Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, November 28
Cromwell
Saturday, November 27
Te Aroha
Wanganui
Friday, November 26
Cromwell
Thursday, November 25
Otaki
Wednesday, November 24
Tauranga
Saturday, November 20
Awapuni
Te Rapa
Friday, November 19
New Plymouth Raceway
Wednesday, November 17
Ascot Park
Tuesday, November 16
Arawa Park
Sunday, November 14
Awapuni
Saturday, November 13
Riccarton Park
Tauranga
Friday, November 12
Awapuni
Thursday, November 11
Pukekohe Park
Wednesday, November 10
Riccarton Park
Tuesday, November 9
Te Aroha
Sunday, November 7
Hastings
Saturday, November 6
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, November 4
Otaki
Wednesday, November 3
Cambridge
Tuesday, November 2
Te Rapa
Wingatui
Sunday, October 31
Ashburton
Saturday, October 30
Awapuni
Tauranga
Friday, October 29
Hawera
Thursday, October 28
Te Aroha
Wednesday, October 27
Gore

AVONDALE - Wednesday, March 8

Race 1 - The Waterview Connection Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:09.40
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: S J McKee
R: S C Spratt (58)
1/1F
3g thewayyouare (USA) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Rocanic (10)
5/5
T: C B Stevenson
R: A F Jones (56.5)
5/5
4m roc de cambes (NZ) x zeeanic (NZ) (anziyan (USA))
3
2.6
4/4
T: S J McKee
R: A B Collett (56.5)
4/4
4m shocking (AUS) x goody two shoes (NZ) (danasinga (AUS))
4
4.6
6/6
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
6/6
4g magic albert (AUS) x chai (AUS) (viscount (AUS))
5
6.4
2/2
T: D Logan and C Gibbs
R: J L Waddell (58)
2/2
3g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.7
7/8
T: Ms C Evans
R: S Saejorhor (54.5)
7/8
7
7
8/10
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (56)
8/10
3f shocking (AUS) x mumzahoney (NZ) (magic of sydney (AUS))
8
7.1
3/3
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
3/3
3f savabeel (AUS) x brazen (NZ) (o'reilly (NZ))
9
7.8
10/9
T: S F Ritchie
R: M R Du Plessis (56)
10/9
10
12.5
12/12
T: W P Hillis
R: D J Danis (54)
12/12
3g red giant (USA) x prized dream (NZ) (prized (USA))
11
20.5
11/11
T: Pedro Teixeira
R: J W Nason (56.5)
11/11
12
24.8
9/7
T: D R Wiles
R: M Cameron (58.5)
9/7
4g per incanto (USA) x maggs (NZ) (towkay (AUS))
Race 2 - Rosebank Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:11.90
Prizemoney: $10,000
1
2/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58)
2/1
3g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Flutter, Kansas, O'dianne,
This nick: 82 runners; 61 winners; 6 SW. Details
2
0.5
8/7
T: T W Cole
R: Ms M Vance (58)
8/7
3g lucky unicorn (AUS) x penumbra (NZ) (pentire (GB))
3
1.3
1/2F
T: P W Lock
R: D S Johnson (58)
1/2F
2020 NZB Karaka Book 1
$90,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: John Chalmers Bloodstock Services
4
2.6
6/5
T: K and D Bussey
R: S M McKay (56.5)
6/5
4m savabeel (AUS) x iguazu's girl (NZ) (redoute's choice (AUS))
5
2.8
3/3
T: Ms M Falconer
R: M Cameron (58)
3/3
3g makfi (GB) x copybook (AUS) (anabaa (USA))
6
5.3
7/8
T: S and E Clotworthy
R: M R Du Plessis (56)
7/8
7
6.4
Maquis (6)
5/4
T: Ms D Jeffcoat
R: D Prastiyou (56.5)
5/4
5m elusive city (USA) x cabal (NZ) (carnegie (IRE))
8
9.9
4/6
T: B W Foote
R: L H Satherley (58.5)
4/6
7g golan (IRE) x mi fidelia (NZ) (mi preferido (USA))
Race 3 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:12.56
Prizemoney: $12,000
1
3/2
T: J H Graham
R: A B Collett (57)
3/2
3f dalghar (FR) x palliser bay (NZ) (kenfair (NZ))
Winning siblings: Colac Bay,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/3
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (57)
2/3
3f showcasing (GB) x the flying cat (AUS) (carnegie (IRE))
3
4
1/1F
T: R A James
R: D S Johnson (57)
1/1F
4
4.5
4/5
T: C Isdale
R: S R Weatherley (55.5)
4/5
4m alamosa (NZ) x marie de france (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
5
5/4
T: G Richardson and G Parker
R: S M McKay (57)
5/4
3f shocking (AUS) x shortblackmini (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 4 - Www.Westbrook.Co.Nz (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:40.26
Prizemoney: $10,000
1
3/3
T: Ms M and K Murdoch
R: A B Collett (59)
3/3
5g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: B J McKeagg
R: J L Waddell (59)
1/1F
4g per incanto (USA) x nannerl (NZ) (le bec fin (NZ))
3
1.1
4/4
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
4/4
4g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
4
4.4
2/2
T: N W Tiley
R: M J McNab (57)
2/2
5m pentire (GB) x danbourne (AUS) (danzero (AUS))
5
21.7
5/5
T: W P Hillis
R: D S Johnson (55.5)
5/5
7m iffraaj (GB) x multi tasker (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 5 - Ajc Members Stakes (1400m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:26.44
Prizemoney: $10,000
1
2/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (55.5)
2/1
3f guillotine (NZ) x ebony babe (NZ) (ebony grosve (NZ))
Winning siblings: Sound Proposition, Tumanako, Zoltan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Avant (8)
4/5
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (54)
4/5
3f shocking (AUS) x devant (NZ) (zabeel (NZ))
2020 NZB Karaka Book 2
$20,000
Vendor: Rich Hill Stud
Buyer: All State Racing & Breeding Farms P/L
3
6
3/3
T: P S Richards
R: D Prastiyou (57.5)
3/3
3g roc de cambes (NZ) x stever house (USA) (el gran senor (USA))
4
6.8
1/2F
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (57.5)
1/2F
5
9.9
5/4
T: R P Liefting
R: L H Satherley (55.5)
5/4
3f coats choice (AUS) x lady in blue (NZ) (crested wave (USA))
6
12.9
6/6
T: J K Ruddell
R: D J Hain (56)
6/6
3g gorky park (NZ) x te awa rose (NZ) (prized (USA))
Race 6 - Shirley Starkie Memorial Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:28.48
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: A W Pike
R: V A Colgan (58)
4/4
3g hussonet (USA) x shesalwaysawoman (NZ) (casual lies (USA))
Winning siblings: Hussonman,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/8
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (56)
6/8
3f pour moi (IRE) x tin goose (NZ) (pentire (GB))
3
3.3
Attire (4)
9/9
T: D A Walker
R: A B Collett (58)
9/9
3g pentire (GB) x charmeel (NZ) (zabeel (NZ))
4
3.5
2/1
T: S C Tierney
R: J L Waddell (56.5)
2/1
5
4.2
8/7
T: S F Ritchie
R: M R Du Plessis (56)
8/7
3f ekraar (USA) x novice mistress (NZ) (almutawakel (GB))
6
9.3
3/3
T: M Fraser-Campin and C Campin
R: D S Johnson (56)
3/3
3f rip van winkle (IRE) x she's a cougar (NZ) (one cool cat (USA))
7
11.2
5/5
T: S and E Clotworthy
R: C E Lammas (58.5)
5/5
4g falkirk (NZ) x safari sunset (NZ) (volksraad (GB))
8
11.4
11/11
T: R P Liefting
R: S R Weatherley (54)
11/11
3f cecconi (AUS) x zerkay (NZ) (zerpour (IRE))
9
13
1/2F
T: Ms M and K Murdoch
R: L G Innes (56.5)
1/2F
4m wanted (AUS) x gypsy frolic (AUS) (bluebird (USA))
10
14.4
7/6
T: E and D Browne
R: M J McNab (56.5)
7/6
5m pentire (GB) x posing zero (AUS) (danzero (AUS))
11
22.5
12/12
T: C B Stevenson
R: Z Nor Azman (55.5)
12/12
12
22.8
10/10
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
10/10
3f castledale (IRE) x parisienne eyes (NZ) (frenchpark (GB))
Race 7 - West Brook Winery (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:13.77
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: D G Greene
R: M T Coleman (58.5)
1/1F
3g per incanto (USA) x just casual (NZ) (casual lies (USA))
Winning siblings: Casual Fling, Golden Kid, Runaway Bride,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
2/2
T: A W Pike
R: V A Colgan (56.5)
2/2
3f showcasing (GB) x spera (NZ) (country reel (USA))
3
3
4/3
T: L R Noble
R: L G Innes (55)
4/3
3f fastnet rock (AUS) x midnight ballet (AUS) (peintre celebre (USA))
4
5
3/4
T: R D Collett
R: A B Collett (58)
3/4
5
6
5/5
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53.5)
5/5
3g showcasing (GB) x lady woodcote (GB) (pivotal (GB))
6
7.5
6/6
T: Ms C Linkhorn
R: D J Hain (55.5)
6/6
Race 8 - West Brook-Great Nz Wines-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:41.88
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: I L George
R: D J Danis (55)
2/2
5g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
Winning siblings: Flying In, Remise,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
1/1F
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (59)
1/1F
3
9.5
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (57.5)
3/3
4
10
4/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59)
4/4
3g cecconi (AUS) x shezablonde (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
11.8
7/6
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54)
7/6
7g duelled (AUS) x sky blue lover (NZ) (blues traveller (IRE))
6
14.8
Brer (11)
5/5
T: S Autridge and J Richards
R: J J Fawcett (52)
5/5
8g china cat (USA) x la fox (NZ) (corrupt (USA))
7
17.8
8/8
T: Sandra Matthews
R: Z Nor Azman (53)
8/8
5g any suggestion (AUS) x pocket edition (NZ) (jungle pocket (JPN))
8
30.6
6/7
T: C B Stevenson
R: S C Spratt (55)
6/7
6m stravinsky (USA) x sequential (NZ) (keeper (AUS))
* Nick figures are for Australasia.