Breednet Results

AWAPUNI - Saturday, April 1

Race 1 - K O'Connor & Associates (Bm65) (1550m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:35.99
Prizemoney: $30,000
1
Kolee (11)
10/10
T: A D Schumacher
R: K J Cowan (52)
10/10
4m shinko king (IRE) x sanlee (NZ) (san luis (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
2/2
T: R and C Bothwell
R: D S Johnson (57)
2/2
2018 NZB Karaka - Book 2
Vendor: Mapperley Stud Ltd
Buyer: Withdrawn
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$50,000
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Clarke Bloodstock
3
2.1
5/3
T: B C McDermott
R: L J Allpress (59.5)
5/3
6g gold centre (AUS) x miss shania (NZ) (oregon (USA))
4
2.9
11/11
T: J R Lynds
R: K A McCulloch (57)
11/11
6g civics (AUS) x regal vel (NZ) (prince of praise (NZ))
5
3.7
3/4
T: S A Sharrock
R: A K Chan (54)
3/4
4m alamosa (NZ) x cuvee (AUS) (snippets (AUS))
6
4.5
6/7
T: F P Campbell
R: M R Du Plessis (58.5)
6/7
7
6
4/6
T: J G Bary
R: H R Andrew (56)
4/6
5g pins (AUS) x reputedly (AUS) (quest for fame (GB))
8
8.8
7/5
T: M P Breslin
R: D A Hirini (55.5)
7/5
9
10.8
9/9
T: A J Meadows
R: H S Tinsley (57)
9/9
6g patapan (USA) x harrier hawk (NZ) (prince ferdinand (GB))
10
11.6
Tatters (10)
1/1F
T: S Autridge and J Richards
R: J L Waddell (56.5)
1/1F
4m tavistock (NZ) x rattle (NZ) (stravinsky (USA))
11
12.9
12/12
T: E and J Rayner
R: M D Hills (55)
12/12
4m keeper (AUS) x tycoon lover (USA) (swain (IRE))
12
13.2
8/8
T: G Lowry and G Cullen
R: J Parkes (58.5)
8/8
7g electronic zone (USA) x juniper (NZ) (star way (GB))
Race 2 - Ricoh (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:26.76
Prizemoney: $30,000
1
4/4
T: G R Vile
R: D S Johnson (56.5)
4/4
5m castledale (IRE) x tenor of joy (NZ) (kingfisher mill (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
6/6
T: K T Myers
R: S J Macnab (55)
6/6
5m shaft (AUS) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
3
2.6
2/3
T: S A Sharrock
R: A K Chan (55)
2/3
4
3.9
1/1F
T: M P Breslin
R: L J Allpress (59)
1/1F
4g alamosa (NZ) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
5
5.4
3/2
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (56.5)
3/2
4m guillotine (NZ) x marzia (NZ) (elusive city (USA))
6
6.9
5/5
T: E and J Rayner
R: M D Hills (57.5)
5/5
6m mettre en jeu (NZ) x pocketknife (NZ) (daggers drawn (USA))
7
8.7
8/8
T: Nz-David Hayes
R: M J McNab (56)
8/8
7m coats choice (AUS) x yushun star (NZ) (desert sun (GB))
8
11
7/7
T: K Gray
R: C Waddell (53)
7/7
6m keeper (AUS) x lithe (AUS) (zabeel (NZ))
Race 3 - The Oaks Stud 3yo (1200m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:13.46
Prizemoney: $30,000
1
4/3
T: K Gray
R: H R Andrew (54.5)
4/3
3c alamosa (NZ) x shy belt (NZ) (kingdom bay (NZ))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Akoya (4)
1/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
1/1F
3f bullbars (AUS) x penny bright (NZ) (pentire (GB))
3
0.8
8/7
T: R S Manning
R: T D Thornton (55.5)
8/7
3f keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
4
1.6
2/2
T: K and P Hughes
R: S T Collett (55.5)
2/2
3f showcasing (GB) x sinalot (NZ) (st. petersburg (AUS))
5
2.9
5/6
T: S R Mercer
R: J K Riddell (58.5)
5/6
3g per incanto (USA) x da vinci code (NZ) (danasinga (AUS))
5
2.9
6/5
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (56.5)
6/5
7
6.2
3/4
T: Andrew Carston
R: M J McNab (56.5)
3/4
3f jimmy choux (NZ) x bankside belle (NZ) (volksraad (GB))
8
13
Lambada (10)
7/8
T: J R Wheeler
R: J Parkes (55.5)
7/8
3f zacinto (GB) x bossanova (NZ) (pins (AUS))
Race 4 - Manawatu Classic (2000m) Gr3
Class: Open Track: Slow(8) Time: 2:09.68
Prizemoney: $70,000
1
1/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (56.5)
1/1F
3g myboycharlie (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.5
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (56.5)
3/3
3g savabeel (AUS) x almaviva (NZ) (catbird (AUS))
3
1
4/7
T: G R Vile
R: M R Du Plessis (56.5)
4/7
3g darci brahma (NZ) x screen siren (NZ) (montjeu (IRE))
4
1.4
10/10
T: J G Bary
R: J L Waddell (56.5)
10/10
5
1.9
9/9
T: J V Wallace
R: D G Bradley (56.5)
9/9
3g remind (USA) x kaytee (NZ) (senor pete (USA))
6
2.3
2/2
T: B E Newman
R: L T Hemi (56.5)
2/2
3g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
7
3.8
7/5
T: S L Brown
R: S T Collett (56.5)
7/5
3g fully fledged (NZ) x tabitha (NZ) (oregon (USA))
8
8.6
5/4
T: J R Wheeler
R: T D Thornton (54.5)
5/4
3f ekraar (USA) x darkness (NZ) (colombia (NZ))
9
9.9
8/8
T: J G Bary
R: J K Riddell (56.5)
8/8
3g jimmy choux (NZ) x nimbletoes (AUS) (flying spur (AUS))
10
12.4
6/6
T: J W Bell
R: L J Allpress (56.5)
6/6
3g darci brahma (NZ) x miss scarlatti (NZ) (stravinsky (USA))
Race 5 - Hong Kong J.C. Trophy (Bm85) (1550m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(8) Time: 1:35.30
Prizemoney: $30,000
1
2/3
T: K Gray
R: H R Andrew (54)
2/3
5m handsome ransom (AUS) x silver fox (NZ) (desert fox (GB))
Winning siblings: Foxcub,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/4
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (59.5)
4/4
4g per incanto (USA) x ages past (NZ) (slavic (USA))
3
3.1
6/6
T: K T Myers
R: D A Hirini (55.5)
6/6
5m iffraaj (GB) x ciampino (AUS) (woodman (USA))
4
3.3
7/7
T: Ms S Kay
R: N Teeluck (55.5)
7/7
5
7.3
3/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
3/2
6
8.6
1/1F
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (58.5)
1/1F
4g rip van winkle (IRE) x thee auld hussie (NZ) (spinning world (USA))
7
9.4
5/5
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55.5)
5/5
6m chinese dragon (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Manawatu Sires Produce Stakes (1400m) Gr1
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:25.54
Prizemoney: $225,000
1
1/2F
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (54.5)
1/2F
2f commands (AUS) x meleka belle (NZ) (iffraaj (GB))
Winning siblings: Exaltation,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/5
T: E and D Browne
R: L J Allpress (54.5)
5/5
2f reliable man (GB) x bankside belle (NZ) (volksraad (GB))
3
2.5
3/3
T: C J Wood
R: M D Hills (54.5)
3/3
4
4.8
4/4
T: S J McKee
R: M R Du Plessis (56.5)
4/4
2c lonhro (AUS) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
5
4.9
8/9
T: G R Vile
R: H S Tinsley (56.5)
8/9
2g burgundy (NZ) x pride and passion (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.9
12/12
T: L O'Sullivan and A Scott
R: D G Bradley (54.5)
12/12
2f not a single doubt (AUS) x tanqueray (NZ) (red ransom (USA))
7
7.9
14/14
T: J Benner and H Wynyard
R: C J Grylls (56.5)
14/14
2g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
8.4
10/10
T: M P Breslin
R: J K Riddell (56.5)
10/10
2g denman (AUS) x queen of quilts (AUS) (viscount (AUS))
9
9.9
7/7
T: S Autridge and J Richards
R: J L Waddell (56.5)
7/7
2c stratum (AUS) x princess narine (AUS) (red ransom (USA))
10
10
11/11
T: B W Hawtin
R: T D Thornton (56.5)
11/11
2g power (GB) x silvara (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
10.3
9/8
T: S Autridge and J Richards
R: J Parkes (54.5)
9/8
12
10.8
6/6
T: J R Wheeler
R: S T Collett (56.5)
6/6
2g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
13
16.1
2/1
T: S J McKee
R: D S Johnson (54.5)
2/1
2f savabeel (AUS) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
34.4
13/13
T: K Gray
R: K A McCulloch (54.5)
13/13
2f power (GB) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Cafe Cuba Flying Hcp (1400m) LR
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:26.77
Prizemoney: $50,000
1
4/4
T: K and P Hughes
R: S T Collett (60)
4/4
5g iffraaj (GB) x miami (NZ) (waikiki star (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
3/3
T: E and D Browne
R: L J Allpress (53)
3/3
4m falkirk (NZ) x twisting (AUS) (spinning world (USA))
3
1.9
2/2
T: R S Manning
R: J L Waddell (59)
2/2
6g el hermano (NZ) x annchips (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.3
6/6
T: K T Myers
R: H S Tinsley (59)
6/6
7g gold centre (AUS) x miss leading (NZ) (casual lies (USA))
4
2.3
1/1F
T: W S Gulliver
R: J Parkes (56)
1/1F
6g keeninsky (NZ) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
6
8.8
5/5
T: T L Riddell
R: J K Riddell (58)
5/5
8g oratorio (IRE) x chaleur (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - City Of Palmerston Gold Cup (2000m) Gr2
Class: Open Track: Slow(8) Time: 2:06.51
Prizemoney: $100,000
1
8/8
T: H W Mathews
R: B R Jones (56)
8/8
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
4/2
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (55)
4/2
4g domesday (AUS) x fastnet lady (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.3
3/4
T: T R Gillies
R: A F Jones (55)
3/4
5g mastercraftsman (IRE) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
4
3.6
2/3
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57)
2/3
5
5.1
5/5
T: C J Wood
R: V E Gatu (55)
5/5
5g tavistock (NZ) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
6
5.9
1/1F
T: K T Myers
R: H S Tinsley (56.5)
1/1F
7g bachelor duke (USA) x kadesa (NZ) (zabeel (NZ))
7
7.4
Savaria (12)
7/7
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (54)
7/7
5m savabeel (AUS) x amathea (NZ) (o'reilly (NZ))
8
7.7
6/6
T: N Hanley and K Whiting
R: T D Thornton (53)
6/6
9
8.7
9/9
T: E and D Browne
R: M R Du Plessis (55)
9/9
6g any suggestion (AUS) x deune (AUS) (green line express (USA))
10
17
11/11
T: T and N Kaye
R: M J McNab (55)
11/11
7g keeninsky (NZ) x she's heroic (NZ) (clay hero (AUS))
11
21
10/10
T: Ms L Latta
R: S T Collett (55)
10/10
7g shinko king (IRE) x marsanne (NZ) (general nediym (AUS))
Race 9 - John Turkington Forestry-Bm75 (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 2:15.59
Prizemoney: $30,000
1
2/3
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (55)
2/3
4m darci brahma (NZ) x nostalgic (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/5
T: Ms S Kay
R: S T Collett (57)
3/5
5g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
3
0.4
7/7
T: G Lowry and G Cullen
R: L J Allpress (55)
7/7
6g postponed (USA) x security (NZ) (grosvenor (NZ))
4
2.2
1/1F
T: M H Brooks
R: J L Waddell (56.5)
1/1F
5
2.7
5/6
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57)
5/6
4g o'reilly (NZ) x tiptoes (NZ) (pins (AUS))
6
3.1
4/2
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (56)
4/2
6g bahhare (USA) x bawl (NZ) (generous (IRE))
7
5.1
6/4
T: M P Breslin
R: D A Hirini (52)
6/4
5m nom du jeu (NZ) x bahhzaar (NZ) (bahhare (USA))
8
6.9
8/8
T: P S Nelson
R: J Parkes (56)
8/8
8g shinko king (IRE) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
* Nick figures are for Australasia.