannah English (56)
15/2
5g tycoon ruler (AUS) x make a buck (AUS) (buck's pride (AUS))
8
4.8
14/1
T: R L Heathcote
R: Ms T Harrison (55)
14/1
6g von costa de hero (AUS) x miss whytwokay (AUS) (tale of the cat (USA))
Race 5 - Lamble Building (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:11.08 (35.26)
Prizemoney: $25,000
1
15/8F
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (54.5)
15/8F
6g bryannbo's gift (NZ) x compulsion (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Brayroan, Kitalpha, St Leo,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: Bruce Hill
R: M R Du Plessis (57)
4/1
6g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
3
1
Brax (9)
14/1
T: M G Arnold
R: Ms T Harrison (54)
14/1
6g red arrow (AUS) x lady branax (AUS) (brackenbury (AUS))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$3,000
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa
Buyer: A Goble
4
2.8
11/4
T: Ben Currie
R: J Byrne (56.5)
11/4
5g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
5
3.6
20/1
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (58.5)
20/1
6
3.7
13/4
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (58)
13/4
7g mutawaajid (AUS) x boom boom baby (AUS) (true hero (USA))
7
8.5
25/1
T: D J Hansen
R: Corey Bayliss (56)
25/1
8g lonhro (AUS) x reverenza (AUS) (commands (AUS))
Race 6 - Taylor Building Group Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:18.88 (37.10)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: T J Sears
R: N Tomizawa (56.5)
7/4F
Winning siblings: Etrangere, Later Baby,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (56.5)
5/1
3
1.7
12/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (53.5)
12/1
5g hidden dragon (AUS) x mystic belle (AUS) (success express (USA))
4
2
3/1
T: T M Whittington
R: Clayton Gallagher (52.5)
3/1
3g poet's voice (GB) x our angelina (AUS) (danasinga (AUS))
5
3.8
11/2
T: Jan Pritchard
R: J L Taylor (55)
11/2
6
5.3
11/1
T: Ben Currie
R: Emma Ljung (58)
11/1
5g showcasing (GB) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
7
11.6
60/1
T: Peter Gardner
R: Hannah English (51)
60/1
5g new approach (IRE) x slovakia (USA) (danzig (USA))
8
18.6
100/1
T: R L Mackay
R: Taylor Marshall (54)
100/1
7g starcraft (NZ) x ebony magic (AUS) (bletchley park (IRE))
9
22.6
20/1
T: P A Nolan Jnr
R: Jag Guthmann-Chester (56)
20/1
Race 7 - Hello Harry Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:19.12 (36.41)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: C J White
R: Zoe White (55.5)
12/1
4m red element (AUS) x ritual (AUS) (st. covet (AUS))
Winning siblings: Nephtys, Night Rituals, Waitaha Prophecy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (55.5)
13/4
3f your song (AUS) x la marama (AUS) (luskin star (AUS))
3
1.6
7/4F
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (55)
7/4F
5m pluck (USA) x spinnawitch (AUS) (country reel (USA))
4
1.8
5/1
T: C J Waller
R: J Lloyd (59)
5/1
4m al maher (AUS) x shimasani (AUS) (royal academy (USA))
5
2
25/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (53.5)
25/1
6
2.2
40/1
T: John Thomas
R: N Thomas (55.5)
40/1
7
3.7
15/4
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (54.5)
15/4
4m top echelon (AUS) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
8
5.7
16/1
T: K T Webb
R: Clayton Gallagher (52.5)
16/1
4m ilovethiscity (AUS) x bathing beauty (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
6.2
30/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
30/1
4m foxwedge (AUS) x cicarelli (AUS) (rubiton (AUS))
Race 8 - Neil Mansell Concrete (Bm80) (1625m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 1:38.42 (35.92)
Prizemoney: $25,000
1
10/9F
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (52.5)
10/9F
5m snitzel (AUS) x linear (NZ) (align (AUS))
Winning siblings: Twelve Rounds,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Hang (1)
7/4
T: M G Nolan
R: Dale Smith (59)
7/4
4g clang (AUS) x godsana (AUS) (god's own (AUS))
3
3.1
Alcazar (11)
7/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
7/1
4
3.3
30/1
T: Bruce Hill
R: Jag Guthmann-Chester (56)
30/1
8g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
5
5.3
30/1
T: Rochelle Smith
R: Alannah Fancourt (54)
30/1
6
6.3
30/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (52)
30/1
6g ad valorem (USA) x telegraph gal (AUS) (royal academy (USA))
7
6.8
12/1
T: C J Waller
R: J Byrne (58)
12/1
8g dansili (GB) x take the hint (GB) (montjeu (IRE))
8
7.3
11/1
T: L F Birchley
R: M Cahill (58)
11/1
7g commands (AUS) x zygadene (NZ) (zabeel (NZ))
* Nick figures are for Australasia.