Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, June 17

Race 1 - R'wick Betting Auditorium Hcp (1400m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Heavy Time: 1:28.30 (38.20)
Prizemoney: $27,000
1
13/2
T: J B CUMMINGS
R: C W BROWN (54.50)
13/2
2f shamardal (USA) x zona (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Castle Rock, Dragonzone, Emthree, Equipped,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
2.5
13/4
T: G D HICKMAN
R: G BUCKLEY (54.50)
13/4
2f quest for fame (GB) x chapatti (AUS) (grand lodge (USA))
3
1
5/2F
T: G A ROGERSON
R: J BOWMAN (54.50)
5/2F
2f pins (AUS) x lady harriet (NZ) (centaine (AUS))
4
3.7
5/1
T: DAVID PAYNE
R: B SHINN (57.00)
5/1
2c fastnet rock (AUS) x calming (AUS) (zeditave (AUS))
5
3.9
7/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (54.50)
7/1
2f street cry (IRE) x lilymay (AUS) (grand lodge (USA))
6
4
8/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.50)
8/1
2c shamardal (USA) x st. clemens belle (AUS) (don't say halo (USA))
7
4.2
5/1
T: A G SCORSE
R: J PARR (55.50)
5/1
2g universal prince (AUS) x please (AUS) (forest glow (USA))
8
4.6
100/1
T: P M PERRY
R: J PENZA (55.00)
100/1
2c beckett (IRE) x china girl (IRE) (danehill (USA))
9
6.8
ROFRA (8)
100/1
T: MURRAY WILSON
R: MS K O'HARA (54.50)
100/1
2f danehill dancer (IRE) x robin's nest (JPN) (sunday silence (USA))
Race 2 - Kingsgrove Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy Time: 1:28.39 (37.41)
Prizemoney: $27,000
1
13/2
T: N MAYFIELD-SMITH
R: NATHAN BERRY (52.50)
13/2
3f catbird (AUS) x she's uncanny (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: She Sure Can,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: C E CONNERS
R: J BOWMAN (56.00)
5/1
3f encosta de lago (AUS) x subterfuge (GB) (machiavellian (USA))
3
1.3
8/1
T: ROD CRAIG
R: P ROBL (54.00)
8/1
3f flying spur (AUS) x quest for success (AUS) (quest for fame (GB))
4
4.3
SATEEN (9)
50/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: C AGNEW (54.00)
50/1
5
4.6
KLATCH (2)
9/4
T: T R MARTIN
R: C W BROWN (57.50)
9/4
3f anabaa (USA) x tears for tristram (AUS) (sir tristram (IRE))
6
6.9
7/4F
T: MS G WATERHOUSE
R: B SHINN (57.50)
7/4F
3f redoute's choice (AUS) x in joyment (NZ) (st. hilarion (USA))
7
13.5
SISTER (4)
66/1
T: D R IRVING
R: M NEWNHAM (56.50)
66/1
3f reset (AUS) x tantum ergo (IRE) (tanfirion (IRE))
8
18.5
KRASNA (3)
16/1
T: ADAM SPITZER
R: G SCHOFIELD (56.50)
16/1
3f half hennessy (AUS) x queen hera (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 3 - Casula Hcp (81) (1600m)
Class: Restricted 81 Track: Heavy Time: 1:42.68 (36.87)
Prizemoney: $27,000
1
9/4F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.00)
9/4F
3g anabaa (USA) x albanella (GER) (caerleon (USA))
Winning siblings: Allbutmine, Allgraceful,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4
T: C J WALLER
R: C W BROWN (56.50)
15/4
4g alhaarth (IRE) x gracious gift (GB) (cadeaux genereux (GB))
3
0.9
11/1
T: N MAYFIELD-SMITH
R: PATRICK MURPHY (53.00)
11/1
4
1.1
25/1
T: P J MCGREGOR
R: NATHAN BERRY (51.50)
25/1
5
1.6
13/4
T: M C CONNERS
R: C AGNEW (59.50)
13/4
4g mossman (AUS) x nalurmi (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
3.1
4/1
T: N J OLIVE
R: TOMMY BERRY (56.50)
4/1
5g fasliyev (USA) x flying belle (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.8
9/1
T: D P BLUNDELL
R: B P WARD (57.00)
9/1
5g zariz (AUS) x canny angel (AUS) (canny lad (AUS))
Race 4 - Picnic Point Hcp (75) (2200m)
Class: Restricted 75 Track: Heavy Time: 2:24.73 (39.00)
Prizemoney: $27,000
1
40/1
T: A J CUMMINGS
R: C MUNCE (53.00)
40/1
4g desert prince (IRE) x harmonia (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Chez Harmony, Tale Of Harmony,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
6/4F
T: G A ROGERSON
R: J BOWMAN (56.50)
6/4F
3
2.4
9/2
T: K R DRYDEN
R: G SCHOFIELD (57.00)
9/2
4
2.6
5/2
T: MS G MARKWELL
R: C W BROWN (57.50)
5/2
5g secret savings (USA) x time for bed (AUS) (night shift (USA))
5
3.9
ANGINA (6)
7/1
T: W T WILKES
R: D PEISLEY (56.00)
7/1
7g naturalism (NZ) x hot saucy duck (AUS) (personal hope (USA))
6
10.2
8/1
T: G J MCDERMOTT
R: T ANGLAND (53.00)
8/1
5m high yield (USA) x regal prophecy (AUS) (chief's crown (USA))
Race 5 - Revesby Hcp (75) (1400m)
Class: Restricted 75 Track: Heavy Time: 1:27.03 (37.65)
Prizemoney: $27,000
1
9/2
T: JOSEPH PRIDE
R: MS K O'HARA (58.50)
9/2
4m beautiful crown (USA) x stolen dreams (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1F
T: JOSEPH PRIDE
R: C W BROWN (54.50)
3/1F
5m special bond (AUS) x bolenja (AUS) (kingston rule (USA))
3
1.3
9/1
T: N J OLIVE
R: N RAWILLER (56.00)
9/1
4m commands (AUS) x bello donna (AUS) (bellotto (USA))
4
2.9
CANTSHE (13)
25/1
T: ADAM SPITZER
R: J PENZA (53.00)
25/1
4m canny lad (AUS) x century bird (AUS) (century (AUS))
5
3.6
9/2
T: G D HICKMAN
R: B SHINN (56.00)
9/2
6
4.2
14/1
T: K R DRYDEN
R: J BOWMAN (55.50)
14/1
4m rhythm (USA) x swift avenue (AUS) (canonise (AUS))
7
4.3
7/1
T: R J QUINTON
R: J PARR (55.50)
7/1
4m honours list (IRE) x bye bye time (AUS) (sovereign red (NZ))
8
4.6
12/1
T: P H ST VINCENT
R: TOMMY BERRY (53.00)
12/1
4m general nediym (AUS) x sutra (AUS) (jade hunter (USA))
9
6.6
10/1
T: N MAYFIELD-SMITH
R: NATHAN BERRY (53.00)
10/1
4m king cugat (USA) x best of babylon (AUS) (best western (AUS))
10
7.3
14/1
T: B J DODSON
R: T ANGLAND (55.50)
14/1
4m pins (AUS) x galactic angel (NZ) (star way (GB))
11
7.9
CASSATA (14)
25/1
T: A J EDMONDS
R: PETER WELLS (53.00)
25/1
4m orpen (USA) x ruwenzori (IRE) (alzao (USA))
Race 6 - Milperra Hcp (71) (1400m)
Class: Restricted 71 Track: Heavy Time: 1:27.23 (37.45)
Prizemoney: $27,000
1
4/1
T: W T PRAIN
R: N RAWILLER (56.00)
4/1
3g arena (AUS) x palace capers (AUS) (archregent (CAN))
Winning siblings: Bosworth Park, Coliseo, Irish Lord,
This nick: 25 runners; 15 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/1
T: J C COYLE
R: D McLELLAN (58.50)
4/1
3g xaar (GB) x please smile (AUS) (groucho (AUS))
3
1.3
15/2
T: RICK WORTHINGTON
R: P ROBL (58.00)
15/2
3g red ransom (USA) x nobellotto (AUS) (bellotto (USA))
4
3.6
7/2F
T: MS G MARKWELL
R: J BOWMAN (58.00)
7/2F
5
4.6
11/1
T: A J CUMMINGS
R: G SCHOFIELD (53.50)
11/1
6
4.7
7/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (58.50)
7/1
3g lonhro (AUS) x spring thaw (USA) (his majesty (USA))
7
5
20/1
T: ROD CRAIG
R: C W BROWN (56.50)
20/1
3g intergaze (AUS) x come in glory (AUS) (zeditave (AUS))
8
5.9
TOMINO (12)
60/1
T: C K MARTIN
R: C MUNCE (56.00)
60/1
3g youthful legs (USA) x bitter victoria (AUS) (canadian silver (CAN))
9
6.9
ONE GUN (13)
40/1
T: P H ST VINCENT
R: MS K O'HARA (54.00)
40/1
3g bite the bullet (USA) x drift (AUS) (bluebird (USA))
10
8.1
MOKHORO (10)
9/1
T: PETER SNOWDEN
R: J PARR (56.00)
9/1
3g desert prince (IRE) x rondavel (AUS) (snippets (AUS))
11
8.6
14/1
T: S FARLEY
R: NATHAN BERRY (56.00)
14/1
12
8.8
12/1
T: C J WALLER
R: M BEADMAN (55.50)
12/1
3g indian ridge (IRE) x mystic tempo (USA) (el gran senor (USA))
Race 7 - AJC Convention Centre Hcp (1100m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Heavy Time: 1:06.77 (36.84)
Prizemoney: $27,000
1
6/1
T: MS J BOWEN
R: PETER WELLS (57.50)
6/1
3g brahms (USA) x jester crew (AUS) (crown jester (AUS))
Winning siblings: Jest A Trace,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: R J PRICE
R: J BOWMAN (57.50)
13/4F
5g secret savings (USA) x pearl mane (AUS) (naturalism (NZ))
3
0.4
SARKOSY (11)
8/1
T: E B MURRAY
R: NATHAN BERRY (52.50)
8/1
4g french deputy (USA) x close (USA) (danzig (USA))
4
2.4
7/2
T: R W SIMPSON
R: MS K O'HARA (54.00)
7/2
5m danewin (AUS) x impeachable (AUS) (bill (AUS))
5
2.9
20/1
T: R S ENGLEBRECHT
R: C AGNEW (54.00)
20/1
4g commands (AUS) x chapatti (AUS) (grand lodge (USA))
6
3.3
9/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: C W BROWN (55.50)
9/1
5m lujain (USA) x perseverence (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.2
9/2
T: A G SCORSE
R: B SPRIGGS (52.00)
9/2
4m orpen (USA) x shalaque (AUS) (shalford (IRE))
8
7.4
11/1
T: P M PERRY
R: TOMMY BERRY (53.50)
11/1
* Nick figures are for Australasia.