Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

ASHBURTON - Friday, December 22

Race 1 - Molloy Agriculture Ltd Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:11.59
Prizemoney: $10,000
1
9/10
T: Ms T Rae
R: A B Collett (58.5)
9/10
Winning siblings: Payette, Roman Ruler,
This nick: 21 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
4
30/1
T: B K McDonald
R: T R Moseley (58.5)
30/1
5g all american (AUS) x impetuous amour (USA) (dynaformer (USA))
3
4.2
12/1
T: M L Price
R: G A Jogoo (57.5)
12/1
4
7.7
20/1
T: P Harris and K Moore
R: R Cuneen (56.5)
20/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
5
8.5
50/1
T: M and W Coles
R: P Shaikh (53)
50/1
6
9
20/1
T: D Champion and K Murphy
R: J L Morris (56.5)
20/1
4m red giant (USA) x spectralia (JPN) (dream well (FR))
7
9.4
60/1
T: K and P Hughes
R: T Jonker (53.5)
60/1
4m rios (NZ) x rushanwin (NZ) (karensky (USA))
8
11
30/1
T: G and T Shaw
R: K Mudhoo (55.5)
30/1
4m redwood (GB) x jumeriah jaide (NZ) (zerpour (IRE))
9
12.8
5/1F
T: P G Craw
R: Ms K Williams (58.5)
5/1F
6g sir percy (GB) x historic filly (AUS) (danehill (USA))
10
14.5
30/1
T: Ms B Middlewood
R: C W Johnson (58.5)
30/1
11
14.7
30/1
T: Andrew Carston
R: M Cameron (58.5)
30/1
5g shocking (AUS) x landara (NZ) (kreisler (IRE))
12
16.1
Oreo (7)
8/1
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (56.5)
8/1
4m rios (NZ) x aiglette (NZ) (krona (NZ))
13
16.8
25/1
T: T Charles and P Corbett
R: J R Lowry (56.5)
25/1
4m mastercraftsman (IRE) x unbeatable (GB) (beat hollow (GB))
14
19.9
40/1
T: L G Dobbs
R: C K Kwo (53.5)
40/1
5m postponed (USA) x erlicheer (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - McCormick Spraying Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.58
Prizemoney: $10,000
1
9/2F
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (55)
9/2F
3f burgundy (NZ) x gimmick (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Linky Dink, Sahaba, Sylvian, Tihi Keepa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/2F
T: Peter Rudkin
R: T R Moseley (57)
9/2F
3g wanted (AUS) x tunes of glory (NZ) (maroof (USA))
3
2.4
50/1
T: Ms F Robertson
R: Bb Hong (54.5)
50/1
4
2.6
Mowenna (11)
15/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (55.5)
15/2
4m swiss ace (AUS) x umachelle (AUS) (umatilla (NZ))
5
3.4
Jin Lu (1)
13/4
T: L and R Didham
R: J L Morris (58.5)
13/4
4g coats choice (AUS) x ocean cookie (NZ) (al akbar (AUS))
6
3.5
20/1
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (58.5)
20/1
5g kingmaker (NZ) x riverdancer (NZ) (pompeii court (USA))
7
3.7
25/1
T: K and P Hughes
R: M Cameron (56.5)
25/1
6m bahhare (USA) x rushanwin (NZ) (karensky (USA))
8
4
Strad (7)
12/1
T: A M Cowan
R: J D Laking (57)
12/1
3g thewayyouare (USA) x besty coup (NZ) (justice prevails (AUS))
9
5.4
12/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (54.5)
12/1
4m bullbars (AUS) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
10
6.4
25/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (57.5)
25/1
4g ego (NZ) x mount albert lions (NZ) (almutawakel (GB))
11
7.1
40/1
T: S B Laming
R: L Callaway (56.5)
40/1
7m gallant guru (AUS) x party player (NZ) (defensive play (USA))
12
15.7
Zante (12)
25/1
T: Steven Woodsford
R: A B Collett (56.5)
25/1
4m zacinto (GB) x pushy too (NZ) (phountzi (USA))
13
16.5
Dale (3)
16/1
T: P Harris and K Moore
R: R Cuneen (58.5)
16/1
4g castledale (IRE) x kash issue (NZ) (kashani (USA))
14
16.6
50/1
T: Ms J Burrows
R: T Jonker (54)
50/1
3g minstrel court (AUS) x stonk (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 3 - Ritchie McCrea Painters Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:23.11
Prizemoney: $15,000
1
7/4
T: Ms T Rae
R: A B Collett (60)
7/4
6g iffraaj (GB) x exquisitely (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/8
T: Danny Crozier
R: Bb Hong (50)
13/8
6g battle paint (USA) x misdee (NZ) (stark south (USA))
3
4.2
5/1F
T: Andrew Carston
R: M Cameron (58.5)
5/1F
6m guillotine (NZ) x good reflections (NZ) (st. petersburg (AUS))
4
7
20/1
T: N W Coulbeck
R: C W Johnson (54)
20/1
8m istidaad (USA) x burn time (NZ) (desert sun (GB))
5
12.5
15/4
T: L M Robinson
R: S L Wynne (57)
15/4
8g volksraad (GB) x toohottohandle (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 4 - R D Petroleum (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:23.93
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: J C Blackadder
R: T Jonker (52)
16/1
6m alamosa (NZ) x windy city (NZ) (city on a hill (USA))
Winning siblings: Royal Tiger,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
50/1
T: K and P Hughes
R: P Shaikh (54)
50/1
6g mettre en jeu (NZ) x depuessence (NZ) (deputy governor (USA))
3
1.1
14/1
T: R Simpson
R: K Mudhoo (57)
14/1
4
1.3
5/2
T: Ms E Wilson
R: J D Laking (58)
5/2
5m battle paint (USA) x furbish (USA) (afternoon deelites (USA))
5
3.8
Zayzay (7)
16/1
T: Murray Tapper
R: Ms K Williams (57.5)
16/1
4m fast 'n' famous (AUS) x cielo (NZ) (stravinsky (USA))
6
5.2
4/1F
T: K J Hampton
R: A B Collett (57)
4/1F
7m cecconi (AUS) x morlaye (NZ) (varikos (AUS))
7
5.4
50/1
T: Ms D Green
R: C R Barnes (57)
50/1
5m per incanto (USA) x retrieved (NZ) (kessem (NZ))
8
5.5
30/1
T: Ms D Williamson
R: L Callaway (57)
30/1
5m onceuponatime (NZ) x heapzatow (NZ) (towkay (AUS))
9
5.7
7/1
T: N W Coulbeck
R: C W Johnson (57.5)
7/1
4m showcasing (GB) x valderama (NZ) (elusive city (USA))
10
6.2
Stitch (5)
8/1
T: N W Coulbeck
R: S L Wynne (57.5)
8/1
4m pins (AUS) x altesino (AUS) (more than ready (USA))
11
7.4
Lady Em (13)
60/1
T: B A Inglis
R: R Firdhaus (53)
60/1
7m sir percy (GB) x embargo (NZ) (o'reilly (NZ))
12
8.9
6/1
T: J and K Parsons
R: M Cameron (57.5)
6/1
5m savabeel (AUS) x do me a favour (NZ) (howbaddouwantit (USA))
13
9.7
25/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (58)
25/1
4g no excuse needed (GB) x lady chanele (NZ) (citidancer (IRE))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.05
Prizemoney: $12,000
1
11/1
T: N F Ridley
R: H K Bennet (54.5)
11/1
4m sebring (AUS) x crystal fairy (AUS) (perugino (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: Andrew Carston
R: M Cameron (57.5)
11/2
4m darci brahma (NZ) x belle vida (NZ) (no excuse needed (GB))
3
1
50/1
T: S C McCarty
R: T Jonker (54.5)
50/1
5m ruby's jester (AUS) x icareforyou (NZ) (centaine (AUS))
4
1.8
25/1
T: D B Frye
R: L Callaway (57.5)
25/1
4m rip van winkle (IRE) x sakura cluden (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
1.9
15/1
T: Steven Woodsford
R: A B Collett (57.5)
15/1
6
2
3/1F
T: Andrew Carston
R: C W Johnson (56)
3/1F
3f swiss ace (AUS) x upgrading (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
2.1
12/1
T: Ms D Williamson
R: T R Moseley (57.5)
12/1
5m patapan (USA) x rock chic (NZ) (monolith (AUS))
8
2.2
7/1
T: S Kennedy and A Furlong
R: J D Laking (56)
7/1
3f no excuse needed (GB) x la madelina (USA) (giant's causeway (USA))
9
3
3/1F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (54)
3/1F
10
3.8
50/1
T: S and M Smith
R: J R Lowry (56.5)
50/1
3f tobique (AUS) x summertime angel (NZ) (volksraad (GB))
11
5.5
Mahana (15)
20/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (53.5)
20/1
4m no excuse needed (GB) x desire (NZ) (danehill dancer (IRE))
12
7.1
40/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (56.5)
40/1
4m ego (NZ) x blue sapphire (NZ) (blues traveller (IRE))
13
10.4
50/1
T: J and K Parsons
R: R D Beeharry (53.5)
50/1
Race 6 - Dave And Jill Quigley (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 1:10.55
Prizemoney: $11,000
1
5/2F
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
5/2F
5g showcasing (GB) x normandy lass (NZ) (rossini (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
30/1
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (54)
30/1
3
2.2
14/1
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55.5)
14/1
5g keeper (AUS) x xbert (NZ) (bertolini (USA))
4
3.2
5/1F
T: J M Simons
R: C W Johnson (54)
5/1F
4m fully fledged (NZ) x status quo (NZ) (o'reilly (NZ))
5
5.2
7/2
T: Danny Crozier
R: J R Lowry (58)
7/2
5g tickets (AUS) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
6
5.5
11/1
T: Murray Tapper
R: Ms K Williams (56.5)
11/1
7
6.7
13/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: J D Laking (56)
13/2
8
8
12/1
T: R and A McKay
R: S L Wynne (61)
12/1
5g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
9
8.5
8/1
T: N F Ridley
R: M Cameron (55.5)
8/1
6m fully fledged (NZ) x blanc bleu (AUS) (danasinga (AUS))
Race 7 - Bevan, Gilbert And Norm-Bm65 (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:10.36
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: Ms R Mauger
R: Ms K Williams (59)
15/2
5g raise the flag (GB) x wunderfein (NZ) (king's gambit (AUS))
Winning siblings: Sunyday,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Pickup (5)
13/2
T: K M James
R: C W Johnson (57)
13/2
4g zacinto (GB) x lifter (NZ) (danzighill (AUS))
3
2.4
25/1
T: P Harris and K Moore
R: T Jonker (53)
25/1
5m bachelor duke (USA) x azmaan (USA) (bahri (USA))
4
2.9
8/1
T: M and W Coles
R: L Callaway (57)
8/1
6g cecconi (AUS) x jaded (NZ) (faltaat (USA))
5
3.1
25/1
T: Ms Sharon Robertson
R: J R Lowry (56.5)
25/1
5m road to rock (AUS) x pose for me (NZ) (lord ballina (AUS))
6
3.2
7/2
T: R and A McKay
R: A B Collett (57)
7/2
6g iffraaj (GB) x success etoile (AUS) (success express (USA))
7
4.2
4/1F
T: Danny Crozier
R: J D Laking (58)
4/1F
6m keeper (AUS) x lady cavalier (NZ) (towkay (AUS))
8
4.6
11/1
T: L G Dobbs
R: C K Kwo (55.5)
11/1
5g sir percy (GB) x little gem (GB) (night shift (USA))
9
9
100/1
T: R G Eatwell
R: K Mudhoo (54.5)
100/1
7m gallant guru (AUS) x glacier gem (NZ) (noble bijou (USA))
10
14.5
11/1
T: N F Ridley
R: S L Wynne (55)
11/1
11
15.4
Fergie (14)
40/1
T: Shane Laming
R: R Cuneen (54.5)
40/1
7m handsome ransom (AUS) x lismore park (NZ) (kingdom bay (NZ))
12
18.3
30/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54)
30/1
13
19.8
15/1
T: Andrew Carston
R: M Cameron (55)
15/1
6g pentire (GB) x julinsky princess (NZ) (stravinsky (USA))
14
28.9
60/1
T: S J Hampton
R: J L Morris (54.5)
60/1
8m bahhare (USA) x sailing high (NZ) (yachtie (AUS))
* Nick figures are for Australasia.