Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

ASCOT PARK - Thursday, February 8

Race 1 - McCallums Group Stayers (Bm65) (2600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:48.03
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57)
7/2
6m zabeel (NZ) x villa wanda (GB) (grand lodge (USA))
Winning siblings: Beau Geste, Chou Chou, Footsie, Wall Street,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/4
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (55)
13/4
7g shinko king (IRE) x lei lark (NZ) (kinjite (NZ))
3
7.3
5/1F
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (54.5)
5/1F
4m redwood (GB) x rhythm's choice (NZ) (rhythm (USA))
4
8.6
13/2
T: Sophie Price
R: C A Campbell (53.5)
13/2
5m coats choice (AUS) x no response (NZ) (prince of praise (NZ))
5
27.9
13/8
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (58.5)
13/8
6g tavistock (NZ) x splash of colour (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
6
37.2
25/1
T: Ms A Dickson
R: B M Murray (52.5)
25/1
8m lucky unicorn (AUS) x seraphina (NZ) (montjeu (IRE))
Race 2 - Central Southland Freight Mdn (2130m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:16.69
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: Jo-Anne Dalton
R: D R Bothamley (58.5)
13/4
6g gallant guru (AUS) x personal princess (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Oor Wullie, Personal Justice,
This nick: 35 runners; 26 winners; 2 SW. Details
2
1
13/2
T: Dennis Bros and R Dennis
R: S L Wynne (56.5)
13/2
5m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
3
1.2
13/8
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58.5)
13/8
5g gallant guru (AUS) x ossicle (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
1.4
20/1
T: J Yeo
R: K Mudhoo (57.5)
20/1
4g coats choice (AUS) x roseline (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
4.2
9/1
T: P Harris and K Moore
R: Ms K Williams (56.5)
9/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
6
4.5
10/1
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (57.5)
10/1
5g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
7
8
8/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: K L Gundowry (58.5)
8/1F
4g raise the flag (GB) x the gem (NZ) (personal escort (USA))
8
15.8
20/1
T: Ms B Middlewood
R: C W Johnson (58.5)
20/1
9
17.1
40/1
T: Steven Prince
R: J L Morris (56.5)
40/1
Race 3 - McKnight & Brown Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.63
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Michael Daly
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
5m shocking (AUS) x my favorite recipe (NZ) (spartacus (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
16/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (55)
16/1
3g gallant guru (AUS) x quoin (NZ) (quorum (NZ))
3
2.4
40/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55.5)
40/1
4g coats choice (AUS) x skite (NZ) (pins (AUS))
4
3.7
11/1
T: Barbara Verlinden
R: G A Jogoo (57.5)
11/1
5g roc de cambes (NZ) x backcountry (USA) (valley crossing (USA))
5
7.7
4/7F
T: Ms G Robinson
R: C W Johnson (58)
4/7F
3g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
6
8.2
Murray (1)
13/2
T: Terry Kennedy
R: J R Lowry (58.5)
13/2
4g nom du jeu (NZ) x our jubilee (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
8.5
60/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (54.5)
60/1
5g coats choice (AUS) x avoid (NZ) (cullen (AUS))
8
8.8
40/1
T: Ms A K Schwarz
R: L Callaway (56)
40/1
3f bachelor duke (USA) x ultra vires (NZ) (woodborough (USA))
9
11.1
25/1
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (56)
25/1
3f highly recommended (AUS) x ellybahe (NZ) (truly vain (AUS))
10
11.6
50/1
T: Greg Wright
R: D R Bothamley (58.5)
50/1
5g raise the flag (GB) x penny parker (NZ) (forensic evidence (IRE))
11
12.4
25/1
T: Bruce Tapper
R: K L Gundowry (58)
25/1
3c ocean park (NZ) x rhone ranger (AUS) (danzero (AUS))
12
21.7
100/1
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (53)
100/1
3f natural destiny (AUS) x rosezam (NZ) (beau zam (NZ))
Race 4 - Phillips Horse Transport-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:39.05
Prizemoney: $11,000
1
12/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (52.5)
12/1
5g alamosa (NZ) x tzarina star (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Alleyoop,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2016 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
$8,000
Vendor: Wellfield Lodge
Buyer: Mr IB Kennedy
2
0.4
5/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (57.5)
5/1
3
0.9
5/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (50)
5/1
4
1.9
1/2F
T: Ms A K Schwarz
R: C W Johnson (59)
1/2F
4g perfectly ready (AUS) x censitive (NZ) (centaine (AUS))
5
2.4
15/1
T: J M Curran
R: J L Morris (54)
15/1
7m danzighill (AUS) x megun (NZ) (palatable (USA))
6
4.9
30/1
T: Ms A Frye
R: L Kalychurun (54)
30/1
6m darci brahma (NZ) x open stage (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 5 - Ravelston Stud Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:40.83
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55)
7/1
3f road to rock (AUS) x sita (NZ) (bertolini (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
9/4
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (56.5)
9/4
4g per incanto (USA) x explosive girl (NZ) (san luis (AUS))
3
2.4
5/1F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58)
5/1F
4
2.6
16/1
T: Ms A Dickson
R: B M Murray (55.5)
16/1
5g ekraar (USA) x la luciole (AUS) (last tycoon (IRE))
5
5.1
16/1
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (56.5)
16/1
5m coats choice (AUS) x seducing (NZ) (straight strike (USA))
6
5.9
5/2F
T: Jo-Anne Dalton
R: D R Bothamley (58.5)
5/2F
4g uncle mo (USA) x amanusa (AUS) (alzao (USA))
7
6.2
7/1
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (58)
7/1
3g niagara (AUS) x whistling jazz (NZ) (hey baba riba (NZ))
8
7.5
20/1
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (58.5)
20/1
4g raise the flag (GB) x curlu (NZ) (kingfisher mill (USA))
9
7.8
50/1
T: Terry Kennedy
R: S Muniandy (56.5)
50/1
Race 6 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.18
Prizemoney: $12,000
1
5/2
T: S J Kirkland
R: C W Johnson (57.5)
5/2
Winning siblings: Dezzies Dream, Sparkling Mine,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
7/2
4m iffraaj (GB) x chanson d'amour (AUS) (choisir (AUS))
3
5.3
11/1
T: Steven Prince
R: C R Barnes (57)
11/1
3f shocking (AUS) x high jinks (NZ) (high chaparral (IRE))
4
5.4
14/1
T: Ms S McKay
R: K Mudhoo (56.5)
14/1
5m per incanto (USA) x my game (NZ) (montjeu (IRE))
5
5.6
11/2
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (54)
11/2
3f hussonet (USA) x tevez (AUS) (street cry (IRE))
6
8.6
Cocee (6)
50/1
T: Steven Prince
R: J L Morris (57)
50/1
3f nadeem (AUS) x amy cee (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
8.9
3/1F
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (53.5)
3/1F
4m fully fledged (NZ) x leica bud (NZ) (seasoned star (AUS))
8
9.7
11/1
T: Kelvin Tyler
R: L Kalychurun (57.5)
11/1
4m jimmy choux (NZ) x madame rouge (NZ) (jungle pocket (JPN))
9
27
60/1
T: Steve Tyler
R: R D Beeharry (54)
60/1
3f roc de cambes (NZ) x nevak (NZ) (rhythm (USA))
Race 7 - See You At Gold Cup 17/2-Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.44
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (56)
15/2
4g shocking (AUS) x princess latifah (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (52)
12/1
5g showcasing (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
3
0.9
11/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: J R Lowry (57.5)
11/1
5g darci brahma (NZ) x the grin (NZ) (grosvenor (NZ))
4
1.4
11/4
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57.5)
11/4
4g iffraaj (GB) x carinda (NZ) (the jogger (USA))
5
1.7
11/2
T: Bruce Tapper
R: G A Jogoo (57)
11/2
6
2.2
16/1
T: Ms S McKay
R: A Comignaghi (52.5)
16/1
6m iffraaj (GB) x abashed (AUS) (last tycoon (IRE))
7
3
25/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (54)
25/1
6m alamosa (NZ) x raise the roof (NZ) (maroof (USA))
8
4
10/1F
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (54)
10/1F
4m zacinto (GB) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
9
4.1
10/1F
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (57.5)
10/1F
5m coats choice (AUS) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
10
6.1
66/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (55.5)
66/1
11
10.6
13/2
T: Steve Tyler
R: R D Beeharry (53.5)
13/2
3f super easy (NZ) x surraar (NZ) (ekraar (USA))
12
13.1
66/1
T: B J Howden
R: J L Morris (56)
66/1
5g showcasing (GB) x della mimosa (NZ) (generous (IRE))
13
15.4
40/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: L Kalychurun (56)
40/1
5g thorn park (AUS) x the jewel (NZ) (o'reilly (NZ))
* Nick figures are for Australasia.