Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha

AVONDALE - Monday, June 4

Race 1 - Avondale Racing 11 July Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:37.45 (45.44)
Prizemoney: $10,000
1
13/8
T: Team Rogerson
R: M Cameron (58.5)
13/8
4g cape blanco (IRE) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Ostasio, Pipi Beel,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
4.5
Medini (3)
7/2
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
7/2
5m duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
3
27.5
11/2
T: C T Faulkner
R: R L Smyth (58.5)
11/2
4
27.7
5/1F
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
5/1F
3f sebring (AUS) x more than adequate (NZ) (generous (IRE))
5
28.5
20/1
T: I L George
R: R E Scott (52.5)
20/1
4m redwood (GB) x douzaine (NZ) (minardi (USA))
6
30.3
20/1
T: R Patel
R: D J Danis (53.5)
20/1
7
52
6/1
T: S J McKee
R: S T Collett (56.5)
6/1
Race 2 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:21.26 (42.65)
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: L R Noble
R: L G Innes (57.5)
8/1
2g reliable man (GB) x sussex dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
8.5
25/1
T: Team Rogerson
R: K A McCulloch (55.5)
25/1
2f duelled (AUS) x careyes (NZ) (mellifont (USA))
3
8.7
12/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (57.5)
12/1
2g thewayyouare (USA) x possum (NZ) (electronic zone (USA))
4
12.7
4/5F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
4/5F
5
13.2
12/1
T: N W Coulbeck
R: S T Collett (55.5)
12/1
2f albrecht (AUS) x miss anatina (AUS) (murtajill (AUS))
6
13.3
30/1
T: N P Bishara
R: T D Thornton (55.5)
30/1
2f jimmy choux (NZ) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
7
18.5
30/1
T: G Richardson and G Parker
R: D J Danis (52.5)
30/1
2f burgundy (NZ) x squall (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
23.7
11/4
T: P and D Williams
R: V A Colgan (55.5)
11/4
2f o'reilly (NZ) x suriyan (NZ) (savabeel (AUS))
Race 3 - Avondale Trials 19 June Mdn (1360m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:33.50 (44.60)
Prizemoney: $10,000
1
5/1F
T: N J Allen
R: K Chowdhoory (52.5)
5/1F
3f ego (NZ) x mount albert lions (NZ) (almutawakel (GB))
Winning siblings: Ferocious, Royce Roca, West End,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4
T: S T Wenn
R: M J McNab (56.5)
9/4
5m patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
3
3.6
20/1
T: S B Marsh
R: J K Riddell (58.5)
20/1
3g ocean park (NZ) x key message (NZ) (sandtrap (USA))
4
4.6
8/1
T: N W Tiley
R: K J Cowan (55.5)
8/1
4g per incanto (USA) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
5
4.9
Mr Big (5)
50/1
T: K M Dell
R: C Dell (58.5)
50/1
4g ego (NZ) x daads girl (NZ) (istidaad (USA))
6
5.7
16/1
T: B S Gillovic
R: L H Satherley (58.5)
16/1
3g bullbars (AUS) x love dust (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.3
6/1
T: N W Tiley
R: S T Collett (58.5)
6/1
4g road to rock (AUS) x lingian lass (NZ) (carolingian (AUS))
8
6.8
40/1
T: Cindy Mortimer
R: J J Fawcett (56.5)
40/1
6g colombia (NZ) x mighty trophy (NZ) (mighty grey (AUS))
9
7.5
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58.5)
10/1
3g roc de cambes (NZ) x nicole amy (NZ) (le bec fin (NZ))
10
7.7
Dalmar (4)
25/1
T: S N Rees
R: E A McCall (54.5)
25/1
4g dalghar (FR) x darb and marg (NZ) (pentire (GB))
11
11.3
100/1
T: W D Larsen
R: R L Smyth (58.5)
100/1
4g sakhee's secret (GB) x heroic touch (NZ) (heroicity (AUS))
12
12.5
30/1
T: Ms C Pomare
R: T D Thornton (56.5)
30/1
13
19.8
40/1
T: Team Rogerson
R: K A McCulloch (56.5)
40/1
3f duelled (AUS) x nailbiter (AUS) (giant's causeway (USA))
14
24.3
12/1
T: P W Lock
R: S C Spratt (56.5)
12/1
3f o'reilly (NZ) x dazzling heights (AUS) (dazzling account (USA))
15
31.1
50/1
T: S and E Clotworthy
R: A J Calder (58.5)
50/1
5g sufficient (NZ) x arabian rose (NZ) (hunza court (NZ))
Race 4 - Ajc Members 3yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:20.50 (42.29)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: T J Miller
R: K A McCulloch (55.5)
5/2F
3f bullbars (AUS) x te toro lass (NZ) (ekraar (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4
T: S D Cole
R: J K Riddell (57.5)
13/4
3
11.1
25/1
T: N J Allen
R: K Chowdhoory (52)
25/1
3f ego (NZ) x laurette (NZ) (centaine (AUS))
4
13.1
20/1
T: K M Dell
R: C Dell (56)
20/1
3g alamosa (NZ) x marie doree (FR) (river bay (USA))
5
15.1
7/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
7/4
3f pins (AUS) x electricity (AUS) (geiger counter (USA))
6
16.6
13/2
T: L R Noble
R: S C Spratt (54)
13/2
7
17.2
12/1
T: L R Beckett
R: K J Cowan (53)
12/1
3g highly recommended (AUS) x miami (NZ) (waikiki star (USA))
Race 5 - Queen's B'day @ Avondale-Bm75 (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 2:39.25
Prizemoney: $11,000
1
5/2
T: Ms N Kelly
R: A J Sims (51)
5/2
5m castledale (IRE) x cool magic (NZ) (magic ring (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
16/1
T: S N Rees
R: E A McCall (52)
16/1
6g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
3
9.6
7/2
T: E and D Browne
R: K A McCulloch (55)
7/2
6g shinko king (IRE) x chiming in (GB) (niniski (USA))
4
10.4
Gabriel (10)
11/1
T: P G Tucker
R: R E Scott (51.5)
11/1
4g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
5
11.7
3/1F
T: S and E Clotworthy
R: K J Cowan (51.5)
3/1F
5g raise the flag (GB) x river bear (NZ) (chief bearhart (CAN))
6
15.7
15/2
T: S N Rees
R: L H Satherley (55.5)
15/2
7
30.2
20/1
T: S and E Clotworthy
R: S C Spratt (54)
20/1
11g drama critic (USA) x nita's dream (NZ) (nassipour (USA))
8
35.7
40/1
T: Ms C Pomare
R: T D Thornton (54)
40/1
7g le bec fin (NZ) x rich valley rose (NZ) (half iced (USA))
9
39.7
30/1
T: S T Wenn
R: A J Calder (54)
30/1
8g st reims (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
10
99.9
20/1
T: A A Meikle
R: J W Nason (58)
20/1
9g keeper (AUS) x she's possessed (NZ) (deputy governor (USA))
Race 6 - West Brook Wines (Bm75) (1360m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:32.98 (41.54)
Prizemoney: $11,000
1
11/2
T: N W Tiley
R: S T Collett (56)
11/2
5g gold mine (USA) x ath luan (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/8
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
11/8
3g falkirk (NZ) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
3
4.8
8/1
T: D A Walker
R: K Chowdhoory (56)
8/1
5g iffraaj (GB) x la musica (AUS) (palace music (USA))
4
5.1
25/1
T: K T Myers
R: M J McNab (59.5)
25/1
5g guillotine (NZ) x portobello road (NZ) (volksraad (GB))
5
5.4
5/1F
T: S T Wenn
R: V A Colgan (58)
5/1F
8g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
6
5.6
10/1
T: R D Collett
R: A J Calder (54)
10/1
6m iffraaj (GB) x newgrange (NZ) (o'reilly (NZ))
7
11.1
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
12/1
4g thewayyouare (USA) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
8
19.6
15/2
T: G Richardson and G Parker
R: D J Danis (55)
15/2
5g paco boy (IRE) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 7 - Avondale Sunday Markets (Bm65) (1360m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:33.56 (42.82)
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: N W Tiley
R: M Cameron (59)
13/2
4g remind (USA) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$4,500
Vendor: Long Acres Stud
Buyer: Miss DB Venn
2
0.1
7/1F
T: D A Walker
R: V A Colgan (58)
7/1F
4g sun ruler (AUS) x genuki (NZ) (woodborough (USA))
3
6.6
15/2
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (59.5)
15/2
5g fast 'n' famous (AUS) x el ardiente (NZ) (desert sun (GB))
4
8.4
25/1
T: J K Ruddell
R: S C Spratt (55)
25/1
5g sufficient (NZ) x oneniteinparis (NZ) (anziyan (USA))
5
8.5
30/1
T: S and E Clotworthy
R: K J Cowan (55.5)
30/1
7g brilliance (USA) x rutland lass (NZ) (hadaad (USA))
6
8.8
16/1
T: P W Lock
R: S R Weatherley (54)
16/1
6m clangalang (AUS) x philadelphia (NZ) (gold and ivory (USA))
7
9.7
50/1
T: P N Coppins
R: D J Danis (51)
50/1
8
9.8
15/4
T: R D Collett
R: K Chowdhoory (53.5)
15/4
9
10.7
10/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57)
10/1
5g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
10
10.8
25/1
T: Cindy Mortimer
R: J J Fawcett (56.5)
25/1
5g lucky unicorn (AUS) x aeropraise (NZ) (prince of praise (NZ))
11
10.9
Moose (6)
50/1
T: K and G Opie
R: A J Calder (58.5)
50/1
5g lucky unicorn (AUS) x kensington mews (AUS) (royal academy (USA))
12
12.8
9/1
T: C J Wood
R: C Dell (56)
9/1
4m nadeem (AUS) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
13
14.5
8/1
T: R Gavin
R: R E Scott (52.5)
8/1
5g lucky unicorn (AUS) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
14
15.2
50/1
T: S N Rees
R: L H Satherley (58)
50/1
7g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
15
20.9
20/1
T: R P Liefting
R: T Wenn (51)
20/1
4m coats choice (AUS) x lady in blue (NZ) (crested wave (USA))
Race 8 - Westbrook.Co.Nz (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:20.70
Prizemoney: $10,000
1
15/4
T: N W Tiley
R: S T Collett (54)
15/4
6m nom du jeu (NZ) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Presume, Twilight Rebel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
40/1
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (54)
40/1
4m any suggestion (AUS) x dahling (NZ) (generous (IRE))
3
5.4
5/2F
T: S F Ritchie
R: E A McCall (52)
5/2F
4m makfi (GB) x cinemascope (AUS) (mossman (AUS))
4
6.4
15/1
T: K M Dell
R: C Dell (55.5)
15/1
5g buffalo man (CAN) x critique (NZ) (drama critic (USA))
5
7.2
15/4
T: P W Lock
R: S C Spratt (59)
15/4
4g red giant (USA) x lunar walk (AUS) (galileo (IRE))
6
7.7
20/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (55)
20/1
6m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
7
8.2
7/1
T: M and M Pitman
R: T D Thornton (56.5)
7/1
5g red giant (USA) x amarantha (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
9.5
8/1
T: P P Mirabelli
R: A J Sims (52.5)
8/1
6m swiss ace (AUS) x boogie nights (AUS) (galileo (IRE))
9
10.6
9/1
T: Tayla Wenn
R: T Wenn (52)
9/1
5m captain rio (GB) x broker's dream (NZ) (elusive city (USA))
* Nick figures are for Australasia.