Breednet Results

ASHBURTON - Wednesday, July 4

Race 1 - Raceway Function Centre Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:28.81
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: H B Tapper
R: A Comignaghi (54.5)
13/2
4m no excuse needed (GB) x vivere (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 66 runners; 47 winners; 5 SW. Details
2
3.3
30/1
T: J R Phillips
R: J L Morris (58.5)
30/1
5g makfi (GB) x ain't no pussycat (NZ) (felix the cat (USA))
3
4.6
Mahana (8)
6/1F
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56.5)
6/1F
4m no excuse needed (GB) x desire (NZ) (danehill dancer (IRE))
4
5.9
Strad (3)
8/1
T: A M Cowan
R: J D Laking (58.5)
8/1
3g thewayyouare (USA) x besty coup (NZ) (justice prevails (AUS))
5
6.1
11/1
T: Andrew Carston
R: K Asano (52.5)
11/1
4m bullbars (AUS) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
6
6.7
9/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (56.5)
9/2
7
9
60/1
T: S Hargreaves and N Murfitt
R: L Callaway (58.5)
60/1
5g edenwold (CAN) x huff puff (NZ) (malak el hawa (IRE))
8
9.2
12/1
T: L and R Didham
R: T R Moseley (56.5)
12/1
3f no excuse needed (GB) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
9
12.8
40/1
T: P G Craw
R: B M Murray (55.5)
40/1
6g sir percy (GB) x historic filly (AUS) (danehill (USA))
10
13.8
40/1
T: Ms T J Foley
R: J J Fawcett (54.5)
40/1
6m strategic image (AUS) x saucy az (NZ) (anziyan (USA))
11
18.9
7/2
T: T and L Prendergast
R: Rohan Mudhoo (54.5)
7/2
12
23.8
60/1
T: K and P Hughes
R: C K Kwo (53.5)
60/1
13
24.5
14/1
T: K and P Hughes
R: S Toolooa (54.5)
14/1
4g sakhee's secret (GB) x menta verde (NZ) (straight strike (USA))
14
28.8
20/1
T: D Champion and K Murphy
R: S Saejorhor (52.5)
20/1
Race 2 - K Wild/D Redmond Potatoes Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:30.20
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: M and M Pitman
R: M Cameron (58.5)
11/2
4g bernardini (USA) x lalonde (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Deploys Alone, Kaluna,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: S Kennedy and A Furlong
R: A Comignaghi (54.5)
13/4
3f tavistock (NZ) x tanzer (NZ) (stravinsky (USA))
3
4
11/1
T: Ms D Williamson
R: C A Campbell (53.5)
11/1
5m patapan (USA) x rock chic (NZ) (monolith (AUS))
4
4.5
15/4
T: K and P Hughes
R: K Mudhoo (57.5)
15/4
3g zacinto (GB) x oxford aunt (NZ) (tuscany flyer (AUS))
5
5.8
20/1
T: S L Cameron
R: L Callaway (58.5)
20/1
6g civics (AUS) x al be nif te (NZ) (alibhai (NZ))
6
6.6
20/1
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (58.5)
20/1
4g jimmy choux (NZ) x blazing vital (NZ) (yamanin vital (NZ))
7
6.7
50/1
T: S Hargreaves and N Murfitt
R: B C Morgenrood (57)
50/1
4m raise the flag (GB) x naughty but nice (NZ) (personal escort (USA))
8
6.9
20/1
T: R and A McKay
R: B M Murray (55.5)
20/1
4g postponed (USA) x ella's lea (NZ) (galileo (IRE))
9
7.7
50/1
T: Ms B Blackie
R: J D Laking (58.5)
50/1
3g alamosa (NZ) x diplomacy (NZ) (no excuse needed (GB))
10
8.2
7/1F
T: Luke Pepper
R: S T Collett (56.5)
7/1F
11
10.3
12/1
T: K and P Hughes
R: S Toolooa (52.5)
12/1
3f super easy (NZ) x crack a dawn (NZ) (diamond express (NZ))
12
10.7
Miacoca (13)
14/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (56.5)
14/1
4m iffraaj (GB) x speedy kids (AUS) (snippets (AUS))
13
15.2
100/1
T: Ms A Hoffman
R: C K Kwo (53.5)
100/1
5m st reims (NZ) x wellsey (NZ) (yamanin vital (NZ))
14
17.1
60/1
T: Alan Browne
R: J L Morris (56.5)
60/1
3f burgundy (NZ) x aventura (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
Race 3 - Barneswood Farm Hcp (65) (2100m)
Class: Restricted 65 Track: Slow(8) Time: 2:19.77
Prizemoney: $22,500
1
16/1
T: K J Hampton
R: M Cameron (56)
16/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: H B Tapper
R: Ms K Williams (55.5)
12/1
3
2.3
12/1
T: A N Stalker
R: T R Moseley (58)
12/1
4
4.1
Minue (9)
50/1
T: N and B Blatch
R: R Firdhaus (53.5)
50/1
5m gallant guru (AUS) x how generous (NZ) (generous (IRE))
5
4.9
3/1F
T: T Charles and P Corbett
R: A Comignaghi (56.5)
3/1F
4m showcasing (GB) x the flying cat (AUS) (carnegie (IRE))
6
5.2
30/1
T: D Champion and K Murphy
R: S Saejorhor (53)
30/1
4m red giant (USA) x spectralia (JPN) (dream well (FR))
7
5.4
Fugawi (6)
11/1
T: N F Ridley
R: K L Gundowry (57.5)
11/1
5g mastercraftsman (IRE) x lutry (AUS) (johannesburg (USA))
8
5.5
11/1
T: Ms G Robinson
R: Bb Hong (53.5)
11/1
6g mr. nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
9
5.6
Olaf (1)
8/1
T: Ms S McKay
R: J D Laking (59)
8/1
5g shamoline warrior (AUS) x my ideal (NZ) (istidaad (USA))
10
9.2
15/4
T: Ms T Rae
R: S T Collett (57.5)
15/4
3f fastnet rock (AUS) x gipsy countess (IRE) (sadler's wells (USA))
11
10.1
25/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (52)
25/1
4m zacinto (GB) x dream gift (NZ) (generous (IRE))
12
12.3
20/1
T: Ms S Cunningham
R: K Mudhoo (54.5)
20/1
5m pins (AUS) x just berceuse (NZ) (oregon (USA))
13
12.9
16/1
T: N F Ridley
R: C K Kwo (51.5)
16/1
5m raise the flag (GB) x cluden cort (NZ) (personal escort (USA))
14
33.1
40/1
T: K and P Hughes
R: S Toolooa (53)
40/1
6g raise the flag (GB) x albertina (NZ) (omnicorp (NZ))
Race 4 - J J Ltd Hcp (2100m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 2:20.51
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: D P Dwyer
R: C W Johnson (54)
11/4
5g d'cash (AUS) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Lincoln Zephyr,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Barbara Verlinden
R: C A Campbell (54)
20/1
6g tavistock (NZ) x beauty queen (NZ) (keeper (AUS))
2015 NZB National Weanling Broodmare and Mixed Sale - Weanlings
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Withdrawn
3
0.9
11/2
T: L and R Didham
R: T R Moseley (60)
11/2
7m sakhee's secret (GB) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
4
3.4
9/2F
T: B S Smith
R: A Comignaghi (55)
9/2F
9g kingmaker (NZ) x pipkin (NZ) (little brown jug (NZ))
5
3.6
13/2
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (54)
13/2
5m mastercraftsman (IRE) x point park (NZ) (thorn park (AUS))
6
3.8
9/1F
T: M and W Coles
R: J J Fawcett (54)
9/1F
6g cecconi (AUS) x jaded (NZ) (faltaat (USA))
7
5.5
11/4
T: N F Ridley
R: S T Collett (55.5)
11/4
6m iffraaj (GB) x latestu (AUS) (royal academy (USA))
8
9.9
30/1
T: K and P Hughes
R: S Toolooa (54)
30/1
7g spartacus (IRE) x aromay (NZ) (green perfume (USA))
Race 5 - South Rakaia Hotel Hcp (65) (1200m)
Class: Restricted 65 Track: Slow(8) Time: 1:14.91
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: L and R Didham
R: J D Laking (57.5)
15/2
5m shinko king (IRE) x taatledoya (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: Hammerstein, Thatstheticket,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1F
T: Ms S Clark
R: A Comignaghi (57)
4/1F
3
5
Omar (2)
8/1
T: Michael Daly
R: J J Fawcett (57)
8/1
4g nadeem (AUS) x zalfie (NZ) (don eduardo (NZ))
4
5.2
60/1
T: Ms N Lloyd
R: Rohan Mudhoo (51.5)
60/1
5
5.3
14/1
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (55.5)
14/1
4m iffraaj (GB) x grey swallow (NZ) (pentire (GB))
6
6
6/1
T: M L Price
R: G A Jogoo (58.5)
6/1
4g swiss ace (AUS) x yankee wharf (AUS) (al maher (AUS))
7
6.4
20/1
T: M and M Pitman
R: J A Bassett (53.5)
20/1
5g savabeel (AUS) x pin oak (SAF) (fort wood (USA))
8
6.8
20/1
T: T and L Prendergast
R: J L Morris (57)
20/1
3f super easy (NZ) x posh bec (NZ) (le bec fin (NZ))
9
8.2
20/1
T: Andrew Carston
R: K Mudhoo (53.5)
20/1
5m any suggestion (AUS) x killa loox (NZ) (city on a hill (USA))
10
9.3
Mira (5)
11/1
T: M and M Pitman
R: M Cameron (58.5)
11/1
4g red giant (USA) x sabino canyon (AUS) (danehill (USA))
11
10.2
13/2
T: N F Ridley
R: C K Kwo (54.5)
13/2
5m o'reilly (NZ) x kiwi park (NZ) (thorn park (AUS))
12
20.3
10/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (59)
10/1
3g swiss ace (AUS) x wasabi (NZ) (stravinsky (USA))
13
41.8
40/1
T: A V McKay
R: B M Murray (51)
40/1
14
51.9
30/1
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (56.5)
30/1
4m per incanto (USA) x eighty twenty (NZ) (mellifont (USA))
Race 6 - Rural Transport Hcp (75) (1200m)
Class: Restricted 75 Track: Slow(8) Time: 1:15.45
Prizemoney: $25,000
1
9/4
T: N F Ridley
R: T R Moseley (61)
9/4
6g o'reilly (NZ) x royal princess (NZ) (seasoned star (AUS))
Winning siblings: Royal Sav,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
14/1
T: Danny Crozier
R: K Mudhoo (57)
14/1
5g tickets (AUS) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
3
3.1
4/1F
T: L M Robinson
R: S T Collett (54)
4/1F
4m rios (NZ) x pinpoint (NZ) (pins (AUS))
4
4.1
6/1
T: K and P Hughes
R: S Saejorhor (53.5)
6/1
4m swiss ace (AUS) x makayla (NZ) (faltaat (USA))
5
4.6
14/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (50.5)
14/1
4m swiss ace (AUS) x princess chapel (NZ) (king's chapel (AUS))
6
4.8
Entree (7)
7/1
T: Danny Crozier
R: M Cameron (55.5)
7/1
6m tiger prawn (SAF) x jamacia (NZ) (woodbury lad (USA))
7
6.7
Saber (1)
15/2
T: M and M Pitman
R: J A Bassett (59.5)
15/2
6g swiss ace (AUS) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
8
11.3
25/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (52.5)
25/1
4m makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
9
13.7
12/1
T: Andrew Carston
R: L Callaway (55)
12/1
10
18.8
30/1
T: C P Harris
R: C K Kwo (56.5)
30/1
7g towkay (AUS) x get wise (NZ) (cache of gold (USA))
Race 7 - R D Petroleum Winter Cup Trial (1400m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:28.47
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (52.5)
6/1
5m flying spur (AUS) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
1.3
Zawhip (8)
5/2F
T: Bevan Wilson
R: S T Collett (54)
5/2F
4m zacinto (GB) x the persuader (NZ) (personal escort (USA))
3
3.8
20/1
T: Kelvin Tyler
R: T R Moseley (54)
20/1
4
4.2
20/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (52.5)
20/1
6g towkay (AUS) x shivnivas (NZ) (centaine (AUS))
5
4.7
7/1
T: M and M Pitman
R: M Cameron (55)
7/1
5g perfectly ready (AUS) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
6
7.2
20/1
T: R I McKay
R: K Mudhoo (54.5)
20/1
5g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
7
8.4
7/2
T: B and S Anderton
R: C W Johnson (58.5)
7/2
7m falkirk (NZ) x zerperfluous (NZ) (zerpour (IRE))
8
9.4
12/1
T: E E Winsloe
R: Ms K Williams (60)
12/1
9
11.7
8/1
T: L and R Didham
R: J D Laking (57)
8/1
10
12.2
Luke (3)
14/1
T: N F Ridley
R: C K Kwo (54)
14/1
6g nom du jeu (NZ) x ballinhand (NZ) (lord ballina (AUS))
Race 8 - Ryal Bush Transport Stakes (1600m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:44.19
Prizemoney: $25,000
1
7/4
T: Ms G Robinson
R: C W Johnson (57.5)
7/4
3g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 16 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.8
13/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (55.5)
13/2
3f zed (NZ) x dantessa (NZ) (danasinga (AUS))
3
2
12/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55.5)
12/1
4g no excuse needed (GB) x porshabeel (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.3
8/1
T: M and M Pitman
R: M Cameron (56.5)
8/1
4m smart missile (AUS) x lagonissi (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5.8
2/1F
T: L M Robinson
R: A Comignaghi (54.5)
2/1F
4m keeper (AUS) x red tulip (AUS) (red ransom (USA))
6
11.9
13/2
T: Ms T Rae
R: J J Fawcett (54.5)
13/2
4m domesday (AUS) x tura lura lu (AUS) (timber country (USA))
7
28.8
25/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (52.5)
25/1
3f jimmy choux (NZ) x royal theatre (AUS) (royal academy (USA))
Race 9 - Quigley Contracting Hcp (75) (1600m)
Class: Restricted 75 Track: Slow(8) Time: 1:43.56
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (51.5)
20/1
Winning siblings: Colorado Bay, Count Me In,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1F
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (56)
5/1F
6g darci brahma (NZ) x miss elusive (AUS) (elusive quality (USA))
3
2.3
14/1
T: B and R Wilson
R: J D Laking (58.5)
14/1
5g thewayyouare (USA) x royal madam (NZ) (personal escort (USA))
4
2.6
10/1
T: Aaron Taylor
R: C W Johnson (58)
10/1
8g gallant guru (AUS) x zillian (NZ) (prized (USA))
4
2.6
30/1
T: M and W Coles
R: J J Fawcett (54)
30/1
6g red giant (USA) x sharp tip (NZ) (pins (AUS))
6
3.2
6/1
T: N F Ridley
R: C K Kwo (55)
6/1
5g darci brahma (NZ) x shi kin fly (NZ) (shinko king (IRE))
7
4
14/1
T: C L Trembath
R: S T Collett (56)
14/1
8
4.1
14/1
T: S L Cameron
R: L Callaway (58)
14/1
6g ustinov (AUS) x jahan (NZ) (al akbar (AUS))
9
4.4
Showpin (13)
9/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (54.5)
9/1
4g pins (AUS) x show dame (NZ) (savabeel (AUS))
10
4.5
11/4
T: G and M Eade
R: B M Murray (53.5)
11/4
4g raise the flag (GB) x the star gazer (NZ) (the gladiator (NZ))
11
5.9
20/1
T: H B Tapper
R: C A Campbell (58)
20/1
8g shinko king (IRE) x tats my girl (NZ) (faltaat (USA))
12
9.5
20/1
T: L J Stewart
R: A Comignaghi (54)
20/1
7m saperavi (NZ) x shereigns (NZ) (danasinga (AUS))
13
14.7
Joby (10)
30/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (53)
30/1
Race 10 - Stuart Tarbotton Contractor-65 (1600m)
Class: Restricted 65 Track: Slow(8) Time: 1:44.34
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: N W Coulbeck
R: C W Johnson (57)
15/2
4m showcasing (GB) x valderama (NZ) (elusive city (USA))
Winning siblings: Trophy Cabinet,
This nick: 9 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.3
O'Kiwi (2)
3/1F
T: M and M Pitman
R: M Cameron (59)
3/1F
5g pentire (GB) x herculaneum (NZ) (elusive city (USA))
3
0.5
6/1
T: Ms T J Foley
R: J J Fawcett (55)
6/1
6m d'cash (AUS) x golden satchel (NZ) (gold and ivory (USA))
4
1
15/2
T: L M Robinson
R: A Comignaghi (53.5)
15/2
5m remind (USA) x that boelyn girl (NZ) (king's best (USA))
5
1.3
20/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53.5)
20/1
4m captain rio (GB) x drom (NZ) (johar (USA))
6
4.6
20/1
T: D Champion and K Murphy
R: S Saejorhor (51.5)
20/1
5m librettist (USA) x bouquet (NZ) (my halo (ARG))
7
4.7
30/1
T: Ms K Peters
R: K Mudhoo (55.5)
30/1
4m showcasing (GB) x desert heart (NZ) (danzero (AUS))
8
4.8
Ahyum (10)
8/1
T: D Champion and K Murphy
R: Bb Hong (53)
8/1
4m iffraaj (GB) x nan's dream (NZ) (centaine (AUS))
9
4.9
8/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (57.5)
8/1
4m savabeel (AUS) x waimarie lass (NZ) (fasliyev (USA))
10
6.7
25/1
T: Danny Crozier
R: S T Collett (58.5)
25/1
5g alamosa (NZ) x blondini (NZ) (big spender (NZ))
11
8.4
16/1
T: Michael Daly
R: B M Murray (51.5)
16/1
5m shocking (AUS) x pukalee (AUS) (royal academy (USA))
12
9.2
20/1
T: K and P Hughes
R: S Toolooa (56)
20/1
7g captain rio (GB) x roan inish (NZ) (pat's victory (USA))
13
10.6
30/1
T: Ms N Lloyd
R: T R Moseley (58)
30/1
4g stratum (AUS) x jungle juice (NZ) (jungle pocket (JPN))
14
11.8
40/1
T: Ms K Hampton
R: C K Kwo (52)
40/1
* Nick figures are for Australasia.