Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, March 25

Race 1 - Sky Racing Active Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.62 (34.53)
Prizemoney: $50,000
1
1/1F
T: James Cummings
R: T Marquand (56)
1/1F
This nick: 33 runners; 26 winners; 4 SW. Details
2
2.5
8/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (56)
8/1
2c exceed and excel (AUS) x puzzle (AUS) (shamardal (USA))
3
3
9/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (56)
9/1
2c i am invincible (AUS) x eimhis (AUS) (al samer (AUS))
5
8.3
11/2
T: Mark Newnham
R: N Rawiller (56)
11/2
2c written tycoon (AUS) x graphic (AUS) (rubiton (AUS))
6
9.1
100/1
T: C E Conners
R: Tommy Berry (56)
100/1
Race 2 - Bisley Workwear Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.83 (34.46)
Prizemoney: $50,000
1
25/1
T: R & M Freedman
R: Tommy Berry (56)
25/1
2f all too hard (AUS) x juliet's princess (USA) (more than ready (USA))
Winning siblings: Kuramae,
This nick: 43 runners; 31 winners; 2 SW. Details
2
1
7/4F
T: James Cummings
R: J B Mc Donald (56)
7/4F
2f exceed and excel (AUS) x abduction (AUS) (street cry (IRE))
3
1.1
9/4
T: K A Lees
R: J Bowman (56)
9/4
4
1.5
13/4
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (56)
13/4
2f snitzel (AUS) x srikandi (AUS) (dubawi (IRE))
5
3.9
Xylaroo (12)
20/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (56)
20/1
2f i am invincible (AUS) x coco kerringle (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
4.3
20/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56)
20/1
2f vancouver (AUS) x paprika (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.7
100/1
T: David Payne
R: G Schofield (56)
100/1
2f no nay never (USA) x speedwagon (AUS) (snitzel (AUS))
8
6.2
20/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (56)
20/1
9
6.6
150/1
T: Craig Carmody
R: Travis Wolfgram (56)
150/1
2f wandjina (AUS) x written (AUS) (written tycoon (AUS))
10
8.9
150/1
T: G Portelli
R: J R Collett (56)
150/1
2f albrecht (AUS) x bashful (NZ) (o'reilly (NZ))
11
9.2
40/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (56)
40/1
2f smart missile (AUS) x skyline blush (AUS) (northern meteor (AUS))
Race 3 - Hyland Race Colours Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.51 (35.91)
Prizemoney: $50,000
1
5/2
T: J C Coyle
R: T Marquand (56.5)
5/2
3f testa rossa (AUS) x miss falsterbo (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Extreme Style,
This nick: 6 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (58.5)
1/1F
3c snitzel (AUS) x madame andree (AUS) (war emblem (USA))
3
1.6
6/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (58.5)
6/1
3g adelaide (IRE) x pentimento (AUS) (elusive quality (USA))
4
1.8
8/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (58.5)
8/1
3g i am invincible (AUS) x dual diamond (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.1
200/1
T: Craig Carmody
R: Travis Wolfgram (58.5)
200/1
3g uncle mo (USA) x hot flash (AUS) (elusive quality (USA))
6
2.3
20/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (57)
20/1
4m smart missile (AUS) x peace academy (AUS) (royal academy (USA))
7
8.1
20/1
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (55.5)
20/1
4m pierro (AUS) x shania dane (AUS) (danehill (USA))
8
9.4
100/1
T: Ms T Boyd
R: L Cumberland (56.5)
100/1
9
25.1
150/1
T: Mick Attard
R: R Brewer (59)
150/1
5g high chaparral (IRE) x la souvenir (NZ) (nuclear freeze (USA))
Race 4 - Tab (Bm76) (2400m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(4) Time: 2:31.98 (34.58)
Prizemoney: $50,000
1
11/8F
T: Matthew Smith
R: J Bowman (57.5)
11/8F
4h mastercraftsman (IRE) x harvest queen (IRE) (spinning world (USA))
Winning siblings: Good Choice, Helene Happy Star,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: S Clipperton (54)
8/1
3g pierro (AUS) x alzora (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.3
10/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (58)
10/1
5g elvstroem (AUS) x lady in paris (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.5
4/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (56.5)
4/1
4g pierro (AUS) x lucky angel (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.9
4/1
T: J A O'Shea
R: T Marquand (55.5)
4/1
4g pierro (AUS) x aqua d'amore (AUS) (danehill (USA))
6
3.7
20/1
T: K A Lees
R: K Mc Evoy (58)
20/1
7
4.4
12/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55.5)
12/1
8
4.5
60/1
T: J A Steinmetz
R: J Penza (54)
60/1
Race 5 - Casino Prince @ Vinery (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:23.19 (36.00)
Prizemoney: $50,000
1
Chat (2)
2/1F
T: John Thompson
R: N Rawiller (60)
2/1F
3g deep field (AUS) x only words (AUS) (end sweep (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (59)
15/1
3g sidestep (AUS) x continua (AUS) (wonderful world (AUS))
3
1
30/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (55.5)
30/1
3g proisir (AUS) x bow lane (NZ) (russian hero (NZ))
4
1.7
9/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (58)
9/2
3g tavistock (NZ) x big voices (AUS) (duke of marmalade (IRE))
5
2.3
9/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
9/1
3g charm spirit (IRE) x enduja (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
20/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (58.5)
20/1
3g shooting to win (AUS) x mead (AUS) (galileo (IRE))
7
3.2
8/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56)
8/1
3f pierro (AUS) x gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.7
Starla (8)
7/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
7/1
3f snitzel (AUS) x houston benefactor (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
4.2
15/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (61.5)
15/1
3g smart missile (AUS) x negotiate (AUS) (red ransom (USA))
10
6.5
9/1
T: J G Sargent
R: S Clipperton (57)
9/1
3f all too hard (AUS) x our quivira (NZ) (spinning world (USA))
11
7.3
25/1
T: Nathan Doyle
R: T Marquand (58.5)
25/1
3g war (AUS) x deluga lass (AUS) (magnus (AUS))
* Nick figures are for Australasia.