Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, May 19
Cambridge
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa

ARAWA PARK - Saturday, July 29

Race 1 - World Adventures Mdn Hrdl (3000m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:38.16
Prizemoney: $10,000
1
Raaj (10)
9/9
T: Ms L Munro
R: M J Roustoby (65)
9/9
5g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
Winning siblings: Coolibah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
3/3
T: K T Myers
R: S H Fannin (68)
3/3
5g keeper (AUS) x impulsive (AUS) (pillaster (USA))
3
4.5
2/2
T: M G Forbes
R: W Gordon (66)
2/2
5m duelled (AUS) x vargas diamond (AUS) (success express (USA))
4
10.1
6/7
T: S Ralph
R: J Seivwright (65)
6/7
7g coats choice (AUS) x donna jazz (AUS) (dieu d'or (AUS))
5
14.8
1/1F
T: Ms K McQuade
R: S Phelan (68)
1/1F
6g bachelor duke (USA) x saadiyat (NZ) (spartacus (IRE))
6
16.6
7/5
T: K M Duncan
R: C J Price (65)
7/5
5g st reims (NZ) x shesakeeper (NZ) (keeper (AUS))
100
10/10
T: K M Duncan
R: M R Cropp (68)
10/10
100
5/6
T: Ms S Logan
R: A N Kuru (68)
5/6
5g sakhee's secret (GB) x our rosalee (NZ) (conquistarose (USA))
100
4/4
T: Ms G Temperton
R: G J Walsh (68)
4/4
5g nom du jeu (NZ) x cassovia (NZ) (zabeel (NZ))
100
11/11
T: B M Petersen
R: H A McNeill (65.5)
11/11
6g bernardini (USA) x anzali (NZ) (zabeel (NZ))
100
8/8
T: Ms G Temperton
R: C M Studd (66)
8/8
Race 2 - Harcourts Taumarunui Rst Hrdl (3000m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:38.01
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: E and D Browne
R: S Phelan (65)
1/2F
5g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
Winning siblings: Abelard, Lovedale, Mishka, Pouri Chimes, Rockonby,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
Ngario (1)
2/3
T: K T Myers
R: S H Fannin (70)
2/3
9g captain rio (GB) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
3
4.8
3/1
T: Ms A Browne
R: E J Farr (69)
3/1
9g johar (USA) x bedelia (AUS) (peintre celebre (USA))
4
6.3
6/6
T: P and J Brosnan
R: A N Kuru (65)
6/6
7m zed (NZ) x the governess (NZ) (deputy governor (USA))
5
6.8
4/4
T: Ms L Munro
R: I A Lupton (66.5)
4/4
7g istidaad (USA) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
6
16.8
5/5
T: C K Phelan
R: W Gordon (65)
5/5
9g ishiguru (USA) x crimson and gold (AUS) (mighty grey (AUS))
Race 3 - Keano @ Sentry Hill Farm 3yo (1400m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:30.65
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: K H Marzuki (52.5)
1/1F
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/3
T: Ms K McQuade
R: D J Danis (52.5)
2/3
3f swiss ace (AUS) x shelly bee (NZ) (pentire (GB))
3
5
4/4
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
4/4
3g savabeel (AUS) x chai latte (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
5.2
6/5
T: J C Pender
R: T D Thornton (55.5)
6/5
3f thewayyouare (USA) x stalactite (NZ) (thorn park (AUS))
5
9.7
3/2
T: R R Manning
R: A B Collett (56.5)
3/2
3f makfi (GB) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
6
10.7
8/8
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (57.5)
8/8
3g alamosa (NZ) x charlotte de berry (NZ) (red ransom (USA))
7
11.1
7/7
T: R S Manning
R: S C Spratt (55.5)
7/7
3f keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
8
12.5
5/6
T: C Isdale
R: V A Colgan (57.5)
5/6
3g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
9
37.8
9/9
T: K M Duncan
R: S M McKay (56)
9/9
3g road to rock (AUS) x all in roses (NZ) (bertolini (USA))
Race 4 - Maketu Club Spec Cond (1215m)
Class: Special Condition Track: Heavy(11) Time: 1:19.15
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: V A Prendergast
R: C E Lammas (56)
1/1F
3f shocking (AUS) x the general's lady (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Hola Senorita, Karakabeel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
2/2
T: W P Hillis
R: D J Danis (54)
2/2
5m iffraaj (GB) x gimmee moore (NZ) (kreisler (IRE))
3
4.1
Maquis (5)
3/4
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (56)
3/4
5m elusive city (USA) x cabal (NZ) (carnegie (IRE))
4
9.6
8/8
T: P and J Brosnan
R: T I Miles (53)
8/8
4g sufficient (NZ) x hepburn (NZ) (prized (USA))
5
9.8
5/5
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (55)
5/5
3f red giant (USA) x poetic music (NZ) (stravinsky (USA))
6
9.9
4/3
T: G and D Rogerson
R: E J Farr (56.5)
4/3
3g swiss ace (AUS) x more than sassy (AUS) (more than ready (USA))
7
12.9
7/7
T: Ms S Houston
R: L H Satherley (55)
7/7
8m sandtrap (USA) x quiet one (NZ) (little brown jug (NZ))
8
63.8
6/6
T: Ms L M Laing
R: B R Jones (55)
6/6
Race 5 - Warren Sinton Memorial (Bm85) (1560m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(11) Time: 1:41.45
Prizemoney: $30,000
1
Bowie (4)
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: S R Weatherley (56)
2/2
4g iffraaj (GB) x vicky (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Neo, Ping Hai Star, She's On Time, Ted, Tiffany's,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
5/5
T: J M Bliss
R: S C Spratt (54.5)
5/5
6m mettre en jeu (NZ) x sunglitter (NZ) (keeper (AUS))
3
1.8
4/4
T: K T Myers
R: S J Macnab (52)
4/4
5m lucky unicorn (AUS) x take three (NZ) (al akbar (AUS))
4
4.1
1/1F
T: C J Wood
R: K H Marzuki (55.5)
1/1F
5g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
5
4.5
Arzak (3)
3/3
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
3/3
6g towkay (AUS) x roseario (NZ) (pentire (GB))
6
4.8
8/8
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53)
8/8
5m postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.4
6/6
T: P and J Brosnan
R: S M McKay (54)
6/6
5g guillotine (NZ) x heartwell (NZ) (danske (NZ))
8
5.5
Oompa (10)
10/10
T: J R Cropp
R: D J Danis (51)
10/10
7g fast 'n' famous (AUS) x ballina magic (NZ) (lord ballina (AUS))
9
6.3
Saber (5)
9/9
T: G and D Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
9/9
5g swiss ace (AUS) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
10
11.9
7/7
T: G I Alton
R: J K Riddell (59)
7/7
Race 6 - Taumarunui Gold Cup (2200m) LR
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 2:27.49
Prizemoney: $65,000
1
7/7
T: J W Bell
R: S R Weatherley (53)
7/7
6g yeats (IRE) x champaka (IRE) (caerleon (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
5/4
T: R R Manning
R: A B Collett (59.5)
5/4
8g savabeel (AUS) x nat the brat (NZ) (racing is fun (USA))
3
1.3
1/1F
T: T C Wenn
R: T D Thornton (54.5)
1/1F
4
1.8
8/8
T: P N McKay
R: S C Spratt (53)
8/8
5g st reims (NZ) x hebe (AUS) (kaphero (AUS))
5
2
3/2
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (56)
3/2
5g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.5
4/5
T: R B Priscott
R: A F Jones (53)
4/5
4m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
7
7.7
Zartan (9)
9/9
T: Ms K A Little
R: K H Marzuki (53)
9/9
7g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
8
10.4
12/12
T: B J McKeagg
R: R T Elliot (53)
12/12
6m keeper (AUS) x jennibegood (NZ) (jahafil (GB))
9
14.2
6/6
T: K T Myers
R: S J Macnab (55.5)
6/6
5g chinese dragon (USA) x doodle (GB) (green desert (USA))
10
17.7
11/11
T: K T Myers
R: J K Riddell (60)
11/11
7g gold centre (AUS) x miss leading (NZ) (casual lies (USA))
11
22.9
10/10
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (53)
10/10
6m don eduardo (NZ) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
12
26.4
2/3
T: G B McBeth
R: M R Du Plessis (54)
2/3
7m keeninsky (NZ) x eulogize (NZ) (sound reason (CAN))
Race 7 - Racing Rotorua (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:31.06
Prizemoney: $20,000
1
2/2
T: K T Myers
R: S R Weatherley (53)
2/2
4m showcasing (GB) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Nowanagen, Remarkable Son, St Yazin,
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
6
3/1
T: P N Coppins
R: A B Collett (55)
3/1
3
6.1
7/8
T: K M Duncan
R: S M McKay (59)
7/8
6g zed (NZ) x isadora (NZ) (victory dance (IRE))
4
8.4
1/3F
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (58.5)
1/3F
4g makfi (GB) x spectralia (JPN) (dream well (FR))
5
9.2
4/4
T: S T Wenn
R: T Wenn (55)
4/4
9g aries diamond (SAF) x misscello (NZ) (karensky (USA))
6
9.5
5/6
T: S T Wenn
R: R T Elliot (56)
5/6
7g st reims (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
7
9.6
8/7
T: Ms K Buttimore
R: A F Jones (54)
8/7
5m duelled (AUS) x take a bow (NZ) (just a dancer (NZ))
8
12.2
10/10
T: K T Myers
R: S J Macnab (55.5)
10/10
9
16.3
11/11
T: D R Wiles
R: S C Spratt (57)
11/11
4g guillotine (NZ) x bellisent (NZ) (kaapstad (NZ))
10
16.4
6/5
T: P S Nelson
R: T D Thornton (58.5)
6/5
7g zed (NZ) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
11
18.9
12/12
T: Ms J Dalley
R: V A Colgan (56.5)
12/12
7g spartacus (IRE) x allymoor (NZ) (traditionally (USA))
12
26.4
9/9
T: Ms J McGrath
R: D J Danis (52.5)
9/9
10g riviera (FR) x chasing (NZ) (markella (FR))
Race 8 - Taumarunui/Districts Rsa-Bm75 (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:31.34
Prizemoney: $25,000
1
4/4
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (56.5)
4/4
4g keeper (AUS) x play me (GB) (nashwan (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
3/1
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (57.5)
3/1
4g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
3
2.1
2/2
T: H J Trumper
R: S R Weatherley (56)
2/2
4
2.3
5/5
T: H D Wilson
R: D J Danis (53)
5/5
4g patapan (USA) x sea of dreams (NZ) (cape cross (IRE))
5
2.5
7/6
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
7/6
6
3.8
9/9
T: R S Manning
R: T D Thornton (57)
9/9
5g keeper (AUS) x i'ma turner (NZ) (pyrus (USA))
7
3.9
8/8
T: P and J Brosnan
R: T I Miles (50)
8/8
8
5.2
Dynamo (8)
1/3F
T: B W Hawtin
R: B R Jones (56.5)
1/3F
5g fully fledged (NZ) x amy cee (NZ) (yamanin vital (NZ))
9
5.7
6/7
T: L W Somervell
R: S M McKay (54.5)
6/7
4m shinko king (IRE) x capture (NZ) (o'reilly (NZ))
10
12.1
10/10
T: A M Irwin
R: K H Marzuki (54)
10/10
8g keeninsky (NZ) x shallwe (NZ) (war hawk (GB))
Race 9 - Ballance Phasedn (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:30.97
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (59)
1/2F
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
7/9
T: R Autridge
R: J K Riddell (57)
7/9
6g el hermano (NZ) x areta (AUS) (fasliyev (USA))
3
4.8
8/8
T: R and R Rogers
R: M J McNab (57)
8/8
5m bachelor duke (USA) x la campanella (NZ) (more than ready (USA))
4
6.6
11/11
T: K M Dell
R: C Dell (58)
11/11
4g buffalo man (CAN) x critique (NZ) (drama critic (USA))
5
6.8
12/12
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (55)
12/12
4g swiss ace (AUS) x notre amour (AUS) (show a heart (AUS))
6
7.6
Attire (3)
2/3
T: D A Walker
R: A B Collett (58.5)
2/3
3g pentire (GB) x charmeel (NZ) (zabeel (NZ))
7
8.5
6/5
T: S B Marsh
R: V A Colgan (57)
6/5
4m sebring (AUS) x silk veil (AUS) (danehill (USA))
8
9.8
Fierte (11)
10/7
T: D R Wiles
R: S C Spratt (55)
10/7
9
10.1
5/6
T: S Ralph
R: D J Danis (55.5)
5/6
4g sakhee's secret (GB) x silvarola (NZ) (paris house (GB))
10
11.4
4/4
T: G I Alton
R: T D Thornton (57)
4/4
5g road to rock (AUS) x catfight (NZ) (o'reilly (NZ))
11
11.8
9/10
T: Ms K A Little
R: K H Marzuki (53.5)
9/10
6g towkay (AUS) x smoke and fire (AUS) (hula chief (NZ))
12
15.2
3/1
T: S T Wenn
R: M Cameron (58.5)
3/1
7g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
* Nick figures are for Australasia.