Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park

ASCOT PARK - Sunday, April 15

Race 1 - Ascot Sports Bar Hcp (1200m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:16.11
Prizemoney: $15,000
1
13/8
T: P Harris and K Moore
R: C A Campbell (51)
13/8
7g sakhee's secret (GB) x khapers (NZ) (king's best (USA))
Winning siblings: Grand Duke, Hirapour, Roc De Khaper,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/4
T: B J Howden
R: G A Jogoo (53)
13/4
6g captain rio (GB) x miss monk (NZ) (gold brose (AUS))
3
3.3
7/4F
T: E E Winsloe
R: C K Kwo (57)
7/4F
4
3.5
8/1
T: J R Phillips
R: J L Morris (54)
8/1
6g tavistock (NZ) x gunarani (GB) (green desert (USA))
5
5.3
8/1
T: G B Tippett
R: R D Beeharry (51)
8/1
7g kingmaker (NZ) x alabama (NZ) (al akbar (AUS))
Race 2 - Northern Sports Bar Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:17.07
Prizemoney: $10,000
1
Verify (8)
7/4F
T: Ms G Robinson
R: S Muniandy (56.5)
7/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: Graeme Mee
R: Bb Hong (55.5)
8/1
6g shinko king (IRE) x udiditagain (NZ) (d'cash (AUS))
3
2.2
9/4
T: Michael Daly
R: G A Jogoo (57)
9/4
3g nadeem (AUS) x pukalee (AUS) (royal academy (USA))
4
6.2
8/1
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (58.5)
8/1
4g king of roses (AUS) x cooliky (NZ) (o'reilly (NZ))
5
9.5
15/1
T: Anna Hewitson
R: J D Laking (58.5)
15/1
6
10
60/1
T: Terry Kennedy
R: C R Barnes (58.5)
60/1
5g gallant guru (AUS) x curlu (NZ) (kingfisher mill (USA))
7
11.5
30/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (53.5)
30/1
6m gallant guru (AUS) x suzidiva (NZ) (kilimanjaro (GB))
8
13
30/1
T: G A Wright
R: T R Moseley (56.5)
30/1
4m guillotine (NZ) x peach pie (NZ) (sound reason (CAN))
9
15
50/1
T: M and N White
R: D N Skerrett (58.5)
50/1
4g road to rock (AUS) x delicious (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
10
16.5
60/1
T: Ms S McKay
R: R Firdhaus (54.5)
60/1
6m raise the flag (GB) x hazard (NZ) (sandtrap (USA))
11
19.3
12/1
T: Bruce Tapper
R: Ms K Williams (56.5)
12/1
4m no excuse needed (GB) x top spinner (NZ) (danasinga (AUS))
12
42.6
16/1
T: Jo-Anne Dalton
R: R Cuneen (58.5)
16/1
4h align (AUS) x atalante (NZ) (arkadian hero (USA))
Race 3 - Waxy's Irish Pub Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:16.94
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (53.5)
2/1F
4m fully fledged (NZ) x leica bud (NZ) (seasoned star (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
11/4
T: C L Spittles
R: L Callaway (56.5)
11/4
4m echoes of heaven (AUS) x harshada (NZ) (hussonet (USA))
3
7
12/1
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (55)
12/1
4
7.4
40/1
T: K and I Taplin
R: D N Skerrett (56.5)
40/1
4m thewayyouare (USA) x perfect tap (NZ) (sandtrap (USA))
5
8.7
8/1
T: E E Winsloe
R: T R Moseley (56.5)
8/1
5m coats choice (AUS) x claymour star (NZ) (clay hero (AUS))
6
13.5
11/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53)
11/1
3f raise the flag (GB) x powder creek (NZ) (danzighill (AUS))
7
13.8
11/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (55)
11/1
3g road to rock (AUS) x la reine (NZ) (kaapstad (NZ))
8
14.8
25/1
T: L A Beck
R: S Muniandy (58.5)
25/1
6g shinko king (IRE) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
9
17.8
80/1
T: G Gibson
R: C K Kwo (55.5)
80/1
4g onemorenomore (AUS) x silent smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
10
23.8
Pedro (3)
12/1
T: Jo-Anne Dalton
R: D R Bothamley (58.5)
12/1
11
26.1
16/1
T: G B Tippett
R: R D Beeharry (53.5)
16/1
12
59.9
60/1
T: Anna Hewitson
R: Ms K Williams (56)
60/1
3f highly recommended (AUS) x coryal (NZ) (coral reef (FR))
Race 4 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:16.64
Prizemoney: $12,000
1
50/1
T: P Harris and K Moore
R: L Callaway (55.5)
50/1
5m bachelor duke (USA) x azmaan (USA) (bahri (USA))
Winning siblings: Duke Of Azmaan,
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: Jo-Ann Gordon
R: G A Jogoo (58)
5/1
6m perfectly ready (AUS) x skewing (USA) (skimming (USA))
3
3.8
30/1
T: J R Phillips
R: R Cuneen (56)
30/1
5m authorized (IRE) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
4
4.6
13/2
T: H B Tapper
R: Ms K Williams (56.5)
13/2
4m guillotine (NZ) x global twist (NZ) (spinning world (USA))
5
5.9
2/1F
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (58)
2/1F
4m makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
6
9.2
8/1
T: E E Winsloe
R: C A Campbell (55.5)
8/1
5m coats choice (AUS) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
7
13
15/1
T: H B Tapper
R: C R Barnes (59)
15/1
4m duelled (AUS) x oriental miss (NZ) (spectrum (IRE))
8
17.8
15/4
T: S Kennedy and A Furlong
R: J D Laking (58)
15/4
4m zacinto (GB) x our lily belle (NZ) (bertolini (USA))
9
19.6
Eckse (4)
11/1
T: Ms S McKay
R: S Muniandy (58.5)
11/1
10
30.4
50/1
T: A S Borthwick
R: T R Moseley (57)
50/1
Race 5 - Homestead Cobb & Co Mdn (2130m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 2:28.06
Prizemoney: $10,000
1
10/1
T: Kennedy Moore
R: Ms K Williams (56.5)
10/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: J Yeo
R: T R Moseley (58.5)
13/2
4g coats choice (AUS) x roseline (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
4.7
10/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: J D Laking (56.5)
10/1
5m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
4
5
Tatum (7)
7/4F
T: S Kennedy and A Furlong
R: B M Murray (54.5)
7/4F
4m tavistock (NZ) x stella rosa (NZ) (zabeel (NZ))
5
5.5
Minue (10)
16/1
T: N and B Blatch
R: R Firdhaus (54.5)
16/1
5m gallant guru (AUS) x how generous (NZ) (generous (IRE))
6
10
40/1
T: E E Winsloe
R: R Cuneen (58.5)
40/1
4g nom du jeu (NZ) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
7
10.8
30/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
30/1
4m nom du jeu (NZ) x lilly's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
8
17.8
7/1F
T: Ms J Burrows
R: C A Campbell (55.5)
7/1F
9
18.1
30/1
T: Ms S McKay
R: D R Bothamley (58.5)
30/1
5g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
10
18.4
30/1
T: B and S Anderton
R: S Muniandy (56.5)
30/1
4m raise the flag (GB) x flyby (NZ) (danzighill (AUS))
11
21.4
11/2
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58.5)
11/2
5g gallant guru (AUS) x ossicle (NZ) (yamanin vital (NZ))
12
32.9
40/1
T: Greg Wright
R: L Callaway (58.5)
40/1
5h raise the flag (GB) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 6 - Lone Star Cafe/Bar (Jmp&Bm65) (2130m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 2:25.81
Prizemoney: $10,000
1
Sir Ed (6)
9/2
T: Kelvin Tyler
R: C K Kwo (54.5)
9/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1F
T: Ms G Robinson
R: Bb Hong (53)
6/1F
6g mr. nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
3
2.5
6/1F
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (57)
6/1F
4
6.8
15/4
T: Ms A Frye
R: B M Murray (53)
15/4
6m darci brahma (NZ) x open stage (IRE) (sadler's wells (USA))
5
7.2
30/1
T: Ms A K Schwarz
R: R Cuneen (56)
30/1
5g no excuse needed (GB) x battle the blues (NZ) (blues traveller (IRE))
6
11.5
10/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58)
10/1
4g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
7
12.3
12/1
T: L A Beck
R: S Muniandy (56.5)
12/1
9g st reims (NZ) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
8
14.1
40/1
T: Ms A Dickson
R: J L Morris (58)
40/1
9g mediator (USA) x jammy dodger (NZ) (mcginty (NZ))
9
15.4
16/1
T: Ms A K Schwarz
R: D R Bothamley (58.5)
16/1
5g civics (AUS) x amron lady (NZ) (bijou d'inde (GB))
10
19.4
Tai Ho (12)
25/1
T: E E Winsloe
R: T R Moseley (55.5)
25/1
7g winning boy (USA) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
11
19.9
15/1
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (53)
15/1
12
20.2
8/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53.5)
8/1
5m raise the flag (GB) x mega babe (NZ) (personal escort (USA))
13
69.7
60/1
T: Ms G Robinson
R: L Callaway (55.5)
60/1
Race 7 - Kelvin Hotel (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(9) Time: 1:49.56
Prizemoney: $11,000
1
7/2
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (56.5)
7/2
6g road to rock (AUS) x la mondo (NZ) (spinning world (USA))
Winning siblings: Asclepius,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: J R Phillips
R: Ms K Williams (54)
9/2
3
2.1
1/1F
T: L A Beck
R: S Muniandy (58)
1/1F
6g gallant guru (AUS) x itjustgot personal (NZ) (personal escort (USA))
4
2.4
16/1
T: W N Graham
R: J L Morris (54)
16/1
4g saperavi (NZ) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
5
2.6
7/1
T: L A Beck
R: R D Beeharry (56)
7/1
8g shinko king (IRE) x vincerla (NZ) (j.o. dahlia (USA))
6
3
11/1
T: Terry Kennedy
R: C R Barnes (54)
11/1
6m handsome ransom (AUS) x dancing diva (NZ) (dance floor (USA))
Race 8 - Ilt Centrepoint Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:47.12
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: G and M Eade
R: R Cuneen (58.5)
7/4F
4g raise the flag (GB) x the star gazer (NZ) (the gladiator (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Ms A Dickson
R: T R Moseley (58.5)
12/1
5g ekraar (USA) x la luciole (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.4
20/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (55.5)
20/1
4g castledale (IRE) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
4
7.2
60/1
T: W N Graham
R: C K Kwo (53)
60/1
3f coats choice (AUS) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
5
7.7
9/2
T: C L Spittles
R: L Callaway (58)
9/2
3g raise the flag (GB) x hubba (AUS) (danzero (AUS))
6
8
11/2
T: M and N White
R: D N Skerrett (58.5)
11/2
5g keeper (AUS) x stellar genes (NZ) (centaine (AUS))
7
9.5
60/1
T: Ms A Hoffman
R: C A Campbell (55.5)
60/1
5g keeper (AUS) x jacilo (NZ) (entrepreneur (GB))
8
10
50/1
T: W N Graham
R: S Muniandy (58.5)
50/1
5g paco boy (IRE) x starcent (NZ) (centaine (AUS))
9
10.3
8/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (56.5)
8/1
4g road to rock (AUS) x chennai (NZ) (towkay (AUS))
10
18.6
20/1
T: Bruce Tapper
R: Ms K Williams (56)
20/1
3f tavistock (NZ) x deinira (NZ) (savabeel (AUS))
11
18.9
50/1
T: Ms S McKay
R: G A Jogoo (55)
50/1
3f nom du jeu (NZ) x mrs. guilty (USA) (mr. leader (USA))
12
19.2
Luuka (13)
100/1
T: Terry Kennedy
R: R Firdhaus (54)
100/1
13
30
Macpac (9)
12/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
12/1
5m don eduardo (NZ) x alluring (NZ) (volksraad (GB))
14
78.8
66/1
T: N and B Blatch
R: C R Barnes (56.5)
66/1
4m jimmy choux (NZ) x likes to rule (NZ) (deputy governor (USA))
Race 9 - Waikiwi Tavern (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:47.06
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (53.5)
30/1
5m road to rock (AUS) x superjet (NZ) (jetball (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
12/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (55.5)
12/1
6m ekraar (USA) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
3
3.1
9/2
T: Ms G Robinson
R: S Muniandy (58.5)
9/2
3g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
4
4.4
11/4
T: Ms A K Schwarz
R: D R Bothamley (59)
11/4
5
9.4
30/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (53)
30/1
6m alamosa (NZ) x raise the roof (NZ) (maroof (USA))
6
11.2
16/1
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (55)
16/1
7
12.7
25/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (55)
25/1
6m chianti (IRE) x daulomani (NZ) (dance floor (USA))
8
14
12/1
T: Ms S McKay
R: L Callaway (55)
12/1
6m iffraaj (GB) x abashed (AUS) (last tycoon (IRE))
9
17.5
12/1
T: Kennedy Moore
R: J L Morris (59)
12/1
10
30.5
40/1
T: B J Howden
R: Ms K Williams (55.5)
40/1
5g showcasing (GB) x della mimosa (NZ) (generous (IRE))
11
31
9/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: G A Jogoo (57.5)
9/1
7g o'reilly (NZ) x the grin (NZ) (grosvenor (NZ))
12
34.3
20/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (55.5)
20/1
6g gallant guru (AUS) x twizel magic (NZ) (seasoned star (AUS))
13
34.4
6/1F
T: Sophie Price
R: T R Moseley (57)
6/1F
5m coats choice (AUS) x no response (NZ) (prince of praise (NZ))
* Nick figures are for Australasia.