Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

ARAWA PARK - Wednesday, March 20

Race 1 - Bruce Scott Memorial (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 2:18.21
Prizemoney: $11,000
1
12/1
T: Andrew Carston
R: S C Spratt (55.5)
12/1
5m rip van winkle (IRE) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Bee Tee Junior,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: E and D Browne
R: S T Collett (54)
12/1
6g zabeel (NZ) x etosha lass (NZ) (pentire (GB))
3
0.9
9/4
T: E and D Browne
R: M J McNab (59)
9/4
7g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
4
3.4
4/7F
T: S R Autridge
R: O P Bosson (58.5)
4/7F
4g reliable man (GB) x abbey tralae (NZ) (traditionally (USA))
5
3.9
8/1
T: T G Autridge
R: D J Danis (58)
8/1
7g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
6
6.2
50/1
T: E and D Browne
R: C Dell (54)
50/1
Race 2 - Brian Henshilwood Memorial Mdn (1215m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:13.74
Prizemoney: $10,000
1
8/11F
T: S B Marsh
R: Jake Bayliss (58.5)
8/11F
4g ocean park (NZ) x go our dana (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Agent, Ardengo, Geezas George, Press Play, Savodan,
This nick: 16 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
2.5
8/1
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (53)
8/1
3f battle paint (USA) x fastnfree (NZ) (shinko king (IRE))
3
4
14/1
T: M R Blackie
R: D A Mansour (58.5)
14/1
4
4.3
15/1
T: Jacob McKay
R: S M McKay (58)
15/1
3g jimmy choux (NZ) x fast fame (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
5
4.5
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
11/1
4m swiss ace (AUS) x ottavino (AUS) (piccolo (GB))
6
7.3
13/2
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (58)
13/2
3g rip van winkle (IRE) x artemis (NZ) (thorn park (AUS))
7
7.5
11/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (56)
11/1
3f sebring (AUS) x run away ruby (AUS) (ferocity (AUS))
8
7.7
20/1
T: Garry Lefoe
R: Shiarna Johnson (54.5)
20/1
4g medaglia d'oro (USA) x artful whisper (USA) (machiavellian (USA))
9
13.3
80/1
T: Jason Price
R: L H Satherley (56.5)
80/1
10
18.8
Wilson (4)
50/1
T: Cindy Mortimer
R: D J Danis (56.5)
50/1
6g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
Race 3 - Come Along 11/5 Cup Day Mdn (1215m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:14.11
Prizemoney: $10,000
1
13/8F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57.5)
13/8F
3g jakkalberry (IRE) x red alert (NZ) (red giant (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (57.5)
4/1
3g o'reilly (NZ) x shemiyra (IRE) (in the wings (GB))
4
3.3
10/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (52.5)
10/1
3f ocean park (NZ) x que sera (NZ) (daggers drawn (USA))
5
6.3
9/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (55.5)
9/1
3f savabeel (AUS) x baby shacks (NZ) (o'reilly (NZ))
6
8.6
60/1
T: I B Kennedy
R: A C Goindasamy (54.5)
60/1
3g power (GB) x dontdyewonderin (NZ) (o'reilly (NZ))
7
10.3
25/1
T: Ms D Fleming
R: D J Danis (55.5)
25/1
3g shocking (AUS) x azkoolaz (NZ) (kaapstad (NZ))
8
10.6
25/1
T: S B Marsh
R: S C Spratt (55.5)
25/1
3f reliable man (GB) x liliflora (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:24.58
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: J W Richards
R: O P Bosson (57.5)
11/2
4m makfi (GB) x bislieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 15 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Psd, Res $100,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$55,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Mr FT Richie
2
3.3
5/2
T: A W Pike
R: R T Elliot (56)
5/2
3f fastnet rock (AUS) x midnight ballet (AUS) (peintre celebre (USA))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Aquis Farm Operations, Murrurundi
Buyer: M G Price Racing & Breeding Pty Ltd
2018 MM National Weanling Sale
$300,000
Vendor: Coolmore Australia Jerrys Plains NSW
Buyer: Full Horse
3
4.1
40/1
T: I B Kennedy
R: A C Goindasamy (54)
40/1
3f tavistock (NZ) x evenaduchess (NZ) (bachelor duke (USA))
4
4.2
9/1
T: R R Manning
R: S T Collett (57.5)
9/1
4m street boss (USA) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
5
5
6/1
T: Team Rogerson
R: Shiarna Johnson (53)
6/1
3f redwood (GB) x dane promise (AUS) (danehill (USA))
6
5.3
14/1
T: M Baker and A Forsman
R: Jake Bayliss (57)
14/1
3f zacinto (GB) x fiorenza (NZ) (stravinsky (USA))
7
7.6
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
20/1
8
8.5
Hetty (8)
15/8F
T: S B Marsh
R: M J McNab (57)
15/8F
3f pentire (GB) x commentate (AUS) (commands (AUS))
9
9.7
50/1
T: K G Harrison
R: J Kam (53.5)
50/1
4m burgundy (NZ) x pink opal (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Iscl Mdn (1560m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:36.95
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (58.5)
7/2
4g rothesay (AUS) x joan's best (AUS) (gold brose (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/4
T: Ms T Rae
R: O P Bosson (58)
9/4
3
2.5
Soda (8)
15/2
T: D R Weatherley
R: S T Collett (56.5)
15/2
4m dalghar (FR) x sogno (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.8
5/1
T: L J Hatch
R: R T Elliot (55.5)
5/1
4m darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
5
6.1
50/1
T: R Patel
R: A C Goindasamy (55.5)
50/1
5g showcasing (GB) x xpress (NZ) (don eduardo (NZ))
6
6.4
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
25/1
4m savabeel (AUS) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
7
25.1
2/1F
T: Ms S Logan
R: Jake Bayliss (58.5)
2/1F
4g burgundy (NZ) x sans souci (NZ) (pins (AUS))
Race 6 - Rydges Hotel Rotorua (Bm65) (1560m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:35.16
Prizemoney: $10,000
1
9/1
T: C W Cole
R: S T Collett (54)
9/1
6m mastercraftsman (IRE) x dementieva (NZ) (volksraad (GB))
This nick: 17 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
9/1
3
2.1
3/1
T: Team Rogerson
R: Shiarna Johnson (53.5)
3/1
6g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
4
2.3
10/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (59)
10/1
5g thewayyouare (USA) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
5
3.3
Raaj (5)
25/1
T: Ms L Munro
R: T Yanagida (54)
25/1
7g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
6
3.5
9/10F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
9/10F
3f savabeel (AUS) x forty two below (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.5
25/1
T: P P Mirabelli
R: D J Danis (55)
25/1
8
13.2
25/1
T: R Patel
R: A C Goindasamy (52.5)
25/1
5g falkirk (NZ) x kate's talent (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Waitomo Fuels Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:24.26
Prizemoney: $10,000
1
100/1
T: Cindy Mortimer
R: D A Mansour (58.5)
100/1
7g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
Winning siblings: Saint Columbu,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: A W Pike
R: R T Elliot (57)
20/1
3g dalghar (FR) x like me wild (NZ) (cape cross (IRE))
3
0.4
11/8F
T: C R McCarroll
R: S C Spratt (56.5)
11/8F
5m jimmy choux (NZ) x cappy rix (NZ) (spartacus (IRE))
4
0.7
15/1
T: P N McKay
R: S M McKay (58)
15/1
3g darci brahma (NZ) x flying firebird (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.2
2/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (58)
2/1
3g reliable man (GB) x lumir (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5
14/1
T: W K Pomare
R: T Yanagida (55)
14/1
3g ocean park (NZ) x cool storm (NZ) (one cool cat (USA))
7
6.5
6/1
T: Ms K McQuade
R: T L Newman (55)
6/1
3g zacinto (GB) x barbara jennie (NZ) (bahhare (USA))
8
6.6
8/1
T: R R Manning
R: S T Collett (56.5)
8/1
5m darci brahma (NZ) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
* Nick figures are for Australasia.