Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, December 8

Race 1 - Vanderfield John Deere (Bm60) (1210m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:12.56 (36.47)
Prizemoney: $19,000
1
6/4
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (59.5)
6/4
4g bradbury's luck (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
6/1
T: Sexton and Fry Racing
R: Mikiko Nakao (60)
6/1
7g fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
2015 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$1,000,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Aquanita Racing Pty Ltd
2017 Inglis Chairmans Sale
$500,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: China Horse Club Racing Pty Ltd
3
4.3
12/1
T: T J Dougall
R: R M Goldsbury (59)
12/1
5g drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
4
4.6
40/1
T: R Heilbronn
R: K Yoshida (54)
40/1
6g salt lake city (USA) x shezawran (AUS) (admiralty (USA))
5
6.6
12/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (55)
12/1
5m kaphero (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
6
8.1
30/1
T: Liz Saunders
R: Taylor Williams (54.5)
30/1
7
9.9
6/4F
T: Ben Currie
R: Madeleine Wishart (59)
6/4F
6g el nino (USA) x crowned love (AUS) (rory's jester (AUS))
8
15.4
Zooming (10)
16/1
T: James Baker
R: Beau Appo (55)
16/1
6g mutawaajid (AUS) x ozmolly (AUS) (falvelon (AUS))
Race 2 - Northbuild Construct Plate-C3 (1300m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.68 (37.06)
Prizemoney: $19,000
1
4/1
T: Sexton and Fry Racing
R: Baylee Nothdurft (57)
4/1
4m masked assassin (AUS) x diasco (AUS) (mr. innocent (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
60/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (56)
60/1
3
1.7
8/11F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (59)
8/11F
3
1.7
Splitz (5)
2/1
T: T J Gollan
R: Ms S Bogenhuber (59)
2/1
4g sepoy (AUS) x snow blitz (AUS) (zabeel (NZ))
5
3.7
16/1
T: Rochelle Smith
R: Ms R Ride (59)
16/1
6g tycoon ruler (AUS) x pennyquest (AUS) (with class (CAN))
6
4.2
40/1
T: R G Coveney
R: S Apthorpe (59)
40/1
5g real saga (AUS) x miss glamour puss (AUS) (lion hunter (AUS))
7
7.5
150/1
T: Neil Hocking
R: K Yoshida (56)
150/1
7g minardi (USA) x eye candy (AUS) (desert king (IRE))
8
23
150/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (56)
150/1
5g von costa de hero (AUS) x canteen (AUS) (canny lad (AUS))
Race 3 - Happy 50th Birthday Balke-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:59.62 (34.11)
Prizemoney: $19,000
1
10/1
T: Ms J Williams
R: Ms R Williams (58.5)
10/1
7m red dazzler (AUS) x love first (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Vegas Beauty,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
1/2F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (56)
1/2F
4m hinchinbrook (AUS) x butterfly club (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3
15/2
T: Sexton and Fry Racing
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
15/2
5g street cry (IRE) x camarena (NZ) (danehill (USA))
4
5.5
11/4
T: W P Baker
R: Madeleine Wishart (58.5)
11/4
6g sebring (AUS) x off the canvas (AUS) (elusive quality (USA))
5
5.6
100/1
T: Steven Thomas
R: Ms R Ride (54)
100/1
8g thunder king (AUS) x marine rose (AUS) (sea road (AUS))
6
6.6
20/1
T: John Ferguson
R: S Apthorpe (58.5)
20/1
5g easy rocking (AUS) x miss ashby (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 4 - Vanderfield Hino Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.30 (35.97)
Prizemoney: $19,000
1
15/4
T: Ben Currie
R: Madeleine Wishart (54)
15/4
3g spirit of boom (AUS) x sweet dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
Winning siblings: Sweet Soda Pop,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Troy Pascoe
R: R Goltz (56.5)
9/1
3f top echelon (AUS) x kyoto kid (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.8
4/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
4/1
3f star witness (AUS) x outlandish (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4.3
9/10F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (55.5)
9/10F
3f duporth (AUS) x only vanda (USA) (linamix (FR))
5
6.6
16/1
T: E J Hayes
R: S Apthorpe (57.5)
16/1
6
7.6
12/1
T: K R Kemp
R: Beau Appo (57.5)
12/1
3g denman (AUS) x taya (AUS) (al maher (AUS))
7
10.4
30/1
T: David Murphy
R: Taylor Williams (55)
30/1
8
14.4
60/1
T: Patrick Sexton
R: K Yoshida (59)
60/1
9
16.9
100/1
T: H R Richardson
R: Ms R Williams (59)
100/1
3g mahisara (AUS) x love you (AUS) (shinko forest (IRE))
Race 5 - Manitou @ Vanderfield Hcp (C2) (1640m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:42.97 (35.56)
Prizemoney: $19,000
1
5/4F
T: M A Kropp
R: R M Goldsbury (55.5)
5/4F
3f red dazzler (AUS) x rosendahl (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 10 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$50,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Tony J Sears Racing
2
0.4
20/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (54)
20/1
4m sebring (AUS) x de sweet soca song (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.2
12/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (54)
12/1
6m supreme class (AUS) x woz one (AUS) (carry the flag (GB))
4
3.5
20/1
T: Marcus Wilson
R: Ms L G Cheshire (55)
20/1
5
3.6
30/1
T: R J Knight
R: Ms S Bogenhuber (54)
30/1
8g thorn park (AUS) x zambria (NZ) (zabeel (NZ))
6
4.1
Bonsea (7)
40/1
T: B J Costello
R: R Goltz (54)
40/1
6g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
Race 6 - Muddy River Australia Mdn Hcp (1640m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:42.14 (36.74)
Prizemoney: $19,000
1
6/4F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (54)
6/4F
4m red element (AUS) x dorothy (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Chelsea Star,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
1.6
20/1
T: M A Kropp
R: Ms R Ride (59)
20/1
4g jimmy choux (NZ) x danbourne (AUS) (danzero (AUS))
4
2.4
10/1
T: M G Nolan
R: M Schrapel (54)
10/1
4m teofilo (IRE) x penhale (NZ) (pentire (GB))
5
2.5
5/1
T: Ben Currie
R: Madeleine Wishart (52.5)
5/1
4m benfica (AUS) x light emmission (NZ) (grosvenor (NZ))
6
4.3
8/1
T: Dale Groves
R: S Apthorpe (54)
8/1
6g henny hughes (USA) x camstaad (NZ) (volksraad (GB))
7
5.8
4/1
T: B J Hudson
R: Ms R Williams (58)
4/1
4g rock 'n' pop (AUS) x clarissa (NZ) (zabeel (NZ))
8
10.6
30/1
T: John Thomas
R: P Romeo (54)
30/1
4g sequalo (AUS) x anna mia (AUS) (commands (AUS))
9
11.1
100/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (56)
100/1
Race 7 - Furneys Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.45 (36.03)
Prizemoney: $19,000
1
8/11F
T: Ben Currie
R: N Tomizawa (57)
8/11F
4g your song (AUS) x weesmallhours (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Jazz Hands, Sangaree,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
Adsum (1)
5/2
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (59)
5/2
4g sebring (AUS) x chordata (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
4
Batten (7)
13/2
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (55)
13/2
4m captain sonador (AUS) x green poles (AUS) (jade robbery (USA))
4
7.3
12/1
T: Ms K Stabe
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
12/1
5
7.6
30/1
T: Neil Hocking
R: K Yoshida (57)
30/1
4g foxwedge (AUS) x permission to land (AUS) (fantastic light (USA))
6
13.1
66/1
T: Vic Heading
R: Beau Appo (54)
66/1
4m delago deluxe (AUS) x dydeedoe (AUS) (king of kings (IRE))
7
15.1
60/1
T: Ms S Chirnside
R: Ms C Eaton (54)
60/1
6m star witness (AUS) x heavenly ransom (AUS) (red ransom (USA))
8
16.6
30/1
T: G P Stephens
R: R Goltz (55.5)
30/1
5g turffontein (AUS) x catch the storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
18.4
25/1
T: Rochelle Smith
R: Sally Sweeney (53.5)
25/1
9g carnegie (IRE) x shay dancer (AUS) (celestial dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.