Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, April 13

Race 1 - Day For Dan Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.26 (35.04)
Prizemoney: $19,000
1
9/10F
T: Ben Currie
R: N Fazackerley (54.5)
9/10F
4g your song (AUS) x weesmallhours (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Jazz Hands, Sangaree,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
30/1
T: K E Young
R: R Goltz (57)
30/1
4g congrats (USA) x she's in the guide (AUS) (mull of kintyre (USA))
3
0.7
15/4
T: K R Kemp
R: K Yoshida (58)
15/4
3g denman (AUS) x taya (AUS) (al maher (AUS))
4
2
6/1
T: C J White
R: Joshua Oliver (58)
6/1
3g love conquers all (AUS) x final joy (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.3
40/1
T: Ms J Aitkenhead
R: R M Goldsbury (54)
40/1
5m zoffany (IRE) x kuitpo blaze (AUS) (carnegie (IRE))
6
4.1
60/1
T: Matt Boland
R: M F Crawford (54)
60/1
3g tycoon ruler (AUS) x neylynne belle (AUS) (pure theatre (AUS))
7
4.6
30/1
T: G J Banks
R: Beau Appo (54.5)
30/1
8
4.8
14/1
T: M G Nolan
R: S Apthorpe (54)
14/1
5m easy rocking (AUS) x magic of one (AUS) (sanction (AUS))
9
8.8
Revere (3)
6/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (56)
6/1
4g your song (AUS) x gone wild (AUS) (viscount (AUS))
Race 2 - Ron Grima Is A Legend Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.96 (36.12)
Prizemoney: $19,000
1
4/9F
T: T J Sears
R: Nicholas Keal (57.5)
4/9F
Winning siblings: Fire Thunder,
This nick: 11 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.3
11/2
T: M G Nolan
R: S Apthorpe (58)
11/2
3
1.1
4/1
T: M A Kropp
R: Joshua Oliver (56)
4/1
4m animal kingdom (USA) x revidere (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.9
15/1
T: B J Squair
R: R Goltz (56)
15/1
5g drumbeats (AUS) x whitechapel (AUS) (giant's causeway (USA))
5
3.9
20/1
T: Peter N Sexton
R: Taylor Williams (53)
20/1
6
5.2
100/1
T: Ms L Powell
R: K Yoshida (56)
100/1
7
7.5
40/1
T: P M Kalinowski
R: R M Goldsbury (54)
40/1
8
10.5
100/1
T: B J Squair
R: M F Crawford (54)
100/1
9
17
100/1
T: P Sutton
R: N Fazackerley (54.5)
100/1
3g poet's voice (GB) x iriomote (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
21.3
30/1
T: G E Postle
R: Beau Appo (58.5)
30/1
4g americain (USA) x shazatak (AUS) (el moxie (USA))
Race 3 - Newtown Old Boys (Bm60) (1625m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:39.40 (36.74)
Prizemoney: $19,000
1
9/1
T: P M Kalinowski
R: R M Goldsbury (59)
9/1
8g oratorio (IRE) x spy's lass (AUS) (spectacular spy (USA))
Winning siblings: Kolonaki, Pimpala Lass, Spy's Shadow, Sulmita,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (55.5)
13/2
5m red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale Book 3
$5,600
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Craig Cousins
3
0.7
10/1
T: Jason Gregory
R: Joshua Oliver (57.5)
10/1
4g the hammer (AUS) x updrafts (AUS) (dangerous (AUS))
4
1
4/1
T: M A Kropp
R: S Apthorpe (54)
4/1
4m drumbeats (AUS) x allamiss (AUS) (easy rocking (AUS))
5
1.5
15/4F
T: A Ross and T Sweeney
R: Nicholas Keal (57.5)
15/4F
7g haradasun (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
6
2.3
5/1
T: K J Jones
R: Hannah Phillips (56)
5/1
6g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
7
3.1
6/1
T: M Callaghan
R: Beau Appo (58)
6/1
8g golden snake (USA) x swimmingly (AUS) (thunder gulch (USA))
8
3.6
5/1
T: Jason Gregory
R: R Goltz (57)
5/1
5g magic albert (AUS) x acinonyx (AUS) (catbird (AUS))
Race 4 - Billy & Dooney Memorial (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:12.64 (34.72)
Prizemoney: $19,000
1
11/4
T: T J Sears
R: Emma Ljung (54.5)
11/4
4g real saga (AUS) x gran torino (AUS) (shovhog (AUS))
Winning siblings: Real Patriot,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: N O Saunders
R: K Yoshida (58.5)
4/1
3
2.1
4/1
T: W P Nugent
R: R Goltz (56.5)
4/1
4
2.4
7/4F
T: M A Kropp
R: Hannah Phillips (56.5)
7/4F
6m top echelon (AUS) x monaleah (AUS) (monashee mountain (USA))
5
4.7
8/1
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (54)
8/1
5m onemorenomore (AUS) x diiny (AUS) (flying spur (AUS))
6
6.7
25/1
T: K R Kemp
R: Beau Appo (56)
25/1
5g trusting (AUS) x strawberry malt (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 5 - Dolley Concreting Plate (C3) (1050m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:02.58 (34.57)
Prizemoney: $19,000
1
9/10F
T: L J Hatch
R: Beau Appo (57)
9/10F
4m high chaparral (IRE) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Eaton, I Ain't The One, You're Welcome,
This nick: 11 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
2.5
13/8
T: K R Kemp
R: Emma Ljung (56)
13/8
3f the factor (USA) x allabout glory (AUS) (beautiful crown (USA))
3
3
8/1
T: Bradley Smith
R: Joshua Oliver (59)
8/1
5g sebring (AUS) x private nancy (AUS) (soldier's tale (USA))
4
4.5
5/1
T: Luke Berger
R: Nicholas Keal (55.5)
5/1
4m dream ahead (USA) x shivering (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
6.8
Inkulu (2)
60/1
T: S L Smith
R: P Romeo (59)
60/1
7g denman (AUS) x greeting (AUS) (canny lad (AUS))
6
12.1
80/1
T: J W Sutton
R: Mikiko Nakao (52.5)
80/1
7m sebring (AUS) x foxsphere (AUS) (foxhound (USA))
Race 6 - Happy 18th Patrick Martin Mdn (1625m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:40.66 (37.35)
Prizemoney: $19,000
1
Chevy (1)
8/1
T: M A Kropp
R: Nicholas Keal (55.5)
8/1
Winning siblings: Super Felix, Vaarwel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Tabard (4)
7/2
T: Rochelle Smith
R: Joshua Oliver (57)
7/2
3g fusaichi ole (JPN) x just philomena (AUS) (stromberg carlson (AUS))
3
2.2
5/1
T: M G Nolan
R: Beau Appo (57)
5/1
3c so you think (NZ) x oludenz (AUS) (palace music (USA))
4
5
4/1
T: K R Kemp
R: Baylee Nothdurft (55)
4/1
5
5.8
16/1
T: M A Kropp
R: S Apthorpe (55)
16/1
3f reliable man (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
6
8.6
15/4
T: G D Browne
R: Emma Ljung (55)
15/4
3f zoffany (IRE) x red ocean (AUS) (red dazzler (AUS))
7
9.9
13/4F
T: Ms T Green
R: R Goltz (57)
13/4F
3g mahisara (AUS) x court short (AUS) (court command (AUS))
8
10.9
100/1
T: Stephen Cole
R: M F Crawford (57)
100/1
3g golden archer (AUS) x strolling (AUS) (stratum (AUS))
Race 7 - Happy 21st Alice Mason (C4) (1850m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:55.71 (38.54)
Prizemoney: $19,000
1
Namib (5)
1/2F
T: M A Kropp
R: Beau Appo (57)
1/2F
5m artie schiller (USA) x desert pegasus (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/8
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (57.5)
15/8
4g bernardini (USA) x la sangre (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
4.4
7/1
T: Luke Berger
R: Nicholas Keal (57.5)
7/1
4g harbour watch (IRE) x desert trick (GB) (green desert (USA))
4
11.2
Choppa (1)
40/1
T: G Sitek
R: Mikiko Nakao (56)
40/1
7g amadeus wolf (GB) x bossinova (AUS) (perugino (USA))
* Nick figures are for Australasia.