Breednet Results

YASS - Saturday, February 25

Race 1 - Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Firm(2) Time: 0:51.70 (33.46)
Prizemoney: $3,000
1
5/1
T: Dennis Bush
R: Maddison Wright (65)
5/1
5m ad valorem (USA) x danrory (AUS) (danehill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/4F
T: Mick Miladinovic
R: Ms S Johnson (65)
7/4F
4m zariz (AUS) x miss canberra (AUS) (perugino (USA))
3
1.1
6/1
T: T G Sutherland
R: Mr Ashley Boyd (66.5)
6/1
3g poet's voice (GB) x chagrin d'amour (NZ) (don eduardo (NZ))
4
10
11/4
T: J Rolfe
R: Mr R Blewitt (64.5)
11/4
3f alert (ARG) x bunyarra (AUS) (butterfly star (AUS))
5
10.1
9/4
T: Bill Hayes
R: Billy Owen (65)
9/4
4m all american (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Firm(2) Time: 1:09.06 (35.73)
Prizemoney: $3,000
1
5/1
T: Kylie Kennedy
R: Billy Owen (65)
5/1
5m dylan thomas (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: J Rolfe
R: Mr Ashley Boyd (67)
7/2
6g southern image (USA) x undolla (AUS) (brocco (USA))
3
3.2
Yangon (5)
5/1
T: D J Rolfe
R: Ms S Johnson (67)
5/1
4g exceed and excel (AUS) x miss rangoon (USA) (giant's causeway (USA))
4
3.3
12/1
T: Terry Fulwood
R: Ms K Bell-Pitomac (67)
12/1
5g olympus (AUS) x pipsina (AUS) (spectrum (IRE))
5
4.5
10/1
T: Brooke Somers
R: Mr Michael Gray (67)
10/1
6g beautiful crown (USA) x load off annie (AUS) (urgent request (IRE))
6
8
2/1F
T: T G Sutherland
R: Mr R Blewitt (64.5)
2/1F
3f choisir (AUS) x dodge city kitty (NZ) (elusive city (USA))
7
10.4
7/1
T: Paul Theobald
R: S Fogg (64)
7/1
4h buriton (NZ) x paigella (AUS) (excites (AUS))
Race 3 - Hcp (Cl B) (1200m)
Class: Class B Track: Firm(2) Time: 1:07.47 (33.61)
Prizemoney: $3,500
1
4/1
T: G Boucher
R: Maddison Wright (62)
4/1
Winning siblings: Jimibramz, Onemore Bopa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
Zaphod (2)
3/1F
T: Kylie Kennedy
R: Billy Owen (62.5)
3/1F
4g california dane (AUS) x eyenar (AUS) (jetball (AUS))
3
7.6
Pellet (1)
6/1
T: R T Waters
R: Mr Michael Gray (64.5)
6/1
4
10.6
7/1
T: Tash Burleigh
R: S Fogg (59)
7/1
5m zizou (AUS) x picnic chow (AUS) (picnicker (AUS))
5
14
12/1
T: Micaela Wheeler
R: Ms K Bell-Pitomac (62)
12/1
4m oratorio (IRE) x bemountain (AUS) (monashee mountain (USA))
6
14.8
4/1
T: D J Rolfe
R: Ms S Johnson (62)
4/1
6g starcraft (NZ) x seducation (AUS) (danehill (USA))
7
15.2
16/1
T: Ms D Prest
R: D Baxter (62)
16/1
8
17
7/2
T: T G Sutherland
R: Mr R Blewitt (62)
7/2
3f zariz (AUS) x mystic key (AUS) (fubu (AUS))
Race 4 - Hcp (C3) (900m)
Class: Class 3 Track: Firm(2) Time: 0:49.54 (33.42)
Prizemoney: $3,500
1
9/4F
T: T G Sutherland
R: Mr R Blewitt (62)
9/4F
5g alert (ARG) x gold locket (AUS) (lochrae (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
6/1
T: Dennis Bush
R: Maddison Wright (62)
6/1
5m wilander (AUS) x sphynx (AUS) (tale of the cat (USA))
3
4.5
5/1
T: Micaela Wheeler
R: Ms K Bell-Pitomac (62)
5/1
5m exceed and excel (AUS) x provokes (AUS) (octagonal (NZ))
4
7.7
13/4
T: Bill Hayes
R: Billy Owen (62)
13/4
5
8.9
7/2
T: T J McIlrick
R: Ms S Johnson (62)
7/2
5m aussie rules (USA) x vanish (AUS) (zeditave (AUS))
6
11.3
7/2
T: Paul Theobald
R: S Fogg (60.5)
7/2
4g murtajill (AUS) x she's a mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
Race 5 - Picnic Cup (1400m)
Class: Open Track: Firm(2) Time: 1:21.28 (35.04)
Prizemoney: $6,000
1
5/2F
T: N J Osborne
R: Billy Owen (65)
5/2F
4m duke of marmalade (IRE) x ready to strike (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Ready Fora Crownie,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: Doug Gorrel
R: Ms S Johnson (62)
11/2
7m bureaucracy (NZ) x marlissy (AUS) (mister c. (USA))
3
1.1
14/1
T: R T Waters
R: Mr Michael Gray (62)
14/1
6g shaft (AUS) x princess annandon (AUS) (armidale (AUS))
4
1.4
6/1
T: Tash Burleigh
R: Mr Ashley Boyd (62)
6/1
5m haradasun (AUS) x tagine (AUS) (last tycoon (IRE))
5
2
11/1
T: Ms M Harrison
R: D Baxter (62)
11/1
6g musket (AUS) x catmint (AUS) (catrail (USA))
6
2.8
6/1
T: T G Sutherland
R: Mr R Blewitt (63)
6/1
5g dane shadow (AUS) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
7
4.4
6/1
T: G P Vella
R: Maddison Wright (62)
6/1
7g artie schiller (USA) x paliza (AUS) (prince echo (IRE))
8
7.3
6/1
T: Mark Cummins
R: Simone Vella (59)
6/1
8g fubu (AUS) x darnily (AUS) (eagle eyed (USA))
9
7.4
30/1
T: Fred Skerbic
R: Ms Anita Bell (62)
30/1
8g half hennessy (AUS) x hesyan (AUS) (secret savings (USA))
10
9.7
14/1
T: Paul Theobald
R: S Fogg (59)
14/1
8g primus (AUS) x scotch princess (AUS) (navajo bird (USA))
Race 6 - Trophy Race (1100m)
Class: Open Track: Firm(2) Time: 1:02.10 (33.62)
Prizemoney: $4,500
1
5/2
T: G P Vella
R: Mr Ashley Boyd (62)
5/2
4m zizou (AUS) x macedon mayhem (AUS) (picnicker (AUS))
Winning siblings: Gazoo, You're Kidding Me,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/2
T: T G Sutherland
R: Mr R Blewitt (62)
7/2
4m krupt (AUS) x guaracha (AUS) (noverre (USA))
3
2.8
14/1
T: Ms D Prest
R: Ms S Johnson (62)
14/1
7m mugharreb (USA) x baby boxer (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.7
7/4F
T: Paul Theobald
R: S Fogg (66)
7/4F
5
4.4
7/1
T: Dennis Bush
R: Ms K Bell-Pitomac (62)
7/1
11g bootleg (AUS) x scareface (AUS) (bletcharm (AUS))
6
4.6
5/1
T: Mark Cummins
R: Simone Vella (59)
5/1
* Nick figures are for Australasia.