Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

ASCOT PARK - Thursday, November 23

Race 1 - Elmwood Catering Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.71
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: B Laking
R: K Selvan (58.5)
25/1
4g fully fledged (NZ) x danport (NZ) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1F
T: Ms S McKay
R: R Firdhaus (54.5)
5/1F
5m coats choice (AUS) x miss benro (NZ) (cullen (AUS))
3
2.1
50/1
T: G Gibson
R: T R Moseley (58.5)
50/1
5h gallant guru (AUS) x popeta (NZ) (imperial seal (GB))
4
2.5
9/4
T: Steven Prince
R: J R Lowry (58.5)
9/4
4g guillotine (NZ) x sola gratia (AUS) (black minnaloushe (USA))
5
2.7
Dale (2)
15/2
T: P Harris and K Moore
R: C A Campbell (55.5)
15/2
4g castledale (IRE) x kash issue (NZ) (kashani (USA))
6
3.5
7/1
T: Kelvin Tyler
R: L Kalychurun (56.5)
7/1
4m rip van winkle (IRE) x miss swiss (AUS) (flying spur (AUS))
7
4
13/2
T: E E Winsloe
R: C W Johnson (56.5)
13/2
5m coats choice (AUS) x seducing (NZ) (straight strike (USA))
8
4.2
6/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
6/1
9
7.7
25/1
T: J D McKay
R: Ms K Williams (56.5)
25/1
4m showcasing (GB) x go aliesha (NZ) (kreisler (IRE))
10
13.2
25/1
T: Steve Tyler
R: T Jonker (52)
25/1
3f roc de cambes (NZ) x nevak (NZ) (rhythm (USA))
11
19.2
25/1
T: Ms A Hoffman
R: C R Barnes (56.5)
25/1
5m st reims (NZ) x wellsey (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 2 - Saddlery Warehouse Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.66
Prizemoney: $10,000
1
5/1F
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (56.5)
5/1F
4m snippetson (AUS) x body language (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Teyssier,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
3.3
15/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
15/4
4m iffraaj (GB) x chanson d'amour (AUS) (choisir (AUS))
3
6.8
Edward (1)
5/2F
T: Claire Anderton
R: C W Johnson (58.5)
5/2F
6g volksraad (GB) x la belle amie (NZ) (kaapstad (NZ))
4
8.3
25/1
T: L A Beck
R: J R Lowry (58.5)
25/1
6g shinko king (IRE) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
5
9.6
60/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
60/1
5g coats choice (AUS) x avoid (NZ) (cullen (AUS))
6
13.9
11/1
T: Ms S McKay
R: T R Moseley (57)
11/1
3g road to rock (AUS) x la reine (NZ) (kaapstad (NZ))
7
14.7
12/1
T: J and K Parsons
R: Ruzaili Yatim (55.5)
12/1
5g kingmaker (NZ) x riverdancer (NZ) (pompeii court (USA))
8
15
Gun Law (10)
40/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
40/1
5m gallant guru (AUS) x kiko (NZ) (yamanin vital (NZ))
9
16.3
16/1
T: G Gibson
R: K Selvan (58.5)
16/1
4g onemorenomore (AUS) x silent smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
10
21.6
60/1
T: W N Graham
R: L Kalychurun (55)
60/1
3f coats choice (AUS) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
11
22.9
14/1
T: Ms S McKay
R: L Callaway (57)
14/1
3g bachelor duke (USA) x azulike (NZ) (the jogger (USA))
12
27.2
Ferrari (11)
7/1
T: P Harris and K Moore
R: C A Campbell (52)
7/1
3f shamoline warrior (AUS) x mylor (NZ) (kashani (USA))
Race 3 - Speight's (Bm80) (2100m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 2:12.50
Prizemoney: $11,000
1
7/2F
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (55.5)
7/2F
7g kingmaker (NZ) x wisborough green (NZ) (entrepreneur (GB))
Winning siblings: He's Mi Brother,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Lin (4)
13/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
13/4
6m tavistock (NZ) x for love (NZ) (omnicorp (NZ))
3
3.6
11/2
T: Peter Rudkin
R: T R Moseley (54)
11/2
5m darci brahma (NZ) x equals that (NZ) (traditionally (USA))
4
3.8
9/2
T: Kelvin Tyler
R: L Kalychurun (59)
9/2
5
4.6
11/4
T: E E Winsloe
R: C W Johnson (54)
11/4
6m lucky unicorn (AUS) x prey (AUS) (montjeu (IRE))
6
5.9
Fergie (6)
12/1
T: Shane Laming
R: C A Campbell (51)
12/1
7m handsome ransom (AUS) x lismore park (NZ) (kingdom bay (NZ))
7
9.4
25/1
T: Steve Tyler
R: T Jonker (51)
25/1
9m don eduardo (NZ) x lots of fun (NZ) (soviet star (USA))
Race 4 - Catr Fashions 16/12 Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:15.27
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: P Harris and K Moore
R: C W Johnson (56.5)
3/1F
5m bachelor duke (USA) x azmaan (USA) (bahri (USA))
Winning siblings: Duke Of Azmaan,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
8/1
T: S D Blair-Edie
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
6m raise the flag (GB) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
3
3.2
20/1
T: Ms S McKay
R: T R Moseley (58.5)
20/1
5g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
4
4.5
10/9
T: Shane Laming
R: D R Bothamley (58.5)
10/9
6g edenwold (CAN) x daisy bridge (NZ) (waikiki star (USA))
5
5.8
16/1
T: G and M Eade
R: J R Lowry (58.5)
16/1
7g gallant guru (AUS) x prawn (NZ) (beaufort sea (USA))
6
13.1
Herbie (3)
13/2
T: N and B Blatch
R: J L Morris (58.5)
13/2
4g o'reilly (NZ) x j'lo (NZ) (unbridled's song (USA))
7
16.1
20/1
T: S B Laming
R: C A Campbell (55.5)
20/1
8
16.9
40/1
T: M and N White
R: C K Kwo (52)
40/1
3f pins (AUS) x pastrana (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
18.9
40/1
T: G and M Eade
R: L Kalychurun (56.5)
40/1
6m gallant guru (AUS) x red astra (NZ) (heroicity (AUS))
10
23.4
40/1
T: G and M Eade
R: C R Barnes (58.5)
40/1
4g ekraar (USA) x duchess of harts (AUS) (woodman (USA))
Race 5 - Ascot Park Hotel (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:14.00
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: J R Phillips
R: Ms K Williams (57.5)
2/1F
Winning siblings: Dermott Brown, Zelenski,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
30/1
T: J R Phillips
R: C R Barnes (54)
30/1
5m authorized (IRE) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.7
25/1
T: Ms G Robinson
R: K Mudhoo (56)
25/1
6g mr nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
4
3.2
7/1
T: L A Beck
R: J R Lowry (59)
7/1
5
3.6
10/1
T: Jo-Anne Dalton
R: L Kalychurun (58.5)
10/1
8g gold centre (AUS) x grovada (NZ) (grosvenor (NZ))
6
3.7
7/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
7/2
6g tavistock (NZ) x splash of colour (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
7
4
40/1
T: G A Wright
R: T R Moseley (58.5)
40/1
7g keeper (AUS) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
4.5
30/1
T: Kelvin Tyler
R: C K Kwo (54.5)
30/1
7g shinko king (IRE) x elaia (NZ) (elvstroem (AUS))
9
5.5
60/1
T: Ms G Robinson
R: D R Bothamley (58)
60/1
10
8.8
8/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (54.5)
8/1
5m raise the flag (GB) x mega babe (NZ) (personal escort (USA))
11
8.9
5/1
T: E E Winsloe
R: C W Johnson (58.5)
5/1
Race 6 - McCallums Group Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:39.32
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: Kelvin Tyler
R: Ms K Williams (58.5)
13/2
4g shocking (AUS) x princess latifah (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
30/1
T: Jo-Anne Dalton
R: K Mudhoo (57.5)
30/1
6g gallant guru (AUS) x personal princess (NZ) (personal escort (USA))
3
2.5
6/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: C W Johnson (56.5)
6/1F
5m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
4
3.3
7/2
T: J R Phillips
R: C K Kwo (55.5)
7/2
5g makfi (GB) x ain't no pussycat (NZ) (felix the cat (USA))
5
3.4
30/1
T: Jo-Anne Dalton
R: D R Bothamley (58.5)
30/1
4g uncle mo (USA) x amanusa (AUS) (alzao (USA))
6
3.5
6/1F
T: Jo-Anne Dalton
R: J R Lowry (58.5)
6/1F
4g cape blanco (IRE) x morgalicious (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.8
12/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
12/1
4m redwood (GB) x rhythm's choice (NZ) (rhythm (USA))
8
5.3
25/1
T: M and N White
R: L Callaway (56.5)
25/1
4m coats choice (AUS) x blue shades (NZ) (warsaw pact (USA))
9
6.3
9/1
T: Ms S McKay
R: T R Moseley (56.5)
9/1
10
6.8
10/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (52)
10/1
3f showcasing (GB) x queens move (AUS) (king of kings (IRE))
11
7.6
50/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
50/1
4g castledale (IRE) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
12
8.6
25/1
T: J Yeo
R: L Kalychurun (58.5)
25/1
4g coats choice (AUS) x roseline (NZ) (howbaddouwantit (USA))
13
8.7
30/1
T: P Harris and K Moore
R: T Jonker (53.5)
30/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
14
14.5
12/1
T: N and B Blatch
R: J L Morris (56.5)
12/1
4m jimmy choux (NZ) x likes to rule (NZ) (deputy governor (USA))
Race 7 - Ilt Foundation (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:24.20
Prizemoney: $11,000
1
Willow (5)
9/4
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57.5)
9/4
5m gallant guru (AUS) x woodini (AUS) (woodman (USA))
Winning siblings: Millbank, Time Legend,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: Ms A K Schwarz
R: L Callaway (56.5)
5/1
4g perfectly ready (AUS) x censitive (NZ) (centaine (AUS))
3
0.5
Katango (10)
4/1F
T: B Laking
R: S Toolooa (50.5)
4/1F
6m fully fledged (NZ) x kat ballou (NZ) (brief truce (USA))
4
2.5
15/4
T: E E Winsloe
R: C W Johnson (58.5)
15/4
5
3.8
20/1
T: Steve Tyler
R: T Jonker (55)
20/1
8g bachelor duke (USA) x flicka grove (NZ) (grosvenor (NZ))
6
5.1
15/1
T: L A Beck
R: T R Moseley (58)
15/1
6g gallant guru (AUS) x itjustgot personal (NZ) (personal escort (USA))
7
5.9
30/1
T: Kelvin Tyler
R: C K Kwo (53.5)
30/1
5m mastercraftsman (IRE) x point park (NZ) (thorn park (AUS))
8
7.9
16/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: G A Jogoo (55.5)
16/1
7g o'reilly (NZ) x the grin (NZ) (grosvenor (NZ))
9
12.9
14/1
T: Ms T J Foley
R: L Kalychurun (54.5)
14/1
6m d'cash (AUS) x golden satchel (NZ) (gold and ivory (USA))
10
16.7
30/1
T: J M Curran
R: J L Morris (59)
30/1
6g gallant guru (AUS) x just rhythm (NZ) (justice prevails (AUS))
Race 8 - Marquee & Party Hire Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.42
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (55.5)
2/1F
6m alamosa (NZ) x raise the roof (NZ) (maroof (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
66/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
66/1
4g king of roses (AUS) x cooliky (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.1
20/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58.5)
20/1
5g gallant guru (AUS) x ossicle (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
3.1
11/2
T: P Harris and K Moore
R: Ms K Williams (56.5)
11/2
4m nadeem (AUS) x seishona (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
4.6
25/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: J R Lowry (58.5)
25/1
4g raise the flag (GB) x the gem (NZ) (personal escort (USA))
6
4.9
10/1
T: Peter Rudkin
R: R Firdhaus (55)
10/1
3g wanted (AUS) x tunes of glory (NZ) (maroof (USA))
7
5.9
25/1
T: Sophie Price
R: T R Moseley (56.5)
25/1
5m coats choice (AUS) x no response (NZ) (prince of praise (NZ))
8
6.7
5/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57.5)
5/1
4g per incanto (USA) x explosive girl (NZ) (san luis (AUS))
9
7
40/1
T: Shane Laming
R: D R Bothamley (58.5)
40/1
4g thano (ARG) x daisy bridge (NZ) (waikiki star (USA))
10
7.3
3/1
T: S J Kirkland
R: C W Johnson (56.5)
3/1
11
11.6
25/1
T: E E Winsloe
R: C K Kwo (55.5)
25/1
4g nom du jeu (NZ) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
Race 9 - Invercargill Lic. Trust-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.77
Prizemoney: $10,000
1
7/4
T: J R Phillips
R: C W Johnson (59)
7/4
6g tavistock (NZ) x gunarani (GB) (green desert (USA))
Winning siblings: Gunna Excel,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (50)
25/1
6m o'reilly (NZ) x smartway (NZ) (pins (AUS))
3
3.1
6/1F
T: Ms A K Schwarz
R: K Mudhoo (57)
6/1F
4
3.9
30/1
T: Ms A Dickson
R: C K Kwo (55.5)
30/1
7g remind (USA) x fancyaligndown (NZ) (align (AUS))
5
5.4
6/1F
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53.5)
6/1F
4m falkirk (NZ) x elsa (NZ) (montjeu (IRE))
6
6.2
11/1
T: Ms S McKay
R: T R Moseley (55.5)
11/1
6m chianti (IRE) x daulomani (NZ) (dance floor (USA))
7
7.2
10/1
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (58.5)
10/1
6g iffraaj (GB) x broadway miss (NZ) (o'reilly (NZ))
8
10
6/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: J R Lowry (57)
6/1F
5g thorn park (AUS) x the jewel (NZ) (o'reilly (NZ))
9
10.1
40/1
T: W N Graham
R: L Kalychurun (57.5)
40/1
4g saperavi (NZ) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
10
11.4
30/1
T: B J Howden
R: K Selvan (57)
30/1
5g showcasing (GB) x della mimosa (NZ) (generous (IRE))
11
13.4
25/1
T: J M Curran
R: J L Morris (58)
25/1
7m danzighill (AUS) x megun (NZ) (palatable (USA))
12
14.9
30/1
T: A S Borthwick
R: L Callaway (57)
30/1
Race 10 - Xmas At The Races 16/12-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.91
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58.5)
11/2
5m gallant guru (AUS) x la gem (NZ) (seasoned star (AUS))
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (56)
11/2
6m iffraaj (GB) x abashed (AUS) (last tycoon (IRE))
3
3.1
25/1
T: Sophie Price
R: T R Moseley (57.5)
25/1
6m raise the flag (GB) x vital note (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
3.2
8/1
T: Shane Laming
R: J R Lowry (56)
8/1
7g fully fledged (NZ) x danamac (NZ) (danasinga (AUS))
5
3.3
11/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57.5)
11/2
5m savabeel (AUS) x do me a favour (NZ) (howbaddouwantit (USA))
6
3.7
8/1
T: Peter Rudkin
R: C K Kwo (55)
8/1
7
4.5
25/1
T: G B Tippett
R: R D Beeharry (55)
25/1
7g kingmaker (NZ) x alabama (NZ) (al akbar (AUS))
8
6.5
25/1
T: Marion Stevenson
R: K Mudhoo (56.5)
25/1
4g fully fledged (NZ) x simfinnarley (AUS) (lion heart (USA))
9
6.8
8/1
T: E E Winsloe
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
5m coats choice (AUS) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
10
8.6
20/1
T: Ms T J Foley
R: L Callaway (56.5)
20/1
7g danroad (AUS) x miss cugat (AUS) (king cugat (USA))
11
12.1
20/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (53)
20/1
12
12.4
5/1F
T: Kelvin Tyler
R: L Kalychurun (58)
5/1F
5g alamosa (NZ) x tzarina star (NZ) (danasinga (AUS))
* Nick figures are for Australasia.