Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, February 8

Race 1 - Tab Rewards (Bm72) (2400m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(9) Time: 2:37.46 (39.77)
Prizemoney: $40,000
1
4/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
4/1
4g tavistock (NZ) x dastaria (NZ) (stark south (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (58)
2/1
3
7.1
Elatus (4)
8/1
T: G A Ryan
R: J Ford (54.5)
8/1
4
13.1
25/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
25/1
5
13.3
10/9F
T: James Cummings
R: J Bowman (57.5)
10/9F
Race 2 - Hyland Race Colours Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(9) Time: 1:00.17 (35.85)
Prizemoney: $40,000
1
3/1F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (57)
3/1F
2c snitzel (AUS) x nocturnelle (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Nasaayim,
This nick: 16 runners; 14 winners; 5 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Withdrawn
2
1.3
7/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (55)
7/1
2f hinchinbrook (AUS) x magita (AUS) (magic albert (AUS))
3
1.6
7/2
T: J A O'Shea
R: J Doyle (57)
7/2
4
1.9
Sambro (6)
6/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
6/1
2c fastnet rock (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.4
5/1
T: Ms K Waugh
R: Tommy Berry (55)
5/1
2f bel esprit (AUS) x miss monashee (AUS) (monashee mountain (USA))
6
6.9
50/1
T: John Thompson
R: C Reith (55)
50/1
7
7.3
4/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (57)
4/1
8
10.9
20/1
T: Joseph Pride
R: J Parr (57)
20/1
2c choisir (AUS) x polite (USA) (elusive quality (USA))
Race 3 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:06.44 (35.76)
Prizemoney: $40,000
1
11/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (57)
11/1
3g congrats (USA) x siren (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Buzz,
This nick: 17 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
1
6/4
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
6/4
3f lonhro (AUS) x crimson reign (AUS) (red ransom (USA))
3
4.8
10/9F
T: James Cummings
R: G Schofield (55)
10/9F
3f smart missile (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.6
13/2
T: Joseph Pride
R: B El-Issa (55)
13/2
3f dane shadow (AUS) x lady sublime (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
8.7
40/1
T: L J Bridge
R: A Adkins (53)
40/1
3f dylan thomas (IRE) x wedlock (AUS) (giant's causeway (USA))
6
8.8
30/1
T: G R Nickson
R: A Banks (55)
30/1
3f choisir (AUS) x belle jest (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 4 - #theraces Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:27.52 (37.90)
Prizemoney: $40,000
1
5/4F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (56.5)
5/4F
3f so you think (NZ) x spire (AUS) (danehill (USA))
This nick: 27 runners; 19 winners; 2 SW. Details
2
2.3
15/4
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
15/4
3g sepoy (AUS) x raise (AUS) (arena (AUS))
3
2.8
15/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (51.5)
15/2
3f smart missile (AUS) x approve (AUS) (zeditave (AUS))
4
4.1
Apollo (9)
6/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55.5)
6/1
3g so you think (NZ) x crevette (AUS) (danehill (USA))
5
5.5
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
7/2
6
13.4
60/1
T: G R Nickson
R: A Banks (57)
60/1
3g champions gallery (GB) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Pluck@vinery (Bm73) (1600m)
Class: Benchmark 73 Track: Heavy(10) Time: 1:42.46 (38.37)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: A J Cummings
R: J Bowman (56.5)
7/4F
4m high chaparral (IRE) x beauty watch (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
11/2
T: C J Waller
R: J R Collett (58)
11/2
4m fastnet rock (AUS) x celebria (AUS) (peintre celebre (USA))
3
2.8
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (55)
7/2
3f rip van winkle (IRE) x viviane (NZ) (volksraad (GB))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Psd, Res $100,000
4
4
8/1
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (56)
8/1
4m encosta de lago (AUS) x pimpinella (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.7
11/2
T: F T Cowell
R: Ms K O'Hara (54)
11/2
6m casino prince (AUS) x simoneashley (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
6
7.7
7/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (52.5)
7/1
Race 6 - Tab (Bm77) (1000m)
Class: Benchmark 77 Track: Heavy(10) Time: 0:59.58 (35.60)
Prizemoney: $40,000
1
10/1
T: Matthew Smith
R: Nick Heywood (56.5)
10/1
6m sebring (AUS) x vietnam (AUS) (admiralty (USA))
Winning siblings: Sky Lake,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58.5)
5/1
3
0.3
7/1
T: Allan Kehoe
R: J Innes Jnr (57)
7/1
5g nadeem (AUS) x keys (AUS) (distant music (USA))
4
0.8
20/1
T: P M Farrell
R: A Adkins (51)
20/1
7m lion heart (USA) x cash crazy (AUS) (secret savings (USA))
5
1
11/4
T: A J Cummings
R: K McEvoy (56)
11/4
4h not a single doubt (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
6
1.2
8/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (57.5)
8/1
4g bernardini (USA) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
1.8
7/4F
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (58)
7/4F
4m stratum (AUS) x moon de french (USA) (malibu moon (USA))
Race 7 - Schweppes (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:26.24 (37.23)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: C E Conners
R: J R Collett (58.5)
9/2
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
15/4F
T: Bjorn Baker
R: Tim Clark (58.5)
15/4F
4m sebring (AUS) x dream 'n' believe (AUS) (shamardal (USA))
3
3.3
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
9/1
3g high chaparral (IRE) x vinavion (AUS) (flying spur (AUS))
4
4
9/1
T: D L Mills
R: J Innes Jnr (58.5)
9/1
5g magic albert (AUS) x satirical impact (AUS) (distorted humor (USA))
5
4.6
4/1
T: M D Moroney
R: K McEvoy (56)
4/1
4m not a single doubt (AUS) x abu zayan (GB) (mark of esteem (IRE))
6
6
12/1
T: J and G Lee
R: A Hyeronimus (57.5)
12/1
6g canny lad (AUS) x lucky jewel (NZ) (lucky ring (IRE))
7
8.9
Garbhan (17)
20/1
T: Mitch Newman
R: C W Brown (55.5)
20/1
8
9
8/1
T: J C Coyle
R: A Adkins (55.5)
8/1
6g desert king (IRE) x sansapa (AUS) (bletchingly (AUS))
9
18.6
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
4/1
* Nick figures are for Australasia.